Dilema s elektrickým sporákom

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa kVA » 02 Apr 2018, 08:17

Dik :) tak to spravim.

No nakoniec som sa rozhodol ze nedam celo elektricky sporak. ked ze ma vykon cca 7kW. tak taky kombinovany vrch plyn spodok elektrika som nasiel 2kW. tak si myslim ze to v pohode zvladne :)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa 5ko » 02 Apr 2018, 08:59

Presne to som ti chcel povedať, že ak máte plyn,tak tam daj kombík a ušetriš si problémy z preťažovaním ističa.A ajsa lepšie pečie koláč v el.rure a rýchlejšie varí na plyne.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7722
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa Merak » 02 Apr 2018, 09:55

Naša varná doska má výkon až 7,2kW, rúra až 3,6kW, práčka okolo 2,3kW, kanvica 2,2kW, mikrovlnka 1,3kW. A pohodička, maximálny prúdový odber som zaznamenal tých 25,5A po dobu 2 minút.

Edit: spolu je to 16,6kW, teda prúdovo to vychádza niečo cez 72A, ale nikdy nejde všetko naraz a naplno.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

dufi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 104
Dátum registrácie: 06 Dec 2014, 22:52
Bydlisko: Bahon

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa dufi » 02 Apr 2018, 09:58

Pokial je to mozne tak urcite indukcny varny panel a el. trubu.Ucinnost plynu a indukcie sa neda porovnat (v prospech indukcie).Indukcne varne dosky maju tzv prudovy limiter,ktorym si nastavis max odoberany vykon.
Pokial vsak mas len 1fazovy privod a 25A istic a budes naraz prat,varit, piect tak to ten istic nemoze udrzat.Ten istic zhodis aj bez inducie,dnes mas bezne mikrovlnku,pracku,susicku,kanvicu,trubu(klimatizaciu) a to 25A istic nemoze udrzat.Samozrejme ze tieto spotrebice nikdy nepojdu naraz,je vsak bezne ze peries,pecies do toho mikrovlnka s kanvicou a je tma.Konkretna skusenost zo svagrovho bytu.
Takze pokial ides prerabat ,tak poziadaj o 3fazovy privod(Distribucka nemusi povolit).Pokial povolia, jednoznacne chod do toho a nikdy sa nemusis obmedzovat.Dnes mas uz aj v bytoch bezne instalovane klimatizacie a pokial sa tak do buducna rozhodnes,budes mat na to vykonovu rezervu.Pokial nepovolia tak radsej plynovy varny panel,v opacnom pripade budes musiet mat vzdy na pamati co mozes a co nie.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2902
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa zipaj » 03 Apr 2018, 15:54

Ja mám plynový sporák + elektrickú rúru. Výkon najväčšieho horáku je 7,5KW, myslím si že viac netreba nič dodať. Za plyn platím cca 4€ mesačne (6€ ale vždy je tam preplatok), používam ho samozrejme iba na varenie. Som presvedčený že ak bu som varil na elektrickom sporáku, je jedno či indukčnom alebo hociakom inom, zaplatím za elektriku podstatne viac.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Apr 2018, 16:02

No ale treba dodať, že je to aj o logike a fyzike - ak mám malý "kastról" a dám ho na najväčší horák, tak ho jednak nezohrejem o moc rýchlejšie, jednak mi možno aj 1/2, možno aj viac tepelnej energie hrniec "obíde". Ak samozrejme budem takýmto štýlom variť každý deň, zreteľne sa to odzrkadlí aj na spotrebe. Ženy by vedeli o tomto hovoriť. Najprv som si myslel, že len mama trpí touto vlastnosťou, potom som videl variť priateľku a je to to isté, asi to je dané pohlavím.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa romiadam » 03 Apr 2018, 16:25

Ja mam indukcny panel Siemens. Ma to limit na 13, 16 a 20A. Mam to nastavene na 20A. Dve platne maju problem ist na plny vykon. Dva velke hrnce do burliveho varu to neda. Este male ako tak. A to ked este potrebujes varit nieco tretie tak koncis. On si ten vykon rozdeli medzi jednotlive zapnute platne. Si myslim ze regulacia to drzi nieco pod 20A aby to nevyhadzovalo istic. A to nehovorim o 16A isticoch na SK.
Takze ak je pristup k plynu tak jednoznacne plyn. Ja nemam, takze sa music uspokojit s indukcnou platnou. Inak je to vyborna vec, len skoda tej limitacie prudu. Ja mam 32A istic a je mi to na nic, lebo to na tej indukcnej platni nie je mozne nastavit 32A. Takze treba taku (ak taka je) kde sa da nastavit 32A a natiahnut novy kabel do kuchine a dat si tam 32A istic.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Apr 2018, 16:45

Bežné domy ale nedisponujú 32A ističom...
Panelákový byt ca. 20A, rodinný dom 25A. A to aj v prípade el. kúrenia. Dnes je trendom dávať 3xB20 na bungalov vykurovaný elektrinou. Smutné, že? Jedine trojfázová varná doska.
Aj tak je to kravina, lebo si platíš rezerváciu a na tom varení budeš proste prerábať. Buď ohrievaš plynom, alebo elektrinou - ale keď už, tak všetko. Či varenie, či TÚV, či kúrenie. Kúriť plynom a variť elektrinou sa neoplatí.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

dufi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 104
Dátum registrácie: 06 Dec 2014, 22:52
Bydlisko: Bahon

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa dufi » 03 Apr 2018, 16:46

Prosim ta uz tu prestan splietat o tom ako to chodi v irsku a zbytocne motat ludom hlavu.V UK je bezne hlavna poistka pred elektromerom 100A,istic na sporak sa dava 40A,zasuvkove okruhy 32A.Toto vsetko je u nas neaplikovatelne a tym padom uplne bezpredmetne v danej diskuzii.
Naviac vacsina klasickych 4 zonovych varnych panelov u nas pouziva na napajanie 2 fazy to je 2x230V.S takymto napajanim panel doda plny vykon zo vsetkych 4 zon a to pri isteni 16A,Vlastna skusenost,panel Bosch.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa marek181818 » 07 Sep 2019, 15:14

Cawko.Chcem sa spytat len jednu vec.U nas v robote jedna pani zhana elektrikara na zapojenie el. sporaka celoelektricky.Je novy.Ja som jej vravel ze jej to asi neviem spravit kvoli zaruke.Ono treba tam asi aj peciatka, ktoru ja nemam. Niesom zivnostnik.
Ako to je aby jej nepadla zaruka treba naozaj ta peciatka od elektrikara aj ?Dakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa elmara » 07 Sep 2019, 15:27

Já si myslím, že pokud není v návodu nebo zár. listě přímo uvedeno, že zapojení musí provést jen živnostník, ale je uvedeno, že je třeba min. kvalifikace dle paragrafu xy, tak není potřeba razítko. Napsal bych do záručáku číslo osvědčení, co máš. K tomu jaký paragraf vlastníš a tvůj podpis a hotovo.

Jen pozor! Když za to vezmeš peníze, tak to už může být bráno jako neoprávněné podnikání. :lol:
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa marek181818 » 07 Sep 2019, 22:27

No len aby to tak stacilo.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa elmara » 08 Sep 2019, 09:31

A co píše návod výrobce o zapojení tohoto sporáku? Tak se jím řiď.
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa Feneon » 08 Sep 2019, 11:50

Pripájal som nedávno nejaký Siemens, trčal s neho iba flex kábel 4x2,5mm (PE, N, L1, L2). S prívodným CYKY sa to spojilo v "acdurke" pohodenej za linkou. A fičííííí. Žiadne pečiatky ani kktiny kôli záruke nebolo treba.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa marek181818 » 08 Sep 2019, 12:41

Vravela len tolko ze v papierok od neho je nieco ako typu ze to ma pripojit specializovana osoba toho urcena.Ale to je asi od vyrobcu co vsade davaju , co je v manuali.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa Drakoush » 08 Sep 2019, 12:52

Niektorí výrobcovia vyžadujú, aby zapojenie previedla osoba poverená výrobcom, t.j. zmluvný partner, bacha na to.
Je treba prečítať jasne manuál, tieto podmienky stanovuje výrobca, bez toho, aby si si prečítal manuál Ti nikto neodpovie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa marek181818 » 08 Sep 2019, 12:58

To je ze neviem ani znacku sporaku nic proste.Len to co spominala.Zajtra jej mam dat vediet .
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa Drakoush » 08 Sep 2019, 13:06

Tak si zajtra vypýtaj manuál, problém? Nikto Ti presne neodpovie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa marek181818 » 08 Sep 2019, 13:16

To mi je jasne.Diky aj tak
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6242
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Dilema s elektrickým sporákom

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Sep 2019, 17:37

Feneon napísal:Žiadne pečiatky ani kktiny kôli záruke nebolo treba.
az kym sa nieco nestane (nemusi to suvisiet so sporakom) a poistovna bude chciet vidiet papier. alebo sa pokazi a pojdes reklamovat. to, ze si vies prepojit par kablov je ok, ale prisiel si tym o zaruku.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok