Aka je vhodna teplota na plasti elektromotora

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

abgx1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 14 Mar 2019, 21:28

Aka je vhodna teplota na plasti elektromotora

Príspevok od používateľa abgx1 » 25 Júl 2022, 18:30

Zdravim,

Mam 2,2kW elektromor, jeho vyrobny stitok na fotke:
IMG_20220725_111528.jpg
Jeho teploty v zatazi su:
FLIR0535.jpg
FLIR0535.jpg (146.7 KiB) 1522 zobrazení
Otazka znie: Je to uz problem? A ak to problem je, tak co je jeho pricinou a ako to odstranit?

Zapojeny je spravne. Ide cez frekvencny menic na 230V. Pouziva sa pri 30-40Hz. Prudovy odber v zatazi je okolo 6,5A a frekvencny menic ukazuje zhruba 80% zatazenie takze pretazeny by byt nemal. Znecisteny tiez nie je a vzduch okolo neho volne prudi.


Nejaky napad?
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 652
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 39

Re: Aka je vhodna teplota na plasti elektromotora

Príspevok od používateľa miso156 » 25 Júl 2022, 19:36

Povedzme pri prevadke 24/7 by som to videl ako problem. Ak su v prevadzke casove preluky kedy sa je motor schopny ochladit tak by sa to mozno este dalo prezriet.

Je mozne ze ten motor nebol navrhovany na "nepretrzity chod" rovnko ako ze nebol dimenzovany na chod z menica kde musis ratat s dodatocnymi stratamy (virive prudy z harmonickych).
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4344
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Aka je vhodna teplota na plasti elektromotora

Príspevok od používateľa misocko » 25 Júl 2022, 20:12

meranie IR by som este overil dotykovou metodou (v robote pouzivam kameru iba ako cisto informacnu, ked chcem vediet ake je to teple , tak dotykova sonda je istota)
motory ktore bezia na menici prevazne na nizsej frekvencii (otackach) sa zvyknu vybavovat extra ventilatorom, predsalen povodna vrtulka pri nizsich otackach vhana menej vzduchu na chladenie. Čapnut tam extra ventilator vonku by nemal byt problem
1
Obrázok 1

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Aka je vhodna teplota na plasti elektromotora

Príspevok od používateľa ondistef » 25 Júl 2022, 21:19

Ako napísal misocko, najskôr bude problém s chladením a pri 30 - 40 Hz sa už motor nedokáže dostatočne chladiť (obzvlášť ak bude bližšie pri tých 30 Hz). Takže mohol by pomôcť externý ventilátor, resp. nezávisle chladenie.
0

abgx1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 14 Mar 2019, 21:28

Re: Aka je vhodna teplota na plasti elektromotora

Príspevok od používateľa abgx1 » 25 Júl 2022, 21:20

Na stitku je vyznacena kategoria S1 - co znamena ze motor je urceny pre nepretrzity chod pri plnom zatazeni.

Motor bezi nepretrzite 8-16hodin denne, 5dni v tyzdni. Pri merani som nastavil spravnu reflexivitu takze nie je dovod aby bolo nespravne.


Pod externym chladenim myslis nieco take? https://www.elektromotory.sk/obchod/ext ... ktromotor/

Potrebuje taketo chladenie zvlast privod alebo ho staci potiahnut zo svoriek motora? Povodny ventilator je tym padom potrebne odmontovat, ze?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4344
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Aka je vhodna teplota na plasti elektromotora

Príspevok od používateľa misocko » 25 Júl 2022, 23:36

napajal by som to nezavisle od svoriek motora, predsalen motor je cez menic...
v robote to mame na niektorych menicovych motoroch , a chladenie tam bezi hned ako je napajany menic, ci uz motor bezi alebo nie
povodnu vrtulu by som nedaval prec, ale ja by som proste len capol nejaky vetrak na mriezku nasavania vzduchu...
0

abgx1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 14 Mar 2019, 21:28

Re: Aka je vhodna teplota na plasti elektromotora

Príspevok od používateľa abgx1 » 24 Aug 2022, 10:13

Problem uz bol medzicasom vyrieseny. Motor bol napajany cez spominany frekvencny menic, ktory dodaval 3x230V (230V medzifazove napatie)

Spravne by teda mal byt zapojeny do trojuholnika. Niekto ho ale predtym musel neodborne zapojit do hviezdy... Tak ci tak musel byt previnuty... sice este fungoval ale izolacne stavy uz neboli vyhovujuce.
0

Napísať odpoveď