Programátor USBasp

Sekcia určená pre Arduino nadšencov

Moderátor: Moderátori

seto
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 20 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Niekde pri Modre

Programátor USBasp

Príspevok od používateľa seto » 14 Júl 2019, 10:55

Poprosil by som o radu.Používam tento programátor.S programom Extreme burner funguje normálne.
Ja by som ho chcel použivať s programom Arduina IDE 1.8.9.V menu je tento programátor ale "port " ho nepodporuje.
Ponuka je iba com1 a com2.Ak zapojím arduino tak v ponuke port sa objaví aj com4.
Dalo by sa stým niečo robiť.
Ďakujem.
Prílohy
Bez názvu 2 kopie.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Programátor USBasp

Príspevok od používateľa tom666 » 14 Júl 2019, 11:31

Pokial Arduino komunikuje na COM4 a ma nahraty bootloader, tak k nahratiu softwaru nepotrebujes externy programator. Vyberies COM4 a nahras software za predpokladu spravneho vyberu dosky Arduina a funkcneho bootloaderu.

USBasp nie je USB UART-TTL adapter, ale programator umoznujuci naprogramovanie MCU prostrednictvom ISP rozhrania.

Pokial vsak chces pouzit USBasp k nahratiu softwaru do MCU z prostredia Arduino IDE, tak musis programator zapojit na ISP rozhranie MCU a v "Tools" vybrat programator "USBasp". Potom cez menu "Sketch" pouzijes "Upload using programmer".
0
Naposledy upravil/-a tom666 v 14 Júl 2019, 12:10, upravené celkom 1 krát.

seto
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 20 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Niekde pri Modre

Re: Programátor USBasp

Príspevok od používateľa seto » 14 Júl 2019, 12:00

Všetko v pohode až na to ,že ten programátor nekomunikuje cez IDE s MCU.Spomínaný port ho nepozná.
0

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Programátor USBasp

Príspevok od používateľa tom666 » 14 Júl 2019, 12:03

USBasp programator je mozne pripojit iba na ISP rozhranie dosky Arduina. Po pripojeni k PC mu system neprideluje COM port :!: :!: :!:
0

seto
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 20 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Niekde pri Modre

Re: Programátor USBasp

Príspevok od používateľa seto » 14 Júl 2019, 12:14

Ďakujem za vysvetlenie.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Programátor USBasp

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 14 Júl 2019, 12:33

Len doplním, programátor samozrejme použiť môžete....ale nie cez UART a COMx porty. Jedine cez ISP rozhranie.

Do budúcna, ak by ste náhodou robili vlastnú dosku na báze Arduina, a kúpite z bežného obchodu MCU Atmel. Cez sériovú linku do neho nič nenahrajete, pretože neobsahuje bootloader. Môžete do neho ale cez ISP rozhranie tento bootloader napáliť, a potom už to pôjde aj cez sériovú linku.
0

seto
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 20 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Niekde pri Modre

Re: Programátor USBasp

Príspevok od používateľa seto » 14 Júl 2019, 15:06

Ale ak by som chcel použiť USBasp programátor v prostredí IDE a programovat nie arduino ,ale procesor Atmega 8.
V prostredí IDE mi to neukáže žiaden port.Takže to nefuguje.
0

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Programátor USBasp

Príspevok od používateľa tom666 » 14 Júl 2019, 18:26

Funguej to cez ISP rozhranie, tak som uviedol hore :!:

Este raz pre zopakovanie :D
Pokial chces pouzit USBasp k nahratiu softwaru do MCU z prostredia Arduino IDE, tak musis programator zapojit na ISP rozhranie MCU a v "Tools" vybrat programator "USBasp". Potom cez menu "Sketch" pouzijes "Upload using programmer".

Pokial vyuzijes interny RC oscilator, tak mozes prepojit AVRko s programatorom podla obrazku v prilohe.
Prílohy
AVR ISP Programming.jpg
0
Naposledy upravil/-a tom666 v 14 Júl 2019, 18:37, upravené celkom 1 krát.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Programátor USBasp

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 14 Júl 2019, 18:34

seto napísal:Ale ak by som chcel použiť USBasp programátor v prostredí IDE a programovat nie arduino ,ale procesor Atmega 8.
V prostredí IDE mi to neukáže žiaden port.Takže to nefuguje.
Zapamätajte si, že je to ISP programátor, takže ten vám nikdy neukáže com port. Takto sa obvykle programujú mikrokontroléry.

Arduino používa svoj vlastný spôsob, keď mcu obsahuje maličký program, ktorý komunikuje s pc cez com port a nahráva hlavný program do flash. Takéto “programátory” sú teda usb-ttl prevodníky, ktoré v systéme vidno ako com port.

A toto sú dve úplne odlišné veci.
0

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Programátor USBasp

Príspevok od používateľa tom666 » 14 Júl 2019, 18:43

@maskrtnik01


Ale iba ciastocne :D
maskrtnik01 napísal: Arduino používa svoj vlastný spôsob, keď mcu obsahuje maličký program, ktorý komunikuje s pc cez com port a nahráva hlavný program do flash. Takéto “programátory” sú teda usb-ttl prevodníky, ktoré v systéme vidno ako com port.
AVRko s bootloaderom nie je USB-TTL prevodnik :!: :!: :!:
Je to len schopnost takto "upraveneho" MCU naprogramovat svoju vnutornu pamat prostrednictvom protokolu stk500v2 cez seriove rozhranie. Aby to fungovalo je potrebne pripojit USB bridge na prislusne porty MCU v podobe USB - UART-TLL prevodniku (napr. FT232, CH340 a pod.), ktoremu system po naistalovani drivera priradi COM port.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Programátor USBasp

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 14 Júl 2019, 21:01

Ja som "programátorom" nazval to druhé AVRko(oficiálna doska), ktoré JE usb-ttl prevodník - prakticky sa dá nahradiť FTDIčkom, alebo akýmkoľvek podobným IO(čínske klony na čínskych arduinách).

Rozdiel medzi bootloaderom a usb-ttl prevodníkom chápem.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok