Istenie pred prúdovým chráničom

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Istenie pred prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa Jirka84 » 06 Máj 2015, 20:11

To Ohmater,
Tvoji poznámku neberu jako offtopic, je potřeba si správně vysvětlit (nebo ještě lépe správně pojmenovávat) situace, problémy, které potřebujeme objasnit. K tomu nám i tady slouží toto fórum. Nesprávně volený slovosled ve větě dokáže vytvořit někdy víc problémů,
než tazatel i odpovídající domýšlel.
Možná jsem napsal můj komentář trochu ostřeji, nechtěl jsem Tě nijak podezírat z nesprávného jednání. Bohužel ne vždy se dají sousedi vyměnit (není to jejich vzdělání , ale povaha. která vytváří nesváry...). Tady si naštěstí dokážeme vysvětlit podstatu věci a přistoupit na názor toho druhéno (aspoň tak chápu smysl těchto dotazů a odpovědí). Lidé jsou různé (zmije)... :wink:
K tomu kabelu:
pokud srovnám "svůj palec s Tvým", tak odhaduji kabel na AYKY 4x16mm² .
Máš hlavní jistič podle předchozího příspěvku: ...v rozvodnej skrini je istic 3 * 25A v dome 3 * 16A) + samostatne HDO 3 * 2.5mm²... . Od tohoto jističe se odvíjí okamžitá spotřeba , použitelná pro souběh spotřebičů. Nevím, které jističe jsou 3x16A - kotel, varná deska, zás.400V... HDO je pouze na blokované spotřebiče, v tomto čase ale běží i zbytek domu.
Je to buhužel na hranici, musíš tedy počítat s elektrokotlem, jako 1.hlavní spotřebič, 2.pak varná deska a nakonec ostatní okruhy (cirkula, pračka, vysavač, mikrovlnka ...). Při vaření a úklidu teda současný souběh musíš eliminovat = buď teplo nebo jídlo :wink:
Také záleží na správném rozložení zátěže jednotlivých fází v rozhodném okamžiku pravidelného souběhu spotřebičů. Pokud bude byť jen jedna fáze přetížená, tak hlavní jistič poví své rozhodné "NE". Protože nejsi z oboru, mám jednu poznámku: od tohoto bývá zodpovědný projektant, který by měl předvídat takový souběh jednotlivých spotřebičů a firma by se toho měla držet (nikoliv Ty jako zákazník). Z vlastní zkušenosti ale řeším tento "problém zákazníka" přímo v objektu podle konkrétních osobních zkušeností, dispozic a jeho potřeb. Pak upozorním na případné záludnosti pro provoz domu s ohledem na limitovaný příkon. Tento přístup by měl být pro každého solidního elektrikáře samozřejmostí (tak chápu svoje řemeslo já).
Pěkný podvečer.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Ohmater
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 22 Apr 2013, 14:27
Bydlisko: Bratislava I, Stare Mesto
Vek: 50

Re: Istenie pred prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa Ohmater » 13 Máj 2015, 22:27

Jirka84 napísal:Nevím, které jističe jsou 3x16A - kotel, varná deska, zás.400V... HDO je pouze na blokované spotřebiče, v tomto čase ale běží i zbytek domu
Shrack 3 x 16A kotol (s postupnym spinanim 3Kw + 3Kw + 3Kw spiraly) Samostatny istic + Prudovy chranic je na to vraj norma.
Shrack 3 x 16A varna doska indukcia (zena vie ze nesmie varit naraz na vsetkych platnickach a zaroven robit kura v rure v case ked sa kuri)
Zasuvka na 380-400V je len na rozvodnej skrini na ulici (ma samostatny istic 3 x 25A) na miesacku a navijak ocelovy, lebo je to v nedostupnom kopci a ked sme tahali vrecia s cementom na furiku tak pomohol.
Zbytek domu je cely na LED ked som spocital 12 x 3W GU10 svietidla tak mi vyslo svietenie na 36W dokopy este pribudnu pocitace a nejaka veza (Genius SW-HF5.1 :ignore: ). Jednoducho ideme na "kolotocarsky kabel" ja to viem. Ale inak musim povedat, ze mame vyskusane ze sa da varit aj kurit naraz ani raz nevyhodilo istic. Mozno neskor prirobim (necham si kvalifikovanym technikom prirobit) k signalnemu kablu HDO este El. stykac so silovym rele ktore vypne 3 x 16A istic na sporak ked sa bude kurit.
Jirka84 napísal:Je to buhužel na hranici, musíš tedy počítat s elektrokotlem, jako 1.hlavní spotřebič, 2.pak varná deska a nakonec ostatní okruhy (cirkula, pračka, vysavač, mikrovlnka ...). Při vaření a úklidu teda současný souběh musíš eliminovat = buď teplo nebo jídlo
Dik za odpoved ze je to na hranici, tusime to a naucili sme sa stym zit. Az na to zenska mi vravi ze preco ju stale buzerujem ze najprv hento vypnut potom tamto zapnut. Zjednodusim to jej slova: "A nemozes konecne pripojit cerveny majak na chodbu aby som vedela, ze kedy je HDO a kedy nie" :)
0
"Neboj sa tienov, znamenaju, ze na blizku je svetlo"

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Istenie pred prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa Jirka84 » 14 Máj 2015, 08:48

Bohužel, kompromisy jsou na denním pořádku.
Osobně mám taky "jen3x25A" a vím, o čem je řeč.
PS Přistavěj komín a zatop dřívím z "nedalekého lesa" (já mám taky jeden "navíc") :lol:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok