prudovy chranic bez neutralneho vodica

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 295
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

prudovy chranic bez neutralneho vodica

Príspevok od používateľa jany+ » 24 Máj 2016, 20:21

Majme siet tns kde je v obvode zapojeny prudovy chranic. Na vystupe je napojeny motor do hviezdy. Na svorkovnici motora je pripojeny L1, L2, L3 a PE (N nie je pripojeny).
Je mozne na istici pomerat Zs (imp. poruchovej slucky) ?
Co sa deje ak tam nie je zapojene N-ko. Rezidualny prud prechadzajuci prudovym chranicom (bez N-ka) by mal byt v normalnej prevadzke priblizujuci sa nule. Ak by som chcel merat Zs napr. na L1 a PE, tak chranic vyhodi.
Ako je mozne otestovat chranic (vybavovaci cas a rozdielovy prud).
Stretol som sa dost casto s takymto zapojenim, ze N-ko nie je zapojene.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: prudovy chranic bez neutralneho vodica

Príspevok od používateľa elmara » 25 Máj 2016, 12:27

To že RCD nemá zapojen N vodič, ničemu v provozu nevadí. Tedy pokud se jedná o spotřebič pracující bez N vodiče. Co se týká měření Zs mezi L1/L2/L3 - PE bez vybavení RCD, tak zde je potřeba přístroj, který takto umí měřit. Jsou různé metody lišící se přesností měření. Jedna z nich je měření Zs za RCD malým (cca do 15 mA) proudem, ale tato není příliš přesná. Asi (dle mého názoru) nejpřesnější metoda měření Zs za RCD je tzv. NO TRIP, t.j měření Zs bez vybavení výpočtovou metodou v přístroji. Toto převážně umí přístroje FLUKE. Tato metoda ale ke svému měření potřebuje N vodič sítě.
Faktem je, že většina dnešních přístrojů měří Zs za RCD oním malým proudem, jak jsem psal výše. Asi bych nejprve změřil vnitřní impedanci (odpor) sítě před chráničem vysokým proudem a následně Zs za RCD malým proudem a při tomto vyhodnotil výsledky měření, které by se neměly rozcházet.

Co se týká testu chrániče: RCD se otestuje i bez N vodiče. Např. test vyb. času... L1 výstupní (sonda fázová) - PE svorka (sonda PE) a měří se vybavovací čas při rezid. proudu L1 - PE. To samé platí pro vybavovací proud RCD.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok