Revox B77 slabý ťah navíjacieho motora

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

djjaro
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 28 Feb 2024, 09:45

Revox B77 slabý ťah navíjacieho motora

Príspevok od používateľa djjaro » 24 Mar 2024, 19:59

Pozdravujem.
Opravujem si svoju mašinku Revox B77. Mám problém z navíjacím motorom. Zo začiatku ide dobre ale keď je páska v strede alebo ďalej. Z ničoho nič zastaví. Dá sa zvíšiť výkon motora alebo v čom može byť chyba, aby utiahol hliníkový kotúč bez zastavenia.
Tape drive control som kontroloval, triaky ok, kondenzatory som vymenil, aj motorové, počítanie otáčok vyzerá v poriadku. Čo by to mohlo byť? Všetko funguje dobre len neutiahne navíjanie pásky pri prehrávaní. Poraďte prosím.
Ak by som zmenšil odpor R1, zvýšil by sa ťah motora?
Prílohy
revox b77.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Revox B77 slabý ťah navíjacieho motora

Príspevok od používateľa AdamVarga » 24 Mar 2024, 21:59

No, tu s ťahom teda moc nenarobíš. Zväčšením kapacity pomocného kondenzátora motoru je možné zvýšiť krútiaci moment avšak neviem ako sa to prejaví na zaťažení vinutí motora.

V každom prípade v prvom rade treba skontrolovať ložiská.

Čo je bežným problémom aspoň teda s čím som sa ja konkrétne stretol, že mazivo v tých ložiskách sa zmení na med alebo rovno vyschne a následne tvorí strašne velký odpor. To by odpovedalo tomu čo tvrdíš že na začiatku je ťah dostatočný no velký kotúč to neutiahne.

Ložiská sú dostatočne jednoduché na výmenu. Nakúp SKF-608-2Z (plechové krytované). Vyhni sa ZVL ak sa dá.

Hladkosť otáčania motora sa dá skontrolovať aspoň na A77 tak že sa dá magič bez pásky do rychlopretáčania a A77 má tlačítko "MOTOR OFF" ktorým sa vypnú motory. Brzdy ostanú uvolnené ale motory sa nebudú krútit.

Na B77 ak takéto niečo teda nieje (ak sa dobre pamätám tak nie) tak zlož čelný panel manuálne uvolni brzdy a skontroluj či motory tvoria nejaký odpor. Malo by to ísť krásne hladko bez odporu.

ďalšia vec ako si to môžeš všimnúť je v rýchlosti rýchlopretáčania a ťahu pásky počas rýchlopretáčania.
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok