zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Sekcia určená pre Arduino nadšencov

Moderátor: Moderátori

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa Atlan » 16 Nov 2023, 05:51

enigma napísal:
15 Nov 2023, 23:38
a čo spanilá jazda , iba na voľnobehu ? povedzme v kolóne ...
Spanila jazda tak bud tam mas rychlost zaradenu (tj otacky a rychlost suvisia) alebo nemas ( tak mas neutral)
A relly odpoved uz si dostal
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa enigma » 16 Nov 2023, 07:23

nerob ma za blázna . spanilá jazda je pomalá jazda , pri ktorej je možné mať zaradenú buď jedničku alebo dvojku . otáčky voľnobežné . ktorú rýchlosť ako zaradenú mi ukáže .... keď napríklad na voľnobehu môžeš ísť 10km/h aj na jednotke ale aj na dvojke . ako na základe rýcchlosti a otáčok detektuje ktorá rýchlosť je zaradená ?
2
Obrázok 1 Obrázok 1

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa bibibo » 16 Nov 2023, 09:36

Vedel by mi niekto vysvetlit naco toto zobrazovanie zaradeneho stupna je dobre ? Ma to vobec pre uzivatela nejaky pozitivny prinos ?
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa pablox » 16 Nov 2023, 10:27

Na dvojkovej Octavii mi to ukazuje na vstavanom displeji a brble mi to, kedy mám preradiť vyššie/nižšie + zaradenú rýchlosť.
Inak možno v športových autách je to na uľahčenie jazdy, v reálnom svete je to podľa mňa zbytočné, mne sa stačí dotknúť páky a viem, akú tam mám rýchlosť (za tie roky to viem aj poslepiačky).
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa budvar10 » 16 Nov 2023, 11:07

bibibo napísal:
16 Nov 2023, 09:36
Vedel by mi niekto vysvetlit naco toto zobrazovanie zaradeneho stupna je dobre ? Ma to vobec pre uzivatela nejaky pozitivny prinos ?
Napr. keď máš automat a manuálne preradzuješ pádlami. S manuálnou prevodovkou asi nie veľmi.

@pablox
Nové autá to už asi majú všetky. Najviac sa mi páči, že ak poslúchaš to odporúčanie na radenie rýchlostí, tak parádne počuješ klepať ventily v motore.
0

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa 105nu70 » 16 Nov 2023, 15:19

:butthead: :butthead: :butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 25 Mar 2024, 11:21, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa pablox » 16 Nov 2023, 16:30

budvar10 napísal:
16 Nov 2023, 11:07
@pablox
Nové autá to už asi majú všetky. Najviac sa mi páči, že ak poslúchaš to odporúčanie na radenie rýchlostí, tak parádne počuješ klepať ventily v motore.
Preto ten "odporúčač" veselo ignorujem, inak by som už mal vytrasenú polovicu auta.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa misocko » 16 Nov 2023, 20:36

enigma napísal:
16 Nov 2023, 07:23
nerob ma za blázna . spanilá jazda je pomalá jazda , pri ktorej je možné mať zaradenú buď jedničku alebo dvojku . otáčky voľnobežné . ktorú rýchlosť ako zaradenú mi ukáže .... keď napríklad na voľnobehu môžeš ísť 10km/h aj na jednotke ale aj na dvojke . ako na základe rýcchlosti a otáčok detektuje ktorá rýchlosť je zaradená ?
Nie, nemôžeš ísť na voľnobežné otáčky rovnakou rýchlosťou pri zaradených rôznych rýchlostných stupňoch. Princíp prevodovky, pevný prevodový pomer. Pre rôzne reálne rýchlosti musíš mať rôzne otáčky motora, pri rôznych zaradených stupňoch. Fyzika nepusti.
Iba že máš DSG, tam si buď dáš v kolóne manuálne "1" alebo Ti hlúpy automat zaradí "2" a šúcha spojku. Otáčky motora rovnaké, rýchlosť rovnaká, akurát sa časť otáčok motora stratí na spojke.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Nov 2023, 21:32

Podľa mňa sú takéto vychytávky dobré akurát tak pre baby, ktoré sa stihnú počas šoférovania maľovať, telefonovať a nebodaj prezúvať si lodičky a potom obehajú 3/4 trasy na dvojke - a štvrtá vec, ktorú dokážu ešte urobiť naraz - je vyletieť cez predné okno :lol: :lol:
Ralye vodič musí s autom "cítiť" - ináč z neho nedostane maximum - na nejaké indikátory, ktoré len odvádzajú pozornosť sa určite nespolieha... na to má "niekedy" navigátora/spolujazdca, ktorý mu číta itinerár - trojka plný/90/ľavá 70º/ 120m... príklad! A keď ide sám a nepozná trať, tak musí svoje schopnosti venovať inému - nie indikátoru zaradenej rýchlosti - TO on vie odvtedy, keď ju tam zakvaltoval...
Zbytočne riešite automaty, na ktorých sa naučí aj ten najgemblavejší šofér - ka - kým neprebehne parkovisko či výklad, lebo si pomýli aj tie dva pedále! 8) A automaty s pádlami sú zase iný level - je málo vodičov čo ho vie aj bezpečne a efektívne použiť - aj tak väčšina ich nepoužíva, lebo spotreba....

Ale ako "tuning" ten indikátor - môže byť! :D
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa 105nu70 » 17 Nov 2023, 10:28

:butthead: :butthead: :butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 25 Mar 2024, 11:21, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa lh » 17 Nov 2023, 11:51

Myslím že presnejší a spoľahlivejšia indikácia ako snímanie 6tich konkrétnych polôh radiacej páky by bolo snímanie polohy radiacej tyče na prevodovke, alebo poloha radiacich laniek v bowdenoch. Keďže má ísť o nejaký typ pretekárskeho auta, kde sú rázy a vibrácie výrazne vyššie ako v bežnej premávke, obávam sa, že systémy na radiacej páke nebudú fungovať. Na prevodovke to bude presnejšie a stačí tam snímať otočenie a vysunutie. Kombinácia týchto dvoch veličín Ti povie, aký prevodový stupeň je zaradený... Úplne ideálne by bolo snímanie polôh radiacich vidličiek v prevodovke 😜
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa Atlan » 17 Nov 2023, 21:20

enigma napísal:
16 Nov 2023, 07:23
nerob ma za blázna . spanilá jazda je pomalá jazda , pri ktorej je možné mať zaradenú buď jedničku alebo dvojku . otáčky voľnobežné . ktorú rýchlosť ako zaradenú mi ukáže .... keď napríklad na voľnobehu môžeš ísť 10km/h aj na jednotke ale aj na dvojke . ako na základe rýcchlosti a otáčok detektuje ktorá rýchlosť je zaradená ?
Nemozes lebo na volnobehu na 1 pojdes 5kmh a na 2ke 7kmh
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Nov 2023, 22:02

.. prestaňme riešiť nejakú spanilú jazdu veteránov, či posúvanie sa pri parkovaní na volnobehu....

Motor na Ralye musí revať / burácať a auto sa neplance rýchlosťou chôdze :lol:

martinhudak - skús spraviť nejaké fotky usporiadania toho radiaceho mechanizmu... budeme v obraze a niekoho skôr môže napadnúť nejaké mechanické prevedenie nejakých snímačov podľa možného priestoru.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa enigma » 17 Nov 2023, 22:15

Nemozes lebo na volnobehu na 1 pojdes 5kmh a na 2ke 7kmh
a myslíš že tie snímače budú až tak presné aby rozoznali rozdiel 2km/h ?
a napísal som to iba ako hypotetický príklad ..... že to nebude až tak presné meranie , aby mohlo detekovať tak malý rozdiel v rýchlosti ......
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Nov 2023, 23:25

enigma napísal:
17 Nov 2023, 22:15
napísal som to iba ako hypotetický príklad ..... že to nebude až tak presné meranie
- samozrejme že to nemôže byť natotal presné... podobných nepresností vzniká pri veľa faktoroch - napr. otáčky voľnobehu sa menia v závislosti od teploty motora a teploty nasávaného vzduchu - tým sa mení aj rýchlosť na voľnobehu, potom či idem po rovine/hore, či dole kopcom ... priemer kolies tiež spravý veľa... jednu trasu -z domu na Kramáre som absolvoval v jednom roku asi 58x... prezul som na zimné gumy a zrazu bola trasa o 16km kratšia .. - je to malá chyba na tú vzdialenosť ale je !! pôvodné pneu boli 55-ky, a zimne 60-tky - tachometer však ukázal svoje :wink:
Prejdená vzdialenosť bola vždy rovnaká - akurát že ma nikdy nezaujímal zaradený rýchlostný stupeň počas jazdy... Vždy som sa musel prispôsobiť podmienkam premávky a nie tomu, čo by mi ukazoval nejaký displej.
Dnes som sa "prebehol" na inom "sofistikovanejšom" aute cca 200km , ale ukazovateľa SHIFT hore či dole som si v podstate ani nevšímal... v prvom rade sa venujem premávke, potom počúvam a cítim motor a až nakoniec je to ostatné... Bláznov čo kvôli reprodukcii nejakej muziky nepočujú sirény blížiacich sa vozidiel s prednosťou v jazde je hodne - taký práve potrebujú spústu asistentov a indikátorov, aby si nerozbili čumák..
Na tom športovom aute,jazdiacom na špici možností určite šofér nepočúva Tuc,Tuc z nejakej 500W aparatúri - venuje sa jazde a vozidlu...
Zdá sa mi tá indikácia zaradeného rýchlostného stupňa prehnaná a zbytočná - aby si športový/trénovaný vodič na ralye nezapamätal, aký kvalt tam pred pár sekundami zašaltoval :rolleyes: :rolleyes: to čo má Alzhajmera??
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 18 Nov 2023, 07:52, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa lh » 18 Nov 2023, 00:59

Neodpustím si poznámočku, aj k predchádzajúcim úvahám, aj keď to trochu odbočuje od pôvodnej otázky, ale aby nedošlo zas raz k šíreniu neprávd.
Samozrejme, že by rozdiel medzi pomerom otáčok motora a otáčok kolies bol rôzny pri 1ke a 2ke a ostatných prev. stupňoch tak isto a ak by si mal info o otáčkach motora a info o otáčkach kolesa, spoľahlivo vieš, že aký prevodový stupeň máš zaradený, teda za predpokladu, že je spojka zopnutá... a s pneumatikami, teplotou a prejdenou vzdialenosťou to nemá nič spoločné... presne ako poznamenal Misocko. Rýchlosť sa meria na častiach spojených s motorom pevným prevodovým pomerom zodpovedajúcim zaradenému stupňu, takže premenlivý priemer pneumatík, nech je to už z ktoréhokoľvek dôvodu nemá na nameranú hodnotu vplyv. Iná vec je to, ako to koreluje so skutočnou rýchlosťou a následne prejdenou vzdialenosťou.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa Edgar » 18 Nov 2023, 08:12

bibibo napísal:
16 Nov 2023, 09:36
Vedel by mi niekto vysvetlit naco toto zobrazovanie zaradeneho stupna je dobre ? Ma to vobec pre uzivatela nejaky pozitivny prinos ?
Závisí od počtu prevodov
278984654_1025628404826852_407134661865899287_n.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa balu » 18 Nov 2023, 08:54

1) Při výpočtu pomocí otáček motoru + rychlosti by tyhle data mohlo jít získat třeba čtením z diagnostického portu.
2) Všimli jste si, kdy se diskuze naposledy zúčastnil autor dotazu ?
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Nov 2023, 09:04

Edgar napísal:
18 Nov 2023, 08:12
Závisí od počtu prevodov
Na Prage S5T som mal ešte aj na spiatočke 2 rýchlosti. Mala prídavnú prevodovku 1:1 a 2:1 :wink: Kvaltoval ju vzduchový piest s elektroventilom - to bola iná vychytávka na tú dobu :lol: Škoda len, že to už vtedy nemalo "taký indikátor" :finga:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: zobrazovanie rýchlostného stupňa prevodovky

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Nov 2023, 09:18

balu napísal:
18 Nov 2023, 08:54
2) Všimli jste si, kdy se diskuze naposledy zúčastnil autor dotazu ?
Už sa mu z tých našich výlevov vyrovnávajú brčky na hlave :lol:
balu napísal:
18 Nov 2023, 08:54
1) Při výpočtu pomocí otáček motoru + rychlosti by tyhle data mohlo jít získat třeba čtením z diagnostického portu.
To by asi šlo... len či má jazdec aj taký "vyšpičkovaný" riadiaci systém motora.
Skôr si myslím že preferujú jednoduchosť a rýchlosť prípadnej opravy počas pretekov pred dumaním nad diagnostikou.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok