Dajako sa to tu zasa serie - pravopis

Odkážte nám čo by ste chceli zlepšiť na našej stránke

Moderátori: zawin, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa xmilos » 03 Sep 2012, 18:05

Vsetkeho s mierou.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Sep 2012, 19:42

Washu:
v jednom máš pravdu, fyzikálne zákony boli odjakživa (človek ich len objavil, ale nevymyslel). Ale raz sme slováci, žijeme v SR a náš jazyk by sme mali ovládať. Nestačí len "kecať". Ako potom bude vyzerať tvoj životopis? Ak by mi prišiel životopis s hrúbkami, tak by som si povedal, že je to idiot. Takéto "žyvotopysy" aj kolujú po internete, je ich dosť a celkom sa dá na nich nasmiať. Gramatika proste nie je vec elektrotechniky, fyziky, ale všeobecná, ktorú by mal ovládať každý bez ohľadu na to, či ho fyzika zaujíma, alebo nie.

Dolfi: to si mýlim aj ja, ale keď píšem písaným (áno, ja to viem) tak vtedy nie, rovnako ako tlačené ale veľké. Lenže malým tlačeným som začal písať posledný mesiac, tak možno do toho prídem ;)

Čo sa týka školstva a slovenského jazyka: :D Fakt na zasmiatie, pretože slovosled nás neučia a často stáva sa, že niekto povedať nevie súvislú vetu a pletie si to. Zato nás učili rozkladať vety na vetné členy a ja neviem čo, čo je volovina. Ak ti dá profesor otázku, prečo tu je také i/y, odpoveď dostane jednoduchú - lebo to je tak správne. Žiak dostane gulu, mínus alebo podobnú volovinu, ale tá otázka aj tak zostane bez odpovedi. Diktáty síce zvládam pomerne dobre (1-2), ale asi som jediný, odhliadnuc od "usilovných" dievčat a pár bifľošov. Najčastejšie si zamieňajú i/y, alebo nedajú mäkčene. Prečo sa nesústredíme na to, ale riešime iné, nepodstatné veci a to nehovorím o spisovateľoch. To je už za nami, aj dnes sa píše a o 50 rokov si na dnešných spisovateľov nikto nespomenie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Sep 2012, 20:46

Na túto tému som aj ja už dosť popísal, a vidím, že je to stále akoby sme hrach na stenu hádzali.
Lahšie sa číta hoci dlhý príspevok,ak je písaný zrozumitelne, a je to menšie trápenie, ako dvojriadková zlátanina s kopu chýb a ešte aj bez správneho slovosledu.Už sa ani nerozčulujem,pretože každý tým vyjadruje aj obraz o svojom IQ.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa elmoto » 04 Sep 2012, 08:22

Neviem ako vy ale ja ked citam tak vobec neregistrujem ci je v slove dlzen, makcen, take alebo onake y ci i. Ak je veta zlozena, so spravnych slov tak na jej precitanie a pochopenie nepotrebujem vysie uvedene skraslovacky slovenskeho jazyka. Mne to problem nerobi. Neviem co furt mate s tym. V beznej profesionalnej praxi pisem mail bez interpunkcii atd. a ziaden problem.
0
nie som tu

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa pin » 04 Sep 2012, 13:22

Problém je asi v tom, že ten, kto tie pravidlá celkom neovláda, neregistruje chyby, ani cudzie, ani svoje. Tak ho to ani trápiť nemôže.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa Drakoush » 04 Sep 2012, 13:32

Nemám nič proti maďarom, ale keď ti mondokuje na slovensku, to nase*ie asi každého. Lebo sa rozťahujú. Ale čo sa stane so slovesnkým jazykom, keď ho nikto nebude ovládať? Pin má pravdu, keď niekto vymení Y za I alebo opačne, mne to kole oči hneď.

Minule mi došiel mail, kde sa autor ponáhľal a pís altakto. Medzera sa dáva medzi dvoma slovami, nie medzi slovo a pol. Potom som lúštil, čo mi chcel napísať. Aký je rozdiel medzi vetami "sedel som na sude" alebo "sedel som na súde"? To sú dve rozdielne veci a ja neviem, či bol dotyčný v pivnici si načapovať vína alebo riešil spor na súde... Aj toto spraví absencia diakritiky a potom že nie je dôležitá...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa platon.rado » 04 Sep 2012, 13:51

Pravopis je dôležitý.A nesúhlasím , že musí najprv niečo vedieť o elektrotechnike, a až potom o pravopise.Článok s chybnou gramatikou zmazať !!!!!!!!!Stačí zájsť na bazoš.Najmä spoluobčania južných oblastí,to vedia parádne skomoliť..
0
Naposledy upravil/-a platon.rado v 04 Sep 2012, 17:46, upravené celkom 1 krát.
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa Axwell » 04 Sep 2012, 14:01

diakritiku zasadne nepouzivam v elektronickej komunikacii, okrem dokumentov kde pisem s diakritikou, ale sem tam spravim aj tam vynimku ked viem o aky dokument,format,kodovanie ide.
Je to vo mne z davnych cias ked som pouzival diakritiku vsade a sposobil problemy sirsieho rozsahu.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa elmoto » 04 Sep 2012, 15:25

Presne tak ako pise Axwell.

Teraz si precitajte to co napisal Axwell a to co som napisal ja.

Robi vam to problem?

Ak hej tak mozeme diskutovat kto ma viac inteligencie ci ten kto nepouziva diakritiku alebo ten ktory nechape to co je bez nej napisane. A mozeme sa tu sekat a sekat ale kazdy jeden z nas ma kus pravdy. No nieje jednoznacna odpoved na tento "problem".

platon.rado precitaj si co si napisal mas tam chybu. A to "chybnom gramatikou" a toto je problem a nie diakritika!
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa AndiCibula » 04 Sep 2012, 15:34

Je rozdiel nedodrzovat diakritiku (uz z akehokolvek dovodu, ako rozne platformy z ktorych prichadzaju uzivatelia a pod.), potom urobit obcas maly preklep ktory je opraveny po upozorneni/uvedomeni sa a potom este ci je dotycny uplne retardovany ze jeho vety nemaju ani hlavu ani patu a nie je ochotny ani po upozorneni preformulovat svoje otazky do zrozumitelnej podoby.
0
Performance in nanospace.

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa pin » 04 Sep 2012, 15:36

elmoto napísal:... Ak je veta zlozena, so spravnych slov ...
Aj tu je chybka, a nejde o diakritiku ani interpunkciu. :wink:
0

Split

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa Split » 04 Sep 2012, 15:41

je jedno ci napisete blbost gramaticky spravne alebo nespravne , stale je to blbost...

apropo drakoush, je statisticky dokazane ze madarov na slovensku ubuda... a co ti ti madari urobili? Tak potom nenavid nemcov, rusov, americanov, poliakov atd atd... kazdy z narodov sa previnil na Slovensku. Teraz som v Nemecku a ani sa mi nechce vracat domov. Prave kvoli debilite aka tu panuje od tzv. Slovakov.

Používateľov profilový obrázok
Jozko95
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 811
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: medzi BN a PE
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa Jozko95 » 04 Sep 2012, 15:43

Ciarka nemala byt a neni so ale ZO lebo z koho z coho a nie s kym s cim :D . Aj ja pisem bez diakritiky lebo sa mi tak lepsie pise, ale snazim sa nemat v prispevkoch chyby, ci uz zle napisane slovo, alebo hrubky.
0
Majte so mnou strpenie, som začiatočník díki moc :-)

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa Drakoush » 04 Sep 2012, 15:51

Z koho, Z čoho, S kým, S čím...

Split: ja nemám proti maďarom nič, to som už písal vyššie. Sú to občania ako každý iný. Nemcov, rusov, poliakov a ostatných vynechaj, pretože nenávisť voči maďarom rastie najmä preto, lebo maďari si chcú privlastniť kus našej zeme, pretože to vraj patrilo im. Mne je to jedno, hoci sa v danej oblasti pestuje mimoriadne kvalitný vinič. Aj z rádia som počul, že maďarizácia bola dôležitým krokom aj pre slovákov. Jedno čo ma štve je to, že keď som u babky, v dedine mi každý hovorí po maďarsky, ja nerozumiem a pripadám si ako cudzinec. Pre mňa za mňa, nech si kotkodákajú doma. Iné je, keď príde slovák maďarovi a kupuje, tak trepe po slovensky a nejako blbo sa dohovárajú a naopak. Ale kto tu dlhšie žije by sa mal naučiť po slovensky. Stolár, čo nám robil podbitie bol tiež maďar, ale hovoril dobre po slovensky a nebolo z neho počuť ani prízvuk maďarčiny. Moja babka žije v kolíňanoch a jej frázy sú "cufaj, slanné, lubošško" a tiež mi to lezie na nervy. Holt ale starý človek, no. Ja jej vysvetlím, že nie cufaj, ale cúvaj, no o týždeň nie je poznať, cufni ešte...

Maďari mi nevadia, ak mi niekto vadí tak sú to cigáni, aj to len tí, ktorí nerobia, kradnú... Inak nemám nič proti nikomu, ani černoch, ani aziat, ani maďar, ani rumun nie je iný ako slovák. "pro mně cigán jak černoch" :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa pin » 04 Sep 2012, 15:53

Split napísal:je jedno ci napisete blbost gramaticky spravne alebo nespravne , stale je to blbost....
Svätá pravda. Ale keď napíšeš nějakú múdrosť s gramatickými chybami, akoby z tej múdrosti niečo ubudlo. Nie je to škoda?
0

Split

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa Split » 04 Sep 2012, 16:40

Drakoush prial by som ti byt tam kde som ja. Tu je tak vela cudzincov a skoro nikto nevie spisovne po anglicky. Ten tvoj vyklad toho preco nemas rad madarov je typicka SLOTAkia, a ludia ktori taketo taraju maju ikve tykve.

Pin: skus to povedat vedcom co v institutoch pisu clanky do NATURE alebo PHYSICS Journal a maju tam chyby jak hovado :D

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa Drakoush » 04 Sep 2012, 17:32

Drakoush napísal:ja nemám proti maďarom nič. Jedno čo ma štve je to, že keď som u babky, v dedine mi každý hovorí po maďarsky, ja nerozumiem a pripadám si ako cudzinec kto tu dlhšie žije by sa mal naučiť po slovensky.
Maďari mi nevadia, ak mi niekto vadí tak sú to cigáni
Teraz napíš, kde som spomenul, že mi maďari vadia.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Split

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa Split » 04 Sep 2012, 17:45

ak ti madari nevadia tak ti nemoze vadit ani ich sposob zivota a vyjadrovania... ak ti ich sposob zivota a ich vyjadrovanie vadi tak ich nemas rad... zodpovedz si preco nemas rad ciganov a dojds na to ze nemas rad ani madarov...

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa pin » 04 Sep 2012, 17:49

Split napísal:Pin: skus to povedat vedcom co v institutoch pisu clanky do NATURE alebo PHYSICS Journal a maju tam chyby jak hovado :D
Takú ambíciu nemám, spasiť celý svet. Iba toto fórum keby sa podarilo trošičku skultivovať, ale na to nás musí byť ďaleko viac. Nepridáš sa?
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Dajako sa to tu zasa serie...

Príspevok od používateľa eurobastler » 04 Sep 2012, 18:56

Washu napísal:Zaujimave ze skoro na kazdom CZ/SK fore sa najde podobny topic a lamentovanie nad gramatikou. A nemyslim len elektro fora.
Zacnite opravovat tie kraviny co tu mnohy pisu. Neviem ci sa Stur obracia v hrobe ale Kirhoff, Amper, Ohm a dalsi urcite ano.
Ked tu aspon 90% fora pochopi zakladne fyzikalne zakony, potom zacnite s gramatikou.
PS: Sorry, musel som...
Ľudovít Štúr sa práve pri tomto "y" otáča v hrobe, milý Washu... :wink:
0
Obrázok

Napísať odpoveď