Arduino - tester lan káblov

Sekcia určená pre Arduino nadšencov

Moderátor: Moderátori

ma_to
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 28 Feb 2016, 10:56
Bydlisko: Púchov

Arduino - tester lan káblov

Príspevok od používateľa ma_to » 26 Sep 2016, 17:42

Dobrý deň, pustil som sa do projektu, pri ktorom by som potreboval pomôcť. Mám arduino uno, a chcel by som spraviť tester lan káblov (rj45). Chcel by som tam mať display (1602) na ktorom by sa zobrazovali či sú zapojené kable, a taktiež aspoň približná dĺžka kábla. Dĺžka kabla by sa počítala asi podľa odporu vodiča. To by som ako tak ešte vedel spraviť. Len neviem ako na to zobrazovanie dobre alebo zle zapojené kable. Za každú pomoc ďakujem.
0

alois

Re: Arduino - tester lan káblov

Príspevok od používateľa alois » 27 Sep 2016, 18:33

Úvaha na naštartovanie riešenia:


Urobíš si zakončovák (RJ45 + káblik + odpory), kde na každý kábel zapojíš iný odpor a potom každý pár (konce odporov) spojíš do hromady.
PIN1 1K0
PIN2 1K5 slučka = 2K5
PIN3 2K2
PIN4 2K7 slučka = 4K9
PIN5 3K3
PIN6 3K9 slučka = 7K2
PIN7 4K7
PIN8 5K6 slučka = 10K3

Čiže meriaš odpor slučky (alebo prúd ňou pretekajúci) a tak vieš, že je uzavretá. Ak nameriaš iný odpor/prúd, tak z možných kombinácií vieš, čo s čím je zle prepojené.

Problém je, že takto nevieš či dva káble v páre nie su medzi sebou prehodené. Skús myslieť teraz samostatne ďalej. (Stačia ti 4 diódy a ....)

Dĺžku podľa odporu nevieš presne merať, nakoľko kvalita káblu (pomer meď a železo) je rôznorodá, až zarážajúca....Skús rozmýšľať nad kapacitou a prúdovou slučkou....
Naposledy upravil/-a alois v 28 Sep 2016, 09:50, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
BgDestroy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 603
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Bazar Enabled, Udaje sa dozvie pri kupe s danym clovekom
Vek: 37

Re: Arduino - tester lan káblov

Príspevok od používateľa BgDestroy » 27 Sep 2016, 19:22

Este stale si moze v SW spravit referenciu. Tam by manualne zadal dlzku, odmeralo by to odpor vypocitalo merny odpor, vysledok ulozil do premennej. Otazne je kvalita kabla, nemusi mat po celej dlzke ten isty merny odpor (nedokonaly material, po celej dlzke sa meni aj prierez) atd.

Potom ma napadlo vyuzit oneskorenie ako paramater dlzky. Nejaku dobu trva po kedy sa informacia dostane z bodu A do bodu B. I ked rychlost elektrickeho pola je rovna rychlosti svetla ale pohyb nosicov naboja je pomalsi nez rychlost svetla. A ako velmi to ovplybni vodivy material to uz neviem povedat. Napriklad svetlo vo vakuu urazi 10m len za cca 33nS (ak tento udaj zvolime ako periodu t.j. 29MHz). Otazne znie ci dokaze merat cas s takovou presnostou. ATmega328P, ktora je pouzita v tej doske ako mozog urcite nie.

Kedze tomu môze vinutie tvorit nejaku slucku ma nejaku parazitnu kapacitu a tak ani tato metoda nepripada k uvahu, ze by sa vyuzil princip fazovy posun ako udaj (stroboskopicky princip merania) ...

Tato tema ako nepriamo odmerat dlzku vodica mimo merneho elektrickeho odporu je zaujimava tema. Podme tuto temu trocha rozvinut.
0
Albert Einstein:
* Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.
* Len dve veci sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale tou prvou si nie som istý.
* Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale to, čo dokážeš v živote.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok