A/D prevodník v Arduine

Sekcia určená pre Arduino nadšencov

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
roboulbricht
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 07 Jan 2015, 12:01
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 54
Kontaktovať používateľa:

A/D prevodník v Arduine

Príspevok od používateľa roboulbricht » 30 Dec 2018, 16:26

A/D prevodník v Arduine sa dá ovládať pomocou troch základných funkcií, ktoré na bežné použitie stačia.
  • analogReference - Nastavenie referenčného merania.
  • analogRead - Analógové meranie.
  • analogReadResolution - Nastavenie rozlíšenia. Funkciu nemá každá doska pre Arduino.
Pokročilé analógovo-digitálne meranie
Na bežné situácie vás stačia funkcie, ktoré poskytuje Arduino. Pokiaľ ale požadujete niečo navyše, musíte použiť datasheet pre ATmega328P a nastaviť si analógovo-digitálne meranie pomocou registrov. Vzorové príklady na niektoré situácie nájdete v nasledujúcich článkoch.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: A/D prevodník v Arduine

Príspevok od používateľa spin90 » 04 Jan 2020, 12:15

Rad by som arduinom meral U a I za usmernenou 3F sieťou, ktorá by ale mala skokovú reguláciu zmenou počtu usmernených fáz.
To znamená, že priebeh by bol určite pomerne zložitý.
Uvažoval som, ako to čo najjednoduchšie merať a následne vypočítať aj výsledný výkon. Robil som ale zatiaľ len s arduinom a viem, že prevodník v ňom má svoje obmedzenia. Zas na druhej strane, páči sa mi, že vykresliť to na LED segmentovky je celkom hračka a tak by som to aj rád urobil.
Preto asi výstup z deliča a bočníka spracujem najprv týmto: https://www.aliexpress.com/item/4000089 ... 4c4dhsVxww - Je to RMS to DC konvertor, tým mi vypadne z arduina potreba matematických výpočtov umocňovania a odmocňovania, na ktoré si nie som istý či by MCU stačil a aká by bola ich presnosť.
Následne by som chcel arduinom čítať hodnoty na výstupoch LTC1966 a tie už normálne zobrazovať.

Je to tak v poriadku ? Má to byť v podstate informatívne meranie hodnôt za tým usmerňovačom, nemusí to byť nič špeciálne, ale nech to je aspoň ako tak reálne. Hlavne ten prúd, ktorý môže byť pulzujúci (pôjde to na spínaný menič)

Rád by som tam mal aj zobrazenie výkonu. Platí, že výkon bude súčtom tých RMS hodnôt ? Pri AC priebehoch samozrejme nie, tam to treba v čase násobiť a uvažovať s jalovinou a deformáciou. Pri čistom DC to je prostý súčin. Ale je to prostý súčin aj pri DC pulzujúcich priebehoch ? To si popravde nie som úplne istý, ale malo by to tak byť.

Ideálne by bolo, ak by som našiel prostý DC - U I P meter a veru že som aj našiel nespočet na aliexprese. Pochybujem ale, že berú true RMS + DC hodnoty :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok