Potrebujem odsať cín z dier

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa Edgar » 04 Jan 2024, 20:01

Zdravím, potrebujem odsať cín z týchto 25 dier. Po hodine všelijakých pokusov to úspešne vzdávam. Teplovzdušnú stanicu nemám. Len podotýkam že je to obojstranný a viacvrstvový plošák čiže cín drží aj vo vnútri diery.
KOŠICE
obrázok.png
obrázok.png
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa Amaterr » 04 Jan 2024, 20:23

Predpokladam , ze nemas lanko na odsavanie ...skus pohladat nejake tienene lanko , povytahuj izolaciu a len tienenie pomackaj na plocho a skus prikladat na diery a nahrievaj spakou , ked sa ti nieco podari , posuvaj a pocinovane odcvakaj , chce to len cvik , nuz najlepsie to original odsavacie lanko .
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa miroja » 04 Jan 2024, 20:25

Poriadnou odsavackou to nejde? Pripadne pichnut do rozohriateho cinu nejaku ihlu (nerezovy drot) s priemerom diery.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa peterple » 04 Jan 2024, 20:25

Tak ako hovorí prvá odpoveď. A nezabudni na tavidlo.
https://youtu.be/TwclE6pJV2I?si=SWKAjOyF19yv-3i7&t=26
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 04 Jan 2024, 20:27

Pre toto mám normálne radšej SMD súčiastky. Teplovzduškou dole a je pokoj, s THT dierami je to boj.

Ja by som tiež išiel na to cez odsávací pásik (v najhoršom home-made, lanko vodič a tavidlo) a spájkovačku s väčším hrotom (aby bol prenos tepla). Čo som si všimol na youtube, za pokus stojí zamiešať do toho cínu čo je v diere, ďalší s čo najnižšou teplotou tavenia.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa budvar10 » 04 Jan 2024, 20:32

Odporúčam najprv odstrániť čo najviac cínu pásikom a potom použiješ obyčajnú ihlu na šitie, ktorú prestrčíš cez dieru. Trochu ňou musíš hýbať, kým cín zatuhne. Prípadne ešte raz pásik, ak tam ostane niečo. Teplovzdušku vôbec netreba. Jednoduché.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa Edgar » 04 Jan 2024, 20:36

No ja vám ďakujem za rady, odsávacím pásikom mi to nejde, odsávačkou takou klasickou tiež nie, tenký drôt som tam strkal ale ten sa mi tam akurát pripajkoval, preto zháňam niekoho kto to UROBÍ. Ale keď nič tak nič, to mám asi za to že ani mne sa už nechce nič robiť :D
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa Edgar » 04 Jan 2024, 20:37

budvar10 napísal:
04 Jan 2024, 20:32
Odporúčam najprv odstrániť čo najviac cínu pásikom a potom použiješ obyčajnú ihlu na šitie, ktorú prestrčíš cez dieru. Trochu ňou musíš hýbať, kým cín zatuhne. Prípadne ešte raz pásik, ak tam ostane niečo. Teplovzdušku vôbec netreba. Jednoduché.
Napíš mi kde Ti to mám doniesť a čo za to chceš.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Jan 2024, 20:43

Niekedy je to fakt boj, medzi odstránením cínu a poškodením plošáku,ak to treba dlhšie nahrievať.
Skúsil by som to ,,príklepovou, nie vrtačkou, ale metódou,,
Ak nejde cín z dierky, prehrejem bod kolko je ešte bezpečné, aby neodskočil od základu a potom tresknem plošákom celou plochou o stôl, tak aby roztavený cín vyletel z dierky von.
Niekedy stačí raz ,niekedy viackrát, a potom dierku prepchám tenkou ihlou .Volakedy boli také, že sa na ne cín nechytal, teraz však treba najsť takú nelepivú,lebo tie nové ihly sa nielen nezlomia, ale zohnú a chytia do cínu lahšie, ako vývody z kondíkov,či iných železných ,, pomazaných ,, súčiastok. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa budvar10 » 04 Jan 2024, 20:51

Edgar napísal:
04 Jan 2024, 20:36
No ja vám ďakujem za rady, odsávacím pásikom mi to nejde, odsávačkou takou klasickou tiež nie, tenký drôt som tam strkal ale ten sa mi tam akurát pripajkoval, preto zháňam niekoho kto to UROBÍ. Ale keď nič tak nič, to mám asi za to že ani mne sa už nechce nič robiť :D
Pásikom z diery cín asi nedostaneš. To je len hrubé očistenie, aby neboli guličky. Potom musíš s ihlou. Je z ocele, veľmi ťažko sa na ňu nalepí cín. Hlavne to nepreháňaj s tavidlom, lebo aj oceľ sa dá pájkovať cínom. A musíš ňou hýbať.

Rád by som ti pomohol, ale momentálne takéto veci nemôžem robiť.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa misocko » 04 Jan 2024, 20:53

Predpokladam bezolovo ako všetko dneska. Doplniť normalny cin. A potom už len niekoho s kompresorom a ofukovacou pištoľou. Zohreješ jednu, odfúkneš. Atd... Kam sa hrabe odsávačka :biggrin:
Diery budú ako nové.
0

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa bobo87 » 04 Jan 2024, 21:13

Ahoj, mam odspajkovaciu stanicu (ZD-915) a som z KE, ako velmi ti to suri? :)
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa Edgar » 04 Jan 2024, 21:24

Už vyriešené. Objednal som 2 komplet dosky zosilňovačov TPA3112D2 z Číny za 10€. Zapojím to na linkový výstup rádia. Tak pre mňa skúsenosť do budúcna, že robotu ktorú som mohol mať rovno na začiatku bez nervov mám teraz s nervami a vo výsledku 3x drahšiu oproti tomu keby som to objednal rovno.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa mr.dred » 04 Jan 2024, 21:59

5ko napísal:
04 Jan 2024, 20:43
Ak nejde cín z dierky, prehrejem bod kolko je ešte bezpečné, aby neodskočil od základu a potom tresknem plošákom celou plochou o stôl, tak aby roztavený cín vyletel z dierky von.
:lol: :lol: to keď som videl - a hlavne počul u nás na firme,tak som takmer infarktoval... a to išlo o prekovy priemeru 3-4mm ...kolega tresol plošákom o stôl, aby mu cín z diery vypadol... odsávacím "knôtom" z medeného pletenca sa dá za použitia dostatočného množstva nejakého fluxu dierka aj 0,8mm pekne zpriechodniť a bez tresku :lol: - chce to len cvik..
Ale tiež sa mi stalo že z nejakej MB/PC dosky som nemohol ani kondík von dostať (ani teplovzduškou)...tak som ho vytrhol/vylúskal a na vyčnievajúce kontakty/nožičky som prispájkoval nový...ide do dnes..
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mihal.dp
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 04 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okres VK
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa mihal.dp » 05 Jan 2024, 09:48

Ja som si vzal do ust metrovu silikonovu hadicku, z jednej strany ju prilozil, z druhej nahrial a fukol. Slo to ako kvet :) Pohadzovala sa na stole, chcel som robit perzistalticku pumpu :D
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa breta1 » 05 Jan 2024, 10:21

Krásně to jde zubním pátradlem nebo obyčejným měřícím hrotem, cín se na nich nedrží.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa rudko » 05 Jan 2024, 10:30

Ja robim tak ze na zapchatu dieru dam dostatok geloveho tavidla, odsajem co sa da cez pasik. Potom pridam bizmutovu pajku s teplotou tavenia 140° a cele to primerane prehrejem. Potom znova cez pasik s dostatkom tavidla odsajem. 90% dier takto vycistim na supu. A ak niektora nejde tak ju nahrejem spajkovackou a potom jej este pomozem teplovzduskou s najtensou dizou a vzduchom na max. Teplotu netreba prilis, len tak okolo 250 aby sa nespalila doska. To si treba odskusat. Po nahriati dam pajkovacku bokom a dizu prilozim priamo na dosku. Takto dieru spoalhlivo prefuknem od zvyskov cinu.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 05 Jan 2024, 11:05

breta1 napísal:
05 Jan 2024, 10:21
Krásně to jde zubním pátradlem .
Tiež to tak robím. Drôty, ihly a pod. odoberajú teplo.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa Victorio » 05 Jan 2024, 11:39

každopádne to bolo treba poriadne očistiť dať nové tavidlo, a znova pásik, ale pozor na prehriatie.
niekedy sa používali "vyfukovačky", ale tu je riziko, že sa rozstrelia cínové guličky kade tade aj pod čipy.
ja používam odsávačku tj tú s "vývevou", ak cín ostane hlboko v dierke, tak znova dám viac cínu a skúsim odsať znova tj. aby som dokázal prehriať aj vnútro otvoru.
Ale niekedy to ide lepšie pásikom, treba veľa kvalitného tavidla, a tenký hrot, prípadne skúsiť do otvoru zapájkovať lanko a potom vybrať aj s cínom.

Horšie je ale dostať z dosky strojovo narazené súčiastky, napr. veľké kondíky, alebo hybridné obvody, ak majú veľa vývodov, a ešte ku tomu ploché , ktoré držia v DPS a nedá sa s tým pohnúť a tu je odsávačka málo účinná, niekedy riešenie je iba ocvikať nožičky a potom tie jednotlivo idú vonku už ľahšie.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebujem odsať cín z dier

Príspevok od používateľa pablox » 05 Jan 2024, 11:44

Mne ešte pomohlo upnúť plošák tak, aby som z jednej strany nahrieval dieru mikropájkou, z druhej strany som na dieru pritlačil odsávačku a cín pekne odsalo. Ak je to bezolovnatý hnoj, treba tam doplniť klasický cín a tavidlo.

Kondíky v základnej doske som opravoval tiež tak, ako bolo spomenuté vyššie - vytiahol som puzdro a na nožičky napájkoval nový. Bolo to v tej dobe jednoduchšie, ako poškodiť prekovy.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Napísať odpoveď