Zdroj Twintex TP-2305 - porucha

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Zdroj Twintex TP-2305 - porucha

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 29 Sep 2023, 14:21

Zdravím

Chcel by som sa opýtať, či má niekto skúsenosť s prevádzkou tohto zdroja.
V poslednej dobe sa na tom mojom vyskytla zaujímavá porucha. Niekedy pri jeho zapnutí vyhodí 16A istič. Zozadu je na zdroji poistka, tá je v celku. Nestretol sa niekto s podobným problémom, poprípade ako by sa dalo identifikovať, kde je chyba?

Za odpoveď vopred ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Zdroj Twintex TP-2305 - porucha

Príspevok od používateľa kapor » 29 Sep 2023, 15:14

Toto isté mi robil MATRIX MPS-3005L-3, ale iba vtedy, keď bol zapnutý PC napájaný z toho istého okruhu.
Prehodil som ho na iný a ide v pohode. Netvrdím, že u teba to musí byť tiež takto....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zdroj Twintex TP-2305 - porucha

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Sep 2023, 17:41

MrWifiHifi napísal:
29 Sep 2023, 14:21
... kde je chyba?
Blbo obmedzený nárazový prúd pri zapnutí zdroja. No a istič to zaregistruje.

Buď vymeň istič, (prípadne za pomalší), alebo sa pokús ten prúd nejako dodatočne obmedziť. (Možno bude stačiť dlhšia predlžovačka.) :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zdroj Twintex TP-2305 - porucha

Príspevok od používateľa mr.dred » 29 Sep 2023, 17:43

Ide zrejme o nejaké 2 spínané zdroje v jednej krabici... 2x 90W na výstupe nie je nič moc a vstupný prúd - ktorý zhadzuje istič je daný len kapacitou vstupných fitrov a tá pre nejakých možno 200-250W nie je ani nijako vysoká... sa čudujem, že ešte neodpálilo usmerňovače.
- Na vstupe pred usmerňovačmi môže robiť galibu aj nejaký blok. kondenzátor s veľkým zvodom za "studena", ktorý sa možno za "chvíľu" prejavý deštrukciou... chcelo by to schému...alebo aspoň rozborku zariadenia..
- Ale môže byť aj "chorý" istič..

Ak sa v ňom nemieniš vŕtať, tak si sprav aspoň nejaký úplne jednoduchý Soft Start (s relátkom a "nabíjacími odpormi či žiarovkou" )...
Uj tu bol nejaký...
Prílohy
obrázok_2023-09-29_174229874.png
obrázok_2023-09-29_174229874.png (31.54 KiB) 1271 zobrazení
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

passion
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 11 Jún 2009, 00:00

Re: Zdroj Twintex TP-2305 - porucha

Príspevok od používateľa passion » 30 Sep 2023, 15:10

Mám doma 4 kanálový Twintex. Je tam klasické trafo s usmerňovačmi a filtračnými kondíkmi. Až za nimi regulačná elektronika. Pri zapnutí to má slušnú odberovú špičku. Keď bežím ako ostrov na FVE, preblinknú aj LED stropné bodovky.
Za mňa - pomalší istič, alebo dorobiť softstart.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Zdroj Twintex TP-2305 - porucha

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 01 Okt 2023, 14:09

Tak ten môj spomínaný Twintex je stabilizovaný zdroj, je tam toroidne trafo.
Istič nevyhodí vždy, len niekedy keď zapnem zdroj, no ak som to mal na 10A ističi v pivnici, tak to vyhodilo v 90% prípadov. Ten 16A istič čo vyhodilo je Bečkový, nevime, je ešte nejaký pomalší?

Skúšal som už aj šoftštart, ktosi mi poradil, že sa dá použiť z mikrovlnky, no tam to nezvládol odpor 33R 10W, no keď to fungovalo, zapol sa vždy bez problémov aj na 10A istič. Našiel som ešte kdesi u seba 25W tuším nejakých 68ohm, dal by sa použiť pre softštart?

Je možné, že pri zapnutí toho trafa je tam až taká veľká prúdová špička? Trafo nie je až také veľké.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zdroj Twintex TP-2305 - porucha

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Okt 2023, 18:10

Tam sú "na sebe" dve prúdové špice. Jedna pravidelná a "definovaná" z nabíjania elektrolytov a druhá "úrovňou nedefinovaná", podľa toho, v akom okamžiku trafo pripojíš na sieť, (a dôjde k jeho magnetizácii). Tam nemusí byť potrebná veľká hodnota odporu v softštarte, možno pár Ohm. Však jednoducho odskúšaj !

Som prekvapený, že profesionálny výrobca elektroniky už v návrhu zariadenia toto nerieši. Keby tam aspoň vopchal na vstup nejaký výkonový termistor ... (Možno: https://www.gme.sk/v/1487802/tdkepcos-b ... -termistor ).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Zdroj Twintex TP-2305 - porucha

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 08 Okt 2023, 20:29

Ešte taká otázka, bolo by možné softštart napájať z nejakého interného zdroja napätia zdroja?
Ak by to bolo možné, tak by sa pekne vošiel do vnútra zdroja, nebolo by potrebné napájanie zo sieťe alebo ďalšie trafo.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zdroj Twintex TP-2305 - porucha

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Okt 2023, 21:14

Môžeš skúsiť. Máš tam 5 V zdroj, ktorý po nábehu môže cez relátko vyskratovať nejaký odpor zapojený na vstupe. Blbé to bude, až ten zdroj vyskratuješ a relátko odpadne. Potom ti odpor zhorí.

Či tam je nejaký iný zdroj nízkeho napätia, ťažko povedať. Na usmernených 230 V, (teoreticky 325 V DC), by som asi ten softštart nevešal.

A prečo nechceš dať na vstup ten termistor, čo som ti poslal link ? Keď sa nebudeš hrať dokola s vypínačom, tak ti istič určite nevypadne. A nemusíš ani špekulovať nad napájaním softštartu.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zdroj Twintex TP-2305 - porucha

Príspevok od používateľa misocko » 08 Okt 2023, 21:28

Sice sa mi asi všetci vysmiali, ale kedisy som vo svojom zdroji s toroidom použil na vstupe halogen žiarovku premostenú relátkom. Relátko je napajané zo sekundáru, teda z filtračných kondezátorov cez výkonovú zenerku. V prípade skratu na výstupe, relatko prestane byť napájané, odpadne, a rozsieti sa žiarovka na primári. Nič v sieti potom nehorí -poistky, ističe, iba svieti žiarovka (pozor na to aby nesvietila dlho, predsalen dosť hreje)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok