DVB-S2 box, vadny tuner

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

DVB-S2 box, vadny tuner

Príspevok od používateľa jany+ » 26 Apr 2024, 10:10

Mam DVB-S2 linuxovy E2 box, kde nefunguje tuner.
V boxe zacal pomaly vypadavat signal, pripisoval som to zlemu signalu, prip. LNB, ale nakoniec sa ukazalo, ze tuner nedodava do LNB napatie. Ked tuner funguje, tak je tam bud 13 alebo 18V, podla polarizacie. Ak zastavi obraz, tak je na tunery 0V.
Posledne dni to fungovalo tak, ze ak som zapol box, tak fungoval 4-5 minut a potom bol signal off. Nechal som ho chvilu vypnuty a po zapnuti zase isiel niekolko minut.
Teraz uz nefunguje vobec, bez ohladu ci je zapnuty kanal s H, alebo V polarizaciou na vystupe tunera je 0V.
Box ma sice nejakych 10 rokov, ale pri znacke formuler som sa nestretol s takym problemom.
Nema niekto podobnu skusenost ?

Vnutro boxu (E2) funguje, vratane siete. Mozem aktualizovat, resp. novy flash E2, ale to asi nebude mat vyznam.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1276
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: DVB-S2 box, vadny tuner

Príspevok od používateľa Mek » 26 Apr 2024, 22:17

Mal si box otvoreny? Co kondiky, OK?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: DVB-S2 box, vadny tuner

Príspevok od používateľa jany+ » 27 Apr 2024, 11:31

Jo otvorene to bolo a kondiky su vizualne OK. Avsak bolo tam nadmerne vela prachu, tak som to tiez vyfukal kompresorom, ale nepomohlo.
Teraz som si vsimol, ze je tam nieco nezvycajne (drobna prasklina, ale myslim, ze nezasahuje ziadnu suciastku ani cestu) vid obr.
Mam este podobny box, ktory funguje a tam ta prasklina nie je.
mainboard.jpg
prasklinka.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2577
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: DVB-S2 box, vadny tuner

Príspevok od používateľa miroja » 28 Apr 2024, 19:17

Napatie pre LNB (13V pre vertikal a 18V pre horizontal) som zatial vo vsetkych STB videl ze cez tuner len napatie prechadzalo, ale vyrabalo sa na zkladnej doske. V tunere byva spravidla blizko F-ka len oddelovacia dioda ( v priepustnom smere). Skus ju pohladat, ci aj na anode mas 0V. Nasiel som aj prerusenu oddelovaciu diodu.
V starsich prijmacoch sa na vyrobu napajania pre LNB 13/18V pouzival LM317, v novsich uz DC/DC menice.
Ak to nebue diodou (alebo zlym F-konektorom tunera) skus vystopovat cestu z tunera k obvodu, ktory zabezpecuje prepinanie 13/18V. No v prvom rade by som potom siel od zdroja, ci ten prepinac 13/18V je vobec napajany. Na napajanie LNB sa zvycajne pouzivalo vyssie napatie zo zdroja (hladina 12, 18V alebo aj viac).
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: DVB-S2 box, vadny tuner

Príspevok od používateľa ivan_01 » 28 Apr 2024, 20:07

to nieje prasklina ale stopy dymu, ktorý unikol z DC/DC meniča vplyvom skratu buď na niektorých keramikách alebo priamo na výstupe tunera.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 542
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: DVB-S2 box, vadny tuner

Príspevok od používateľa balu » 28 Apr 2024, 20:14

Kromě toho očouzeného plošňáku je ta prasklina vysokou teplotou odlepená cesta spoje. Vypadá to, že spoj sice nebude přerušený, ale některá ze součástek to bude mít za sebou.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: DVB-S2 box, vadny tuner

Príspevok od používateľa Atlan » 28 Apr 2024, 20:16

Typujem skratovana keramika
0

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: DVB-S2 box, vadny tuner

Príspevok od používateľa jany+ » 29 Apr 2024, 09:49

Divne je ale to, ze v okoli toho kvazi ocmudenia nie je narusena ziadna suciastka a tuner je docela daleko. Skusim to este pomerat co budem vediet.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok