Multimetre - schemy, kalibracia…

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

sergej
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 07 Dec 2014, 16:49
Bydlisko: PN/PH
Kontaktovať používateľa:

Multimetre - schemy, kalibracia…

Príspevok od používateľa sergej » 21 Nov 2023, 18:40

Nikde som tu nenasiel podobne vlakno, ak existuje, poprosim o presun.

Ak bude zaujem, mozte sem prispievat postrehmi z uspesnych oprav a nastavovania, kalibrovania roznych multimetrov.
Ja zacnem modelmi Metex M-4650CR a jeho predchodcom M-4630x a M4650x
Na obrazku je funkcia kalibracnych trimrov
IMG_8088.jpeg
Pred hladanim nelogickych poruch, ocistite sklenenym brusnym perom kontakty karuselu a odmastite zlate kontaktne plosky na DPS. Vela multimetrov zrazu vyzdravelo.
V pripadne ze multimeter aj tak ukazuje vyrazne ine napatie, odpor a pod - skontrolujte referenciu - puzdro TO92 blizko displeja - 1,224V.

Kalibracia zacina nastavenim DCV, idealne na najpouzivanejsom rozsahu. Pri tychto starych 4,5 mistnych je to rozsah 20V, kde ma aj najvyssie rozlisenie.
Ostatne rozsahy sa len kontroluju, ak su mimo specifikacie je pravdepodobne pohnuty delic (zlta plastova tehla :-) pri karuseli)
Dalej sa postupuje na ACV, postup ako vyssie, len iny trimer.
Nakoniec frekvencia a kapacita.
Presnost merania Odporu zavisi na presnosti delica a merania DCV, nekalibruje sa.
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a sergej v 22 Nov 2023, 15:44, upravené celkom 1 krát.
Ked to funguje na 1. zapnutie, je to prinajmensom podozrive...

sergej
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 07 Dec 2014, 16:49
Bydlisko: PN/PH
Kontaktovať používateľa:

Re: Multimetre - schemy, kalibracia…

Príspevok od používateľa sergej » 22 Nov 2023, 15:42

Este som zabudol na prud.
Rozsahy mA a uA sa kalibruju zmenou hodnoty (vymenou) paralelneho odporu k bocniku. Ako bocnik je vacsinou pouzity 1R alebo 2R drotovy rezistor. Ak zvazujete vymenu tohto odporu, okrem zodpovedajuceho vykonoveho zatazenia je nutny co najmensi teplocny koeficient - TCR - do 50ppm, idealne 20 a menej. Na pozicii paralelneho rezistora vyhovie akykolvek znackovy metalizovany.
Rozsah A, (2 a 10/20) sa vacsinou dostavuje brusenim samotneho bocniku. Co je samozrejme len jednosmerna cinnost :D . Ak treba hodnotu bocnika znizit, mozte skusit niektore zarezy vyplnit cinom. Alebo k bocniku pribastlit paralelny rezistor. Bohuzail material bocnika nieje velmi vhodny na spajkovanie.
0
Ked to funguje na 1. zapnutie, je to prinajmensom podozrive...

sergej
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 07 Dec 2014, 16:49
Bydlisko: PN/PH
Kontaktovať používateľa:

Re: Multimetre - schemy, kalibracia…

Príspevok od používateľa sergej » 16 Jan 2024, 11:10

Pokracujem multimetrami osadenymi obvodom od firmy JRC -New Japan Radio Company. Typ NJU9210.
Najprv treba identifikovat polohu jednotlivých trimrov, 3 su minimum. Postupujeme A az C.
Pomocou A nastavime na vývode VR (100) napatie 1,000V. Meriame oproti vývodu 97 (Spolocný bod AGND/DGND)
Alternatívne je mozné multimeter prepnut na meranie kapacity a skalibrovat udaj podla kapacitneho normálu, resp známej hodnoty.
Následne pomocou trimra B skalibrujeme multimeter na najpouzivanejsom DC rozsahu - typicky 30V alebo 300V.
Nakoniec pomocou trimra C skalibrujeme udaj ACV, zasa na najpouzivanejsom rozsahu - za mna 30VAC.
Obvod umoznuje meranie frekvencie do 1MHz, ale neumoznuje priamu kalibraciu. Pravdepodobne len dostavenim hodnoty 4MHz krystalu. Avsak vacsina multimetrov nema moznost ladit kmitocet kapacitným trimrom. Meranie v obvode oscilatora vyzaduje specialne vybavenie (aktivnu sondu), alebo najst výstup, ktorý poskytuje podelenu frekvenciu a merat tam.
Niektore multimetre umoznuju dostavit aj hodnotu 10MΩ vstupneho odporu na pine VI (24). V tom pripade musime tento nastavit pred kalibraciou DVC a ACV.
Prudove rozsahy sa kalibruju klasicky zmenou bocnikov.
NJU9210.png
Multimetre s tymto obvodom: MIC-37
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a sergej v 22 Jan 2024, 22:18, upravené celkom 1 krát.
Ked to funguje na 1. zapnutie, je to prinajmensom podozrive...

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Multimetre - schemy, kalibracia…

Príspevok od používateľa pajky » 17 Jan 2024, 19:52

Dakujem za poznatky, temu.
0

sergej
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 07 Dec 2014, 16:49
Bydlisko: PN/PH
Kontaktovať používateľa:

Re: Multimetre - schemy, kalibracia…

Príspevok od používateľa sergej » 22 Jan 2024, 22:23

Ak multimeter na diodovom teste ukazuje nieco ine ako overrange, je pravdepodobne v haji transil/zenerka na vstupe OVH (vystup pre meranie prudu). Alebo je tak navrhnuty :D .
Plati vseobecne.

V mojom pripade na vyssie popisovanom multimetri MIC-37 mala ochrana namiesto 6V uz len 2,3V.
Výstup OVH poskytuje cca 3V, meria sa na rozsahu 4V.
Vyhovie cokolvek s Ustandoff (tj max DC napatie pod urovnou aktivacie ochrany) 3 az 5V a Ubr cca 4 - 6V @ 1mA. Predmetny transil spolu s PTC 500R chrani meraci obvod pri merani odporu pri privedeni externeho napatia.
0
Ked to funguje na 1. zapnutie, je to prinajmensom podozrive...

sergej
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 07 Dec 2014, 16:49
Bydlisko: PN/PH
Kontaktovať používateľa:

Re: Multimetre - schemy, kalibracia…

Príspevok od používateľa sergej » 08 Apr 2024, 22:07

V rychlosti: oprava dospeleho multimetra Metrix/ITT/Chauvin Arnox MX-56. Zakladna presnost 0,025%.
Pristroj ukazoval na prudovych rozsahoch cca 10x nizsiu hodnotu, neprepinal rozsahy.
Nakoniec bol vadny elektronicky prepinac vo forme zakazkoveho obvodu od ITT typ ZRC1. Na zaklade analyzy (napodiv dostupnej) schemy a funkcie IO, som navrhol a vyrobil nahradu.
Tento multimeter uz nema ziadne kalibracne trimre, ale kalibruje sa cez IR rozhranie a kalibracny SW (win10). Sw dohladatelny u vyrobcu.
Ak by mal niekto rovnaky problem, dosiek nahrady ZRC1 mam dost :-)
Prílohy
IMG_8819.jpeg
IMG_8802.jpeg
1
Obrázok 1
Ked to funguje na 1. zapnutie, je to prinajmensom podozrive...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok