11kW motor po prepnutí z Y do D vyhodí B40A istič

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa pixell » 27 Mar 2015, 10:04

mato3000 napísal:pixell, ja som to s tou radou fakt nemyslel zle, som zvedavý dokedy sa to bude riešiť a kolko ťa to bude stáť :D . Je mi jasné, že sú tu odborníci, ale nie zo všetkým sa človek musí boriť., najme ak sú pohodlnejšie riešenia. Mimochodom, už som spomínal, že s fr. meničom by tam mohol mať omnoho menšiu poistku a tým pádom šetril každý mesiac na poplatkoch :D , ja takto šetrím cca 100E/mesiac .... keby som mohol aj na WC misu si dám menič... Už si to mohol mať a byť vysmiaty. Ja som kúpil 18kW menič aj za 150E
Ja ti to verím :thumbup:

-- Spojený príspevok 27 Mar 2015, 11:08 --
kubo150 napísal:Je očividné, že sieť/istič zvládne rozbeh aj do trojuholníka, takže naisto to bude v tom skrate cez oblúk. nastav pauzu medzi prepnutiami na 250-400ms a ak to nepojde, vymeň stikače za staré a skús tak.
To mám v plane skusit tam dat nazad tie staré čo to urobí.
Ale momentálne to ostalo na to prepínači pôjdem tam asi až za mesiac tak potom budem testovať ďalej.
Investorovi ten prepínač nevadí akurát mne to nedá pokoj.lebo som tam robil aj Centrál stop,aby sa všetko odstavilo v prípade poruchy ,alebo úrazu.
Aby po výpadku siete to nenabehlo samo.
0

robo1214
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 15 Nov 2014, 15:17

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa robo1214 » 27 Mar 2015, 15:00

Ja na tvojom mieste to vyskúšam tak, aby som sa dopátral, či to spôsobuje ten motor alebo stykače.
Odpoj vodiče od svorkovnice motora, dobre ich zaizoluj, aby sa ti to tam nespojilo a skús to zapnúť, nech to prebehne celé hviezda - časovač - trojuholník niekoľkokrát, ak ti to zas vyhodí, tak aspoň budeš vedieť, že je problém s časovačom alebo to spôsobujú stykače.
Ak to spôsobujú stykače alebo časovač tak do skratu to pôjde aj bez pripojeného motora.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Mar 2015, 15:08

Písal, že pri ručnom prepínaní Y/∆ to nerobí.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa misocko » 27 Mar 2015, 15:16

robo1214 - skoro dobry napad, ale bez zataze (motora) to nebude ani natahovat ziaden obluk a tak vierohodnost vysledku testu bude miziva (jedine ze by to bolo fakt tak zle, ze jeden stykač este nestihne odpadnut a druhy uz nabehne, ale ak som spravne cital , tak tam uz skusal aj sekundovy "medzicas")
- este ma napadlo, mas tam dva alebo tri stykace. Ak dva , z toho jeden prepinaci tak moze byt problem ze na jednej strane este hori obluk a uz pripoji druhu stranu, vtedy nepomoze ani "dead time" - aj ked neviem ci to niekde je s dvoma stykacmi, zatial som vzdy videl tri stykace.
0

robo1214
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 15 Nov 2014, 15:17

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa robo1214 » 27 Mar 2015, 15:59

Vyskúšať to môže, nič tým nepokazí, ak sa na to bude len pozerať ako to vyhadzuje, tak to nesfunkční.
Mne sa asi pred rokom stal jeden prípad, keď bolo potrebné vymeniť stykače v jednom nemeckom stroji, žiadna automatika 5X stykač
4X tlačítka stop - otáčanie doprava rýchlosť 1 - otáčanie doľava rýchlosť 1 -otáčanie doľava rýchlosť 2, stroj fungoval asi 17 rokov bez problémov, všetko ostalo pôvodné, vymenil som všetky stykače značka XBS.
Po uvedení do prevádzky stroj nepravidelne vyhadzoval istič, niekedy 1X za smenu a niekedy aj 5X, doplnené oneskorenie zapnutia stykačov, ktoré mohli spôsobovať problém.
Výsledok doplnenia oneskorenia, nastalo zlepšenie, ale aj tak sa občas stalo, že stroj zhodil hlavný istič na prívode. Postupom času ma to už nasralo, vyhodil som všetky stykače, namontoval nové OEZ a rázom bolo po probléme. Dokonca ani oneskorenie nebolo použité a už asi 1 rok je pokoj. Všetko funguje, tak ako má.
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: 11KW motor

Príspevok od používateľa pixell » 30 Mar 2015, 15:54

robo1214 napísal:Ja na tvojom mieste to vyskúšam tak, aby som sa dopátral, či to spôsobuje ten motor alebo stykače.
Odpoj vodiče od svorkovnice motora, dobre ich zaizoluj, aby sa ti to tam nespojilo a skús to zapnúť, nech to prebehne celé hviezda - časovač - trojuholník niekoľkokrát, ak ti to zas vyhodí, tak aspoň budeš vedieť, že je problém s časovačom alebo to spôsobujú stykače.
Ak to spôsobujú stykače alebo časovač tak do skratu to pôjde aj bez pripojeného motora.
Bez motora to prepína normálne.
Prejavy sa to pod zátažou.

-- Spojený príspevok 30 Mar 2015, 15:55 --
misocko napísal:robo1214 - skoro dobry napad, ale bez zataze (motora) to nebude ani natahovat ziaden obluk a tak vierohodnost vysledku testu bude miziva (jedine ze by to bolo fakt tak zle, ze jeden stykač este nestihne odpadnut a druhy uz nabehne, ale ak som spravne cital , tak tam uz skusal aj sekundovy "medzicas")
- este ma napadlo, mas tam dva alebo tri stykace. Ak dva , z toho jeden prepinaci tak moze byt problem ze na jednej strane este hori obluk a uz pripoji druhu stranu, vtedy nepomoze ani "dead time" - aj ked neviem ci to niekde je s dvoma stykacmi, zatial som vzdy videl tri stykace.
Tri sú tam.
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: 11KW motor po prepnutí z Y do D vyhodí 40A istič

Príspevok od používateľa helios » 30 Mar 2015, 18:57

Mám ešte jeden nápad.
Namiesto toho 11kW motora vyskúšať dáky malý motor (okolo 1kW), zapojiť ho namiesto toho veľkého a vyskúšať, ako sa bude chovať. Sú totiž len dve možnosti. Alebo tam je niečo blbo zapojené (napr. poradie fáz), alebo motor naozaj pri prepínaní dáva príliš veľké prúdové špičky (ale keď si tvrdil, že ručným prepínačom to ide, tak skôr to bude prvý prípad). Ten malý motor by ti mohol ukázať správnu cestu.
0

dufi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Dec 2014, 22:52
Bydlisko: Bahon

Re: 11KW motor po prepnutí z Y do D vyhodí 40A istič

Príspevok od používateľa dufi » 30 Mar 2015, 19:58

Skus si rozobrat kazdy ztykac a pozri sa im na kontakty.Pokial uz prezili nejake skratove stavy a kontakty su opalene "tak ich moze lepit" tym padom odpadnu trosku neskor a problem je na svete.
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: 11KW motor po prepnutí z Y do D vyhodí 40A istič

Príspevok od používateľa pixell » 30 Mar 2015, 20:09

helios napísal:Mám ešte jeden nápad.
Namiesto toho 11kW motora vyskúšať dáky malý motor (okolo 1kW), zapojiť ho namiesto toho veľkého a vyskúšať, ako sa bude chovať. Sú totiž len dve možnosti. Alebo tam je niečo blbo zapojené (napr. poradie fáz), alebo motor naozaj pri prepínaní dáva príliš veľké prúdové špičky (ale keď si tvrdil, že ručným prepínačom to ide, tak skôr to bude prvý prípad). Ten malý motor by ti mohol ukázať správnu cestu.
Na to sa chystám, keď tam pôjdem nemal som motor po ruke :)

-- Spojený príspevok 30 Mar 2015, 20:15 --
dufi napísal:Skus si rozobrat kazdy ztykac a pozri sa im na kontakty.Pokial uz prezili nejake skratove stavy a kontakty su opalene "tak ich moze lepit" tym padom odpadnu trosku neskor a problem je na svete.
Stýkače sú fungel nové.
Dokonca som ich aj vymenil za nové za nové a stále to isté.
Inak už som mal podobný problém pred pár rokmi.
Robil som známemu hobľovačku tiež cez stykače HV/TR.Išlo to v pohode asi mesiac a po mesiaci po prepnutí do trojuholníka vyrážalo ističe.Tak som prišiel ,že čo sa stalo a meriam ohmicky motor všetko v poriadnu .Meriam proti kostre a všetko poriadku.
Potom prišiel pán čo prevíja motory a skúšal motor merat vysokým napatim a všetko v poriadku.
Kontroval zapojenie všetko v poriadku.
Ked si, už nevedel dat ani on rady, zobral motor k sebe,previnul ho, a čuduj sa svete hobľovačka hobľuje dodnes čo je už asi 5 rokou.
:ANAL: Z toho sme boli obaja upne mimo a dodnes takisto tomu nerozumiem.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: 11KW motor po prepnutí z Y do D vyhodí 40A istič

Príspevok od používateľa mato3000 » 30 Mar 2015, 20:55

som strašnše zvedavý, ako to dopadne ....

ten menič mimo iného aj chráni motor, a susedom PC a nervy :biggrin: , nemáš tam tie nárazy. 11kW v bežnej sieti a susedia menia zdroj na PC každé dva roky, takže budeš aj k nim ohľaduplnejší 8)
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: 11KW motor po prepnutí z Y do D vyhodí 40A istič

Príspevok od používateľa pixell » 30 Mar 2015, 20:58

JA viem že menič by bol rozumné riešenie,ale investor to neschváli lebo to po starom išlo aj bez investície do meniča.
O PC zdrojoch neviem nič asi sa nikto nestažoval :axe:
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: 11KW motor po prepnutí z Y do D vyhodí 40A istič

Príspevok od používateľa mato3000 » 30 Mar 2015, 21:04

To nevadí, oni o tom nevedia a ak im občas dačo skape, tak ti to nepripíšu na triko. Tie nárazy sú aj keď nie tak veľké ako keby si to zapol napriamo.

Je to dobré vedieť, možno nabudúce pojdeš rovno na ten menič a hlavne už by si to mal a všetko by šlo 8)
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: 11KW motor po prepnutí z Y do D vyhodí 40A istič

Príspevok od používateľa Samanko » 30 Mar 2015, 21:13

Motorovy spustac a bolo by za cca 30eur po problemoch...
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: 11KW motor po prepnutí z Y do D vyhodí 40A istič

Príspevok od používateľa mato3000 » 30 Mar 2015, 21:14

11kW ?
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: 11KW motor po prepnutí z Y do D vyhodí 40A istič

Príspevok od používateľa pixell » 30 Mar 2015, 21:15

Samanko napísal:Motorovy spustac a bolo by za cca 30eur po problemoch...
A čo by to asi tak pomohlo?
To nerieši pomalí rozbeh alebo čo je to len ochrana motora
Alebo mám nejaké medzery o ktorých neviem ?
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: 11KW motor po prepnutí z Y do D vyhodí 40A istič

Príspevok od používateľa SMITH » 30 Mar 2015, 21:27

Potom prišiel pán čo prevíja motory a skúšal motor merat vysokým napatim a všetko v poriadku.
Kontroval zapojenie všetko v poriadku.
Ked si, už nevedel dat ani on rady, zobral motor k sebe,previnul ho, a čuduj sa svete hobľovačka hobľuje dodnes čo je už asi 5 rokou.
:ANAL: Z toho sme boli obaja upne mimo a dodnes takisto tomu nerozumiem.
Vidíš , mohol by to byť medzizávitový skrat a ten megmetom nezistíš ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 11KW motor po prepnutí z Y do D vyhodí 40A istič

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Mar 2015, 21:52

Chalani, čo za divnú diagnostiku to máte? Zapojme troška logického myslenia, stačí tak málo a dedukujeme:

1. Maník to meral megmetom, Riz je OK. Skrat voči PE nehrozí.
2. Pri ručnom prepínaní Y/D nevyhodí istič, takže to nie je ani medzizávitový kraťas.

Po týchto dvoch bodoch vylučujeme MOTOR. Zároveň druhý bod vylučuje vadný, alebo slabý ISTIČ.

Celok sa nám teda zužuje na stýkače a ovládacie relé.
Fázovanie bude OK. Predpokladáme, že pixell tiež nie je šiši a keď nám povedal, že fázovanie je OK, budeme sa toho držať.
Stýkače sú nové, menené, takže ani v nich nebude chyba. Aj keby všetky kontakty nedosadali hneď, je tam len malé oneskorenie.

Takže jedinou možnou príčinou je ovládacie relé, alebo zlé pripojenie stýkačov k relé (nesprávne zapínajú).

Ešte raz poctivo nastaviť a skontrolovať časy. Odpojiť motor, skontrolovať správnosť spínania stýkačov. Merať vadaskou a prípadne ak máš pamäťový osciloskop, skontrolovať to časovanie na osciloskope.

Ach, veď je to jednoduché zapojenie, nemôžeme takto maturovať! ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: 11KW motor po prepnutí z Y do D vyhodí 40A istič

Príspevok od používateľa xmilos » 31 Mar 2015, 06:45

Vela z toho by vylucil, keby vyskusal to co som mu pisal.
0

jmysik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 24 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Ludgeřovice

Re: 11KW motor po prepnutí z Y do D vyhodí 40A istič

Príspevok od používateľa jmysik » 01 Apr 2015, 21:43

Zdravím, pokud jsou stykače v pořádku a při použití ručního přepínače se motor normálně rozběhne pak je možné, že první spíná hlavní stykač a stykač pro "D" místo"Y" nebo jsou chybně zapojeny vodiče od motoru na stykače. Jednoduchá zkouška se dá udělat se šesti žárovkami (stejného výkonu) na 230V, kdy vždy dvě zapojí do série a imitují vinutí motoru. Rychle se zjistí co je špatně. Nezjistí se však , zda jsou sou dobře zapojeny na svorkovnici motoru začátky a konce vinutí. Jinak z praxe mám odzkoušeno, že z 90% je na vině propojení mezi stykačem a svorkovnici motoru.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: 11KW motor po prepnutí z Y do D vyhodí 40A istič

Príspevok od používateľa Samanko » 01 Apr 2015, 22:37

mato3000 - jo, nieje problem aj na 11kw.. Pokial nechce regulovat otacky, tak naco menic ? :) ..mozno som ale tych 30eur povedal o nieco menej...
pixell - aj pomaly rozbeh je ochrana... a spustac moze riesit upne vsetky casti problematiky spustania tohot motora, od istenia cez spinanie,riadenie nabehoveho prudu motora, ochranu pred pretazenim, skratom, behom na dve fazy, atd atd.. (Z tohto si lahko vyvodis, ze je viac druhov.) ..vsak preto sa to vola spustac
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok