uzemnenie solarneho meniča

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

uzemnenie solarneho meniča

Príspevok od používateľa martin knocik » 24 Mar 2016, 15:09

Chcem použiť 2kw galvanicky neoddelený menič (step down + 50Hz striedač) napájaný z fotovoltaiky s obdlznikovým výstupným priebehom na napajanie elektrobojlera na teplú vodu. Výstup z tohoto meniča bude pripojený iba do elektrobojlera a nebude pripojený k žiadnemu inému spotrebiču ani k distribučnej sieti. Považuje sa menič s presne jedným spotrebičom za elektrickú siet ? Ak áno, mám výstup meniča uzemniť (mám vytvoriť TN-S siet alebo TT siet) alebo neuzemnit (IT siet). V prípade že by som chcel z toho spraviť IT siet, musím tam mať sledovač izolačného stavu aj ked je tam iba jeden spotrebič ? Panely su zapojené do série (niečo cez 230V js), musím sledovať izolačný stav aj jednosmernej časti ? Ako často by som mal spúštať meranie izolačného stavu ? každú sekundu, každú milisekundu ?
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7723
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie solarneho meniča

Príspevok od používateľa Merak » 24 Mar 2016, 15:18

A bojler už nie je uzemnený ?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: uzemnenie solarneho meniča

Príspevok od používateľa martin knocik » 24 Mar 2016, 15:25

Bojler bude priamo pripojený do meniča. Takže dobrá otazka je tiež či uzemnit bojler alebo nie. A ako bonus tam budu prepinacie rele na vstupe bojlera na prepínanie medzi napajaním zo siete a napajaniz zo solarneho meniča. Je mi jasné že počas prevádzky zo siete bude bojler uzemnený. Ale neviem čo spraviť počas prevádzky elektrobojlera zo solarneho meniča.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: uzemnenie solarneho meniča

Príspevok od používateľa breta1 » 24 Mar 2016, 15:27

Myslím, že bojler (běžně prodávaný) je zařízení třídy ochrany 1 a tudíž musí být provozován s připojeným ochranným vodičem PE
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: uzemnenie solarneho meniča

Príspevok od používateľa martin knocik » 24 Mar 2016, 15:35

AJ keď bude bojler uzemnený, výstup z meniča (2 vodiče medzi ktorými je 230V striedavých)môžem stale zapojiť ako IT(ani jeden z výstupných vodičov neuzemním), alebo TT alebo TN-S (jeden z výstupných vodičov uzemním a tým vytvorím N vodič). Ide mi o to ktorú z tých 3 možností vybrať.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: uzemnenie solarneho meniča

Príspevok od používateľa spin90 » 24 Mar 2016, 15:39

Ak sa bude bojler napajat aj zo siete, PE vodic musi byt. Kedze vodic PE nemozno rozpajat, musi byt bojler trvale uzemneny.
To ci uzemnit alebo neuzemnit jeden z polov menica, to je uz diskutabilne, ja by som to neuzemnoval, teda klasika IT. Je to furt bezpecnejsie ako uzemnene aj bez monitora izol. stavu. V Sieti TT v tomto pripade nevidim absolutne ziadny zmysel. Bud IT alebo TN-S.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7723
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie solarneho meniča

Príspevok od používateľa Merak » 25 Mar 2016, 15:31

martin knocik napísal:alebo TN-S (jeden z výstupných vodičov uzemním a tým vytvorím N vodič).
Nie, stále to bude L vodič
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

ice_age
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 25 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra, Bratislava

Re: uzemnenie solarneho meniča

Príspevok od používateľa ice_age » 01 Apr 2016, 10:53

A vysledny verdikt je teda aky? Tiez nad niecim podobnym teoreticky uvazujem a k rieseniu som sa zatial nedopatral.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7723
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie solarneho meniča

Príspevok od používateľa Merak » 03 Máj 2016, 08:43

potrubie je plastové alebo kovové? ak je kovové, tak musí byť uzemnené, v tom prípade aj bojler bude uzemnený
ak je plastové, tak bojler tak či onak uzemniť
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: uzemnenie solarneho meniča

Príspevok od používateľa alois » 03 Máj 2016, 12:02

Máš panely na streche, predpokladám na AL konštrukcii.
To čo chceš prevádzkovať je oficiálne zakázané distribučnou spoločnosťou. Pripájaš zariadenie určené na ostrovnú prevádzku do siete distribučky už len tým, že použiješ PEN, alebo rozdelený PE vodič. Je to prípoj "záložného generátora" pre ktorý platia dosť prísne pravidlá. Ostrovná prevádzka musí byť mechanicky oddelená od rozvodov distribučky.

Opýtam sa, ty vyplň kvíz a ja ti odpoviem.

DC časť EXTERIÉR:
1. sú spojené s bleskozvodom
2. nie sú spojené a nemáš bleskozvod
3. nie nie su spojené a sú v ochrannom pásme bleskozvodu

DC časť INTERIÉR:
1. striedač má prepäťovú ochranu typu C
2. striedač nemá prepäťovú ochranu typu C
3. Aký DC prúd dávajú tvoje panely? XX Ampér

AC časť:
1. mám automatiku prepájania medzi napájaním bojlera
2. mám iba stykač, ktorý prepína vstupy napájania
3. zásobník mám v zmysle STN teraz uzemnený
4. Mám AC prepäťovku na vstupe do rozvodov domu
5. aký menovitý výkon má bojler

Izolačný stav na DC strane nemusíš, ale môžeš kontinuálne merať. Robia to lepšie ON Grid striedače počas celej prevádzky v sekundových intervaloch.

Doporučujem dať panely do ochranného pásma bleskozvodu a tým pádom ti stačia dve prepäťovky typu C na DC strane.
V zmysle STN by si mal mať istenie DC vedenia a panelov, DC poistkami a púzdrami na to určenými!
V zmysle STN by si mal mať DC odpojovač vedenia. Poistkové púzdra NIE SÚ odpojovače. Dobré je mať odpojovač aj e externým ovládaním. V DE a aj AT je to už povinnost kvôli požiarnikom.

AC strana:
Odpojovať PE sa nesmie, jako tu bolo už povedané. Takže ostávaš trvalo spojený s PE.
Striedač môže mať zvod oproti zemi cez špirálu. AC prúdový chránič nevie pracovať spoľahlivo s DC prúdmi a ani na to nie je stavaný. Ale trapez či modifikovaný sinus sa cez neho pustiť dá. Je to pre osobnú bezpečnost.

AC prepínanie: rozhodne potrebuješ dva stykače, ktoré musíš spínať tak, aby sa nemohli stretnúť při spomalenom zapnutí či odpadnutí kontaktov. Tak isto si musíš skontrolovať, či sa AC distribučky naozaj odoplo a nemáš zlepené kontakty. Originál boxy pre fotovoltické záložné zdroje majú testovací cyklus 2x15 sekúnd.

Ďaľšia věc je, jako budeš snímať výkon na DC časti, aby si sa vedel automaticky prepnúť.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok