Fazovka svieti pri vypnutom vypinaci

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Fazovka svieti pri vypnutom vypinaci

Príspevok od používateľa helios » 28 Dec 2019, 03:02

Indukcia by to bola, ako tu už predo mnou povedali, keby sa jednalo o súbeh vodičov v dĺžke rádovo desiatok metrov zaťažené prechádzajúcim PRÚDOM, ale pochybujem, že by to rozsvietilo fázovku, lebo... malé napätie a vyšší prúd.
KAPACITA sa prejavuje tiež pri súbehu viac metrov vodičov, ktoré môžu byť aj nezaťažené prúdom. Tam je efekt opačný - veľké napätie a skoro žiadny prúd, ktorý ale postačí na zasvietenie fázovky. Toto sa prejavuje napríklad keď vymeníte na dlhej chodbe žiarovky s vláknom za úsporky trubicové, alebo ledkové. Malým kapacitným prúdom sa nabíjajú kondíky v zdrojoch úsporiek, až dosiahnu štartovacie napätie zdroja, bliknú, kondíky sa vybijú a zasa je chvíľu kľud, potom sa jav opakuje. Prostá fyzika... :thanks:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Fazovka svieti pri vypnutom vypinaci

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Dec 2019, 13:35

Já som pred časom vymenil dve kompaktné žiarivky na chodbičke, (odchádzali), za akési lacné a málo výkonné LED žiarovky z Ikea. A čuduj sa svete, ony vypnuté začali slabučko svietiť, (sú zapojené cez dva krížové vypínače). Nasraný som ich chcel vyhodiť. No hlavný veliteľ nesúhlasil ! Vraj perfektné nočné lampičky ! A v noci sa aspoň nepotkneme o psicu, ktorá sa obyčajne na chodbičke vyvaľuje. :wink:

Či to aj točí elektromer, som neskúmal ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

flanker
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 25 Dec 2019, 17:34

Re: Fazovka svieti pri vypnutom vypinaci

Príspevok od používateľa flanker » 06 Jan 2020, 14:48

Tak co s tym mam robit? ;-)
Ten stvorzilovy kabel fakt zrejme nie je dlhsi ako 1 - 1,5 metra, kym to vojde dnu do garazi k rozvodnej skrinke.
Ledaze by bol pod krytom zaplombovanych isticov stocenych niekolko metrov tohto kabla ;-).
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Fazovka svieti pri vypnutom vypinaci

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Jan 2020, 15:24

Ak dobre rozumiem, tak po tom kábli idú dva rôzne okruhy z dvoch ističov.Jeden je zo svetelného ističa druhý zo zásuvkového,akurát nulák ide spoločný do podružného.Ak medzi tými dvomi prívodmi nameráš 400V, tak sú tam privedené dve rozdielne fázy a to je zrejme príčina takej vysokej indukcie.V podstate ti to nemá prečo vadiť,pokial sa tam nehrabeš denne holými prstami.Pre pokoj duše a noriem, by som tam prevliekol ešte jeden kábel a zapojil to samostatne,ale to by si zrejme musel odplombovať kryty nad ističmi.
Druhá príčina by mohla byť v nejakom ,,skrate,, medzi vodičmi v kábli, ak je tam nejaký prudký ohyb v stene,alebo ináč poškodená izolácia,ale to by už dávno odpálilo pri záťaži.AK vypneš obidva ističe a premeriaš všetky vodiče voči sebe, nemal by si namerať žiadny odpor.Ak tam niečo bude, tak vieš kde je pes skapatý. :wink:
Priznám sa, tiež mám tak z rozvádzača potiahnutý jeden trojfázový kábel do velkej Acedurky vo verande a z nej potom napájam viac okruhov svetiel,samozrejme so samostatným istením... a doposial s tým nebol žiadny problém.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Fazovka svieti pri vypnutom vypinaci

Príspevok od používateľa rudko » 06 Jan 2020, 15:35

Osobne sibmyslim ze to sposobuje kombinacia indukcnej a kapacitnej vazby medzi vodicmi. Multimetrom tam nameras kludne 50-60V bo ma vstupny odpor min 10M. Tlejivka vo fazovke zacina svietit pri cca 30-50V a par uA. Zataz to aspon 25W ziarovkou a odmeraj potom. Ak namerias viac ako 1-2V tak je dakde chyba
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

flanker
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 25 Dec 2019, 17:34

Re: Fazovka svieti pri vypnutom vypinaci

Príspevok od používateľa flanker » 06 Jan 2020, 20:33

OK, dakujem za rady a pomoc.
Spravim este tie navrhovane merania a asi to zapojim.
0

matteo158
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 28 Mar 2016, 19:36
Bydlisko: Obisovce
Vek: 44

Re: Fazovka svieti pri vypnutom vypinaci

Príspevok od používateľa matteo158 » 30 Nov 2020, 19:29

Ahoj vospolok. Citam tu o podobnom probleme, ktory trapi mna.
U mna je to zapojenie vetracieho ventilatora. Ventilator je napajany na povale cez dvojzilak do zasuvky.
Z povaly mam pretiahnuty kabel CYKY 3x1,5 (vyuzil som zvysky z rekonstrukcie) asi 8m dolu do WC, kde je vypinac. Tento vypinac sluzi na zapnutie casovaca ventilatora. Kym je zapnuty, ventilator ide furt. Ked ho len zapnem/vypnem, ventilator ide 2 minuty. Aspon tak to fungovalo donedavna, kym mi na ventilatore nestrelila mojou blbostou elektronika (presuval som ho na ine miesto a pri zapajani som nechtiac skratoval co som nemal a buchol). Predajca mi poslal novy plosak. Zapojil som to vsetko rovnako ako predtym a tu je problem: ventilator ide furt, aj ked som vypinacom este nic nezapol. A ked som meral tlejivkovym skrutkovacom kabel iduci od vypinaca, obe zily zasvietili. Myslel som ze vypinac je zly a je stale zapnuty. Tak som ho odpojil, ale skusacka aj tak zasvietila na vsetkych troch zilach (hnedy, cierny, sivy). Zapojene mam len hnedu a sivu. Cierna je nezapojena.
Meriam to pri svorkovnici priamo vo ventilatore, samozrejme pri odpojenom kontakte LT a vypnutom vypinaci.
Pre uplnost nakresu: LT je spinaci kontakt na casovy dobeh, L1 je kontakt ak chcem ventilator v nizsom vykone.
Je pravda ze predtym som kable z vypinaca nemeral, neskusal, ale predtym ten ventilator fungoval spravne.
Az po vymene plosaku za novy kus to blbne. Ale hovorim, plosaky su rovnake, tym to nemoze byt.
Taktiez neverim ze by to mohol byt skrat v kabli, nic som nevrtal, nie je nikde ohnuty viac ako treba.
Pride mi to tak, akoby si elektronika vo ventilatore "myslela", ze kabel je prepojeny, a ventilator sa zapne.
Moze byt indukovane napatie na 8m? Nerozumiem co sa s tym deje.

Momentalne som plosak obisiel a ventilator ovladam tym istym vypinacom, len bez elektroniky dobehu... klasika vyp/zap.

Jedna sa o tento ventilator a takto to mam aj zapojene: https://youtu.be/MfWqIW_YK1A?t=36
Prílohy
vent_schema_zap.jpg
0

jarosimo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 17 Jún 2020, 09:27

Re: Fazovka svieti pri vypnutom vypinaci

Príspevok od používateľa jarosimo » 30 Nov 2020, 21:20

Ahoj, treba najskor presvietit resp. premerat kabel. Odpoj vsetko zo siete, potom odpoj kable z ventilatora. Bud ohmehtrom alebo pipakom oba kable premerat. Ak to pipne, je niekde kabel skratovany.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Fazovka svieti pri vypnutom vypinaci

Príspevok od používateľa Edgar » 01 Dec 2020, 21:30

matteo158 napísal:
30 Nov 2020, 19:29
A ked som meral tlejivkovym skrutkovacom kabel iduci od vypinaca, obe zily zasvietili. ... skusacka aj tak zasvietila na vsetkych troch zilach (hnedy, cierny, sivy).
Tak hlavne si treba zohnať lepší merací prístroj, lebo tlejivková skúšačka svieti aj tam kde multimeter ukáže 0V.

Keď sú oba káble zo svorkovnice (L, LT) obvodu dobehu vytiahnuté, tak ventilátor ide alebo nejde? Keď sa zapne aj v tomto stave tak chyba nie je v kábli ani vypínači.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Fazovka svieti pri vypnutom vypinaci

Príspevok od používateľa Jirka84 » 01 Dec 2020, 22:23

Pánové, pánové:
tu "tleivku" (fázovku= doutnavku = "indikátor čehosi") zahoďte a kupte si obyčejnou vadasku na práce pod NN. Doutnavka mnohdy ukáže i vodič, který je pod indukovaným napětím díky souběhu s ostatními kabely ve zdi.
Pak má význam zjišťovat který vodič je pod napětím (NN). I multimetr někdy ukazuje hausnumera...
Výběr je ...
Je toho u "dědka" neurekom - i po sklepech i garážích ...
Prílohy
SN 1.jpg
SN4.jpg
ZN 11.jpg
2
Obrázok 2
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

matteo158
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 28 Mar 2016, 19:36
Bydlisko: Obisovce
Vek: 44

Re: Fazovka svieti pri vypnutom vypinaci

Príspevok od používateľa matteo158 » 02 Dec 2020, 10:42

Edgar napísal:
01 Dec 2020, 21:30
Keď sú oba káble zo svorkovnice (L, LT) obvodu dobehu vytiahnuté, tak ventilátor ide alebo nejde? Keď sa zapne aj v tomto stave tak chyba nie je v kábli ani vypínači.
Ak z L, LT su vytiahnute, ventilator sa nerozbehne. Ak L a LT prepojim kratkym kuskom drotu, rozbehne sa a funguje aj obvod dobehu. Akonahle pripojim do obvodu ten 8m kabel s vypinacom, tak ventilator ide nonstop (aj ked je vypnuty vypinac).

Co je zaujimave, ak vyradim z obehu tu elektroniku vo vent. a zapinam ventilator len standardne ZAP/VYP, tak to ide normalne. Len nemam casovy dobeh.

Dnes pojdem a kupim lepsiu skusacku a premeriam kabel. Tak ci onak, nieco sposobuje, ze kabel aj v rozpojenom stave "urobi kontakt" medzi L a LT. Este skusim prehodit zily v tom kabli k vypinacu. Cierna je volna.
Druha moznost bude vyskusat iny podobne dlhy kabel s vypinacom.
0
Naposledy upravil/-a matteo158 v 02 Dec 2020, 11:18, upravené celkom 2 krát.

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Fazovka svieti pri vypnutom vypinaci

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 02 Dec 2020, 11:17

Mozno mas iba vacsi subeh drotov, mozes to skontrolovat tak ze vsade vsetko vypnes. Subeh tesny drotov sposobuje pri pretekajucom prude aj napatie indukovane na susednom drote ktorym nic netpreteka a nieje v okruhu napatia. 50 Hz striedvy prud postaci aj na silne induktancie napati.
0

matteo158
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 28 Mar 2016, 19:36
Bydlisko: Obisovce
Vek: 44

Re: Fazovka svieti pri vypnutom vypinaci

Príspevok od používateľa matteo158 » 02 Dec 2020, 11:19

UPDATE: tak pani, nasiel som doma multimeter s pipakom...kabel je OK, skrat na nom nie je. Skusil som iny 5m kabel a sprava sa to rovnako. Ked kabel odpojim celkom, ventilator nebezi. Az kym neprepojim L a LT nejakym kratsim drotikom. Akonahle tam vsak zapojim nieco dlhsie, uz to blbne a ide furt.

Na svorkovnici ventilatora medzi L a LT som nameral 60V. Preto mi tlejivka svietila. Cize nie je to indukcia. Podla mna je ten plosak vadny. Sice novy, ale asi vadny kus.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Fazovka svieti pri vypnutom vypinaci

Príspevok od používateľa Edgar » 02 Dec 2020, 18:12

No tak asi ostáva iba reklamovať ten plošák.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok