Inštalácia prepäťovej ochrany

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

tomino015
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 15 Dec 2020, 14:30

Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa tomino015 » 19 Sep 2021, 00:51

Ahojte, taká otázočka. Len skrz to či môžem.. Situácia je nasledovná, Byt (komunistický panelák), zapojenie stupačka prívod TNC, v nej hlavný istič, elektromer, radová svorkovnica rozdelená na TNS, z nej prívod do bytu 5x6mm2 do rozvádzača, tam je kombinácia TNC-S (kvôli starým okruhom). A zvažujem do tohto rozvádzača šupnúť prepäťovú ochranu B+C pred všetky ističe. A zapojiť ju 4+0 teda 3 fázy, N a dolu PE. Môžem to takto urobiť? S tým, že na zásuvky, ktoré chcem chrániť + D.

Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa kapor » 19 Sep 2021, 06:50

Ak už dotiahneš do bytu TN-S, tak celá inštalácia musí byť TN-S a nie nejaké kombinácie sústav kvôli starým rozvodom..... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: A je to zakázané.... najprv poriadne porieš ochranu pred nebezpečným dotykovým napätím, ktorá chráni Tvoju rodinu a potom prepäťovky, aby ti neodišiel televízor.....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa Merak » 19 Sep 2021, 07:55

problém je v tom, že ak chceš používať zelenožltý ako vodič PEN, nemáš tam dostatočný prierez
už som videl, že do bytu bol dotiahnutý kábel CYKY-J 5x10, kde zelenožltý bol na oboch koncoch označený modrou bužírkou, aby bolo vidno, že sa jedná o vodič PEN, v rozvádzači bol rozdelený na zberne PE a PEN
neviem na akú dobu sa plánuje ponechať tú pôvodnú elektroinštaláciu, ale pokiaľ by to malo byť naozaj len dočasne, tak sa to dá aj takto spraviť
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

tomino015
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 15 Dec 2020, 14:30

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa tomino015 » 19 Sep 2021, 10:00

No takto, v byte sú niektoré veci prerobené už po novom, tam kde to možné bolo tj. kde sa ťahali nové prívody z bytového rozvádzača (kúpeľňa, 1 miestnosť a balkón). Teraz sa menil prívod od hlavného ističa po rozvádzač v byte kvôli zmene pripojenia z 1f na 3f, kde mi revizák povedal toľko, že tam treba 5x6mm2 a od svorkovnice za elektromerom rozdeliť N od PE. Hlavný istič 3f25A. Tá kombinácia "TNC-S" preto lebo sú zásuvky kde to je po starom (dvojvodičová sústava), nejdem rozbombardovať pol bytu a robiť vysprávky.. Teda skôr otázka ako to riešiť v takomto prípade? Prepäťovú ochranu som si vymyslel už ja ako "bonus", nejde o ochranu TV na tú kašlem. Len mi išlo o to, či ju tam môžem dať aby "keby náhodou" sa niečo udeje v zmysle prepätia tam skôr nebola na príťaž.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa technikus110 » 19 Sep 2021, 10:49

Daj si do rozvádzaču iba C a do zásuviek D a je to.

Vieš v akom stave je bleskozvod domu a v akom stave sú všetky prepoje z tvojho odberného miesta až po uzemňovaciu sústavu? Prepätie zareaguje aj C a zbytočne si ťahať na svoje vedenie bleskový prúd, pokiaľ je to dom s viacerými odbernými miestami.
0

berillium
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 16 Sep 2021, 00:45

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa berillium » 19 Sep 2021, 21:45

Najlepsiu prepetovu ochtanu mas v zaloznych zdrojoch podla mna.Mal som zasuvkovu prepetovu a cuduj sa svete vyrazala poistky ked som na nu napojil este navyse 3zasuvku aby som mohol chranit viac zariadeni naraz jednou prepetovou.JA osobne by som to riesil uz len napojenim na zalozny zdroj.Mas tam vsetko prepetovu+ani vypadky nepocitis.Nic lepsie do domacnosti nezozenies na prepetovu ochranu ako su zalozne zdroje.

ps..nech nerobim reklamu tak UPS zalozne mas na vyber z vyse 1100kusov na znamej stranke kde je vsetko zoradane aj podla ceny
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa kapor » 20 Sep 2021, 02:42

Merak napísal:
19 Sep 2021, 07:55
problém je v tom, že ak chceš používať zelenožltý ako vodič PEN, nemáš tam dostatočný prierez
už som videl, že do bytu bol dotiahnutý kábel CYKY-J 5x10, kde zelenožltý bol na oboch koncoch označený modrou bužírkou, aby bolo vidno, že sa jedná o vodič PEN, v rozvádzači bol rozdelený na zberne PE a PEN
neviem na akú dobu sa plánuje ponechať tú pôvodnú elektroinštaláciu, ale pokiaľ by to malo byť naozaj len dočasne, tak sa to dá aj takto spraviť
No ako moderátor by si sem nemal písať zavádzajúce informácie.
1. Ak má niekto dotiahnutý 5 žilový kábel, tak sú tam 3 fázy, pracovný N a ochranný PE
2. V tom 5 žilovom kábli je pracovný N modrý, ochranný PE zelenožltý, tak neviem o akom preznačovaní hovoríš... Potrebuješ dva modré ??????
3. V rozvádzači sa PEN delí na PE a N a nie ako píšeš ty na PE a PEN !!!!
4. A povedať, že preznačenie na modrý, aby bolo vidieť, že sa jedná o PEN je choré. PEN je odjakživa zelenožltý.
5. Preznačovanie zelenožltého vodiča je zakázané
6. Aj v prierezoch máš hokej. 5x6 mm2 je v pohode. Ak by bol 4 žilový prívod, tak 4x10 mm2, teda aspoň PEN.
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa kapor » 20 Sep 2021, 07:16

berillium napísal:
19 Sep 2021, 21:45
Najlepsiu prepetovu ochtanu mas v zaloznych zdrojoch podla mna.Mal som zasuvkovu prepetovu a cuduj sa svete vyrazala poistky ked som na nu napojil este navyse 3zasuvku aby som mohol chranit viac zariadeni naraz jednou prepetovou.JA osobne by som to riesil uz len napojenim na zalozny zdroj.Mas tam vsetko prepetovu+ani vypadky nepocitis.Nic lepsie do domacnosti nezozenies na prepetovu ochranu ako su zalozne zdroje.

ps..nech nerobim reklamu tak UPS zalozne mas na vyber z vyse 1100kusov na znamej stranke kde je vsetko zoradane aj podla ceny
Si úplne, ale úplne vedľa..... :lol:
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa Merak » 21 Sep 2021, 10:23

kapor napísal:
20 Sep 2021, 02:42
Merak napísal:
19 Sep 2021, 07:55
problém je v tom, že ak chceš používať zelenožltý ako vodič PEN, nemáš tam dostatočný prierez
už som videl, že do bytu bol dotiahnutý kábel CYKY-J 5x10, kde zelenožltý bol na oboch koncoch označený modrou bužírkou, aby bolo vidno, že sa jedná o vodič PEN, v rozvádzači bol rozdelený na zberne PE a PEN
neviem na akú dobu sa plánuje ponechať tú pôvodnú elektroinštaláciu, ale pokiaľ by to malo byť naozaj len dočasne, tak sa to dá aj takto spraviť
No ako moderátor by si sem nemal písať zavádzajúce informácie.
1. Ak má niekto dotiahnutý 5 žilový kábel, tak sú tam 3 fázy, pracovný N a ochranný PE
2. V tom 5 žilovom kábli je pracovný N modrý, ochranný PE zelenožltý, tak neviem o akom preznačovaní hovoríš... Potrebuješ dva modré ??????
3. V rozvádzači sa PEN delí na PE a N a nie ako píšeš ty na PE a PEN !!!!
4. A povedať, že preznačenie na modrý, aby bolo vidieť, že sa jedná o PEN je choré. PEN je odjakživa zelenožltý.
5. Preznačovanie zelenožltého vodiča je zakázané
6. Aj v prierezoch máš hokej. 5x6 mm2 je v pohode. Ak by bol 4 žilový prívod, tak 4x10 mm2, teda aspoň PEN.
V čom zavádzam?
1. A čo ak sú v tom 5-žilovom kábli vodiče L1, L2, L3, N a PEN? Ak to nevyhovuje, poprosím číslo normy a článku.
2. Ak mám vodič PEN (nie PE), tak ho na oboch koncoch musím označiť ešte modrými bužírkami.
3. Myslíš rozdelenie v bytovom rozvádzači? Kde je zakázané oddeliť PE od PEN?
4. Odporúčam pozrieť si normu STN 33 2000-5-51:2010 článok 514.3.2.
5. Viď bod 4.
6. Hokej máš ty v tom, čo som tu popisoval, keďže som písal o PEN vodiči v kábli 5x6.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa technikus110 » 21 Sep 2021, 11:38

Laicky sa opýtam k téme:

1. Smie sa za bodom rozdelenia PEN na PE + N toto rozdelenie opätovne zlúčiť a deklarovať ho ako PEN?
2. Bod PEN a PE je tá istá svorkovnica a N je vytvorené premostením na novú svorkovnicu (inej farby). Ale potenciálovo je to stále ten istý východzí bod. PE, je mŕtvy kábel počas 99.9% životného cyklu. Alebo NIE? Samozrejme N pracuje, nefláka sa.
3. Ak by som reálne mal za bodom rozdelenia v 5 žilovom kábli L1/L2/L3/N/PEN, čo s tým PEN:
- Môžem urobiť druhý bod rozdelenia za bodom rozdelenia? Aký by to malo zmysel?
- Ak áno mám tu odrazu 2x N, čo sním? Spojiť na jednu klemu, či ktorý používať a na aký účel? Nerobím si tak spätné sľučky?

P.S. Netreba citovať STN, laikovy stačí fakt = odpoveď áno/nie.
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa kapor » 21 Sep 2021, 12:12

Jednoduchá odpoveď. Za bodom rozdelenia PEN na PE a N nie je prípustné ich spájanie !!!! A kto má v päťžilovom kábli kábli 3 fázy, N a PEN nech ide k Pinelovi..... a nepchá paprče do elektriny....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa Merak » 21 Sep 2021, 15:01

Páni, ale ja nikde nepíšem o bode rozdelenia z PEN na PE a N. Tak si už láskavo prestaňte pliesť jablká a hrušky.

P.S.: ja nie som laik, ja som znalá osoba a ja pracujem podľa noriem, nie podľa niekoho pocitov či dojmov.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 21 Sep 2021, 15:06

@Merak, aj ja by som sa rád spýtal, načo je vôbec dobré viesť L1-3+N+PEN ?

Viete uviesť nejaký prípad z praxe, aspoň v štádiu návrhu?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa Merak » 22 Sep 2021, 05:41

Keď je v byte aj nová a aj stará sústava
Prílohy
20210921_170113.jpg
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa technikus110 » 22 Sep 2021, 07:35

V sieťach typu TN máme predsa:

L(1/2/3) + PEN
L (1/2/3) + N + PE

To, čo je hore nakreslené nie je kábel, ale typ kombinovaného rozvádzaču TN-C-S.

- Ako norma píše, tak ak sa z/ž PEN používa AJ ako pracovný, má byť na strane "odberu" označený modrým prúžkom. V hl.rozvádzači je na priamo BEZ prídavného prúžku zapojený na PEN svorku....
- Tak isto samostatné vodiče z/ž ako pŕidavné kvôli prierezu PEN, majú byť takto označené.

Ak by niekto namietal, že z/ž sa nesmie preznačovať, tak toto nie je preznačenie, ale doplnková informácia o pracovnom určení vodiču.

Preto sa vrátim späť k môjmu obľúbenému bodu rozdelenia (aj keď je v téme asi nezaujímavý) ale:

1. tak, ako je to nakreslené, tak na PEN svorku stúpačky je pripojená z/ž žila, ale aj modrá žila. Takto sa posilňuje prierez PEN. To je O.K.
- Ale to je opačný prípad. Modrý musí byť na oboch koncoch preznačený na z/ž , a na oboch koncoch má funkciu PEN a je pripojený na túto svorku. (2x6 je viac ako 1*10) Z tohto miesta odchádza L(1/2/3) + PEN do starej časti inštalácie.
- Potom je mostík na vytvorenie N a tak odchádza L(1/2/3) + N + PE do novej časti inštalácie.

Tým, že všetko PEN/PE/N je spojené dohromady s predpísaným maximálnym prechodovým odporom, tak je to jeden potenciál, jedného bodu. Rozdiel je iba ten, že PEN a N sú pracovné a PE ochranný lenivec.

2. Ak som schému zle prečítal a na stúpačke je už rozdelenie PEN na PE a N, tak je to za bodom rozdelenia vedenia.
- tu už nemám zložený PEN
- tu nesmiem spätne zlúčiť PE+N na PEN (nielen preto, že ho funkčne už nemám)
- ALE môžem PE preznačiť modrým prúžkom a použiť ho ako pracovný PEN ale IBA pre starú sústavu. Fungujete v praxi, v teórii, ale je to 3,141592čovina.

Tá schéma by bola pre mňa osobne lepšie chápateľná, ak by bola nakreslená stúpačka, potom 4 žilový rozvod a následneé rozdelenie na 5 žilový rozvod. (logický sled zapojenia)
0
Naposledy upravil/-a technikus110 v 22 Sep 2021, 08:20, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa kapor » 22 Sep 2021, 08:09

Merák,
zoberme si tú schému. Úplne na ľavo je stúpačka, kde si vytvoril miesto rozdelenia na PE a N. Aj keď sa ti to nepozdáva, urobil si to. V tom prípade je 5x6mm2 O.K. Ale keď mne z nepredstaviteľných dôvodov jeden vodič naďalej prehlasuješ za PEN, tak musí mať prierez minimálne 10mm2. A nikto na svete neťahá v 5 žilovom kábli 3 fázy N a PEN. Iba 3 fázy N a PE. A zbytočne sa oháňaš tým, že nie si laik. Ja tiež nie, som RT a na takéto riešenie by som ti nikdy nedal kladnú revíznu správu. Asi takto....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa Merak » 22 Sep 2021, 09:47

Poprosím, prečítajte si môj prvý príspevok, posledný odsek.
Viac sa o tom nejdem baviť a rozoberať to tu.
P.S.1: to technikus: o tom preznačení modrou bužírkou na oboch koncoch PEN vodiča som tu už písal.
P.S.2: to kapor: o tom nevyhovujúcom priereze PEN vodiča som tu už písal.

Stačí len pozorne čítať, čo som napísal a porozmýšľať nad tým, o čom som písal a nie zakomplexovane si domýšľať vymýšľať mimo témy.

Ďakujem.

EDIT: Kapor, okrem toho, že mi tam nevyhovuje ten prierez PEN vodiča, uvažujme, že je tam kábel CYKY-J 5x10, čo by si mi do tej revízie napísal, že čomu to nevyhovuje?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa kapor » 23 Sep 2021, 07:29

v 5 žilovom silovom kábli je zelenožltý určený ako ochranný, nie aj ako pracovný. Radšej si natiahni 4x10 a rozdelenie sprav až v podružnom rozvádzači.
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa michal5u » 23 Sep 2021, 19:35

I když už je to offtopic, tak mě to taky zaujalo a něco přihodím. Malíř úplně nejsem ale pochopit to snad půjde viz obr.:

máme rozlehlejší stavení (např. statek, menší kolchoz) kde je od elektroměru do prvního podružného rozvaděče R1 přívod 5x10 (prostě tam je, důvod neřeším-mohl být po staru PCH v HR, po rekonstrukci už jsou v HR jen hodiny a hlavní jistič, PCH už jen dále v instalaci k jednotlivým okruhům, kabel zůstal 5x10, v HR tudíž bod rozdělení na L1-3, N, "?") Berme že R1 je kompletní, funkční v obývané části stavení.

Rozhodnu se elektrifikovat budovu (např. zámečnická dílna) plácnu 30m daleko od R1. Na 30m už bude cena mezi 4x10 nebo 5x10 znatelná a nemám problém bod rozdělení u R2 přizemnit (proč netáhnu k R2 třeba jen 5x6? Nevím, do budoucna plánuju u HR zřídit druhé odběrné místo a snadno se odsud dostanu se 4x10 k R1, kde kabel přepojím na přívod k R2). Podle mě mám v takové situaci mezi HR a R1 - L1-3, N, PEN a mezi R1 a R2 - L1-3, PEN.

Myslím si že nic neporušuju (nerad bych teď do toho zatahoval impedanci smyčky na 30m 4x10 apod., jde mi o princip) a mám solidní přípravu do budoucna-ale i kdyby to tak zůstalo na vždy tak jsem z obliga..jakože závěrem teda souhlasím s @Merak si myslím

Edit: jo a osobně teda radši dělám bod rozdělení v elměr rozvaděči, líp se přizemňuje a líbí se mi když jde do domu 5x (beru u domu apod. byty-stoupačky-uhnilý PEN všude možně mě moc nebaví)

Edit 2: popisky a zapojení šín v rozvaděčích už si snad každej domyslí

Edit 3: ještě jsem zapoměl agresivně odseknout jak je teď ve zvyku, ale to si zatím odpustím
Prílohy
D7F0A636-E066-44B4-B9B0-CE99EF58AC38.jpeg
0

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Inštalácia prepäťovej ochrany

Príspevok od používateľa penjo » 24 Sep 2021, 10:01

Momentálne riešim niečo podobné. Prívod do elektromera AYKY 4x25. Odtiaľ som mal v pláne ďalej ťahať do rozvádzača 4x25 a tam robiť bod rozdelenia, ale pracovník SSE nesúhlasil a chcel CYKY 5x10. Dôvod, prečo som chcel ťahať 4x25 je ten, že riešim rekonštrukciu jednej časti domu, kde bude TNS, ale dopájať budem aj staršiu časť, kde je sústava TNC. Bod rozdelenia mám teda v elektromerovom rozvádzači a riešim, či spraviť spraviť z PE preznačením PEN, čo sa mi moc nepozdáva, ale bolo to tu už spomenuté. Alebo je lepšie preznačiť N zelenožltou bužírkou na odhalenej časti na oboch koncoch a vytvoriť zdvojený PEN? Tým by som mal privedené 3x10 na L a "1x20" na PEN a bod rozdelenia si vyriešim v rozvádzači.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok