Podlahove vykurovacie folie

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

juronr1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 14 Okt 2022, 12:10

Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa juronr1 » 14 Okt 2022, 12:31

Dobry den. Rad by som sa informoval o napajani podlahovej folie. Zaujimalo by ma ci sa da napojit jednosmernym napetim, alebo je nutny menic. Folie mam. Funguju dobre. Rad by som ich napojil na fotopaneli nech temperuju dom. Dakujem za rady
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6224
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 14 Okt 2022, 13:22

to by si sa mal docitat v navode k tym foliam. Ale v principe je to len odporovy drot, tak by to mohlo ist. Ale opakujem, moze to zavisiet od konkretneho modelu/vyrobcu.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

juronr1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 14 Okt 2022, 12:10

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa juronr1 » 14 Okt 2022, 13:38

Standard je 230 AC. Volal som aj dodavatelovi. Folie Fenix. Tam je taka podpora, ze nerozumeli tomu co chcem. Ano viem ze to pojde. Mna zaujima ako by to bolo pri jednosmere so zatazenim privodnych kablov popripade pripojovacich svoriek. Vznika tam aj magneticke pole. Napisal som sem s dovodu, ci niekto nema prakticke skusenosti v tejto oblasti. Dakujem aj za kazdu odbornu radu. V oblasti elektro sa vyznam
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Okt 2022, 13:43

Já si myslím, že na tej fólii by nemalo byť nič iné, ako nanesená nejaká odporová vrstva. A rovnaké DC napätie a rovnaká efektívna hodnota AC napätia dávajú rovnaký výkon. Preto, ak to nepreženieš so vstupným napätím nad 230 V DC, tak by sa fólia nemala prečo výkonovo preťažiť.
Trochu si pozri závislosť výstupného napätia panelov od teploty. Pri slnečnom mrazivom počasí dávajú najvyššie napätie. A samozrejme, panely sa tvária ako zdroj prúdu. Ak ich viacej zaťažíš "ako treba", tak na ich "vnútornom odpore" napätie polezie dole. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

juronr1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 14 Okt 2022, 12:10

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa juronr1 » 14 Okt 2022, 13:55

Ano. Ratam s panelmi tak aby dali max napetia a prudu na odber podlahovky. Ako som pisal podlahovka mi slape uz 5 rokov. Nepouzivam ju ako zdroj hlavneho kurenia, ale takto by sa dala maximalne vyuzit a to bez dalsich aktivnych prvkov okrem pripadneho termostatu. Viem ze pri jednosmere vznikaju ine stále prudove zatazenia. Jedna sa mi hlavne o pripojenia vodicov k folii. Su tam lisovane kontakty a podla mna nie moc stastne riesene. Su nepristupne takze sa nedaju kontrolovat, zatahovat, merat
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Okt 2022, 14:33

Nemyslím si, že pri rovnakom AC alebo DC prúde na rovnakom prechodovom odpore by mal vznikať iný stratový výkon. Iné je to pri spínaní (zhášaní) oblúka na kontaktoch.

Plný výkon na fóliách asi nedokážeš dosiahnuť pri mizerných svetelných podmienkach. (Asi by to bolo finančne neúnosné.) No ak neprekročíš povolené napájacie napätie fólií, tak môžeš dať sérioparalelne toľko panelov, na koľko sa finančne cítiš. Akurát pri krásnom počasí časť výkonu panelov zostane nevyužitá.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Okt 2022, 11:10

Dovolím si ešte "štuchnúť" do tejto témy ... :wink:

Trochu som rozmýšľal nad tým, aká bude efektívnosť priameho pripojenia panelov na obyčajný (lineárny) vykurovací odpor. Podľa mňa, to nebude nič moc, hlavne "dole", (slabé osvetlenie). Ak máš nejaké parametre vykurovacích fólií, (napätie, výkon/ prúd) a plánovaných/ vlastnených panelov, môžeme "pošpekuľovať".

Neviem či existuje také zariadenie, (meničový modul, podobný MPPT), ktorý by aspoň sledoval maximum výkonu pre dané osvetlenie, bolo by to určite efektívnejšie.
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 16 Okt 2022, 15:41, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa pin » 16 Okt 2022, 13:54

Tiež si myslím, že bez nejakého optimalizátora bude výsledný efekt slabý. Okrem osvetlenia má vplyv aj okolitá teplota, našťastie pre vykurovanie v zime dávajú panely väčší výkon. Viď priložené grafy:
Solar-Kyocera.png
0

juronr1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 14 Okt 2022, 12:10

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa juronr1 » 19 Okt 2022, 14:24

Dakujem za rady. Myslim ze by to podla vasich rad mohlo aj slapat. Horsie to ale bude s tou efektivitou. Paneli velmi prestudovane nemam. Viem iba ze podla grafov maju v zime iba cca 10 % ucinnost. Nerozumiem vsak tomu co pisal Pin, ze v zime maju vacsi vykon. Co sa tyka mojich folii tak to mam rozdelene na 3 okruhy. Pri 230 AC to berie cca 3.3 ampera na jeden okruh. Vynara sa vsak dalsia otazka, co s prebytkom v lete. Podla mna ma to cele tlaci do virtualnej baterie ale ja v jej efektivitu dlhodobo nevidim. Sme predsa len na Slovensku :roll:
0

juronr1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 14 Okt 2022, 12:10

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa juronr1 » 19 Okt 2022, 14:34

Este dodam. Uvazoval som o 10 ks panelov s vykonom cca 450 w/1ks. A co sa tyka virtualnej baterie, zacul som ze uz teraz nechcu vsetkych na nu pripojit. Asi prebytok elektriky. Ci?
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa lacog » 19 Okt 2022, 15:41

Ohľadom vykurovania fotovoltaikou pozri video https://youtu.be/EX8Cz17V7LA[/youtube]
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa Dolfi » 19 Okt 2022, 16:14

Začnem od zadu. Všelijaké tie fotovoltaiky, veterníky, ... sú náhodné zdroje prúdu, ktoré "rozhadzujú" rozvodnú sieť a napriek totálnej podpore praštených štátnych ekoteroristov, sa rozvodné závody ich pripájaniu bránia zubami-nechtami, lebo vedia, čo ich čaká s ich zvládnutím, (náročná regulácia siete a potreba zálohovania reálnymi zdrojmi energie).

Prebytok energie v lete nech ťa netrápi. Jednoducho ju nevyužiješ, (ak sa ti nepodarí ju predávať).

Účinnosť panelov s klesajúcou teplotou fakt stúpa. No nemusíš sa báť čo v zime s ňou. Vtedy je ale krátky deň, prípadne pošmúrno, a budeš mať skôr problém, ako získať dostatok tej el. energie.

Dal si aj konkrétne údaje o výkone panelov 4 500 Wp a podlahovom vykurovaní 3 x (230 V x 3,3 A), čo je asi 2,2 kW. No neviem, podľa mňa je to pomerne náročné sústo na riešenie a skôr by som to videl na konzultáciu s nejakou fakt schopnou dodávateľskou firmou a profesionálnu dodávku "na kľúč". (Posúdenie orientácie, zatienenie okolím, mechanická inštalácia panelov, nech to prípadne niekoho neprizabije pri vetre, asi striedač na 230 V s MPPT regulátorom na vstupe, ...

Len chcem ešte pripomenúť, že existujú aj grafy výstupných výkonov panelov pri rôznom osvetlení, napríklad: https://www.svet-svietidiel.sk/ImgGaler ... 77_all.pdf . A je veľmi vhodné pomocou MPPT regulátora to maximum sledovať, lebo napokon z tých panelov nedokážeme získať takmer nič, pri nízkom osvetlení.
(Ani neviem, či sa to tu mám pokúsiť vysvetliť. No poďme. Hore uvedený panel má maximum výkonu asi pri 35 V. Pri plnom osvetlení dá takmer 450 W, čo je prúd asi 13,5 A a potrebný záťažový odpor je potom asi 2,6 Ohm. Ak tento odpor zavesíme na najnižší zakreslený prúd/ výkon, (asi 2,6 A/ 90 W), tak získame len asi 17,5 W.)

(Preto sa radšej zdržím rád, nech nie som potom prípadne obvinený. Necítim sa dostatočne znalý !) :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

juronr1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 14 Okt 2022, 12:10

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa juronr1 » 19 Okt 2022, 16:26

Takze mam na jasno. Vystizne video. Diiik
0

juronr1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 14 Okt 2022, 12:10

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa juronr1 » 19 Okt 2022, 16:37

Dolfi som rad ze si sa vyjadril k mojmu problemu. Ako som napisal ja som v elektrike myslim si dost vzdatny a to vsilnoprude, v NF a aj vo VF. V tom trosku menej. Napriek tomu som sem napisal. Je to predsa len nova problematika a tato komunikacia mi okrem ineho usetrila cas studovania a pomohla mi ziskat aky taky prehlad. Takze este raz diiik. Pisem Ti to preto lebo si ukazal odbornost a na koniec aj skromnost. Tak sa tesim na buducu pripadnu konverzaciu. Nech sa dari a pomahaj dalej :wink:
0

sae
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 21 Máj 2020, 11:42

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa sae » 20 Okt 2022, 09:57

Pri napájaní fólií jednosmerným prúdom by si mal prepočítať Uef, pretože 230V striedavých nieje 230V jednosmerných. Tie fólie sú síce dimenzované na určité prepätie, ale dlhodobé napájanie js prúdom 230V im nebude robiť dobre. Takže 230V x 0,707 = 162,61 V jednosmerných. Toľko Ti stačí na plný výkon fólií, ktoré sú dimenzované na 230V striedavých.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Okt 2022, 10:05

Prosím ťa, nešír tu bludy ! Radšej si pozri, ako je definovaná efektívna hodnota striedavého priebehu napätia/ prúdu.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

sae
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 21 Máj 2020, 11:42

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa sae » 20 Okt 2022, 13:05

Dolfi, kopni do mňa, nevidím, kde som urobil chybu.
0

Používateľov profilový obrázok
gfox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 12 Mar 2013, 20:16
Bydlisko: Lovinobaňa
Vek: 53

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa gfox » 20 Okt 2022, 13:12

230V v sieti je efektívna hodnota napätia. Netreba nič preratúvať.
0

sae
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 21 Máj 2020, 11:42

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa sae » 20 Okt 2022, 13:16

Dík :agree:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Podlahove vykurovacie folie

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Okt 2022, 15:34

Áno, efektívna hodnota striedavého prúdu je presne definovaná ako tepelný účinok rovnakého DC prúdu.

Samozrejme, tie známe koeficienty pri 230 V platia len pre pekný, harmonický priebeh. Ak je deformovaný, tak to vôbec neplatí. Ako "žiarivý príklad" je napríklad zapojenie analógového zdroja, t.j. trafák, mostík a filtračný kondenzátor. Tam je uhol otvorenia usmerňovača povedzme len 2 až 3 milisec., nabíjací prúd kondenzátora v špičke asi 7 až 8 krát vyšší ako výstupný DC prúd, efektívna hodnota prúdu, ktorý ohrieva vinutia, (majú činný odpor), je výrazne vyšší, a tak trafák sa môže zaťažovať na max. asi 0,6 hodnoty prúdu sekundáru. No v mnohých časopisoch a knihách sa toto napríklad nezohľadňuje, (trafáky horia) ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď