Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa Victorio » 04 Mar 2024, 16:22

Zdravím,
Zapojím k set top boxu, všetko bez problému ide - pripojenie cez HDMI.
Zapojím k PC, niekedy resetne PC, resp. vypadne celkom grafika, a odpálilo mi redukciu HDMI na Display port,
Ak zapojím priamo káblom HDMI (do monitora), display port do PC, ide ale niečo sa mi na tom nezdá, ak dám do režimu spánku, tak zahučí ventilátor, akoby niečo zaťažovalo video výstup.
Tak isto niekedy na PC monitor nenaskočí, takže v poriadku nie je.
redukcia HDMI na display port išla už "spať" na furt, už mi cez ňu nejde ani druhý monitor.
V monitore toho veľa na skúmanie nie je, iba ak tie tranzistory na vstupe.
Otázka je, čo set top boxu nevadí ale PC áno ?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 04 Mar 2024, 16:27

Skor otazka, co ma PC a nema settopbox? Tipnem: uzemnenie?
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa Victorio » 04 Mar 2024, 16:48

hmmm, to je pravda, monitor je napajany cez impulzne trafko, set top box detto, PC áno, má uzemnenie, ale ale to by nemalo nijak vadiť, iba ak by mal zdroj pre monitor nejaký skrat zo siete na 14V výstup.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa mr.dred » 04 Mar 2024, 17:52

Po uzemnení - GND + N/PE sa dokážú šíriť "neskutočné" hodnoty rozdielov zemných potenciálov - niekedy aj v úrovni niekoľko voltov /nie len v mV (zemná slučka). Podobný problém som mal v spojení satelitný prijímač - TV s PE v jednej mistnosti a v inej miestnosti satelit prijímač/ domáce kino/ TV - tiež z PE ..zvuk do DK musel ísť optikou (starší typ receivera-nemá HDMI, tak len z TV zvuk do DK).. rozdiel na GND bol takmer 18V :roll:
Čiže pospojovanie N/PE v rozvádzači na jednú/druhú vetvu rozvodu sa "bilo" cez spojenie GND na konvertore satelitu... vznikla slučka... a dosť dlhá... odhadom 30-35 m.. TV v druhej miestnosti som vymenil za "dvojkolíkový" prívod sieťového napätia a do Receiveru ide optika... zemná slučka prerušená... aj keď asi to nie je košér...Teda určite nie ... :wink: Tých 18V AC je stále medzi receiverom a "nedostupným" šasiTV aj keď je receiver napájaný len dvojkolíkom (bez PE).. Asi v STB zdroji nie je niečo v poriadku.. ten je SMPS. Hlavný je s trafom...Možno to robia len tie "bezpečnostné" kondenzátory medzi vstupom a výstupom SMPS..
Možno vie niekto viac...
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa Victorio » 04 Mar 2024, 18:01

ale spojenie zo settopboxom satelitným mi problém nerobí, monitor nechce spolupracovať s PC (desktop Lenovo ale skúšané aj na inom PC)
monitor má napájanie malým "trafkom" impulzným, tak jedine ak to by mohlo byť vadné, to skúsim zistiť,
prípadne zapojím cez oddeľovacie trafo a vplyv PE by sa mal eliminovať.

Pôvodne som mal podozrenie na to, že niektorý z dátových pinov HDMI v monitore má skrat, ale ak by to bolo napájacím zdrojom tak to by vysvetľovalo, prečo mi odpálilo redukciu HDMI /Display port.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 04 Mar 2024, 18:25

ved prave, vychadzal som z toho, ze box je napajany dvojvodicovo, ale pc a monitor trojvodicom. A taka PE dokaze narobit riadnu sarapatu.
Raz som riesil blikajuce LCD, ktore viditelne blikalo len na jednom pc. resp. hocijake lcd. Nakoniec som zistil, ze tam niekto dal tieneny ethernet kabel, ktory bol uzemneny na oboch koncoch - dlzka bola niekolko metrov. a to robilo problem.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa Victorio » 05 Mar 2024, 00:20

ale monitor je napajany dvojvodicom, tj cez maly sietovy adapter do zasuvky teda iba pc je uzemneny,
zmeral som na vystupe siet.adapteru oproti kostre (v siet.zasuvke)cca 80V, ale pod 1mA, co by citlivy cip mohlo odpalit ak nema ochranu prepatia,
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa Edgar » 05 Mar 2024, 02:37

Niečo so zemou to bude, ale normálne to určite nie je. Poslednú dobu má asi aj väčšina monitorov zdroj bez uzemnenia, takže to by sa také veci diali ľuďom bežne.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Mar 2024, 05:01

Podľa mňa to odpalovamie HDMI portov spôsobuje nesprávna inštalácia zariadení a ich pospojovanie. Nemyslím tým, že by neboli správne káble v správnych konektoroch, ale že sa to deje pri ZAPPOJENÝCH prístrojoch do elektriky !!! Nedodržaním návodu na obsluhu !!! Nie je tam napísané, že pri manipulácii s prístrojmi ich treba odpojiť od siete ? Čiže najprv pospojovať sústavu a až potom pripojiť k elektrike !! STB režim určite nestačí!
Nikde nie garantované že sa prvé pri pchaní kábla do konektora spoja GND piny. Iskra v nevyrovnaných potenciáloch môže preskočiť aj na dátové a je vymalované....
Určite si pamätáte ako kopali staré TV pri pripojovaní anténového kábla keď TV bežal... :mrgreen:
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pepo_6
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 24 Jan 2023, 10:19

Re: Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa pepo_6 » 05 Mar 2024, 06:44

Notebookové adaptéry a PE :
Moj porvý notebook ASUS mal v napájacom zdrojceku spojený MÍNUS natvrdo s PE. V kombinácii so starou rozdvojkou, ktorá prehadzuje fázy, sa mi dostala na šasi notasa fáza. Samozrejme, že som o tom nevedel a chcel som sa pripojiť tieneným LAN káblom k PC (z rovnakej rozdvojky, z opačnej strany). Staré dvojvodičové rozvody. Vyskratoval som fázu cez notas, tienenie na PEN. Notas mi nakoniec vyreklamovali (samozrejme, ze som sa nepochválil, co sa stalo) so slovami : Uz sme tu mali pokazený adaptér alebo zhorený notas, ale nikdy obe naraz :D
Vzdy ked sa nasla nejaká záhada, preco neide/bliká monitor, alebo po pripojení notebooku niečo ruší, som meraním zistil, že aj tam to bolo tak : GND spojené s PE v napájacom zdrojčeku...
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa Victorio » 05 Mar 2024, 08:07

ale monitor je napajany dvojvodicom, tj cez maly sietovy adapter do zasuvky teda iba pc je uzemneny,
zmeral som na vystupe siet.adapteru oproti kostre (v siet.zasuvke)cca 80V, ale pod 1mA, co by citlivy cip mohlo odpalit ak nema ochranu prepatia,
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 05 Mar 2024, 08:31

pepo_6 napísal:
05 Mar 2024, 06:44
V kombinácii so starou rozdvojkou, ktorá prehadzuje fázy, sa mi dostala na šasi notasa fáza.
To nedava zmysel. Stare dvojvodicove rozvody mali pripojeny spojene pravu dierku a kolik - v stene. Aj keby si do nej dal rozdvojku, ktora prehadzuje fazy, tak prehodi len zdierku, kolik je vzdy pripojeny samostatne na kolik v stene. Cize sa ti nan nema ako dostat faza ani cez tie stare rozdvojky. Ved to by za tie roky muselo pozabijat hadam vsetkych v republike.
Jedine nejaka podomacky robena predlzovacka, ktora to spaja u seba a toto bolo vzdy zakazane.
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

pepo_6
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 24 Jan 2023, 10:19

Re: Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa pepo_6 » 05 Mar 2024, 08:57

Asi to bude kravina co som napisal. Mas ty pravdu. Nikdy som sa nad tym takto nezamyslel, uspokojil som sa s vysvetlenim, ze rozdvojka prehodila fazu, ale to prehodila iba napravo, kolik ostal...
Otazka, kde bola potom chyba ? Ked som vyhodil tu rozdvojku, uz bolo v pohode potom.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 05 Mar 2024, 09:32

ono, tie prepojenia su obcas alchymia. Za davnych cias sa robili doma lan party s klasickymi pc a prepojenim cez lpt port. A pri istej konstalacii sa tiez obcas vyskytla nejaka ta iskra a odpaleny port pocitaca.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa Victorio » 05 Mar 2024, 12:22

mal som pripad kde boli pc na dvoch poschodiach, zapojene cez ethernet koaxial rg58, na jednom mieste bola predlzovacka s odpojenym ochrannym kolikom a tam mi odpalilo sietovku.
podobny problem bol u pmd85 a napojeny na stary velky tv, tv zapojeny dvojvodicovo, zdroj k pocitacu troj, s cez antenu to "kopalo"

pred chvilou som zmeral napatie medzi ochr.kolikom a vystupom dc ineho afapteru pre notebook zapojeneho dvojvodicom a tiez je tam cca 80V AC, ale podla toho by tu problem nemal byt, skor mi ten adapter hdmi display port odpalila staticka elektrina- Alebo to ze kostra na konektore sa zapojila neskôr
ako datovy pin
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 05 Mar 2024, 13:04

Povrava sa, ze na HDMI sa staci skaredo pozriet a mozes ho odpalit :)
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Mar 2024, 14:24

pocitujlasku napísal:
05 Mar 2024, 13:04
Povrava sa,...
Ja na povery neverím...toto je krutá pravda :lol: :finga:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Monitor Samsung C27F396FHU, skratuje HDMI ?

Príspevok od používateľa Victorio » 05 Mar 2024, 17:01

tak to sa musel niekto veľmi škaredo pozrieť na jeden NTB čo som tu mal, lebo bola pri HDMI do plošáku vypálená diera :lol:

ešte by ma zaujímalo, prečo niekedy napr. u PS3 alebo PS4 niektoré LCD monitory neochotne spolupracujú , resp. napr. na TV naskočia ale na PC monitor nie.
Viem že je tam čip, ktorý sa zvykne pokaziť, potom môže zle spracovávať obraz, napr. skreslené farby, alebo zablikávanie časti obrazu.
Hlavne je problém vtedy, ak je na PS vysoké rozlíšenie a monitor má nižšie, resp. aj opačne už si nepamätám, ale systém si s tým nevie rady.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok