Ako odstrániť zaliatie želatinou proti vlhkosti zo zariadenia ktoré chcem opraviť

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Ako odstrániť zaliatie želatinou proti vlhkosti zo zariadenia ktoré chcem opraviť

Príspevok od používateľa AdamVarga » 17 Okt 2023, 16:00

Kamarátove auto (Dodge) už odpálilo dve ECU moduly v tom aute, kúpila sa ted ďalšia ale tu nás podvodník z česka oklamal a má to imobilizér, takže sme sa vylučovacou metódou dopracovali že ktorý to čip bude práve pamäť toho ECU.

Nieje zaručené ale je pravdepodobné že samotnému programu v tom starom mrtvom nebude nič zlé takže nastáva výzva výmeny toho integráču.

Prúser je že je to zaliate v neskutočne velkom množstve želé ktoré je celkom tvrdé, jedná sa ale o priezračné "želé" sfarbené do tmavo oranžova. Neviem ako to odstrániť, je tam toho asi 5cm nad doskou a keďže sa jedná o THT súčiastku je to aj z dola zaliate a to bohužiaľ nemám šancu mechanicky rozobrať, ostáva iba chémia ale tu som neprišiel na nič zázračné,

Roztok NAOH nepomáha (reaguje s hliníkovým exteriérom modulu takže ten pokus sme urýchlene zastavili)
a ďalej ma napadlo že gumy ponorené v acetonových riedidlách napučia zmäknú atď, A ono to želé aj trocha napučalo ale keďže sa jedná o obrovskú plochu pokrytia z druhej strany dosky (kam mechanicky nemám žiadny prístup) tak by som to zničil skôr ako by som to dostal v jednom kuse von.

Takže neviem čo ďalej čo s tým. DCM nemám a iné nič ma nenapadá (HCL ani HFL nepripadá do úvahy). Čo sa týka plastov, sú tam automotívne konektory predpokladám z riadneho plastu pretože sa nerozpúšťajú ani v kontakte s benzínom ani riedidlom C6000

Čo teraz?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako odstrániť zaliatie želatinou proti vlhkosti zo zariadenia ktoré chcem opraviť

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Okt 2023, 16:41

Výrobca si chráni svoje.... žiadne kopčenie nepripadá do úvahy a opravy detto...kúpiť nový modul podľa Vin čísla a paráda... žiadne že z iného "rovnakého vozidla" by to mohlo pasovať.. zabudni....vždy je tam "niečo" čo nepasuje tvojej verzii.... Pár dní novej výroby a je to iné.... preto je to posrané vin číslo také dôležité...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako odstrániť zaliatie želatinou proti vlhkosti zo zariadenia ktoré chcem opraviť

Príspevok od používateľa AdamVarga » 17 Okt 2023, 16:46

To nebola moja otázka. Otázka je ako odstrániť to želé.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako odstrániť zaliatie želatinou proti vlhkosti zo zariadenia ktoré chcem opraviť

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Okt 2023, 16:48

A tak draho zaplatené..

Bez straty desiatky to nedáš...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako odstrániť zaliatie želatinou proti vlhkosti zo zariadenia ktoré chcem opraviť

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Okt 2023, 17:16

To ani nie je ani ochrana proti nepriaznivým poveternostným vplyvom (čiastočne áno - možno by stačila prostá ochrana "kolofóniovým" lakom a fixovanie "ťažkých súčiastiek" nejakým vhodným lepidlom), ale hlavne aby sa do toho nerýpali taký, ako my, ktorí by sme možno aj vedeli ten chybový stav vyriešiť bez účasti autorizovaného "neskutočne predraženého " servisu, ktorý to vie vyriešiť len výmenou !! ... Prišli by o vejdelek.... Aj keď za poruchový stav môže automobilka...Stále majú syndróm záruky... Toľko to aj vydrží...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: Ako odstrániť zaliatie želatinou proti vlhkosti zo zariadenia ktoré chcem opraviť

Príspevok od používateľa kinedryl » 17 Okt 2023, 21:41

Do acetonu to musis nalozit minimalne na par dni. Niektore zalievacie hmoty dokaze naleptat, ale reaguje to strasne pomaly. Potom sa to da dost pracne vymrvit az na cistu dosku.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako odstrániť zaliatie želatinou proti vlhkosti zo zariadenia ktoré chcem opraviť

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Okt 2023, 06:34

AdamVarga napísal:
17 Okt 2023, 16:46
Otázka je ako odstrániť to želé.
To mi je jasné... prepáč...
Ale s rozpúšťadlami hlavne pri dlhodobom pôsobení hrozí aj poškodenie samotných súčiastiek, najmä pri THT el. kondenzátoroch - poškodia sa uzávery okolo nožičiech a rezistoroch - zlezie z nich ochranný lak, zmenia hodnoty a ostanú neidentifikovateľné...
Ako zábavka pre dlhé zimné večery s tým, že si niečo vyskúšaš... ale úspech tomu nedávam
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako odstrániť zaliatie želatinou proti vlhkosti zo zariadenia ktoré chcem opraviť

Príspevok od používateľa AdamVarga » 18 Okt 2023, 10:15

kinedryl napísal:
17 Okt 2023, 21:41
Do acetonu to musis nalozit minimalne na par dni. Niektore zalievacie hmoty dokaze naleptat, ale reaguje to strasne pomaly. Potom sa to da dost pracne vymrvit az na cistu dosku.
Dík, hej na to som už došiel.C6000 je super matroš len je pomalý. Ja som to bachol do 30L ultrazvuku s 5L acetonu cele ponorené takže teraz už len čakať.
0

zdenko4017
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 546
Dátum registrácie: 28 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako odstrániť zaliatie želatinou proti vlhkosti zo zariadenia ktoré chcem opraviť

Príspevok od používateľa zdenko4017 » 18 Okt 2023, 11:00

Dlzno dodať, ze C6000 ani žiadne iné riedidlo u nas v skutočnosti nieje Aceton. Napr. v Polsku Aceton vo farby-laky kúpiť ide, aj 5l bandaska. Zapach je velmi charakteristický, mozno "navonat" u odlakovacov na nechty. To len tak na margo tohoto uzasneho nazvoslovia, keby sa niekto čudoval, preco to ci ono nefunguje, ked pouzil slovenský "aceton". :yawinkle:
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Ako odstrániť zaliatie želatinou proti vlhkosti zo zariadenia ktoré chcem opraviť

Príspevok od používateľa Sani1 » 18 Okt 2023, 12:42

Nerob paniku. Jasné, že C6000 nie je acetón, ale jedno aj druhé bežne kúpiš v obyčajnom BAU obchode, alebo v obchode s farbami.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako odstrániť zaliatie želatinou proti vlhkosti zo zariadenia ktoré chcem opraviť

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Okt 2023, 16:25

AdamVarga napísal:
18 Okt 2023, 10:15
C6000 je super matroš len je pomalý. Ja som to bachol do 30L ultrazvuku s 5L acetonu cele ponorené takže teraz už len čakať.
Možno to fungovať bude, ale zase ale... tie zalievacie hmoty sú v podstate bez pórov, tak že tá pomalosť je len tým, že ten efekt odstraňovania je stále len z jeho povrchu - ultrazvuková čistička to urýchli, ale čo potom... z tých súčiastiek zlezie všetko, aj to čo by sme nechceli...
Môj záver - ani vo výrobe to nevedia resp. nedá sa ... tá zalievacia hmota bez ďaľších deštrukcií okolia sa skrátka nedá odstrániť a skôr vyrobia 50 ďaľších, ako jeden opravia..
Preto to menia kus za kus..
(Vo firme bolo riadiacich nefunkčných modulov do spínaných zdrojov za krabicu... všetky som "poopravoval/ sfunkčnil" , ale zatiaľ sa nepoužil ani jeden.. stále je obava, že nepôjdu tak, ako tie "nové vyrobené - funkčné na prvý šup" - aj keď nie je dôvod...).
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako odstrániť zaliatie želatinou proti vlhkosti zo zariadenia ktoré chcem opraviť

Príspevok od používateľa AdamVarga » 19 Okt 2023, 00:46

zdenko4017 napísal:
18 Okt 2023, 11:00
Dlzno dodať, ze C6000 ani žiadne iné riedidlo u nas v skutočnosti nieje Aceton.
Ano o tom viem, ale ťažko si sakra odvykám od toho "názvoslovia" :D

Každopádne to funguje takže neriešim :D

DCM by tiež bola cesta ale to už by som čakal smrť všetkého plastového v tom..
Sani1 napísal:
18 Okt 2023, 12:42
ale jedno aj druhé bežne kúpiš v obyčajnom BAU obchode, alebo v obchode s farbami.
to mi je novinka? Teda viem že riedidlá všeho druhu sa dajú kúpyť hocikde pomaly aj v potravinách, ale čistý acetón ? Toluen tak max a technický benzín v merkury.
mr.dred napísal:
18 Okt 2023, 16:25
[Možno to fungovať bude, ale zase ale...
tie zalievacie hmoty sú v podstate bez pórov
efekt odstraňovania je stále len z jeho povrchu
z tých súčiastiek zlezie všetko, aj to čo by sme nechceli...
nevedia resp. nedá sa
skôr vyrobia 50 ďaľších, ako jeden opravia..
Preto to menia kus za kus..
"Neviem nedá sa nerob to vymeň to celé to zničís", a čo sa teraz ako rozplačem? Čo tým poserem na nefunkčnom aute?
Dodge caravan 1998 zožeň mi na to riadiacu jednotku BEZ IMO v EU (Chrysler Voyager))Robí to niečo, nežere to súčiastky, tie 3 elyty aj tak plánujem vymeniť ktoré tam sú a už by som len chcel vidieť ako C6000 zmaže laserom vypálené názvy integráčov a SMD rezistory. Ja C6000 používam na čistenie po cinovaní všetkého okrem elytov. Je to podstatne šetrnejšie ako DCM.

(lebo dodge caravan teda americký dovoz IMO nikdy od výroby nemal iba tie hnusné EU market vozy mali ten posraný IMO ted EU Market Chrysler Voyager)

Keď si myslíš že je také jednoduché nájsť niekoho kdo ti odblokuje IMO na americkom aute ktoré na našom trhu bol fakt raritou z roku 98 tak ti tú jednotku dám a odstráň z toho IMO keď máš pocit že je to taký istý masový odpad ako tie spínané zdroje.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako odstrániť zaliatie želatinou proti vlhkosti zo zariadenia ktoré chcem opraviť

Príspevok od používateľa mr.dred » 19 Okt 2023, 07:14

AdamVarga napísal:
19 Okt 2023, 00:46
Čo tým poserem na nefunkčnom aute?
Dodge caravan 1998 zožeň mi na to riadiacu jednotku BEZ IMO v EU (Chrysler Voyager))Robí to niečo, nežere to súčiastky, tie 3 elyty aj tak plánujem vymeniť ktoré tam sú a už by som len chcel vidieť ako C6000 zmaže laserom vypálené názvy integráčov a SMD rezistory.
..to že ide o nejaký americký špeciál s pred 25 rokov sme sa dozvedeli až teraz...že tam sú SMD súčiastky si tiež spomenul až teraz .. pár THT nehrá rolu...
.. a už ste odstránili závadu, ktorá odpálila tie dve jednotky ??? Alebo to trpí plánovanou samodeštrukciou ??... lebo ináč to nemá zmysel.. neodstrániš príčinu - kľakne to znovu!
( tie "masové zdroje" som spomenul len za to, že vo výrobe a servise to tak je...a nikto to tam nerieši - vymenia a hotovo)
Keby sa jednalo o súčasný model s autorizovaným zastúpením, tak nie je problém... Ale toto je úplne iná situácia..
Veľa zdaru prajem.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Ako odstrániť zaliatie želatinou proti vlhkosti zo zariadenia ktoré chcem opraviť

Príspevok od používateľa Sani1 » 19 Okt 2023, 08:20

AdamVarga napísal:
19 Okt 2023, 00:46
to mi je novinka? Teda viem že riedidlá všeho druhu sa dajú kúpyť hocikde pomaly aj v potravinách, ale čistý acetón ? Toluen tak max a technický benzín v merkury.
To nie je žiadna novinka
Acetón1
Acetón2
Acetón3
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok