Napájanie Arduina

Sekcia určená pre Arduino nadšencov

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa Edgar » 29 Feb 2024, 02:03

Ahojte tak znova blbá otázka, ale paradoxne čím viac vecí viem, tým menej som si istý v nejakých banalitách, ktoré by som v nevedomosti ani neriešil. Potreboval by som jedno zariadenie s Arduino Nano (klon samozrejme) napájať USB káblom ktorý bude napevno pripojený a bude v prípade potreby slúžiť aj na prenos dát. No a tá blbá otázka je, že či keď ho pripojím k USB sieťovému adaptéru (USB nabíjačke na mobil jednoduchšie povedané), ktorý má na dátových pinoch nejaké napätie cez odporový delič, či to Arduino neodpáli. Logicky by som uvažoval že tam budú na dátových pinoch aspoň kondenzátory v sérii, takže by to nemalo mať žiadny vplyv, ale Chat GPT ma už zneistil, lebo vraj sa to môže odpáliť :D takže potešilo by ma keby mal niekto reálnu skúsenosť.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa budvar10 » 29 Feb 2024, 07:16

Voľakedy to problém nebol. Dnes už existujú ti nabíjačky rôzne a aj napätia môžu mať rózne.
Neviem ako presne funguje nabíjacie napätie v USB, nejako som to neštudoval. Či je to aj káblom, neviem.
Ak ale máš na koncovke 5V, je to pre Nano OK.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa Edgar » 29 Feb 2024, 07:19

No na prepínanie napätí slúži dátová komunikácia, tam sa toho nebojím ak použijem QC adaptér. Ale mám aj staré adaptéry čisto s odporovými deličmi. Tak ďakujem za odpoveď.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa balu » 29 Feb 2024, 07:33

Nabíječka s odporovými děliči na datových pinech by měly mít 5V výstup (pokud je to standartní nabíječka). Odporový dělič tam sloužil k tomu, aby sdělil telefonu, kolik proudu si smí z portu vzít. Standartní USB zařízení smí odebírat z USB portu maximálně 500mA. Zbytek si musí "vyjednat" s portem. Staré telefony a nabíječky tohle řešily právě děličema na datových pinech místo komunikace se zařízením. Takže pokud máš na výstupu 5V, neměl by být problém.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa Edgar » 29 Feb 2024, 07:40

Ale mne vôbec nejde o zmenu napájacieho napätia v USB, ale o to, že nejaké napätie bude vďaka týmto deličom aj na dátových pinoch. Ináč existuje niekoľko kombinácií, napríklad na väčšinu zariadení stačí pre plný prúd z 5V skratovať D+/D-, niektoré adaptéry majú tieto skratované dátové piny pripojené ešte cez odpor na GND. Ale to už je offtopic na môj vlastný príspevok :)
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa pablox » 29 Feb 2024, 07:45

Bežne tak Arduino napájam, nikdy som s tým nemal problém. USB nabíjačka,dátový kábel a klon Nano.

Naposledy včera, keď som potreboval merat teplotu.
1
Obrázok 1
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa balu » 29 Feb 2024, 07:46

Nepsal jsem nic o změně napětí. Ale já bych to třeba vyřešil tím, že bych si vyrobil mezikus (třeba jen 2 konektory slepené k sobě), který zasuneš do nabíječky a z něj teprve připojíš USB kabel k Arduinu. V tom mezikusu necháš zapojené jen napájecí piny a máš po starostech.
0

MiroH
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 13 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 60

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa MiroH » 29 Feb 2024, 11:11

Existujú aj také usb káble iba s napájacími vodičmi.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa Amaterr » 29 Feb 2024, 11:43

presne , ...prave som si to pozrel co som to dostal , na predlzovacom USB kabliku , co som dostal bol medzisnurovy a tam bolo len to napajanie, ten kablik je nepochybne original , ma zaliate koncovky
niekto tu spominal , to strihanie plosnych .. tieto noznice na plech mam desiatky rokov , mam ich len na PCB , su perfekne , strihaju hladko a rovno :)
Prílohy
usb.jpg
dva.jpg
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa Victorio » 29 Feb 2024, 13:42

na strihanie DPS najlepšie nožnice veľké na plech, na celú šírku DPS, ja používam také home made, čo ešte otec dal spraviť z listových pružín na nakladiak, nemám foto, ale ak boli ostré, tak presný rovný rez, len pozor na prsty ...
napr. niečo take https://www.jipos.sk/produkt/pakovo-sto ... aftdele-2/
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa Edgar » 29 Feb 2024, 13:56

MiroH napísal:
29 Feb 2024, 11:11
Existujú aj také usb káble iba s napájacími vodičmi.
To môj “problém” nerieši, pretože tam bude pevne pripojený USB kábel ktorý chcem aby slúžil aj na napájanie, aj na prípadný prenos dát.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa Sani1 » 29 Feb 2024, 14:34

A to chceš prenášať dáta do tej nabíjačky? :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa balu » 29 Feb 2024, 16:05

Taky si myslím, že pár cm dlouhý mezikus by neměl být problém. Přece je úplně jedno, jestli konektor vytáhnu z nabíječky a připojim k PC nebo jestli kabel vytáhnu z mezikuzu a připojim do PC. Nemá smysl dělat z komára velblouda ...
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa pablox » 29 Feb 2024, 17:47

Však ak to má USB konektor, tak by to malo spĺňať nejaký štandard.

Nikdy som sa nad týmto nezamýšľal a arduino napájal bez problémov z nabíjačky na mobil.
Nemal som problém dokonca ani pri Mega 2560, Uno, Nano.

To je ako keby som na nabíjačku od notebooku s USB C konektorom zapojil mobil s rovnakým konektorom a nabíjačka by mi ho odpálila.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa Edgar » 29 Feb 2024, 17:50

Sani1 napísal:
29 Feb 2024, 14:34
A to chceš prenášať dáta do tej nabíjačky? :pain:
To bolo samozrejme myslené tak, že v prípade tej potreby sa USB konektor toho pevne pripojeného kábla na strane Arduina odpojí z nabíjačky a pripojí sa do počítača :D
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa Edgar » 29 Feb 2024, 17:53

pablox napísal:
29 Feb 2024, 17:47

To je ako keby som na nabíjačku od notebooku s USB C konektorom zapojil mobil s rovnakým konektorom a nabíjačka by mi ho odpálila.
To už je zase niečo iné, notebook z USB-C sa nabíja cez protokol Power Delivery a tam bez komunikácie nie je žiadne napätie ani na napájacích pinoch. Teda napr. elektronická cigareta sa z USB-C nabíjačky nedá nabiť. Ale hlavne že máme jednotné konektory :D
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa Victorio » 29 Feb 2024, 18:06

Trocha mimo témy, ale riešim niečo podobné,

Potrebujem napájať smarfón cez mikro USB na ktorý je zároveň pripojená IR kamera Infiray P2 Pro.
Keďže kamera je pripojená ako OTG, je možné, že mobil nepovolí súčasné nabíjanie aj OTG zariadenie.
Neskúšal som to, údajne to závisí od typu mobilu, ale mám nakúpených viacero typov rozdvojok, redukcií, ale zdá sa, že ich zapojenie je nevyhovujúce. Kameru by som nerád odpálil, preto vyrábať šnúru s odbočkou na napájanie veľmi nechcem.

Ku aktuálnej téme, neviem, ako sa správajú nabíjačky hlavne tie výkonové, ale tam idú napätia na viac ako 5W, čo je už dosť riziko na odpálenie Arduina. Štandardne by mal byť výstup 5V, a iba ak dostane data signál z mobilu, tak by sa mala prepnúť na vyššie napätie.

Problém je zrejme podobný, ak chceš jeden kábel využívať ako napájanie a zároveň dáta.

Ja by som z bezpečnostných dôvodov volil radšej prepínač, a najsamlepšie mechanický, ktorý úplne odpojí jeden konektor a zapojí druhý, ale neviem taký prepínač nikde nájsť (aby mal USB C konektory resp.Mikro USB)
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa Edgar » 02 Mar 2024, 00:43

Osobne som to naposledy riešil na Xiaomi TV Sticku 4K a vyriešil som to touto redukciou, aj keď to je vlastne úplne iný prípad lebo ten TV stick tam využíva iba 5V piny na napájanie, nemá to také pokročilé riadenie napájania ako mobil. Ale nakoniec ma srala aj táto redukcia, lebo po pripojení pevného disku sa celý stick reštartoval lebo prúd rozbehu disku tam urobil taký úbytok napätia na tých tenkých káblikoch... Takže nakoniec som z toho použil len ten koniec s micro USB koncovkou čo ide do sticku, prívod 5V som natiahol dvojlinkou 2x0,35 mm2 a USB samicu som použíl zo starej PCIe záslepky z počítača, odvtedy žiadny problém, takže kľudne to môžeš urobiť tak isto, nič sa neodpáli, ale či to bude nabíjať aj mobil je druhá vec...
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa Victorio » 03 Mar 2024, 13:59

ja tu redukciu,rozdvojku mam, ale este to potrebuje redukciu z usb c resp usb micro na usb A , nemam vyskusane,
ale pri rychlonabijackach by som bol opatrny, ak otg zariadenie ma iba 5V napajanie, aby sa z nabijacky nedostalo vyssie ,
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Napájanie Arduina

Príspevok od používateľa pablox » 03 Mar 2024, 15:23

Z nabíjačky sa tam vyššie napätie dostať nemôže, kým si to vyššie napätie pripojené zariadenie nevyjedná cez dátové piny, tak je tam stále len 5V.

Ak samozrejme niekto nepoužije nabíjačku z Ali alebo Ebay...
1
Obrázok 1
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok