Istenie pred prúdovým chráničom

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Istenie pred prúdovým chráničom

Príspevok od používateľa makan » 04 Mar 2015, 19:22

Dobrý deň priatelia chcel by som sa Vás spýtať na jeden problém. Prerábal som elektroinštaláciu k kuchyni a nakoľko tam idú nové spotrebiče ktoré potrebujú samostatné istené privody. Jedná sa o napájanie el. sporák,umývačka,3f-varná platňa a pracovné zásuvky. Všetko sa to bude napájať z hlavného rozvádzača RD. V rozvádzači chcem dať jeden prúdový chránič 3P 25A a za ním potom 3f istič a 1f ističe na obvody. Chcem sa ale spýtať či musím dať istenie proti skratu pred prúdový chránič. Hl. istič pred elektromerom je C63A. Podľa môjho názoru by sa mal dať istič pred prúdový chránič B25A. Prúdový chránič nieje chránený proti skratu a v prípade poruchy kým by vypol 63A isitč tak už skorej zhorel. Chránič nemá ani stavané kontakty na taký prúd. Ďakujem za vaše názory.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Istenie pre prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa Samanko » 04 Mar 2015, 19:29

Nejde mi dokopy RD (rodinny dom) a hlavny istic charakteristiky C a dokonca az 63A menoviteho prudu. Co tam pre paana pestujes ? :mrgreen:
Mozes kludne pouzit sam prudovy chranic, avsak s menovitym prudom minimalne 63 A (4P/63A/30mA/AC/*kA).
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7722
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Istenie pre prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa Merak » 04 Mar 2015, 19:31

presne ako píšeš, samotný RCD (prúdový chránič) nie je chránený proti skratu a teda musí mať pred sebou nadradený istič s maximálnou Amperážou, na ktorú je samotný RCD stavaný
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Istenie pre prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa makan » 04 Mar 2015, 19:41

Rodinný dom má el kúrenie priamo výhrevné 18KW. Tak preto tam má také istenie. Ja som sa tiež to pozeral ako puk ako mu toto SSE dovolili také veľké a ešte v C-ku, ale je to tak pod blomou tak nemôžem s tým nič robiť. Premýšľam ešte tak lepšie sa oplatí kúpiť B25 a chránič 25A ako kúpim jeden RCD 63A. V budúcnosti by sa mohol za týmto chráničom (25A) kľukne viacej obvodov dorobiť. Keby som tam dal ten 63A tak v budúcnosti by som mohol dať celý rozvádzač cez tento chránič keď sa bude robiť rekonštrukcia celého RD čo je nezmysel. V prípade poruchy vypne celý dom. Takto to bude rozdelené na dva prípadne tri 25A postupne ako sa bude rekonštruovať.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7722
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Istenie pre prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa Merak » 04 Mar 2015, 19:45

to máš pekný príkon do domu, len niečo cez 43kW :mrgreen:
to si môžeš doma spraviť malú serverovňu
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Istenie pre prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa Samanko » 04 Mar 2015, 20:04

Ked uz tak, tak tam daj kombinovany chranic s nadprudovou ochranou.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Istenie pre prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa Jirka84 » 04 Mar 2015, 20:48

To makan,
napadá mě dotaz: jaký průřez a délku má přívodní kabel do toho hlavního rozvaděče RD? Mně vychází, že by to měl být průřez 25mm2 (chybí tady index pro X "na druhou") v CU nebo 35mm2 v Al jako minimální a Z sm 0,29Ω pro Km=1,5. Smím vědět, jak vypadá Z ve skutečnosti?
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Istenie pre prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa makan » 04 Mar 2015, 21:01

To jirka 84
Zajtra tam idem a tieto veci môžem kľukne zistiť a odmerať zajtra to sem dám.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Istenie pre prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa elmara » 05 Mar 2015, 10:27

makan napísal: V rozvádzači chcem dať jeden prúdový chránič 3P 25A Podľa môjho názoru by sa mal dať istič pred prúdový chránič B25A.
Ne, to je špatně!
Jističem B25 A může procházet proud více jak 36 A až po dobu jedné hodiny. Nemyslíš, že bude proudový chránič 25 A přetěžovaný?
Proto se volí hodnota RCD min. o jeden stupeň vyšší, než je předřazené jištění.
0

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Istenie pre prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa makan » 05 Mar 2015, 13:07

To elmara: Ta toto počujem prvý krát ale nerozumiem tomu keď je raz istiaci prvok nastavený a vyrobený na určitú hodnotu tak ak prúd prekročí hodnotu vybaví sa hotovo. Tak potom aj obyčajný B16A má istiť CYKY-J 3x2,5 a ak je o 16A viac tak potom čo ten kábel to nevydrží kým sa vypne predradený istič?
Vysvetlite mi to prosím.

-- Spojený príspevok 05 Mar 2015, 14:15 --
Jirka84 napísal:To makan,
napadá mě dotaz: jaký průřez a délku má přívodní kabel do toho hlavního rozvaděče RD? Mně vychází, že by to měl být průřez 25mm2 (chybí tady index pro X "na druhou") v CU nebo 35mm2 v Al jako minimální a Z sm 0,29Ω pro Km=1,5. Smím vědět, jak vypadá Z ve skutečnosti?
Tak som to bol pomerať dĺžka prívodného kábla od odbočenia zo istiacej skrinky na stĺpe je 14m. Prierez prívodného kábla do domu je AYKY 4x35mm. Na dome pred RD je ešte istiaca skrinka kde sú nožové poistky 80A. A odtiaľ je prepoj do RD na Hl istič vodičom CYKY-J 4x4mm. Dĺžka prepoja CYKY-J 4x4mm je zhruba 0,5 až 1,0 m. Impedancia nameraná na Hl ističi je 0,26 ohmov, na všetkých troch fázach tá istá hodnota.Taká istá impedancia bola nameraná aj na nožových poistkách 80A.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Istenie pre prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa elmara » 05 Mar 2015, 13:35

makan napísal:To elmara: Ta toto počujem prvý krát ale nerozumiem tomu keď je raz istiaci prvok nastavený a vyrobený na určitú hodnotu tak ak prúd prekročí hodnotu vybaví sa hotovo. Tak potom aj obyčajný B16A má istiť CYKY-J 3x2,5 a ak je o 16A viac tak potom čo ten kábel to nevydrží kým sa vypne predradený istič?
Vysvetlite mi to prosím.
Charakteristika přetížení jističů "B,C,D" se udává jako smluvený nevypínací a vypínací proud. Jistič nesmí vypnout do 1,13 násobku In (jm. proudu) a musí vypnout při 1,45 násobku In do 1 hodiny.
Toto opatření slouží proto, aby se při "občasném" zvýšení proudu nevypínal jistič. Co se týče vedení, tak tam se s tím musí také počítat. Ale jsou tam ještě další okolnosti (typ uložení apod.)
Proudový chránič, jako i jiné přístroje (spínače, zásuvky) má nějaký svůj jmenovitý proud, který by neměl být překročen.
Více z výtažku článku níže.

Dalším uváděným parametrem je jmenovitý proud In. Proud této velikosti může daný chránič přenášet trvale. Větší proudy může přenášet jen po omezenou dobu, a musí tedy být do určité doby odpojeny jisticím přístrojem. Jsou-li jako nadproudová ochrana chráničů dodávaných OEZ zvoleny jističe LPE, LPN nebo LST (či také dříve vyráběné LSE a LSN), měl by být jejich jmenovitý proud menší nebo maximálně roven jmenovitému proudu proudového chrániče, tedy: In jističe ≤ In chrániče

Tuto nerovnost je třeba chápat tak, že nehrozí-li chrániči opakované dlouhodobé přetížení malými nadproudy (asi do 1,45In chrániče), lze použít jistič stejného jmenovitého proudu jako chránič. Proti větším nadproudům je ochrana tímto jističem dostatečně účinná. Nedají-li se dlouhodobá malá přetížení vyloučit, je třeba použít jistič s jmenovitým proudem o jeden stupeň nižším než běžné řady jmenovitých proudů (jističe podle ČSN EN 60898 mohou vypínat v krajním případě až při 1,45In jističe). Takto zvolený jistič je schopen zajistit ochranu chrániči v celém rozsahu nadproudů až do hodnoty zkratového proudu Ik", který se rovná jmenovitému podmíněnému zkratovému proudu chrániče Inc s tímto jističem (viz katalogová dokumentace OEZ: Modulární přístroje MINIA)
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Istenie pre prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa Jirka84 » 05 Mar 2015, 14:22

Na vedlejším vláknu se řešily obdobné záležitosti. Pro své dobro si stáhni - sice je v češtině, ale snad nebudeš mít zásadní problém se čtením. Je tam spousta dobrých a hlavně praktických rad i pro Tebe nejen o chráničích ale i o jističích a mnohém dalším ,co potřebuje solidní elektrikář znát(nebo aspoň vědět, kde to najít) :

http://www.bqz.sk/download/_info/oez_pr ... re_web.pdf

PS poznámka k tomuto : Dĺžka prepoja CYKY-J 4x4mm je zhruba 0,5 až 1,0 m
jen dodávám, že to byl dobytek, protože na 63A jistič něco takového by si nedovolil ani učeň !!!
Schválně si projdi tabulky -
v tom odkazu asi od strany č.9. Je to sice kousek, ale proudy při plném zatížení přes 4mm2 jsou stejné a z toho vyplývá i oteplení
i při zkratovém souměrném proudu. Ještě neviděl sublimovat vodič/sběrnici při zkratu, já ano.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Istenie pred prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa makan » 23 Mar 2015, 16:40

elmara napísal:
makan napísal: V rozvádzači chcem dať jeden prúdový chránič 3P 25A Podľa môjho názoru by sa mal dať istič pred prúdový chránič B25A.
Ne, to je špatně!
Jističem B25 A může procházet proud více jak 36 A až po dobu jedné hodiny. Nemyslíš, že bude proudový chránič 25 A přetěžovaný?
Proto se volí hodnota RCD min. o jeden stupeň vyšší, než je předřazené jištění.
´
Dobrý deň chcem ešte reagovať na tento príspevok. Ja budem používať istiace prvky od SEZ Krompachy a pozeral som v katalógu k prúdovým chráničom píše výrobca: • Menovitý prúd In je hodnota prúdu určená výrobcom, ktorú môže prúdový chránič prevádzať nepretržite. Kontaktmi teda môže pretekať prúd In po neobmedzene dlhú dobu. Preto môžeme napríklad použiť prúdový chránič s
In = 25 A v obvode s prúdom max. 25 A alebo menší. K isteniu proti preťaženiu prúdových chráničov PCHB 2(4) odporúčame použiť ističe PR 60, PR120, PRe 60 s menovitými prúdmi In ističa ≤ In chrániča.

Takže s tohto vychádza pri montáži týchto typov chráničom sa môže použiť rovnaká ampérová hodnota pre istenie aj pre chránič. U iných výrobcov istiacich prvkov to môže byť ináč.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7722
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Istenie pre prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa Merak » 23 Mar 2015, 18:22

prečítajte si od OEZ popis
http://www.oez.sk/uploads/oez/files/ks/ ... _cz_sk.pdf
na strane C24 odsek o menovitom prúde In

citujem:
"Jmenovitý proud In je hodnota proudu určená výrobcem, kterou může proudový chránič převádět nepřetržitě. Kontakty tedy může protékat proud In po neomezeně dlouhou dobu. Proto lze například použít proudový chránič s In = 25 A v obvodu s proudem max. 25 A nebo menší. K jištění proti přetížení proudových chráničů OFI, OFE doporučujeme použít jističe LPE, LPN, LST s jmenovitými proudy In jističe ≤ In chrániče"

všimnite si prosím to porovnávacie znamienko "rovné alebo menšie"

neviem ako to udávajú iní výrobcovia, preto je nevyhnutné si vždy naštudovať materiály od výrobcu k daných zariadeniam / prvkom
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

dufi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 104
Dátum registrácie: 06 Dec 2014, 22:52
Bydlisko: Bahon

Re: Istenie pre prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa dufi » 23 Mar 2015, 18:58

Ten istic B25 pred chranicom tam je v poriadku.Po chranici predsa budes mat 1fazove a jeden 3fazovy(varny panel) istic o max hodnote B16A. A skratovy prud ktory istic B16A "prepusti" musi ten 25A prudovy chranic zniest..
Problem by mohol nastat keby si spravil skrat na prepoji medzi tym 25A chranicom a jednotlivymi isticmi za nim.Takyto scenar vsak v realnej aplikacii nehrozi (zvlast ked pouzijes prepojovaciu listu,ktora je cela oplastovana).
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Istenie pre prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa elmara » 23 Mar 2015, 20:23

To: makan

Už jsem to psal výše...

Tuto nerovnost je třeba chápat tak, že nehrozí-li chrániči opakované dlouhodobé přetížení malými nadproudy (asi do 1,45In chrániče), lze použít jistič stejného jmenovitého proudu jako chránič.

Jednoduše, když zajistíš, že chráničem nebude protékat větší proud, než jeho jmenovitý, tak je vše v pořádku.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Istenie pred prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa Samanko » 29 Mar 2015, 22:55

makan napísal:
elmara napísal:
makan napísal: Ja budem používať istiace prvky od SEZ Krompachy ...
Ak sa chces vyhnut problemom, tak sa vyhni tejto znacke.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Istenie pre prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa makan » 30 Mar 2015, 21:17

Samanko

Prečo myslíte že sa mám vyhýbať spomínanej značke?

Istenie som zrealizoval tak ako sme si to odsúhlasili. Ešte som nad tým všetkým premýšľal bolo by dobré keby sa zmenilo istenie pred rozvodnou skriňou. Istenie je dosť veľké. Navrhoval by som miesto tých nožových poistiek 80A dať tam 32A prípadne 25A. V RD už nemá vykurovanie el. energiou a nemá už ani el. bojler. Všetko sa hreje v ústrednom kúrení (peletová pec). Tak teraz neviem či tam dať 32 alebo 25A? Priatelia aký je Váš názor? Istenie pred elektromerom by ostalo tak bolo 63A. Majiteľ to nechce meniť. Odporúčal som zmeniť tarifu na nižšiu. V tarife DD5 by mal spotrebovať v NT nim. 6000kW/rok, aby sa vôbec oplatila tarifa. To pri súčasnom odbere nemá šancu.Ďakujem Vám za názory.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Istenie pred prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa elmara » 31 Mar 2015, 10:05

makan napísal: Navrhoval by som miesto tých nožových poistiek 80A dať tam 32A prípadne 25A. Tak teraz neviem či tam dať 32 alebo 25A? Priatelia aký je Váš názor? Istenie pred elektromerom by ostalo tak bolo 63A.
Vždycky musí být směrem od zdroje (např. distribuční transf.) vyšší hodnota jištění kvůli selektivitě. Sice neznám impedanci smyčky L-PE (PEN) v daném místě, ale když dáš nižší hodnotu nožovek v HDS, než hl. jističe, tak v tom nejhorším případě (3 f symetrický zkrat) můžeš i "vyhodit" jištění distr. transformátoru.
A hlavně ta nožovka 80 A ti snižuje zkratový výkon, který se přenáší dále od zdroje.
0

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Istenie pred prúdovým chráničom.

Príspevok od používateľa makan » 31 Mar 2015, 16:53

elmara

Tak bolo by to takto: Prívod do RD začína odbočením z vonkajšieho vzdušného vedenia kde na podpernom bode (stĺpe) je poistková skrinka z poistkami 80A.Ďalšia poistková skrinka je na vonkajšej strane domu tam by som chcel vymeniť 32A a potom to pokračuje do RD. Majiteľ nechce meniť istič pred elektromerom 63A. Istenie by som chcel zmeniť preto lebo v prípade skratu v RD by to mohlo pekne narobiť škody kým by vyplo 63A istenie. Tak ako ste mi písali v tomto fóre.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok