Plnohodnotné núdzové napájanie RD

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa marioo » 08 Okt 2018, 17:11

Ja mám na stĺpe nožové 50A.. takže tie by v pripade akehokolvek problemu istili chybu spečeneho stykača. A aj 25 A istič ktorý je medzi skrinkou s 50A uvedeným stykačom by mal spraviť svoje keby bol problem typu zapnutý generátor a stykač zalepený ..

Alebo aké mechanické riešenie je potom spolahlivé ak nie nejaký stykač?
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa technikus110 » 08 Okt 2018, 18:17

Už som to tu písal, ak to chceš prevádzkovať legálne, tak musíš mať odpínač taký, aký predpisuje distribučka (jeden z viacerých modelov) a tam je predpísaný čas prepnutia a kontrolné body pri prepnutí.

Pri "samobastlení" je stykač bez prídavnej kontroly O.K., do času kým sa niečo nestane....
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa marioo » 08 Okt 2018, 21:54

Pozeral som aj zmluvu o pripojeni a nikde nevidim nejake predpisy pre "odpojovač" pre generator...
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa technikus110 » 09 Okt 2018, 05:49

1. pozeral si zmluvu pre koncového zákazníka a klasické odberné miesto, alebo máš zmluvu s dodatkom pre náhradný zdroj?
2. nad tvojim prvým príspevkom je príspevok s legislatívou distribučky.....a ešte majú aj prevádzkové technické predpisy
3. stiahni si z webu distribučky žiadosť o povolenie prevádzky náhradného zdroja a uvidíš čo musíš vykonať a dodať....

Pre mňa je táto téma mŕtva, pretože ten, čo postavil otázku sa nezapojil ani raz. Nesledujem viac.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa marioo » 09 Okt 2018, 09:27

technikus110: ďakujem pozriem..
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa datam » 09 Okt 2018, 12:17

Mario z tvojho príspevku cítim iróniu. Ja som zase toho názoru že nedávam rady tomu kto o ne nestojí. Spečené stýkače som riešil XY krát a chcel som hlavne poradiť v takej situácii kedy pol roka nič a potom vypadne elektrika a zistíš že ho máš spečený tak ti tento cirkus nebude aj tak na nič.

Pre mňa za mňa si tam daj aj OEZácku 2500ku v motorickým ovládaním

(niečo podobné mi teraz prešlo rukou)
IMG_20180827_103652.jpg
:thanks:
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa marioo » 12 Okt 2018, 13:28

datam: žiadna irónia ale všimni si na konci mojej vety smajlík = vtip ..

A preto som sa na začiatku vety opýtal či tam mám dať 63A stykač aby som predišiel spečeniu kontaktov (lebo nemám s tým skusenosť a rád si nechám poradiť a stojím o KAŽDÚ dobrú radu)

A na to si neodpovedal .. namiesto toho tu riešime domnelú "iróniu" ktorá tam určite nebola ...

Takže ak odpovieš čo by sa tam hodilo (alebo skôr malo tam byť podla predpisu) tak budem len rád.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa ondistef » 12 Okt 2018, 17:20

Treba hlavne pozerať na kategóriu použitia, kde sú uvedené max. spínacie prúdy pre jednotlivé typy záťaží. Ak sa dobre nadimenzuje stykač, tak minimalizuješ riziko zlepenia kontaktov. Prípadne ak chceš mať ešte vyššiu istotu, tak pre stykač spínajúci sieťové napätie môžeš zaradiť ovládateľný istič (napr. ETI ETIMAT RC 3p B32).

Na nižšie uvedenom odkaze na 7. strane PDF je pekná tabuľka s popisom jednotlivých typov záťaži (AC-1, AC-3, AC-5a,b, AC-7a,b, DC-1)
OEZ Aplikační příručka - Spínací přístroje.

Stykač napr.
Stýkač 3-pólový, CUBICO štandard 18,5kW 1Z+1R 230VAC
+
Mechanické blokovanie, pre CUBICO štandard
A samozrejme využiť aj pomocné kontakty pre vzájomne elektrické blokovanie stykačov.

A ak ma niekto problém s riadením, tak sa dajú kúpiť za relatívne dobru cenu ATS riadiace jednotky od ComAp alebo Lovato
https://www.comap-control.com/products/ ... ontrollers
http://lovato.cz/For-2-power-sources/520002005/spd
https://eshop.elkov.cz/produkty/lo-atl6 ... 100-240vac
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Okt 2018, 23:34

Názov témy sa akosi nezhoduje s jej obsahom...
Pod plnohodnotným núdzovým napájaním RD si predstavujem generátor s automatickým štartom a ATS s plne automatickou prevádzkou.
Upustili sme od generátora s automatickým štartom, stačí aj vreštiaca centrála so štartovacou galuskou.
Upustili sme od ATS, stačí ručný prepínač.
Na záver sme to dodrbali polepením modulárnymi stykačmi, ktoré sa na prepínanie sietí teda nehodia.

Nepremenujeme to radšej na Napájanie RD centrálou? Toto totiž nie je žiadne plnohodnotné núdzové napájanie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa marioo » 13 Okt 2018, 09:48

Drakoush: tak čo sa tam hodí namiesto stykčov? Kritizovať vie každý .. samozrejme, že pre dom na ktorom je napr 25A 3f prívodný istič a bežné domáce spotrebiče (bez el kúrenia, bez el indukcie, bez el bojleru) nebudem riešiť záskokovú jednotku v rádoch stoviek euro, ak sa to dá spraviť ekonomickejšie (tým nemyslím menej bezpečne)

A ano nie je to plnohodnotné ale polo automatické.. lebo pri výpadku treba ručne naštartovať ale pri nábehu siete netreba urobiť nič.. preto poloautomatické...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Okt 2018, 10:12

Konkrétne u Teba ma iritujú použité stýkače, inštalačný stykač svojou konštrukciou je viacmenej vhodný pre odporovú záťaž. To Tvoj dom nie je. Inak OK, Ty nie si zakladateľ témy, nepísal si nadpis.

Autor témy však napísal nadpis plnohodnotné..., a hneď v prvom príspevku to už plnohodnotné nie je. Už len manuálny štart záskoku z toho robí poloautomat ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa rudko » 13 Okt 2018, 10:33

Niesom teda uplne expert, ale to ze riesenie nieje automaticke znamena ze nudzove napajanie nieje plnohodnotne?
O neplnohodnotnom napajani by som uvazoval v pripade napajania len 1 fazy, pripadne iba velmi obmedzenym prikonom....
V tomto pripade to skratka iba nieje "plnohodnotne automaticke nudzove napajanie"
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa marioo » 13 Okt 2018, 12:03

Drakoush napísal:Konkrétne u Teba ma iritujú použité stýkače, inštalačný stykač svojou konštrukciou je viacmenej vhodný pre odporovú záťaž. To Tvoj dom nie je. Inak OK, Ty nie si zakladateľ témy, nepísal si nadpis.

Autor témy však napísal nadpis plnohodnotné..., a hneď v prvom príspevku to už plnohodnotné nie je. Už len manuálny štart záskoku z toho robí poloautomat ;)

Tak aký potom čo tam mám použiť? Istič s motorickým ovládaním? Z mechanického hľadiska je princíp stykaču aj prepínača typu: Sieť -0- Generátor veľmi podobný nie?
Ak Ťa niečo irituje tak mi napíš čo sa na to používa v automatických záskokových zariadeniach? Teda ak to vieš (bez irónie a urážky)

Sme tu na fóre aby sme si sem tam odovzdávali informácie a každý sa v niečo vie naučiť niečo od každého tak tu neriešme slovičkárenie alebo ironie a iritácie :))
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa martin knocik » 13 Okt 2018, 12:17

Drakoush, v datasheetoch stykačov najdeš zvlášť spínacie prúdy pre spínanie odporovej a zvlášt pre spínanie indukčnej záťaže.

Na nových spotrebičoch sa tlačí na kompenzáciu učinníka na minimalne 0,92 alebo 0,95 (nepamatám si presne), takže spotrebič by sa mal správať skoro ako odporová záťaž. Pokial v dome nemá veľké elektromotory alebo klasické trafáky bez kompenzácie, tak by som išiel cestou rozumne predimenzovaného stykača a utlmenia iskrenia == prechodového javu pri vypínaní RL záťaže pomocou RC útlmového článku (snubber) s transilom. Ja by som ešte pridal dalšie relé do obvodu RC snubbera a po utlmení prechodového javu rozpojil úplne rozpojil snubber.

Obrázok

Pre ludí ktorí nezvládajú diferencialnu rovnicu 2 rádu pre RLC obvod (záťaže + snubber) stranka http://sound.whsites.net/articles/relays2.htm udava základné hodnoty R1 - 0.5 až 1 Ohm na kontakt na volt
C1 - 500nF až 1 µF na kontakt na amp
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa marioo » 13 Okt 2018, 12:25

.. veď som napísal, že nemám žiadne vodárne motory a dokonca ani bojler... len pár PC, TV mikrovlnka, LED osvetlenie .. niečo na 230V niečo cez asi 2-3 toroidy 230/12V 50W ... (staré toroidy ešte keď tam boli halogenky, teraz su tam led... ) a plynový kotol
Tak preto som napísal, že tam dám stykač na 63 A a musí to stačiť. alebo aj 40A...
Alebo som pozeral OEZ vypínače s motorovým pohonom...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Okt 2018, 13:05

rudko napísal:Niesom teda uplne expert, ale to ze riesenie nieje automaticke znamena ze nudzove napajanie nieje plnohodnotne?
O neplnohodnotnom napajani by som uvazoval v pripade napajania len 1 fazy, pripadne iba velmi obmedzenym prikonom....
V tomto pripade to skratka iba nieje "plnohodnotne automaticke nudzove napajanie"
Viem, že toto je skôr hra o slovíčka, ale ja si pod pojmom "plnohodnotné" predstavujem niečo, čo bude plne automatické a pripravené na použitie rovnako, ako klasická sieť. Plná hodnota zo siete.
Sieť je automatická a tvrdá v zmysle veľkosti dodávky prúdu.
Plnohodnotné napájanie RD v záskoku je teda pripravené na použitie kedykoľvek, s automatickým nábehom a výkonom schopným dodať do siete RD rovnakým, ako distribučná sieť. Manuálne naštartovanie a naštipcovanie elektrocentrály s omnoho menším výkonom už nie je plnohodnotná záležitosť. Aspoň teda v mojom vnímaní :)
marioo napísal:
Drakoush napísal:Konkrétne u Teba ma iritujú použité stýkače, inštalačný stykač svojou konštrukciou je viacmenej vhodný pre odporovú záťaž. To Tvoj dom nie je. Inak OK, Ty nie si zakladateľ témy, nepísal si nadpis.

Autor témy však napísal nadpis plnohodnotné..., a hneď v prvom príspevku to už plnohodnotné nie je. Už len manuálny štart záskoku z toho robí poloautomat ;)

Tak aký potom čo tam mám použiť? Istič s motorickým ovládaním? Z mechanického hľadiska je princíp stykaču aj prepínača typu: Sieť -0- Generátor veľmi podobný nie?
Ak Ťa niečo irituje tak mi napíš čo sa na to používa v automatických záskokových zariadeniach? Teda ak to vieš (bez irónie a urážky)

Sme tu na fóre aby sme si sem tam odovzdávali informácie a každý sa v niečo vie naučiť niečo od každého tak tu neriešme slovičkárenie alebo ironie a iritácie :))
Nie nie, nemusí byť istič, any stýkač s motorickým ovládaním, ale správne dimenzovaný stýkač. Teda schopný spínať veľký prúd, s dostatočnou skratovou odolnosťou a kategóriou spínania pre AC3. Ten 25A stýkač od SEZ dokáže tento prúd zopnúť pri záťaži AC1. Ale pri AC3 je to omnoho menej. Na to vyhovuje klasický stýkač napr. Schneider, séria TeSys, ale nie je modulárny - do bežného rozvádzača v puzdre ako istič.
V ATS sa používa kadečo, každý výrobca si tam dá niečo svoje v závislosti, ako k nemu uspôsobil generátor.
Napr. som videl motoricky ovládané ističe (deóny), motoricky ovládané stýkače, ale aj klasické vzduchové stýkače s elektromagnetickým ovládaním, dokonca aj pneumatickým... Všetko závisí od inštalovaného výkonu.
Tvoje riešenie nie je zlé, iba použitý materiál mi je proti srsti. Ako elektrikár by som to proste neurobil a hovorím Ti to, aby som Ti odovzdal moje poznatky a uhol pohľadu - na to je toto fórum. Ďalej to spracuj podľa vlastného uváženia. Vôbec ma necháp zle :)

A čo sa týka slovíčkarenia - je treba všetko nazývať pravým pojmom, aby sa predchádzalo omylom. Naučte sa to. Keby mi niekto dal vypracovať návrh na plnohodnotné núdzové napájanie RD, tak by mi vo sne nenapadlo použiť centrálu o výkone 3kW a ručný prepínač sietí. Nemám nič ani proti takémuto riešeniu, ale potom ho treba správne nazvať a definovať. To je vsio, čo som chcel povedať.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa marioo » 13 Okt 2018, 13:38

Drakoush áno názov vlákna je iný... a autor ani neragoval tušim na prispevky .. ja som len napisal ako som to vyrieši ..
takže stykač ktorý je 3F a má 25A nedokáže zopnúť 3x25 A pri odporovej záťaži?

Alebo ako je myslené to AC1 25A /3 -- 400V (16kW/3 - 400V)

a AC3: 4kW/3 --- 400V ...

pri AC1 je to myslené ako 3 kontakty do série a preto vedia zonúť 16 kW ?

nechce sa mi googliť a hľadať význam toho značenia preto sa pýtam "skúseneších"
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa martin knocik » 13 Okt 2018, 13:44

Drakoush predstav si že v lacných UPS k PC za 100€ je prepínanie napajania zo siete/baterie riešené len obyčajným relé (asi rovnako lacným ako zvyšok UPS). Týchto UPS musia byt na slovensku tisíce. Všetko je to o peniazoch.

Obrázok
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa technikus110 » 13 Okt 2018, 13:53

UPS-ka NEVIE dať spätne napätie na svoj vstup 230V AC! Čiže téma ako odpájať je irelevantná.
Tie menšie, lacné nevedia pustiť z výstupu 16A do jednej fázy a to ešte dlhodobo.

Chlapi nepleťte dve rôzne technológie do jednej témy. UPSky sa prevádzkujú bez povolení distribučky a sú krátkodobou záložnou záležitosťou.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa marioo » 13 Okt 2018, 14:03

technikus110: martin knocik tym chcel asi povedať že tym lacnym rele sa prepina vstup zo siete a menič (analogia ku generátoru) na záťaž.. a že ak to to lacné relé v takej 2kw jednofázovej UPSke vydrží, tak by to mohol vydržať aj stykač na 25A pri preínaní sieť a 2-3 kW generátor...

Aspoň ja som si to tak vysvetlil...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok