11kW motor po prepnutí z Y do D vyhodí B40A istič

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

11kW motor po prepnutí z Y do D vyhodí B40A istič

Príspevok od používateľa pixell » 24 Mar 2015, 08:44

Čaute riešim už druhy deň takýto problém,
Prerábal som jednému pánovy pasovú pílu na drevo.Komplet nová elektrika,ale mam jeden problém, a to ten ,že pri rozbehu hlavného motora 11KW po prepnutí z hviezdy do trojuholníka vyhodí 40A istič v Elm.rozvádzači.
Prepínanie je riešene cez stykače a originálne časove relé CRM-2T, ktoré ma aj medzi čas prepnutia medzi Y a D.
Zapojene je to na 100pro pretože par krát sa nám to rozbehlo a potom to už jen vyhadzuje 40A istič v elektromery.
Dokonca včera prišiel aj pan z energetiky a 40A istič sa vymenil za novy a vôbec to nepomohlo.
Neviem čo teraz dat tam 50A na skúšku kým je to odblombované ,alebo ma ešte napáda či nebude kábel CYKY 4x 16 čo je zakopaný v zemi od elektromera po pílu nejako poškodený a prejaví sa to ako porucha pri väčšom odbere,
Poraďte ak vás niečo napadne už som fakt zúfali. :pain:
Stykače sú vyblokovane cez rozpínacie kontakty.
Este poznámka Motor je ok na 100pro pretože sme ho včera odviezli jednému pánovy ktorý prevíja motory a meral ho a dokonca ho aj pripojil cez prepínač HV/TR a bežal bez problémovou.

! Upravený názov témy pre v budúcnosti lepšie vyhľadávanie. upravil: 28.3.2015 mirosne !
Vzhľadom na vytvorenie novej sekcie, bola téma presunutá. Upravil: Drakoush, 23.5.2015
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa pixell » 24 Mar 2015, 09:39

ANO ale do El.merovej skrine nemôže ist charakteristika C to nepovolia elektrárne.
A navyše, pred tým ako sa to prerobilo to fungovalo na ten 40A/B bez problémovou.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa misocko » 24 Mar 2015, 09:40

zacal by som zmeranim prudu kazdou fazou po prepnuti na trojuholnik. Tento isty problem som zazil na triodine, bez zataze sa vsetko tvarilo OK a nakonic sme zistily ze po prepnuti na trojuholnik nedotlacalo jeden kontakt , motor bezal bez jednej cievky. to samozrejme vyhadzovalo istic.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa miroja » 24 Mar 2015, 09:45

A ako sa zmenila instalacia vodicov (kablov)? Nemohla mat povodna instalacia o cosi vacsi odpor a tym padm "maksia" pri zapnuti?
Ked ste skusali motor u odbornika na previjania motorov bol predpokladam uplne nezatazeny. Skusil si to iste aj na pile (vobec mechanicky motor nepripajat ku gatru, iba ho pripojit k elektroinstalacii) ?
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa pixell » 24 Mar 2015, 09:50

Po prepnutí do trojuholníka nezmeriam nič lebo vytrepe istič.
Stykače sú čisto nove dokonca som ich včera vymenil nove za nové.
Skúšal som ja tak,že som motor vypojil zo stykačov a napojil som ho na prepínač HV/TR na ten ručny páčkový.
Po zapnutí motor bežal .
Vypol som znova zapol a bac.
na tretí krát znova išiel aj 4ty aj 5ty a na 6ty krát zase bác.
Preto ma napáda len tan istič, alebo či neni niečo s prívodným káblom kde sa porucha ukáže iba pri zataženi.
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa kubo150 » 24 Mar 2015, 09:52

A čo ďalšie perametre motora ako len príkon?

Motor by sa mal do Y rozbehnúť na nejaké tie otáčky... potom prepnúť do D, ak to nestihne, môže byť problém aj tam... Je možné motor mechanicky odľahčiť? tj tak aby mohol bežať bez záťaže? Treba to skúsiť aj tak, ak to aj tak vyhodí, tak niečo je zle(v zapojení).

Ešte by som na časovom relé skúsil nastaviť večší čas...

Anemôžeš skúsiť byjpasovať prívodný kábel napr cez predlžovák?
0
Naposledy upravil/-a kubo150 v 24 Mar 2015, 09:57, upravené celkom 1 krát.
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa helios » 24 Mar 2015, 09:57

Najprv si skontroluj, či ti pri prepínaní do trojuholníka sedí poradie fáz, lebo ich posunutie môže tiež robiť podobnú paseku. Ak to nepomôže, dá sa vyskúšať zmeniť toto poradie (na stykači prepínania trojuholníka, ale pozor, musíš vymeniť všetky tri fázy, pri prehodení len dvoch zmeníš zmysel otáčania a potom bude rachot). Teória okolo toho by bola na dlhšiu debatu, ale určite by to malo priniesť viditeľné výsledky. Vo dvoch prípadoch ti pri prepínaní vzniknú veľké prúdové špičky, ktoré vyrazia istič, v treťom budú podstatne nižšie a istič nevyrazí. Ak má však motor ťažký rozbeh z dôvodu mechanizmov, ktoré ho pribrzďujú, možno tento spôsob nebude stačiť. Potom bude fungovať druhá (drahšia) alternatíva, a to softštart priamo v zapojení do trojuholníka.
Ja som podobný problém pred pár rokmi tiež riešil a vyriešil prostredníctvom softštartéru Altistart01. U mňa bol problém s ponorným čerpadlom v hĺbke 30metrov, ktoré sa rozbiehalo do protitlaku (prevádzkový prúd malo 10A na fázu, ale pri rozbehu to bolo cez 60A). Tento softštartér mi problém vyriešil, dá sa na ňom nastaviť počiatočný prúd aj čas nábehu do plného výkonu.
Vyskúšaj ale najprv tú zmenu poradia fáz a napíš sem, ako sa ten motor choval.

Vidím, že som pridlho písal príspevok a už tu máš mnoho ďalších rád. :)
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa pixell » 24 Mar 2015, 10:04

Motor ide bez zátaže zhodily sme remene je upne na voľno ako keby bol položený volne na zemi.
Poradie fáz som kontroval 100 krat .
Zapojene je to OK lebo par krát to preplo pekne.
Zapájal som už nejeden motor takýmto spôsobom preto som už z toho hotový.
Casy som skušal upravovat rôzne ,ale na motore počut kedy potrebuje prepnut.
Menil som aj čas oneskorenia prepnutia stýkača z hviezdy do stýkača trojuholníka či náhodou, keď vypína hviezda nenatiahne stýkač oblúk,ale nič nepomáha.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Mar 2015, 11:05

Ahoj,

skontoluj, či je nastavené časové oneskorenie >50ms. Skontroluj, či istič nie je už starý, prípadne ho daj premerať (problémom je, že mašinu na skúšanie ističov má málokto, nakoľko sa v praxi bežne menia ističe, ak je podozrenie a prístroj na testovanie stojí rádovo tisíce eur). Ale ak je všetko správne zapojené a robí to, tak by som to odhadoval na slabý istič, lepšie povedané, už nemá tú charakteristiku, čo nový.

Najvýhodnejšie je použiť soft-štart motora, pretože motory nad 10kW sa na občianskej sieti spúšťajú obtiažne. Na soft-štarte nastavíš rampu napr. na 5sekúnd, prúd nábehovej rampy na povedzme 1,5násobok I nominálneho a motor sa musí bez obtiaží rozbehnúť.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa pixell » 24 Mar 2015, 11:08

Istič sme menili za novy robí to to iste.
Daj nejaký odkaz na ten soft štart pre 11KW motor nemám stým skúsenosti.

-- Spojený príspevok 24 Mar 2015, 12:13 --

http://www.conrad.sk/soft-starter-sieme ... 14.k197045
Už som našiel,ale toto asi nebude riešenie nakoľko cena je dost vysoká :confused:
Zaujímave je ,že to všetko pred prerábkou fungovalo v pohode.
A zapojene je to tiež OK pretože nám to par krát už nabehlo.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Mar 2015, 11:20

No ak to pred prerábkou fungovalo dobre, potom pomôže jedine rozborka-zborka s poriadnou (hĺbkovou) kontrolou zapojenia. Rozober stýkače a skontroluj, či sú všetky kontakty OK, či sa nepriečia, či dobre zapadajú, či nie sú opálené. Potom by bolo vhodné skontrolovať to časové oneskorenie, či je skutočne >50ms, za ten čas musí oblúk dohorieť.

A potom daj vedieť.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa pixell » 24 Mar 2015, 11:25

Toto všetko som už absolvoval asi hádam aj 100krát.
Menil som aj stykače za nove aj keď tam nove boli,
Ešte ma napadlo či nemôže byt problém v tepelnej ochrane motora že pri väčšom odbere vypne jednu fázu,alebo ja už neviem.
Oneskorenie je tak ako vravíš skušal som aj dlhšie aj kratšie.

-- Spojený príspevok 24 Mar 2015, 12:35 --
helios napísal:Najprv si skontroluj, či ti pri prepínaní do trojuholníka sedí poradie fáz, lebo ich posunutie môže tiež robiť podobnú paseku. Ak to nepomôže, dá sa vyskúšať zmeniť toto poradie (na stykači prepínania trojuholníka, ale pozor, musíš vymeniť všetky tri fázy, pri prehodení len dvoch zmeníš zmysel otáčania a potom bude rachot). Teória okolo toho by bola na dlhšiu debatu, ale určite by to malo priniesť viditeľné výsledky. Vo dvoch prípadoch ti pri prepínaní vzniknú veľké prúdové špičky, ktoré vyrazia istič, v treťom budú podstatne nižšie a istič nevyrazí. Ak má však motor ťažký rozbeh z dôvodu mechanizmov, ktoré ho pribrzďujú, možno tento spôsob nebude stačiť. Potom bude fungovať druhá (drahšia) alternatíva, a to softštart priamo v zapojení do trojuholníka.
Ja som podobný problém pred pár rokmi tiež riešil a vyriešil prostredníctvom softštartéru Altistart01. U mňa bol problém s ponorným čerpadlom v hĺbke 30metrov, ktoré sa rozbiehalo do protitlaku (prevádzkový prúd malo 10A na fázu, ale pri rozbehu to bolo cez 60A). Tento softštartér mi problém vyriešil, dá sa na ňom nastaviť počiatočný prúd aj čas nábehu do plného výkonu.
Vyskúšaj ale najprv tú zmenu poradia fáz a napíš sem, ako sa ten motor choval.

Vidím, že som pridlho písal príspevok a už tu máš mnoho ďalších rád. :)
Stým prehodením fáz som celkom nepochopil,ale podla toho čo píšeš by stačilo vlastne prehodiť všetky 3 fázy na prívode nie ?

-- Spojený príspevok 24 Mar 2015, 13:07 --

Ešte mam takú blbu otazku. Pri rozbehu takéhoto motora teda po pripojený do hviezdy stupne prúd In aj 3x povedzme.
Ale pri prepnutí z hviezdy do trojuholníka tiež stupne 3x ? :axe:
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa pixell » 24 Mar 2015, 13:05

miroja napísal:A ako sa zmenila instalacia vodicov (kablov)? Nemohla mat povodna instalacia o cosi vacsi odpor a tym padm "maksia" pri zapnuti?
Ked ste skusali motor u odbornika na previjania motorov bol predpokladam uplne nezatazeny. Skusil si to iste aj na pile (vobec mechanicky motor nepripajat ku gatru, iba ho pripojit k elektroinstalacii) ?
Mohla aj o tom som rozmyšlal,len neviem čo s tým
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa helios » 24 Mar 2015, 13:05

Nie, na prívode by to nemalo žiadny účinok. Ide o to, či v momente prepnutia na trojuholník súhlasí okamih natočenia fáz s aktuálnou polohou rotora. Ak nesúhlasí, vznikajú prúdové špičky. Vymeniť poradie fáz len na stykači, ktorý zapína trojuholník. Podľa obrázku nižšie by si nemal hore na Q15 poradie 1,3,5 ale 3,5,1 alebo 5,1,3. Skús to a potom daj vedieť výsledok.

Pri prepnutí hviezda/trojuholník vznikajú taktiež špičky, ale aké veľké neviem, to by mohli vedieť kolegovia, pracujúci v priemysle.
Prílohy
prep Y D.gif
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa pixell » 24 Mar 2015, 13:12

Ked prehodím na Q15 poradie fáz tak sa na svorkovnici motora stretnú rozdielne fázy proti sebe,
Predsa musím mat na svorkovnici motora
L1 na U1-V2
L2 na V1-W2
L3na W1-U2
TO je už v trojuholniku.
teda tu istú fázu ako keby tam boli prepojovanie pliešky
Pretože z toho čo pišes y vychadza že tam bude tvrdy skrat.

-- Spojený príspevok 24 Mar 2015, 14:26 --

NO blik jasne už mi doplo ďakujem vyskusam :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa helios » 24 Mar 2015, 13:33

ZASA nečítaš pozorne!
Prehodiť fázy na Q15 ale dodržať poradie otáčania. Tvrdý skrat tam neurobíš, len zmeníš okamžité pomery na cievkach motora. Vysvetlenie tkvie v okamžitej polohe rotora v závislosti na natočení fáz siete. U malých motorov na tom až tak nezáleží, u veľkých áno. Nevyskúšaš, nevieš. Skrat by si urobil len vtedy, ak by si mal zopnuté súčasne Q13 a Q15 ale to máš dúfam ošetrené.
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa pixell » 24 Mar 2015, 13:38

Už mi doplo ďakujem veľmi pekne skúsim, už som z toho hotový ani nerozmyšlam ale myslím že toto bude pirčina diiikees :thumbup:
Ano blokovanie je ošetrené cez NC kontakty.
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa helios » 24 Mar 2015, 21:08

Ešte jeden dovetok. Pri tom prehadzovaní fáz bacha na to, aby bolo točivé pole vždy v tom istom smere. To som predtým nespomenul, lebo som to považoval za samozrejmosť. Ono to nie je úplne jednoduché, ako sa zdá, ale keď si to človek nakreslí, dá sa to.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa mato3000 » 24 Mar 2015, 21:12

pixell, frekvenčný menič a máš po všetkých problémoch + regulacia o akej sa ti ani nesníva
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok