HX711 a senzor hmotnosti

Sekcia určená pre Arduino nadšencov

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa mclareniak » 18 Dec 2020, 13:54

Ahojte.

Prosim vas, nemate niekto skusenosti s tymto modulom HX711 a senzor hmotnosti?
Potrebujem vyrobit zariadenie s tymto senzorom. Kedze bude napajane z baterie, potrebujem znizit spotrebu na minimum.
Zariadenie sa raz za nejaky cas zobudi a zisti ci na vahe nieco pribudlo. Pri starte sa vytaruje a teda nastavi na 0. Vazenie nie je problem ked je stale zobudeny, ale v momente ked ho uspim, po prebudeni uz nemoze dojst k tarovaniu a aj ked na vahe nie je nic ukzauje blbosti. Potreboval by som vediet co urobit, aby po prebudeni nemusel tarovat, ale zaroven ukazoval spravnu hodnotu vahy.
Pouzivam kniznicu HX711_ADC.

Kód: Vybrať všetko

https://github.com/olkal/HX711_ADC
Pri starte si nejakym sposobom zisti 0 a tu potom pouziva a meria spravne. Ale po uspani to zabudne a po prebudeni uz ukazuje blbosti. A ja neviem co si najprv ulozit a po prebudeni znova nastavit, aby zase ukazoval napr. 0 ked na vahe nic nie je.

Dik
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa dan21 » 18 Dec 2020, 14:41

Kedze uz vazis, tak predpokladam ze senzor (vahu) mas nakalibrovany. Mal by si mat dve konstanty.
Volaju ich "load cell constant - LCC" a "zero cell constant - ZCC".

scale.set_scale(LCC);

a bud pouzijes
scale.tare();

alebo
scale.set_offset(ZCC);
tare sa pouziva na vybulovanie vahy, to znamena ze nesmie byt zatazena.
set_scale za tiez pouziva na vynulovanie ale vaha moze byt zatazena.
Mam aplikaciu kde na stlacenie tlacidla sa zobudi MCU a HX711, zmeria hmotnost, zobrazi na DSP a zaspi.
Pouzivam tam set_offset, pretoze vaha je stale zatazena
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa mclareniak » 18 Dec 2020, 14:57

Ty asi pouzivas kniznicu HX711. Ja pouzivam HX711_ADC a tam tie "load cell constant - LCC" a "zero cell constant - ZCC" neviem ci su pouzite. Alebo sa mylim?
Super a vedel by si mi poslat aspon ako mas vyriesene to uspavanie a prebudzanie a hlavne co po prebudeni treba?

Dik
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa dan21 » 18 Dec 2020, 15:12

Pouzivam vlastnu kniznicu zalozenu ale na HX711.
Mozem ta len nasmerovat, pretoze je to komercny produkt. :-(
Este pouzivam kniznicu LowPower

show = false
loop
{
nastavit prerusenie na tlacidlo - attachInterrupt(... , wakeUp, ....)
display.powerSave(1)
vaha.power_down()
lowPower.powerDown()
detachInterrupt()
if show => meraj, show = false, display.powerSave(0), vaha.power_up(), vazim......
}

wakeUp()
show = true;
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa mclareniak » 18 Dec 2020, 15:33

Ano low.power mam aj ja. Ale tak daleko este nie som. Zatial sa snazim s tym HX711.
Som v programovali zaciatocnik, tak mi velmi nepomohlo co si napisal.
Ale nieco poskusam.

Dik aj za to
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 18 Dec 2020, 15:42

Aj v knižnici, ktorú poslal @mclareniak som si všimol gain a offset. Je to taká klasika, ak považujeme tenzo a adc za lineárne, tak je to aj presný prepočet.

Ja by som si po zobudení vypísal do konzoly .getTareOffset . Tam musí tiež ostať hodnota, keď to bude vynulované, zabúda sa, a treba nájsť prečo.


Mal by som aj otázku. Tá funkcia tare, zvykne to hádzať viacmenej rovnakú hodnotu, alebo sa výraznejšie mení medzi zapnutiami? Robím na diplomovke tiež z tenzo, ja som ale tare implementoval analógovo (trimer na offset do prístrojového zosilňovača). Bude to stačiť, alebo to treba doladiť na jemno softwarovo pri každom zapnutí?
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa dan21 » 18 Dec 2020, 16:14

Podla mojich vedomosti, v kniznici HX711 sa funkcia tare vola iba raz a to hned na zaciatku. Predpokladom je ale nezatazena vaha, cize nulova zataz. Nastavi sa tym nula pre dalsie merania. Preto napriklad komercne vahy (pre ludi) musis zapinat tiez nezatazene, lebo sa urcuje nula.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 18 Dec 2020, 17:35

Áno, ale moja otázka je, či je nutné toto kalibrovať pri každom jednom zapnutí?

Moja predstava je, že trimrami v analógovej časti si nastavím zosilnenie a offset, pri ktorom ADC=0 bude 0g, a ADC=MAX_VALUE bude napríklad 5kg. Keď to potom zapnem o týždeň, bude kalibrácia sedieť?
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa dan21 » 18 Dec 2020, 17:41

Podla man ano. Ja to teda tak pouzivam. Tare (alebo offset) zavolam v setup-e, to znamena prikazdom zapnuti. Zapnuti, nie zobudeni !!!!
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa mclareniak » 18 Dec 2020, 18:47

Chalani prosim vas, nemozete mi napisat kratucky program ako by to malo vypadat? Po starte to vytarujem tomu rozumiem.
Ale potom to uspim LoadCell.powerDown();
A tu ma zaujima co mam urobit po LoadCell.powerUp();
aby som odvazil a zistil ci je na vahe 0 alebo nejaka vaha.
No a potom zase uspal.
Mam pouzit prikazy LoadCell.setTareOffset(); alebo LoadCell.getTareOffset(); ?
Som z toho jelen.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 18 Dec 2020, 19:08

Prvé by som skúsil proste len powerup a rovno zmerať váhu(teraz nie som na pc a z hlavy neviem).
Potom možno getTareOffset, powerDown, powerUp, setTareOffset - ale čo som pozeral zdrojáky malo by si to zapamätať aj keď sa samotné HXko vypne, ten offset je funkcionalita knižnice a nie HXka ako takého.


getTareOffset proste vráti hodnotu určenú TARE, ktorá sa odpočítava od každého merania. setTareOffset ju umožňuje manuálne nastaviť. Ten offset predstavuje odchýlku merania, pretože samotný tenzometrický mostík nemusí byť vyvážený, t.j. na nezaťaženom nameriame nejakú nenulovú hmotnosť.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa mclareniak » 18 Dec 2020, 20:28

Meranie vahy mam urobenu takto

//******************************************************
// Meranie vahy
//******************************************************
void meranie()
{
if (LoadCell.update()) newDataReady = true;
if (newDataReady)
{
vaha = (LoadCell.getData() * 10);
newDataReady = 0;
}
}

Pokial nepouzivam powerDown a powerUP mera to dobre. Ale akonahle pred meranim dam powerUp a po merani powerDown tak to prestane fungovat

edit: vsimol som si, ze po powerUp nejaky cas pockam tak potom to zacne citat. Ono aj bez powerDown UP ked polozim nejake zavazie tak mu trva cca 400 merani, kym ukaze skutocnu vahu.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 18 Dec 2020, 21:52

Tá knižnica má v sebe aj nejakú filtráciu/vyhladzovanie dát (smoothing). Napadá mi, že by to mohlo spôsobovať pomalú dynamiku tej odozvy, t.j. zmeny sa prejavia až po chvíli.

Na druhú stranu, nefiltrované dáta budú s vysokou pravdepodobnosťou zašumené, takže je to klasicky niečo za niečo.


Aha, je tam plávajúci priemer, predvolene 16 hodnôt. Tak to by nemalo až tak spomaľovať dynamiku. Čo zapojenie, je tam nejaký kondenzátor v signálovej časti?
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa mclareniak » 19 Dec 2020, 08:59

Zapojenie je v celku jednoduche
Bez názvu.png
Dosku s HX711 som upravil na 3,3V podla tohoto

Kód: Vybrať všetko

https://hackaday.io/project/1741-honeybee-hive-monitoring/log/9780-modifying-the-hx711-breakout-board-for-33v-operation
Vymenou 20K odporu za 10K.
Pokial to neuspavam tak to meria dobre aj celkom presne.
Mne ani tak nejde rozoznavat vahu ze kolko je. Mne skor ide zistit ci medzi jednotlivymi meraniami je rozdiel. Povedzme ze kazde 2 hod. sa zariadenie prebudi a skontroluje vahu. Zisti ci medzi predchodzim meranim z pred dvoch hodin a terajsim meranim po dvoch hodinach je rozdiel vacsi ako niekolko. Ak nie opakuje sa to stale donekonecna. Ak ano da mi vediet. Vahu odoberiem vytarujem nanovo a cele sa to opakuje.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa bum » 19 Dec 2020, 11:51

Také jsem toto řešil při odečtu váhy úlů pro kolegu na měření používám mikrokontrolér PICAXE s modulem HX711 a poslední vážení vždy uložím do paměti EEPROM mikrokontroléru a po novém probuzení program načte poslední hodnoty a s těmi pak program pracuje a nové hodnoty opět uloží do paměti odečty hodnot děláme dvakrát za den. Kalibrace po odebrání medu a umístění úlu zpět na tenzometry je také ubložená pro potřebu do paměti. Je pravda že to nemám tak vypracované jako jsou tovární výrobky pro včelaře, několik let to funguje bez problémů. Odzkoušej také poslední hodnotu uložit do paměti a pak opět po probuzení načíst a zpracovat s novými hodnotami co nameříš.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 19 Dec 2020, 12:36

mclareniak napísal:
19 Dec 2020, 08:59
Zapojenie je v celku jednoduche
Bez názvu.png

Dosku s HX711 som upravil na 3,3V podla tohoto

Kód: Vybrať všetko

https://hackaday.io/project/1741-honeybee-hive-monitoring/log/9780-modifying-the-hx711-breakout-board-for-33v-operation
Vymenou 20K odporu za 10K.
Pokial to neuspavam tak to meria dobre aj celkom presne.
Mne ani tak nejde rozoznavat vahu ze kolko je. Mne skor ide zistit ci medzi jednotlivymi meraniami je rozdiel. Povedzme ze kazde 2 hod. sa zariadenie prebudi a skontroluje vahu. Zisti ci medzi predchodzim meranim z pred dvoch hodin a terajsim meranim po dvoch hodinach je rozdiel vacsi ako niekolko. Ak nie opakuje sa to stale donekonecna. Ak ano da mi vediet. Vahu odoberiem vytarujem nanovo a cele sa to opakuje.
R8,C4 majú aké hodnoty? 1k2 a 100n? Potom by to nemalo ovplyvňovať dynamiku, ale len filtrovať vf šum.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa mclareniak » 19 Dec 2020, 13:57

maskrtnik01 napísal:
19 Dec 2020, 12:36
R8,C4 majú aké hodnoty? 1k2 a 100n? Potom by to nemalo ovplyvňovať dynamiku, ale len filtrovať vf šum.
Obrázok
Kondenzator som nemeral.

Ono tych cca 400 merani urobi za cca 2-3 sekundy, takze to mi nevadi. Zopakujem 400 merani a posledna hodnota bude platna. Hlavne nech po prebudeni to zisti skutocnu vahu. A s tym mam problem. Po prebudeni aj ked tam nieje ziadna vaha tak to proste pise kadejake hodnoty. A tarovat po prebudeni nemozem, lebo keby tam vaha nejaka bola tym by som ju vynuloval.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 19 Dec 2020, 15:23

Skúste pred uspatím poslať do konzoly .getTareOffset, aj po zobudení. Musí byť rovnaké číslo (aj by podľa mňa malo byť, ale uvidíme).
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa mclareniak » 19 Dec 2020, 15:34

Clapci tak asi to mam.
Nasiel som tuto stranku

Kód: Vybrať všetko

https://www.instructables.com/Tutorial-How-to-Calibrate-and-Interface-Load-Cell-/
On pouziva kniznicu HX711. A s touto to kraasne funguje. Uspi sa, zobudim, odmeriam a zase uspim. A hodnota je taka ako ma byt. A hned na prve meranie.

void meranie()
{
scale.power_up();
vaha = scale.get_units(), 10;
if (vaha < 0)
{
vaha = 0.00;
}
scale.power_down();
}

Super. Dik vsetkym za snahu.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: HX711 a senzor hmotnosti

Príspevok od používateľa mclareniak » 04 Jan 2021, 18:52

Ahojte.
Prosim vas ake mate skusenosti so znizenim spotreby na klonoch arduina?
Ja sa snazim podla tejto upravy

Kód: Vybrať všetko

http://kratkadobapouziti.sweb.cz/NanoCZ.html
a pomocou tej kniznici Low Power od rocketscreama znizit sotrebu, ale menej ako 2mA sa mi nepodarilo dosiahnut.
Skusil som zatial len uspat arduino a po tych 8s spanku sa prebudi blikne ledkou a zase zaspi. Aj pocas spanku tych 8s ma odber cca 2mA.
Myslite si, ze by to mohlo byt tym, ze na tom klone arduina pravdepodobne nie je original Atmel chip, ale cinsky preznaceny LGT8F328P?

Kód: Vybrať všetko

http://forum.robodoupe.cz/viewtopic.php?f=13&t=1460#p11952
Dik
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok