Elektromotor z mlynčeka na mäso

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
metalbreath
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 24 Mar 2008, 00:00

Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa metalbreath » 21 Máj 2015, 15:17

Nazdar,kedysi som sa pokúšal opravovať motor zo starého domorobo mlynčeka na mäso s remenicou(používaný bol na mletie mäsa keď sa robili klobásy),ale neúspešne,totiž to vždy po zasunutí do zástrčky okamžite vyhodil poistky,tak dneska som sa bol spýtať a previnutie tohoto motora by vyšlo až na 50€,tak teraz rozmýšľam,že či dať,alebo nedať previnúť a či sa to vôbec oplatí.Mám doma dva motory ešte zo starých práčiek tatramatiek,len netuším o aké presne ide chýba totiž to štítok na oboch a taktiež neviem,či by boli vôbec vhodné na tento účel. A ešte ma zaujíma ak by to nebolo možné,že či sa už neoplatí radšej rovno nový kúpiť. Pridávam aj foto,prvé dva obrázky sa týkajú pôvodného motora a druhé dva sú z práčiek. Diky :wink:


1 ) Prispevky zaradujte do správnych kategórii, inak bude presunutý alebo vymazaný. Drakoush, 23.5.2015
Prílohy
Fotografia0120.jpg
Fotografia0124.jpg
Fotografia0197.jpg
Fotografia0198.jpg
0
Nikto múdry z neba nespadol,človek sa učí celý život ;)

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4344
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa misocko » 21 Máj 2015, 15:24

ten stary ma 0,5kW, myslim ze tie dva prackove nemaju ani dokopy 0,5kW - neutiahnu to asi, aj ked neviem ako velmi je to sprevodovane
0

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa Roy820 » 21 Máj 2015, 15:59

Mne sa zdá že tie tatramat motory maly až 350-830W :o Ale to sa mi len tak marí, možno som vedla
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

patress
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 27 Sep 2012, 14:23
Bydlisko: NZ

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa patress » 21 Máj 2015, 16:10

Máš tam vôbec riešený prevod, poprípade reguláciu otáčok ?
0

Používateľov profilový obrázok
mirki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa mirki » 21 Máj 2015, 16:27

Aký tam máš prevod?
Na mlynček na klobásy treba aby boli otáčky na mlynčeku tak 50-60 ot/min. Keď bude viac tak ti to robí z mäsa kašu a nieje to dobré.
0

Používateľov profilový obrázok
metalbreath
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 24 Mar 2008, 00:00

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa metalbreath » 21 Máj 2015, 16:36

Nie sú tam žiadne prevody,je to spravené na systém veľké kolo na mlynčeku,malé na motore a spojené remeňom,vyzerá to zhruba viď foto.Žiaden regulátor,nič len holý motor :wink:
Prílohy
Ml.jpg
Ml.jpg (25.25 KiB) 13960 zobrazení
0
Nikto múdry z neba nespadol,človek sa učí celý život ;)

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa Roy820 » 21 Máj 2015, 16:42

A to je vlastne prevod... Pozeral som aj tu na fóre a vidím že tie motory z tatramat mali dokonca väčší výkon ako ten čo si tam mal, k tomu sa ešte dal prepínať výkon, otáčky ale neviem aké máš či budú sedieť ale mali by byť zhruba rovnaké ako na predošlom motore... ja myslím že kludne môžeš použiť ten tatramat motor, prevíjať to ani nemá zmysel, taký obyčajný motor zoženieš od niekoho, prípadne kúpiš za pár šupov, mne osobne sa podarilo zadarmo zohnať myslím že aj 10 funkčných motorov len tak do "zbierky" len sa treba pýtať...
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1697
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa cs001 » 21 Máj 2015, 16:43

...myslim, ze Tatramatky mali cez 500W, motory som kedysi davno pomahal skladat na brigade v MEZe.
Naviac su to dvojotackove motory (dva motory v jednom). Jeden na pranie -menej otacok (viacpolovy), druhy na odstredovanie -viac otacok (menej polov)... Vysoke otacky boli myslim 2800RPM, pomale300-500RPM, v zavislosti od poctu polov, robili sa rozne varianty.
Vysoke otacky neboli urcene na trvalu prevadzku, ale napriklad v kosackach to nerobilo problem. Jeden cas bola velka moda pouzivat ich v samodomo robenych el. kosackach...
Schema zapojenia konektora je na webe, staci hladat...
Prílohy
tatramat.jpg
tatramat.jpg (20.79 KiB) 13953 zobrazení
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
mirki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa mirki » 21 Máj 2015, 16:53

Zmeraj priemer veľkej a malej remenice.
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1697
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa cs001 » 21 Máj 2015, 17:25

...mirki 50-60 otacok je malo, pri rucnom mleti na 22 a 32-ojke som tocil 2-3 otacky za sekundu 60-150RPM (samozrejme pri rozumnom pridavani mäsa), len potom trochu bolela ruka.
Odhadujem podla remenic, ze mlyncek tocil asi 250-300RPM
Skor to vidim na 1:10, takze asi 150RPM
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
mirki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa mirki » 21 Máj 2015, 18:15

neviem no mne sa osvedčilo tých 60, ako vravím, potom to bola kaša a ďalšia vec že sa s tým dajú potom pekne plniť klobásky, stačí vyhodiť nôž a spraviť dopredu taký nadstavec. :)
P.S. Tá fotka čo poslal asi nieje jeho mlynček, lebo sa mi zdá že tam je iný motor ako na prvej foto čo dal.
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1697
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa cs001 » 21 Máj 2015, 18:31

...hej dolezitejsie je mat optimalnu rychlost na plnenie klobas...
Svokor mal profi rucnu narazku na klobasy, poctiva predvojnova vyroba, radost s tym bolo pracovat. Predal ju, ze uz nebude robit klobasy a teraz sa trapi s takymito ko...tinami...
trochu som hladal na nete:
Bola to presne ako z toho inzeratu, mozno väcsia http://auto.profit-bazar.cz/inz/narazka ... 98164.html .
Ked mu poviem za aku cenu ju ponukali na inzercii 8O a za kolko ju predal on, tak mu urcite je.ne...
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Máj 2015, 19:06

cs001 napísal:Jeden cas bola velka moda pouzivat ich v samodomo robenych el. kosackach...
Ano, a dodnes taketo kosacky zvyklnu sem tam niekoho zabit. To je ale rpavda problem konstrukcie kosacky, nie motora.
Inak, zaujimalo by ma, kto kupi tu masinu za taku nehoraznu cenu.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 965
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa pajky » 21 Máj 2015, 19:09

Chlapi, rozmyslam si spravit mlyncek na maso s motorom 120w, bude to malo?
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Máj 2015, 19:16

Ďalšia instantná samovražda?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1697
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa cs001 » 21 Máj 2015, 19:32

To spin
...tiez si myslim, ze cena je nerealna, lepsie sa daju kupit okolo 2000€, ale je to neznicitelna liatinova masina :)
...Kosacka dnes, jedine benzinova...
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
metalbreath
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 24 Mar 2008, 00:00

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa metalbreath » 23 Máj 2015, 17:58

Roy820: pozerám na štítok toho pôvodného motora a keď dobre vidím tak tam je napísané 1420 ot/min a ktorý z tých dvoch tatramat by bol vhodnejší,čo povieš? A kde si zohnal tie motory?

cs001: díky za info a foto,a teraz treba to spraviť na viacej otáčok,alebo na menej?

mirki: priemer veľkej remenice je 41,5cm a malej netuším,lebo nemám ten motor tu,ale nechal sa tam s tým,že dám vedieť,či chcem,alebo nechcem previnúť,ale odhadujem tak 6-7 cm ???

Mlynček je 22ka,pri mletí z toho kaša nebola,malo to takú akurát rýchlosť,bolo to pomleté normálne,ako keby som ručne mlel dajme tomu. Na plnenie to neplánujem,mám na to zvlášť mašinu :wink: Áno presne tak,tá fotka nie je môj mlynček,(písal som tam aj ,že zhruba) našiel som ju na nete pre ilustráciu. :wink:
0
Nikto múdry z neba nespadol,človek sa učí celý život ;)

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1697
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa cs001 » 23 Máj 2015, 22:52

...ak chces pouzit tatramatacky motor tak urcite na mensich otackach, potom by stacil pomer remenic 1:3.
Pri 2800 otackach by velka remenica vychadzala velmi velka :)
Nainstaluj motor na mlyncek(mozno mas povodnu remenicku z pracky cca 8cm), zapoj na pomale otacky, mlyncek sa bude tocit pomalsie ako s povodnym motorom. Zmeraj otacky a daj si urobit na mlyncek novu remenicu (bude mensia ako povodna)
Ak motor zapojis na 2800RPM, mlyncek sa bude tocit dvojnasobnou rychlostou, co pre neho bude asi vela, bude to riadny hukot...
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Elektromotor z mlynčeka na mäso

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 24 Máj 2015, 01:52

Jednoduchsie mi pride dat vyrobit tu mensiu remenicu... Pripadne rovno 2-stupnovu, aby sa dala otocit na 2 rychlosti.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok