Optoma EH501

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

marcos001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 12 Okt 2023, 10:46

Optoma EH501

Príspevok od používateľa marcos001 » 12 Okt 2023, 11:49

Ahojte. Nedávno mi odišiel dataprojektor asi z dôvodu prepätia. Dal som ho do servisu a servisák po diagnóze hlási:
Na projektore je poškodená-nefunkčná hlavná riadiaca elektronika ako aj elektronika napájania. Oprava nie je možná a náhradné diely nie sú dostupné od žiadneho nášho dodávateľa, ani samotného výrobcu.
Skúšam teda nájsť servisáka ktorý by vedel zdetekovať DPS dosky a nahradiť poškodené diely. Prosím teda o radu.
Nie som elektrikár a ani nemám meracie prístroje.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Optoma EH501

Príspevok od používateľa YellowJacket » 12 Okt 2023, 12:28

Ak to bol specializovany servis, tak hadam nebol amater. Mohol odist nejaky mikroprocesor so softwarom, ktory nezozenies. Kazdopadne, elektronika napajania nemusi byt problem na opravu. Nedal nejake blizsie informacie o zavade?
0

marcos001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 12 Okt 2023, 10:46

Re: Optoma EH501

Príspevok od používateľa marcos001 » 12 Okt 2023, 15:09

servis ma mohol upozorniť aby som neposielal tento model, keď náhradné diely nie sú dostupné.Za detekciu si účtujú 35e. Chcel som fotky z interiéru, nespravil. Podrobné informácie som nedostal.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Optoma EH501

Príspevok od používateľa YellowJacket » 12 Okt 2023, 16:16

35€ za to, aby oznamil ze to nevie spravit, to je na zamyslenie.
Napis, odkial si, niekto z okolia sa mozno najde, kto ti s tym pomoze. Ja by som to mohol pozriet tiez, ale zbytocne to posielat do Hrinovej, ak si napr z Bratislavy a niekto odtial ti pomoze.
0

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Optoma EH501

Príspevok od používateľa Zaky » 12 Okt 2023, 16:36

Bylo by dobře uvést, o jaké přepětí se mělo jednat? Upadl nulák v domovním přívodu? Nebo bouřka? Protože v případě 1 by oprava měla být proveditelná a je velmi málo pravděpodobné, že by odešlo cokoli jiného, než zdroj. V případě 2 je to velká otázka, závady způsobené bouřkou jsou nevyzpytatelné.
0

marcos001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 12 Okt 2023, 10:46

Re: Optoma EH501

Príspevok od používateľa marcos001 » 12 Okt 2023, 21:53

Som z Nitry. Takto, čo viem počas prevadzky búrka nebola. Na spoločnej šnúre bola napojená mraznička-box a neviem či mohol mať motor na to vplyv. Poškodenie prepätím bola hypotéza servisu a neviem či tú dosku vôbec videl, keďže mi fotky neposlal. Mám kamaráta slaboprúdara ktorý by to mohol mrknúť, len on vždy pýta schému.Prístroj je na ceste zo servisu, potom urobím fotky DPS dosiek.
0

marcos001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 12 Okt 2023, 10:46

Re: Optoma EH501

Príspevok od používateľa marcos001 » 17 Okt 2023, 08:47

Dostal som odpoveď od servisu Venron z Nr že sa na to pozrú.Prístroj mi ešte nedorazil z prvého servisu. Výmena takej dosky nepôjde pod 250e. Dúfam že oprava a výmena vadnej súčiastky bude lacnejšia.
0

marcos001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 12 Okt 2023, 10:46

Re: Optoma EH501

Príspevok od používateľa marcos001 » 26 Okt 2023, 11:57

Nakoniec vo Venrone priznali že namajú človeka ktorý vedel takýto druh opravy.Mali ale už nie je ich zamestnanec.Iný servisák mi hovorí že na doske riadenia môže byť vadný čip ktorý je naprogramovaný a to by bola oprava s neistým výsledkom.Kto vie kolko by stala diagnostika. Servisy mi pripadajú ako obchodné kancelárie a nie ako opravovne.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Optoma EH501

Príspevok od používateľa YellowJacket » 26 Okt 2023, 14:52

YellowJacket napísal:
12 Okt 2023, 12:28
Mohol odist nejaky mikroprocesor so softwarom, ktory nezozenies.
Iný servisák mi hovorí že na doske riadenia môže byť vadný čip ktorý je naprogramovaný a to by bola oprava s neistým výsledkom
To som spominal uz na zaciatku. Mal spominany servisak dosku pred sebou? Pomeral nieco, ci iba spominal mozne scenare? Ak nie, tak skus nam poslat detailne foto dosky z oboch stran. V pripade, ze je skutocne vadny mikrokontroler, tak najlacnejsie riesenie mi napada iba prehodit ho z inej nefunkcnej dosky ( za predpokladu, ze tam je v poriadku ).
0

marcos001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 12 Okt 2023, 10:46

Re: Optoma EH501

Príspevok od používateľa marcos001 » 09 Dec 2023, 19:33

Oslovil som 3 servisy a samé výhovorky ako sa to nedá.Nakoniec som našiel šikovného servisáka v Kubíne, ktorý si vedel pomerať chybné časti a podľa jeho popisu:
Príčina je v neodbornom zásahu na vnútornom vybavení a skrat na uzemňovacích častiach. V napájacej časti je potrebná výmena Varisotrov, VN trafo, Filtrácia, Poistka, Kmiták,
Signálová časť má poškodenú komunikáciu.
+ vyskratovaný konektor o kovové krycie plechy (to ešte dnes budem analyzovať)
Driver k lampe vyzerá byť v poriadku.Lampa nevykazuje aktivytu. Celkové náklady boli: 80e montáž a 150e náhradné diely.Lampu zohnal za 50e uz použitú.Komunikácia bola na top úrovni.Poslal fotky a videá.
Ešte dodám že dopravu z Nr a do Nr zabezpečil osobne, mal cestuObrázok
Prílohy
2.jpg
1.jpg
0

Napísať odpoveď