Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

twingman
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 22 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Zilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa twingman » 20 Nov 2012, 14:26

Ja som prerabal elektrinu v byte bez projektu podla seba.
Poistovnu mam Allianz, a nebol problem, nikto odo mna nepytal ziadnu reviznu spravu.

Tu budu samozrejme pravdepodobne pytat az sa cosi stane a muselo by to byt z elektriky. Myslim si ale, ze vacsina domacnosti v takychto starych bytoch by aj tak tu reviziu uz nemali v poriadku.

Len tolko moj prispevok do temy :-)
0

Nomen

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa Nomen » 20 Nov 2012, 16:28

twingman napísal:Ja som prerabal elektrinu v byte bez projektu podla seba.
Presne ako vravis , ja tiez tak akosi , myslim ze vsade sa hraju na pstrosa , davaju hlavu do piesku , nie je to ich problem , aj na Hranicnej /nejake energeticke zavody / mi povedali , ze ich ziadny projekt a ani revizia nezaujima , to ak by som iba pozadoval od poistovni niekedy nejaku poistnu udalost , tych by to potom ..

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa spin90 » 20 Nov 2012, 17:22

bobor1992 napísal:a na bytové jadro by som dal prúdový chránič.
Dodam len, ze podla predpisov by mal ist prudovy na kazdu zasuvku.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

twingman
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 22 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Zilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa twingman » 20 Nov 2012, 17:27

spin90 napísal: Dodam len, ze podla predpisov by mal ist prudovy na kazdu zasuvku.
Predpisy su krasna vec, ale co takto prakticka vec = vypnuta chladnicka pocas dovolenky niekde pri mori po burke?

Lebo prudove chranice pri riadnej burke sa vedia vypnut "len tak"... Ja mam prudovy chranic tiez iba na jadro a kuchynske spotrebice okrem chladnicky.
0

twingman
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 22 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Zilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa twingman » 20 Nov 2012, 17:29

Nomen napísal:to ak by som iba pozadoval od poistovni niekedy nejaku poistnu udalost , tych by to potom ..
... a ako som napisal, by muselo byt dokazane, ze ta poistna udalost vznikla nespravnou elektroinstalaciou (poziar)...

A prave kvoli tomuto som si to robil sam a poriadne - 2.5mm zasuvky, kazda izba zvlast istic, svetla 1.5mm, kazda izba zvlast istic. Dokopy mam v 3 izbovom byte 10 isticov a tymto naddimenzovanim myslim ze sa dostatocne eliminuje moznost poziaru.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa spin90 » 20 Nov 2012, 17:36

No ale zas mne pride kuchyna ako miesto s dost vysokou moznostou urazu. Ale tak je to veru na zvazenie. Pripadne ak je niekto taky, ze sa rad "sprta" v elektronike, uvazoval by som aj nad inymi typmi prudovych chranicov s inym rozdielovym prudom ako becne ACcka. Napriklad 10mA/A . Ale su drahsie a v praxi neviem ako sa osvedcili.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Nov 2012, 18:21

Ak je to byt v tzv.NKS -nosný konštrukčný systém, tak ako som zistil v poslednej dobe, všetky rozvody na zásuvky sú vedené v drážkach pod podlahovou krytinou, asi 20cm od steny,takže pri prerábke nie je potrebné nič sekať, len strhať podlahovú gumu,vytrhať káble a naťahať nové,prípadne dosekať hniezda na nové zásuvky, resp, presmerovať trasy.Svetelné obvody sú vedené vedla zárubní,ktoré sú vo zvislých otvoroch vedúcich stredom panelu od podlahy až po strop,pričom prechádzajú vypinačmi, takže za víkend sa to dá prerobiť bez zbytočného rámusu a tancovania okolo zbíjačky.
Hlavný prívod natiahuť od stupačky do bytu,kde sa osadí 12 modulová skrnka nad vchodové dvere a odtial všetky vnútorné rozvody.
V chodbičke sa väčšinou znižuje strop, čo umožní jednoduchšie poprepájanie svetelných okruhov, aj prívod obvodov TNS, ktore sú zapojené cez chránič do kúpelky či kuchyne.

Neviem o tom, že by v dnešnej dobe požadovali od niekoho z paneláku revíznu správu po rekonštrukcii bytu,možno okrem kupujúceho,pretože platí zásada - kde niet žalobcu-niet sudcu.
To znamená, že nikoho nezaujíma, čo a ako máš doma porobené a kto ti to robil , pokial sa nič nestane.
Samozrejme, druhá vec je prípad, ked sa niečo stane a hladá sa vinník.Potom sa už ide do dôsledkov.
Možno ak je bytovka ako Spoločenstvo vlastníkov bytov,dajú si pre istotu urobiť revízie elektrorozvodov,prípadne niektore typy budov, kde sú byty v podnájme,majú povinnosť robiť pravidelné revízie,tak je to logické.
Ani poisťovňa nežiada a ani nemá prečo ,revíznu správu od inštalácie pri poisťovaní bytu či spotrebičov,pokial to nie je novostavba.
Takže, nič netreba podceňovať,všetko spraviť poctivo,odborne,radšej s rezervou, aby sa nikto nemusel ani hanbiť,ani zodpovedať za prípadné problémy.
Rozvodné a distribučné závody zaujíma RS v prvom rade pri novostavbe a novej prípojke,
pokial nejde o celkovú rekonštrukciu objektu a podstatnú zmenu charakteru odberného miesta.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Simil
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 798
Dátum registrácie: 08 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: NR
Vek: 63

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa Simil » 20 Nov 2012, 20:50

Tiež som si prerábal pred 2 rokmi komplet elektriku aj s prúdovým chráničom.Keď si to poriadne spravíš,tak máš na veľmi dlhóóóó pokoj.Tak ako povedal 5ko,ide to vcelku jednoducho.Ja som v podlahe pri stene vysekal drážky,naťahal nové káble,treba si to rovnomerne rozložiť na ističe.Svetelné som ťahal v existujucich trubkách.Byt mám poistený,a tiež zatiaľ nikto nechcel rev.správu,ale ako bolo spomenuté vyššie,pokiaľ sa nič nestane,nikto to nechce.Ale ak sa vyskytne poistná udalosť,tak to bude treba,aj keď si osobne myslím,že tá nová inštalácia sa so starou kvalitou nedá ani porovnať.(Teda stará stála za HxxxO,odkedy mám novú,tak my istič vypadol len raz,keď my pukla žiarovka)Predtým ,keď som mal starú inštaláciu,tak nikdy nemohli byť naraz zapnuté 2 spotrebiče s večším odberom,napr.pračka a vysavač,alebo el.trúba a microvlnka.Skrátka,muselo sa plánovať(ako za komunistov peťročnice),čo sa bude kedy robiť.A to už nehovorím,keď si baby po sprchovaní chceli napr.fénovať vlasy,a niekto napr.vysaval a pod.Skrátka už som od týchto problémov ušetrený.
0

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa bobor1992 » 20 Nov 2012, 21:08

Dobre chalani. Čo keby som to spravil takto?
Prívod od stúpačky by som nechal tak, ako je. Skrinku by som vymenil, nechal by som istenie tak, ako je (svetlá, jadro, zásuvka kúpeľňa, zásuvky byt). Zohnal by som si taký ten merák na sledovanie vodičov v stene, vysledoval by som ich, všetky kompletne vytrhal a viedol by som tam nové medené vodiče s TN-S.
Ešte jedna vec, to len tak pre uistenie: TN-C sa na TN-S delí v rozvádzači, že?
Keď mám v obývačke luster, ktorý je "dvojstupňový", tak sa tam budú ťahať dva trojžilové káble?
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa spin90 » 20 Nov 2012, 21:12

V rozvadzaci sa to deli, hej. Do tej lampy, daj 4 zilovy a mas vystarane. 4 zilak pojde od vypinaca. Aspon ja by som to riesil tak. Ale idem pozret projekty jak to robia original.
EDIT: Mam tam 5zilovy, ale popravde rozmyslam naco tahat 2 nulaky, ked vo vypinaci sa aj tak prepoja na jeden. Cize koli zatazeniu to neni. No nech napise odbornik :) Ale ked tam potiahnes 5x1,5mm2 tak chybu neurobis. Urcite netahaj 2 samostatne kable, to je zbytocne.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa bobor1992 » 20 Nov 2012, 21:29

Zhodol som sa viacerými ľuďmi, že si to robili jednoducho tak, že si to upravili podľa seba, že to tak bude v pohode.
Ak sa to spraví poriadne, tak to určite bude niečo "ohrozovať" oveľa, oveľa menej, ako "elektroinštalácie" v niektorých bytoch a domoch, ktoré som už mal možnosť vidieť.
Prívod teda meniť nebudem, nevadí, ak to ostane hliníkový?
Ešte jedna vec, v rozvádzači v skrinke máme aj zvonček, ktorý slúži ako dverový a aj na ten domový telefón. Existuje nejaká jeho náhrada do štandardnej ističovej skrinky? Je to myslím 48V.
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Simil
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 798
Dátum registrácie: 08 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: NR
Vek: 63

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa Simil » 20 Nov 2012, 21:32

Bežne dostať zvončeky na din lištu,či už gong,alebo klasický.Len treba hľadať.Ja som zohnal v Hagardhale.
0

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa bobor1992 » 20 Nov 2012, 21:36

Hagard mám tu za rohom, takže odtiaľ asi budeme brať všetko potrebné. Inak, káble na osvetlenie sa dajú normálne riešiť, aj keď nechcem znižovať strop?
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Simil
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 798
Dátum registrácie: 08 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: NR
Vek: 63

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa Simil » 20 Nov 2012, 23:16

Neviem ako Ty,ale u mňa som mal trubky od vypinača až do lustra.Len som na strope napojil nový kábel,a cez vypinač som ťahal starý von,a zároveň nový uviazaný na starom do vypínača.Len ho musíš dobre napojiť,aby sa Ti neodtrhol.Ak sa odtrhne,potom už len lanko na preťahovanie káblov.Ak mi niektorý nechcel ísť,zasekol sa v rohu medzi plafonom a kolmou stenou,tak som tam v rohu spravil malý otvor,a tade som si pomáhal. Ale išlo to v pohode,akurát musíš mať podávača káblu,pretože samému sa to blbo robí,káble sa motajú a podobne.
0

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa bobor1992 » 20 Nov 2012, 23:57

A vypínač je priechodzí, alebo sa to robí cez krabicu? Na to sa musím ešte kuknúť.
Keby boli pri vypínačoch trubky, bolo by to fajn.
Viem na 100%, že trubky sú v bytovom jadre, takže tam je o starosť menej.
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Simil
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 798
Dátum registrácie: 08 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: NR
Vek: 63

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa Simil » 21 Nov 2012, 00:19

Ja som mal vypínač priechodzí,akurát keď sádrovali krabice,tak tam vliezla sádra.Ale to stačilo so šrobovakom vyšpárať,a dostal som sa až ku krabiciam s hlavným prívodom,ktoré sú vo výške asi 30 cm nad podlahou.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa Merak » 21 Nov 2012, 06:43

twingman napísal:
spin90 napísal: Dodam len, ze podla predpisov by mal ist prudovy na kazdu zasuvku.
Predpisy su krasna vec, ale co takto prakticka vec = vypnuta chladnicka pocas dovolenky niekde pri mori po burke?

Lebo prudove chranice pri riadnej burke sa vedia vypnut "len tak"... Ja mam prudovy chranic tiez iba na jadro a kuchynske spotrebice okrem chladnicky.
prúdové chrániče sa zvyknú pri búrke vypnúť vtedy, pokiaľ máš na ich konci zapojenú prepäťovú ochranu, ale spotrebič s vstavanou prepäťovou ochranou
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa Merak » 21 Nov 2012, 06:45

bobor1992 napísal:Zhodol som sa viacerými ľuďmi, že si to robili jednoducho tak, že si to upravili podľa seba, že to tak bude v pohode.
Ak sa to spraví poriadne, tak to určite bude niečo "ohrozovať" oveľa, oveľa menej, ako "elektroinštalácie" v niektorých bytoch a domoch, ktoré som už mal možnosť vidieť.
Prívod teda meniť nebudem, nevadí, ak to ostane hliníkový?
Ešte jedna vec, v rozvádzači v skrinke máme aj zvonček, ktorý slúži ako dverový a aj na ten domový telefón. Existuje nejaká jeho náhrada do štandardnej ističovej skrinky? Je to myslím 48V.
pokiaľ si ponecháš pôvodný hliníkový prívod, tak dávaj pozor, keď budeš uchytávať PEN vodič na zbernicu, aby si ho neprerezal skrutkou
a pokiaľ si dobre pamätám, tak poväčšinou som sa stretával s 8V zvončekmi
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa Merak » 21 Nov 2012, 06:50

spin90 napísal:
bobor1992 napísal:a na bytové jadro by som dal prúdový chránič.
Dodam len, ze podla predpisov by mal ist prudovy na kazdu zasuvku.
dodám len, že podľa predpisov by mal ísť prúdový chránič na každú zásuvku, ktorá je voľne dostupná laikovi a / alebo je v zóne 2, teda pri vode a / alebo je to spotrebič, ktorý má priamy kontakt s vodou (práčka, myčka)
teda pokiaľ máš jednu zásuvku určenú čisto len na chladničku, ktorá je zapojená na jeden samostatný istič, nepotrebuješ prúdový chránič, tak isto pokiaľ máš samostatnú zásuvku pre mikrovlnku, nepotrebuješ prúdový chránič, a tak ďalej
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prerábka elektrických rozvodov v panelákovom byte

Príspevok od používateľa Merak » 21 Nov 2012, 06:56

ako som napísal predtým
"projekt by sa mal robiť vždy, je to len na jednotlivcovi, či ho chce alebo nie"
pokiaľ si to niekto spraví podľa seba a svojho uváženia, je to na ňom, pokiaľ bude postupovať podľa predpisov, je to o to lepšie a kvalitnejšie
keď to ideš robiť, robíš to pre seba, tak to sprav poriadne, aj keď bez projektu, ale tak, aby to bolo aspoň podľa noriem a predpisov
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok