Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa bobor1992 » 19 Nov 2012, 23:33

Zdravím vás, páni. Bývam v 30 ročnom panelákovom byte, kde je ešte TN-C + hliník.
Dnes nám odišla elektrická rúra a po jej odpojení zo zásuvky prestali fungovať zásuvky v polke bytu. Samozrejme som to nechápal, ale potom ma až zamrazilo. Niekde sa v stene prepálil hliníkový PEN vodič a tak pol bytu frčalo cez šporák a plynové vedenie. Strach a hrôza.
No každopádne, aký je z právneho hľadiska postup pri rekonštrukcií rozvodov v byte? Treba si dať vypracovať projekt? Čo revízia? Mám 21ku, môžem na tom pracovať, alebo to celé musí vykonať kvalifikovaný odborník?
Kedy treba drážkovať? nedala by sa doslova vydriapať von elektroinštalácia a použiť pôvodné trasy?
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa petersno » 19 Nov 2012, 23:45

mal si otvorenu tu zasuvku ? bude to prechodna zasuvka. pravdepodobnejsie je, ze pri pohybani niektory vodic iba stratil kontakt { u hlinika, ktory nebol nikdy dotahovany nic divne }
0

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa bobor1992 » 20 Nov 2012, 00:01

Áno, meral som priamo vodiče.
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa petersno » 20 Nov 2012, 00:30

stale je sanca, ze je problem v niektorej krabici
0

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa bobor1992 » 20 Nov 2012, 00:46

Pochybujem, ono je to medzi dvoma zásuvkami v jednej miestnosti a krabica tu akosi nieje nikde.
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Nomen

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa Nomen » 20 Nov 2012, 00:49

ale aj nulak treba skontrolovat !
Naposledy upravil/-a Nomen v 20 Nov 2012, 01:06, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa bobor1992 » 20 Nov 2012, 00:53

Ja som zhodil ističe, povypájal úplne všetko zo zásuviek a meral som ohmmetrom. Fáza je v pohode, ale PEN je v jednej miestnosti medzi dvoma zásuvkami prerušený. O prerábke je už viac menej rozhodnuté.
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

skromny
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 685
Dátum registrácie: 16 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: ...aj Bratislava

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa skromny » 20 Nov 2012, 00:59

skusim sa pripojit aj ja, mam sice kusok starsi bytik, ale hlinikove vedenie a permanentne problemy s nim uz nejaky ten piatok pretrvavaju (a to tam ani byvat nemusim) - preto by aj mna zaujimali teoreticke postupy "ako na to", cely projekt? len prekopat vedenie? ako to odobrit?
0

Nomen

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa Nomen » 20 Nov 2012, 01:10

ja som mal ten problem a bol to nulak , preto som si spomenul , tak som navrtal stenu a pretiahol z jednej zasuvky do druhej 4 z/ž med , ale hned ako sa dalo som zacal sekat nove kable a krabice , len ja som si natiahol do bytu v tom case 3x380 , nuz stale jediny v 14.poschodom sam s tou upravou , spravil vsetko nove pred rokmi v kuchyni , kupelnu a tento rok ked sa robila prerabka , tak som sekal uz aj inde , radost
ved v lete som prikladal fotky .. na com prave pracujete ..ci aj sekanie do panelu sa rata :D :D :D

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa AndiCibula » 20 Nov 2012, 02:23

V akej výške musia byť zásuvky od podlahy ?
Strýko totiž pri sťahovaní sa do nového odpojil všetku hlinu a naťahal si nové medené dráty v sokloch, takže nemusel nič búrať ani trhať.
Zásuvky má tiež prakticky v sokloch zabudované.
0
Performance in nanospace.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa Merak » 20 Nov 2012, 07:07

zdravím páni a chalani

kupujem si 4 izbový byt, kde ako prvé idem prerobiť elektro inštaláciu
aktuálne aj pracujem na vyhl. 508/2009 §24 revízny technik spolu aj s projektantom
1.: pri prerábke elektroinštalácie v byte je dôležité si rozmyslieť kde budú vypínače, lampy, zásuvky, hlavné domáce spotrebiče (chladnička, práčka, myčka, sušička, mikrovlnka, digestor, rúra, varná doska, ......)
pokiaľ už máte všetko na mieste tak ako ste to používali predtým, je o to menej roboty
2.: rozmyslieť sa, či si už popri prerábke nedoviesť do bytu 3x230/400V, alebo ponechať pôvodných 1x230V
ja si idem dať odhlásiť plyn a zrušiť plynový sporák a namiesto neho si dať nejakú varnú dosku na 3x230V, takže do bytu si idem automaticky ťahať aj 2x230/400V
3.: rozmyslieť si jednotlivé okruhy, čo má mať samostatný okruh a ako to má byť istené, a dať si dokopy riadny rozvádzač, poprípade si tam dať už rovno prepäťovku
4.: rozmyslieť si uloženie rozvádzača, keďže z pôvodného ide iba 6 okruhov, a mne tam už teraz vychádza viac ako 10 okruhov, a teda pôjde z neho aj viac káblov, ktoré sa ťahajú viac menej v zemi
5.: v stavbách z 80-tych rokov sú káble ťahané v podlahe pod linoleom, asi 30 cm od rohov stien, tak isto aj pre lustre
len si treba dávať pozor, bo niekedy páni montéri ťahali káble pre lampy u horného suseda v podlahe, aby nemuseli vysekávať toľko drážok
6.: u správcu alebo inej kompetentnej organizácie by mali byť aj pôvodné nákresy a projekty pre daný byt, treba sa na to poinformovať a zohnať si to
7.: pokiaľ to chcete riešiť riadne, tak si spraviť nejakú technickú dokumentáciu, ťahanie trás, vyvedenie jednotlivých okruhov
8.: zásuvky by mali byť vo výške 20 až 30 cm nad podlahou, vypínače 120 cm nad podlahou
9.: nezabudnúť správne dimenzovať prierezy káblov, a jedna vec, pokiaľ si budete ťahať nový prívod, tak pre TN-S prívod aspoň Cu vodiče s prierezom 6mm2, pokiaľ TN-C tak aspoň 10mm2, pokiaľ budete mať aj prepäťovku triedy I (B), alebo triedy II (C), alebo kombinovanú I+II (B+C), tak si ešte samostatne dotiahnuť CYA zeleno/žltý lankový 16mm2
10.: poriadne si to porobiť, zdokumentovať, nafotiť
11.: revízna správa
12.: pokiaľ to chcete bez projektu a revíznej správy, môžete si to spraviť, ale pokiaľ chcete poistiť byt, musí byť aj revízia elektro inštalácie

nejaké ďalšie otázky?

s pozdravom Merák
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa Merak » 20 Nov 2012, 07:09

a ešte jedna vec, bývam v byte, kde je kabeláž ťahaná v žľaboch plastových bielych za okrasnou lištou plávajúcej podlahy, a svetlá sú ťahané v zdvojenom strope
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa xmilos » 20 Nov 2012, 07:14

Podla posledneho absolvovaneho skolenia, nova vyhlaska nepise kto moze projektovat, preto kazdy kto ma 21 si moze nakreslit projekt sam.
0

alidedko

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa alidedko » 20 Nov 2012, 08:35

Vyborna sprava.

Len aby sa este aj nad tymto nezacali tie "hlavy" zamyslat :roll:

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa Merak » 20 Nov 2012, 09:49

xmilos napísal:Podla posledneho absolvovaneho skolenia, nova vyhlaska nepise kto moze projektovat, preto kazdy kto ma 21 si moze nakreslit projekt sam.
projektovať môže aj upratovačka, a nemusí mať ani §21
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa Merak » 20 Nov 2012, 09:52

len by ma zaujímalo, ako to riešiť, keď na projektovanie nemusíš mať vyhlášku, ale súčasťou projektu je protokol o určení vonkajších vplyvov, ktorý ti musí spraviť komisia, kde už musíš mať elektrotechnické vzdelanie a a vyhlášku
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Nomen

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa Nomen » 20 Nov 2012, 12:12

ked ze mam v panelovom byte 3x400 , chcel by som potencionalnym uchadzacov len pripomenut , ze je najdolezitejsie si pozriet "stupacky" , akym sposom dostanete do bytu novy kabel , ja som mal stastie , pretoze ja mam rozvodnu skrinu kusok od vchodovych dveri a cez stupacku sikmo s dlhym vrtakom som sa dostal do mojej chodby , a bezpodmienecne si pozriet na svorkovnici ci su na poschodi vsetky tri fazy , ked som mal vsetko spravene s infarktom som zistil , ze na svorke v stupacke su vyvedene len dve fazy , az obvodovy ma upokojil , stym ze treti kabel je tam , len nie je na svorke vyvedeny a bol niekde vzadu poza hodin tahany , vyzerato na nejaku 25mm, su poschodia rozdelene na "striedacku" tak som kabel na kusku odblankoval a obvodak mi tam dal nejaku stahovaciu svorku k mojmu 6mm CU vodicu , podotykam ze to bolo robene skoro pred 15 rokmi a v zhone , pretoze cely barak bol odstaveny a nebolo casu na vymyslanie , s tym ze sa to "potom" spravi , nic sa uz nespravilo a funguje to stale tak , len aby nejaky vrtaci sa nenavazali , co je proti norme a predpisom , pretoze , ked sa robia revizia , ukazem tu svorku a len mavnu rukov , ze je to v pohode , svorka je samozrejme vo stvorcovej instalacnej krabici a aj zaizolovana , ako sa raz zatiahla , pred 15 rokmi , odvtedy sa snou nehybalo a zatial ziadny problem .
A ta vyska zasuviek ? :D , mal som velke kladivo s ruckou , co som trieskal so sekacom a to bola moja norma , polozil na zem , a koniec rucky bol spodok krabice , aby boli vsade v rovnakej vyske
ako tu bolo povedane , pri kupe , ked bol cas , som tom robil u syna vsetko inak , postupne a v klude , mal som pol roka casu kym mi dali hodiny , ale kde sa byva to je uz o niecom inom
a este perlicku , ked som prerabal v Ruzinove v dvoizbaku komplet celu elektriku , isiel som na Hranicnu , musia dat povolenie na zmenu istica a zmenu sustavy , stym ze menili softwer a bude to mesiac trvat , nic sa nedeje , tak som prerabal , potom na vyjadrenie druhy mesiac , v pohode , nic sa nedeje , dobra flasa to pourgovala , nastastie na maly byt mi nerobili problem , po zaplateni seku bolo napisane ze do 15 dni sa daju nove hodiny , ked to trvalo mesiac /kazdy den som volal do Nitry , nejake stredisko / stale nic , tak som sa opytal "tej " co berie telefonaty , ci sa tie hovory urcite nahravaju , ci by mi to mohla zistit , koktala ze nevie , tak som ju poslal aby mi to zistila , vraj teda asi ano a vtom momente som im vynadal , ze ake s kvalitnenie sluzieb , ked to malo byt uz davno pripojene , podotykam , ze to bol naozaj "slusny" slovnik , a na druhy den boli nove hodiny ....

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa bobor1992 » 20 Nov 2012, 13:07

Takto: Chcel by som nechať umiestnenie zásuviek, vedenie vodičov a istenie rovnaké ako bolo predtým. Akurát by som hliníkové vodiče vymenil za medené, poistkovú skrinku a ističe by som dal nové a na bytové jadro by som dal prúdový chránič.
Treba aj vtedy robiť projekt? Je možné použiť pôvodné uloženie káblov, alebo to norma nepripúšťa?
Chcem 1x230V.
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa xmilos » 20 Nov 2012, 13:10

Ak existuje vychodzia revizna sprava, nemusis sa drzat novej normy ( priznam sa nepoznam rozdiely old a new ), vsetko moze ostat v povodnom prevedeni.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa Merak » 20 Nov 2012, 14:02

bobor1992 napísal:Takto: Chcel by som nechať umiestnenie zásuviek, vedenie vodičov a istenie rovnaké ako bolo predtým. Akurát by som hliníkové vodiče vymenil za medené, poistkovú skrinku a ističe by som dal nové a na bytové jadro by som dal prúdový chránič.
Treba aj vtedy robiť projekt? Je možné použiť pôvodné uloženie káblov, alebo to norma nepripúšťa?
Chcem 1x230V.
projekt by sa mal robiť vždy, je to len na jednotlivcovi, či ho chce alebo nie
pokiaľ ide potom o zrevidovanie elektroinštalácie, mal by byť projekt, podľa ktorého sa robila elektroinštalácia a revízii by malo byť aj uvedené, podľa akého projektu sa postupovalo
pokiaľ sa jedná o rekonštrukciu elektroinštalácie, ako keby si si robil novú, keďže budeš nahrádzať aj starú TN-C sústavu za novú TN-S
keby si robil projekt, tak v ňom môžeš uviesť, že ide o rekonštrukciu starých rozvodov výmenou za nové, a teda tam môžeš uviesť aj to, že osadenia zásuviek, vypínač a spotrebičov ostáva podľa vtedajšej normy, a že kábelové trasy sú tiež pôvodné podľa nejakej vtedajšej normy
s tým že tam doplníš podklady o výmene rozvodnice a schému zapojenia
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok