VHS/DVD rekordér FUNAI WD6D-D4413DB

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

VHS/DVD rekordér FUNAI WD6D-D4413DB

Príspevok od používateľa Edgar » 18 Okt 2023, 22:34

Zdravím, mám tu celkom retro záležitosť a verím, že sa tu nájde expert. Vopred napíšem, že ak to niekto dokáže vyriešiť opravou, prinesiem - zaplatím. Mám VHS/DVD rekordér FUNAI WD6D-D4413DB, kupovaný okolo roku 2010-2011, na kazety používaný do max. 2014, aj to iba pár kusov kaziet. Potom sa už na tom kazety nepúšťali, iba občas USB-čka. Posledných asi 5 rokov to bolo zabalené a odložené v krabici, tak som to minulý rok vytiahol, lebo ešte sú nejaké rodinné kazety, ktoré by som chcel digitalizovať, aj som si ich pozrel, všetko OK a potom som to znova odložil. No zo zvedavosti som včera na Bazoši zohnal pár kusov originálnych kaziet, že ako asi vyzerala špička v domácom prehrávaní filmov pred 20 rokmi (my sme doma vždy mali len nahraté kazety, ale tak ani sa nečudujem, keď kazety vtedy stáli 500 Sk) ale to bola asi chyba. Pri dvoch z tých kaziet mi začalo robiť toto:
obrázok.png
To by ani nebol taký problém, tie kazety som teda bral ako poškodené a vyhodil som ich. Po pár minútach prehratia iných kaziet to samé zmizlo. No lenže problém sa neopravil, dnes som zohnal ďalšie 2 kazety (nové nerozbalené; dúfam že to nečíta pôvodný majiteľ lebo predal mi ich ako zberateľské kusy) a obraz bol znova taký. Tak neveril som, že úplne nová kazeta bude tiež zlá, hneď som ju vybral, dal som tam iné kazety ktoré ešte včera išli a tiež to robilo. Už mi to nedalo, rozobral som video, vyčistil som hlavy, vložil tú novú kazetu a všetko hneď perfektne nabehlo. Pozeral som ju celé 2 hodiny bez problémov, tak som to považoval za opravené, ale znova márne. Stačí že napr. na 2 minúty kazetu stopnem a obraz je pri ďalšom prehratí znova taký a zmizne to po nejakom čase (v podstate do pár desiatok sekúnd) alebo po viacnásobnom pretáčaní. Akože čo sa tam za tie 2 minúty stane, že to už nejde? Keď nechám len pauzu, tak aj v reálnom čase vidieť ako ten obraz postupne mizne a po tých 2 minútach je to zase v p....
Inak keď sa to už rozbehne, obraz aj zvuk sú prakticky úplne bez chyby. https://www.youtube.com/watch?v=6K3nwl3Ttzg (je to komprimované H.264 2500kbps VBR + 320kbps AAC audio zo záznamovej karty, takže úplné detaily nevidno a aj zvuk je v reáli oveľa lepší)
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: VHS/DVD rekordér FUNAI WD6D-D4413DB

Príspevok od používateľa ivan_01 » 19 Okt 2023, 07:57

vpravo hore pri bubne je taký plstený čistiaci valček, ktorý ti teraz hlavu nečistí, ale špiní. Skús to dať dole, ako sa to bude správať.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: VHS/DVD rekordér FUNAI WD6D-D4413DB

Príspevok od používateľa mr.dred » 19 Okt 2023, 08:12

Tie "staré / staro nové" pásky budú príčinou... opadáva z nich aktívna vrstva a zanáša obrazové hlavy na bubne. Veď už majú svoj vek... Na pozdĺžnu zvukovú stopu to až taký vplyv nemá ( len pokles úrovne a kmitočtový rozsah zvuku a sem tam rozhodená synchronizácia obrazu) ale na "obrazových hlavách" na bubne to má veľký vplyv... Pár mikročastíc z pásky nalepené na štrbine hlavy a už to nejde tak ako má...

A ten "čistiaci" valček (pokiaľ tam je, lebo mechaniky skoršieho dáta ich nemali), ktorý pri zavádzaní pásky má očistiť hlavy je po rokoch určite zdegradovaný a hlavy skôr zaserie ako očistí. Ale to "čistenie" prebieha len krátku chvíľu počas zavádzania pásky... potom je ten valček mimo.. Tak že keď je obraz po zavedení pásky v normále a stratí sa po nejakej dobe prehrávania - je to vinou pásky - opadáva aktívna vrstva a lepí sa na štrbinu hlavičiek.. po vysunutí kazety a znovu zavedení prebehne "očistenie" hláv a obraz môže byť znovu chvíľu normálny..
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: VHS/DVD rekordér FUNAI WD6D-D4413DB

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Okt 2023, 09:41

Tak predsa je to páskami… No fajn. Inak video je jeden z posledných modelov ktoré sa vyrobili, je to rok 2010-2011 ako som písal a má prehratých pár desiatok hodín ako som tiež písal, takže ani ten čistiaci valček nie je nejak extra špinavý. Ono vlastne ani neviem kedy to čistí, lebo keď som to mal rozobraté a skúšal som to prehrávanie, tak to nevyčistilo ani raz. Inak dokonca na nejakej inej kazete mi už nenabehol obraz ani po pár minútach, pretočil som ju na koniec a naspäť na začiatok (bez obrazu, čiže páska išla mimo hláv) a zrazu išla ako nová. Tak ja už fakt nerozumiem.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: VHS/DVD rekordér FUNAI WD6D-D4413DB

Príspevok od používateľa mr.dred » 19 Okt 2023, 10:30

Edgar napísal:
19 Okt 2023, 09:41
Ono vlastne ani neviem kedy to čistí,
Čistí to vtedy, keď pravé vodítko pásky naťahuje pásku okolo hlavy...je to len krátky "brnk" priblíženia sa valčeka k rotujúcemu bubnu s hlavami pri zaradení funkcie play. Pri "turbo" mechanikách je to vždy, keď sa vloží kazeta do prístroja, lebo páska sa hneď vytiahne z kazety a pripravý sa na rýchly štart.
Jednoducho povedané - keď sa naťahuje páska okolo bubna.

Ono aj tých turbo mechaník bolo viac druhov...

Pre zaujímavosť..
Niektoré prístroje mali "vychytávku", že miesto klasického počítadla vedeli ukazovať aj "reálny" čas pri rýchlom prevíjaní bez obrazu (vpred/vzad) - páska sa stiahla z bubna tak, aby sa ešte opierala len o synchronizačnú hlavu (tá je kombinovaná so zvukovou na pozdĺžny záznam) a počítala synchronizačné impulzy. Z toho sa vypočítal reálny čas (kazeta však pri vložení do prístroja musela byť na začiatku, ináč to ukazovalo bludy).
Alebo napr. "mnohomotorový" Grundig vedel pásku identifikovať podľa kódu pásky - jej hracej doby a približne určiť aj miesto, kde sa záznam nachádza. Po vložení pásky, ktorá nebola na začiatku, ale hocikde si ju mechanika po vložení kazety krátko previnula vpred/vzad a podľa sledu impulzov z unášačov sa vypočítal čas na páske - to bol už iný draho zaplatený level .. ale to čistítko na obrazové hlavy nemal :D
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: VHS/DVD rekordér FUNAI WD6D-D4413DB

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Okt 2023, 11:54

Tak tento Funai má taký zaujímavý cyklus rýchleho pretáčania bez obrazu, najprv to pretáča navinuté okolo hlavy ale keď zistí že je ešte dosť pásky tak sa to odvinie, pretáča rýchlejšie a nejakých 5 minút pred koncom pásky sa to zase navinie okolo hlavy a pretáča pomalšie až do konca. Neviem načo je to dobré :D Ale počítadlo normálne funguje po celú dobu pretáčania, s tým že počíta od toho počiatočného momentu kedy bola kazeta vložená. Ale hej, v dnešnej dobe flash médií a streamovania je pre mňa táto mechanická technológia celkom fascinujúca :D
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: VHS/DVD rekordér FUNAI WD6D-D4413DB

Príspevok od používateľa Edgar » 20 Okt 2023, 12:25

ivan_01 napísal:
19 Okt 2023, 07:57
vpravo hore pri bubne je taký plstený čistiaci valček, ktorý ti teraz hlavu nečistí, ale špiní. Skús to dať dole, ako sa to bude správať.
No čo dodať, dal som ho dole, po 2 dňoch som pustil video a nerobí to, hneď naskočil čistý obraz... Pri tom bol na pohľad prakticky úplne čistý. Vykúpal som ho v izopropyle a potom ho dám späť.
0

Napísať odpoveď