Arduino rádio s TEA5767

Sekcia určená pre Arduino nadšencov

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
vacaton
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 20:05
Bydlisko: Hnúšťa
Vek: 46

Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa vacaton » 14 Jan 2023, 21:37

Zdravím páni. Potrebujem poradiť. Robil som projekty s modulom TEA5767. Je to FM modul, celkom fajn pracujúci. Problém mám nasledovný. Pokiaľ zapojím tento modul podľa https://www.arduinoecia.com.br/arduino- ... o-tea5767/, tak všetko funguje v poriadku. Jedná sa hlavne o signál, resp. šum. V tomto zapojení po naladení frekvencie potenciometrom to hrá krásne čisto. Skúsil som, ale zapojenie podľa https://www.hackster.io/mircemk/diy-ret ... ject_image, alebo podľa http://www.kn34pc.com/construct/lz2wsg_ ... a5767.html, a všetko fungovalo v poriadku podľa popisu, ale v obidvoch zapojeniach bol šum veľmi veľký. Naladil som stanicu pomocou enkódera alebo automatickým vybratím stanice tlačidlom, tak hrať to hralo, ale s takým zvláštnym šumom resp. rušením. Skúšal som otáčať anténu, skúšal som meniť výpočet frekvencie v kóde, či náhodou nie je posunutá frekvencia na module, ale neviedlo to k želanému výsledku. Vyskúšal som náhodou stlačiť a držať tlačidlo "RESET" na doske arduina a vtedy toto rušenie zmizlo a hralo to čisto. Po pustení tlačidla sa samozrejme všetko resetlo a znova ten istý problém. Všetky zapojenia som skúšal na doske Arduino UNO. Neviete mi niekto poradiť prečo je tam to rušenie? Robí to len to druhé a tretie zapojenie, to s potenciometrom ide dobre. Ďakujem.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa Atlan » 14 Jan 2023, 22:05

Zla zem, arduino neustale kominikuje s modulom a rusi to, inak mas tam prevodnik z5 na 3,3v kvoli sda scl pinom? Inak dal som tu schemu a plosak radia s rda cipom s rds.....
0
Naposledy upravil/-a Atlan v 15 Jan 2023, 16:06, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
vacaton
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 20:05
Bydlisko: Hnúšťa
Vek: 46

Re: Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa vacaton » 15 Jan 2023, 10:13

Napájam to z batérií (spolu 9V) cez napájací konektor priamo na arduine, takže napätia si to berie priamo z dosky. Prečo to ale robí len pri tých dvoch zapojeniach a pri tom prvom nie?
Prílohy
IMG_20230115_100847.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa misocko » 15 Jan 2023, 10:44

Daj sem kod, mozno to arduino fakt vkuse komunikuje s tym modulom v slučke
0

Používateľov profilový obrázok
vacaton
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 20:05
Bydlisko: Hnúšťa
Vek: 46

Re: Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa vacaton » 15 Jan 2023, 10:59

Pripájam súbor s kódom...
Prílohy
sketch_dec27b – kópia.txt
(9.86 KiB) 54 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa lucky62 » 15 Jan 2023, 13:10

Evidentne to prvé zapojenie je podstatne jednoduchšie, čo sa počtu vodičov týka...
FM modul aj display sú na I2C a potenciometer je analog.
Tie ďalšie dve zapojenia zrejme vytvárajú podstatne väčšie rušenie.

Otázka je, či sa to rušenie indukuje vzduchom alebo či sa šíri po vodičoch.

Skúsil by som všetko odtieniť (v plechovej škatuli) a vonku nechať len ten FM modul (analog audio).
Prípadne popridávať nejaké blokovacie kondenzátory do napájania jednotlivých častí.
A samozrejme - ako už bolo povedané - správne zemnenie.
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

nighthunter
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 11 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Zilina

Re: Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa nighthunter » 15 Jan 2023, 13:45

Problemov tam je viac, ale asi najvacsim "ziaricom" bude nefiltrovane PWM do meradiel F a Q. Aj ked nemusia byt zapojene. Ak zapojene nie su tak prislusne vystupy ako aj vsetky ostatne nevyuzite prepojit cez R cca 1k na zem a ak meradla osadene su tak, na vystup arduina treba pridat prislusny RC dolnopriepustny filter + feritovy koralik koli vytvorenym vyssim harmonickym a ostatnemu VF bordelu. taktiez SDA a SCL z FM modulu je vhodne prepojit nie priamo ale prostrednictvom seriovych rezistorov 10-68R, napajanie do modulu cez LC filter + feritovy koralik a cely FM modul zatvorit do kovovovej krabicky spojenej v jednom bode s GND. Otazne je taktiez aj vedenie GND vodivov
0

Používateľov profilový obrázok
vacaton
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 20:05
Bydlisko: Hnúšťa
Vek: 46

Re: Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa vacaton » 15 Jan 2023, 15:36

Bude to mať asi súvis s tou komunikáciou medzi Arduinom a samotným FM modulom. Skúšal som aj poodpájať enkóder a aj display, ale žiadna zmena. Myslel som, že sa ten rušivý šum bude aspoň meniť, že by som videl nejakú reakciu, ale nič, stále rovnako rušivo to šumelo. Až stlačením a držaním RESET sa ten šum vytratil a pekne to hralo na nastavenej stanici. Čiže FM modul ostal nastavený na poslednej stanici a Arduino už nekomunikovalo. Vtedy keď som kýval anténou, tak to reagovalo ako klasické rádio, čiže to mi zmysel dávalo, že musím nájsť správnu polohu pre príjem signálu. Vyskúšam teda ešte všetky výstupy z Arduina, ktoré sa nepoužívajú, prepojiť cez 1k R na zem.
Ešte ma napadá, že pri tom prvom zapojení je potenciometer privedený na analógový vstup a pri tých dvoch ostatných je enkóder zapojený cez PWM vstupy. Či nie je potrebné aj samotné PWM vstupy ošetriť RC filtrom? Vyskúšam všetko čo ste mi odporučili a dám vedieť či to pomohlo.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa Atlan » 15 Jan 2023, 16:08

K baterke kondenzator aspon 1000uF, a linky sda a scl pripoj k modulu radia cez odpor 470R
0

nighthunter
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 11 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Zilina

Re: Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa nighthunter » 15 Jan 2023, 16:37

vacaton napísal:
15 Jan 2023, 15:36
Bude to mať asi súvis s tou komunikáciou medzi Arduinom a samotným FM modulom. Skúšal som aj poodpájať enkóder a aj display, ale žiadna zmena. Myslel som, že sa ten rušivý šum bude aspoň meniť, že by som videl nejakú reakciu, ale nič, stále rovnako rušivo to šumelo. Až stlačením a držaním RESET sa ten šum vytratil a pekne to hralo na nastavenej stanici. Čiže FM modul ostal nastavený na poslednej stanici a Arduino už nekomunikovalo. Vtedy keď som kýval anténou, tak to reagovalo ako klasické rádio, čiže to mi zmysel dávalo, že musím nájsť správnu polohu pre príjem signálu. Vyskúšam teda ešte všetky výstupy z Arduina, ktoré sa nepoužívajú, prepojiť cez 1k R na zem.
Ešte ma napadá, že pri tom prvom zapojení je potenciometer privedený na analógový vstup a pri tých dvoch ostatných je enkóder zapojený cez PWM vstupy. Či nie je potrebné aj samotné PWM vstupy ošetriť RC filtrom? Vyskúšam všetko čo ste mi odporučili a dám vedieť či to pomohlo.
V takomto pripade, bude stacit ako som pisal, kladny pol napajania do FM modulu pripojit cez LC clen, a na datove vodice dat seriove rezistory.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa Atlan » 15 Jan 2023, 16:49

Tie odpory pomozu najviac kedze pcha 5v do radia co ma 3,3v :D
0

nighthunter
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 11 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Zilina

Re: Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa nighthunter » 15 Jan 2023, 20:18

ako to je zapojene, ci z 5V arduina alebo z 3V3 to uz som nepozeral.... ak je to skutocne tak, tak v takom pripade bude treba dat R o dva rady vyssej hodnoty.
0

Používateľov profilový obrázok
vacaton
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 20:05
Bydlisko: Hnúšťa
Vek: 46

Re: Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa vacaton » 15 Jan 2023, 20:37

Takže skúsil som dať odpory 1k v sérii s SDA a SCL. 2200uF do napájacej vetvy. Kus to pomohlo, zvýraznila sa stanica, ale to také nepríjemné brumenie je tam stále. Je to v doske Arduina, pretože keď odpojím SDA a SCL, tak ostane krásne hrať posledne naladená stanica. LC člen v napájaní modulu FM som ešte neodskúšal, ale zapojil som ho do 3,3V pinu na Arduine. Zmena žiadna. Keď sa dotýkam SDA alebo SCL, tak sa intenzita toho brumu kus mení, čiže problém je pravdepodobne tu, ale ako to odladiť keďže je to I2C zbernica.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa Mek » 16 Jan 2023, 19:38

Robi to I2C, tiez som si s tym uzil svoje a nikdy sa mi to nepodarilo odstranit. Mohol som dat ake som chcel kondiky, a feritove perly na napajanie, a dalsie opatrenia, a nic. Ani seriove rezistory na SDA a SCL nepomohli. U mna pomohlo komunikovat cez I2C co najmenej.
Potom mam este seriovy vystup do posuvnych registrov pre displej a to rusi velmi - na frekvenciach, kde nie su ziadne stanice, pocut piskanie vysokej frekvencie. Tiez kondiky a feritove perly nepomohli, aj ked su pri kazdom IO. Tieto rusenia su proste zahady medzi nebom a zemou...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
vacaton
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 20:05
Bydlisko: Hnúšťa
Vek: 46

Re: Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa vacaton » 17 Jan 2023, 20:48

No to ma veľmi neteší. Myslím, že tým tvorcom to také problémy nerobilo, keď to dali von ako hotové projekty. Budem sa ešte hrať s napájaním a zostavovať podobné projekty, aby som skúsil nájsť chybu. Možno vyskúšam iný typ dosky NANO a pod...
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa Atlan » 17 Jan 2023, 21:20

na tie 2 vodice od baterky daj kondik 2200uf, potom z toho kondika natiahni GND a +vcc napatie na modul radia (to ma vlastny stabilizator ze ?), potom znova z kondika natiahni gnd a +vcc na dosku Arduina. gnd uz potom nikde neprepajaj s doskou radia. Ake pull up odpory mas pri uP pre i2c

Este by som zvazil aspo n RC clen pre to radio.

A dufa mze tie prepojovacie draty na poli a arduine nemas z ciny, pac pouzivaju zelezne kable a potom su tam neskutocne ubytky, a vznikne rusien impulzne cez gnd. Spoje gnd z radia a zdroja maju byt co najkratsie a najhrubsie. ked to povozis po doske arduina, potom 3 prepojmi zeleznimi po kontaktnom poli tak sa necuduj ze to rusi.
0

jankrizan
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 04 Mar 2011, 00:00
Vek: 64

Re: Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa jankrizan » 22 Jan 2023, 18:18

Čo tak vyskúšať oddeliť DATA a CLOCK modulu TEA5767 optočlenom. Malo by to byť úplne oddelené od Arduina.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Arduino rádio s TEA5767

Príspevok od používateľa Atlan » 22 Jan 2023, 19:43

Hlavne mi unika dovod pouzitia tej vykopavky. Ked su moderneie a lacne rda5807 a aj lepsie moduly res drahsie
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok