Jednofázový asynchrónny motor

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Jednofázový asynchrónny motor

Príspevok od používateľa flyron » 13 Jan 2016, 16:18

Dostal sa mi do ruky jednofázový asynchrónny motor Mohelnický . Motor má jednu hlavnú cievku a jednu pomocnú s odstredivým vypínačom a kondenzátorom. Mal som ho zapnutý asi 20 s. Po zapojení na sieť normálne sa rozbehne a počuť v ňom aj cvaknutie odstredivého spínača,( ja som sice počul iba cvaknutie pri zastavovaní motora po vypnutí napájania) Nemám však dobrý pocit z toho, že kondenzátor ( ktorý vyzerá byť pôvodný od výroby válec cca priemer 5 cm x 15 cm dlhý) sa za ten krátky čas zohrial odhadom asi na 50 stupňov celzia ( ako dobre natopený radiátor )
Mám teda otázky
1. Či je normálne, ak by spínač pomocného vinutia spínal normálne, aby sa kondenzátor za tak krátky čas, počítam, že pri rozbehu by sa mal vypnúť do troch sekúnd, takto zahrial.
2. Či odstredivý spínač sa môže zaseknúť v polohe zapnuté ( ak ste to mal niekto rozobraté ) a či používanie motora by neviedlo k spáleniu pomocnej cievky alebo kondenzátora.

Vinutia som meral na odpor a pomocná cievka ( čistá bez kondenzátora) má menší odpor cca 6 ohm ako hlavná cievka cca 10 ohm čo sa mi tiež zdá podozrivé, malo by to byť asi naopak ( podľa diskusii na fóre). Motor je 1,1 kW.


Zaraďujte príspevky do správneho fóra!!
0
Naposledy upravil/-a Drakoush v 13 Jan 2016, 23:00, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Presun témy do správneho fóra.

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Re: jednofázový asynchron

Príspevok od používateľa mr.mio » 13 Jan 2016, 16:59

Moznosti je mnoho.

Zaseknutý odstredivý spínač ,skontroluj či skutočne rozpojí,meraním či vizuálne.
Prehodené vinutia,skontroluj priemer vinutia,respektíve počet závitov (mohutnosť).
Spálené pomocné vinutie,meraj odpor a odpor voči kostre,skontroluj vizuálne.
Zlý kondenzátor,pomeraj alebo skús vymeniť.
Točí sa rotor ľahko? nieje pridretý? Je tam vôbec kondenzátor treba? Niektoré motory sú konštruované na rozbeh aj bez neho.
0

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: jednofázový asynchron

Príspevok od používateľa flyron » 13 Jan 2016, 17:23

Čiže odpoveď na otázku 1. je - nieje normálne takého zahrievanie ?
Odpoveď 2. - Môže sa zaseknúť ?
Problém je v tom, že sa nedostanem k odstredivému spínaču, ktorý je v plastovom púzdre, bez demontáže plastovej vrtule. A tá vrtulka tam drží ako o život. Normálnym sťahovákom ju dole nedám. Asi budem musieť vyrobiť špeciálny sťahovák.
Kondenzátor má nekonečný odpor, mám doma iba analogový avomet. Rotor ide ľahko, normálne.

-- Spojený príspevok 13 Jan 2016, 17:25 --

Vinutia na kostru neprerážajú.

-- Spojený príspevok 13 Jan 2016, 17:30 --

Keby bolo spálené jedno z vinutí motor by sa asi ani nerozbehol ?

-- Spojený príspevok 13 Jan 2016, 17:41 --

Môžem do série s pomocnou cievkou a kondenzátorom zapojiť žiarovku na overenie či odstredivka vypína ?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: jednofázový asynchron

Príspevok od používateľa misocko » 13 Jan 2016, 17:45

kondenzator sa nemoze zohriat ked ho odstredivy spinac odopne
ziarovku mozes pouzit , ale asi mu budes musit pomoct rukou aby sa roztocil.
ak je odstredivak mrtvy, uprvil by som si rozbehovy zo starej chladnicky :) , a odstredivy odpojil
este existuje moznost ze spinac je OK len to mas zle zapojene.
0

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: jednofázový asynchron

Príspevok od používateľa flyron » 13 Jan 2016, 18:13

Zapojené je z mojej strany dobre, len neviem, či niekto predo mnou neprehodil výstupy z cievok na svorkovnici, ale prečo, čo by tým získal.
Ale aj po prehodení by pri fungujúcej odstredivke mal by byť kondenzátor správne odpojený. Chyba predpokladám že bude najskôr v tom odstredivom vypínači že neodpája,

-- Spojený príspevok 13 Jan 2016, 18:22 --

Alebo najjednoduchšie bude počkať na kliešťový ampermeter, ktorý mám objednaný a skúsim to s ním.
0

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: jednofázový asynchron

Príspevok od používateľa flyron » 13 Jan 2016, 21:36

Ak budem potrebovať vymeniť kondenzátor, a nebudem mať presne rovnaký, aké sú mantinely možných náhrad.
Teraz mám 120mikroF/320V stried., je možné posúvať F aj V ? Nevedeli by ste mi poradiť ?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: jednofázový asynchron

Príspevok od používateľa misocko » 13 Jan 2016, 21:58

je vidiet ze citas odpovede :(
ked je kondik spravne zapojeny a ten odtredivy spinac funguje tak je ten kondik pocas behu motora BEZ PRUDU A NEMA SA PRECO HRIAT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
preco ho kurna chces menit ked je to rozbehovy kond a motor sa ocividne rozbehne, aha, je to lahsie ako vymenit spinač :axe:
k tvojej otazke, ano s napetim mozes ist lubovolne vysoko (teda nad tych 300V, kludne aj do desiatok kV), frekvencne by som sa drzal nablizku aktualnej hodnoty (+-10 - 20mikro bude OK)
0

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: Jednofázový asynchrónny motor

Príspevok od používateľa flyron » 13 Jan 2016, 23:13

Záhada vyriešená. Podarilo sa mi dať dolu vrtuľku a kryt odstredivého spínača. Spínač je ako nový a kontakty tiež. Potom som už ľahko odhalil, že skutočne sú prehodené vývody vinutí na zbernici. Tak som ich dal tak, ako to nakreslili na dekli a motor funguje výborne a vôbec nič sa nehreje. Ešte dám niekomu premerať kondík, či je celkom v poriadku. Vidím to tak, že v Mohelniciach sa pred 35 rokmi trochu pilo, motor keď prišiel niekde na JRD zistili, že nieje v poriadku a nebol nikdy nasadený v prevádzke a putoval z ruky do ruky. Takže mám starý nový motor :thumbup:
Dík všetkým za rady.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Jednofázový asynchrónny motor

Príspevok od používateľa misocko » 13 Jan 2016, 23:45

kasli na kondik, roztoci motor? - tak je dobry (to nieje ziadna speci aplikacia kde by si musel riesit ESR a pod...)
pouzivaj kym funguje :lol:
0

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: Jednofázový asynchrónny motor

Príspevok od používateľa flyron » 14 Jan 2016, 09:57

Motor roztočí, ale keď sa odpína pomocné vinutie v odstredivom spínači tak zaiskrí viac ako sa mi páči, a keby som ho takto spínal, asi by kontakty na odstredivom spínačí čoskoro vyhoreli. Myslím, že to bude práve tým kondenzátorom, ktorý si ešte pred odhalením chyby aj zafajčil. Natrafil som na lacné 100uF/450VAC na opačnej strane sveta, tak si ho dám poslať.
0
Naposledy upravil/-a flyron v 14 Jan 2016, 18:08, upravené celkom 1 krát.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Jednofázový asynchrónny motor

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Jan 2016, 12:38

Iskriť ti to bude furt, lebo rozpájaš dosť veľkú indukčnosť pod vysokým prúdom. Ak chceš chrániť kontakty pred opaľovaním, daj k nim nejakú ochranu, (RC člen, varistor, transil, ..). Trochu zmenšiť kondenzátor, nemá zmysel.

Nemôžeš tu dať zapojenie toho rozbehového obvodu ? Obyčajne nie je treba rozbehový kondenzátor, lebo fázový posuv prúdu (magnetického poľa) sa dá dosiahnuť aj odporovým charakterom rozbehového vinutia, (napr. mosadz).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: Jednofázový asynchrónny motor

Príspevok od používateľa flyron » 14 Jan 2016, 17:51

Je to ten prvý prípad http://www.badura.cz/vyp_kon/tec-moto.htm ,
je tam aj dobrá kalkulačka na kondíky

-- 14 Jan 2016, 17:59 --

Lenže podľa tejto kalkulačky by som mal dať 200uF kondenzátor na sieti 230 V. :pain:

-- 14 Jan 2016, 19:07 --

Len s tým rozdielom, že odstredivý spínač mám konštrukčne uprostred pomocnej cievky ( rovnaké odpory na obidvoch koncoch cievky pri vypnutom odstredivom spínači)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Jednofázový asynchrónny motor

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Jan 2016, 19:53

Vďaka za schému.

To rozbehové vinutie vytvára fázovo posunuté magnetické pole, ktoré potom s hlavným magnetickým poľom (pulzačným) vytvorí eliptické magnetické pole, ktoré už dokáže motor rozbehnúť. Ak teda nerozbiehaš veľké zotrvačné hmoty, tak s kondíkom nemusíš špekuľovať.

Rozdelenie rozbehového vinutia elektricky nič neznamená.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: Jednofázový asynchrónny motor

Príspevok od používateľa flyron » 15 Jan 2016, 23:52

A dal by sa takýto motor používať tak, ako je to nakreslené na tej druhej možnosti? T.j. aby som nepoužíval odstredivý spínač (premostil by som ho) a do série s pomocným vinutím dal slabší trvalý kondenzátor ?
Ako by sa to malo správne prepočítať aby táto slabšia pomocná cievka s kondenzátorom nevyhorela ? Lebo predpokladám, že v tej Badurovej možnosti 2 sú obe cievky z rovnakého drôtu a s rovnakým počtom závitov. Takto upravený motor by mal mať lepší priebeh krútiaceho momentu pri záťaži asi ako motor s jednou cievkou ?

-- 16 Jan 2016, 00:11 --

Za mlada som mal doma starú knižku s názvom " Ako si vyrobíme elektrické a parné motory". Boli tam aj výpočty. Teraz by sa mi hodila ale už je fuč.
0

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: Jednofázový asynchrónny motor

Príspevok od používateľa flyron » 17 Jan 2016, 12:16

Ak by mal niekto podobné úvahy ako ja, tak odpovede nech si naštuduje v Knotekovej knihe Navíjení a převíjení malých elektrických strojú točivých, pričom odkaz na stiahutie pdf môže nájsť na tomto fóre, aby zistil čo všetko to obnáša. Veľmi hodnotná kniha. Inak autor má chybu na str. 25., taktiež dávam do pozornosti odkaz na diplomovú prácu https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... e_id=51557
0

1992yogi1992
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 04 Okt 2011, 18:12

Re: Jednofázový asynchrónny motor

Príspevok od používateľa 1992yogi1992 » 13 Mar 2021, 11:12

Ahojte, mám otázku na jednofázový asynchrónny motor, na schéme ktorá je nalepena na krytke svorkovnice je kondenzátor a chcem sa spýtať či je len rozbehovy alebo ma byt pripojený po celú dobu behu motora lebo som nenasiel ani odstredivy vypinac ani nejaké casove relé. ale ked som kondenzátor odpojil tak motor len bzuči a musim mu pomôcť roztočiť rukou. posielam fotky. ďakujem za rady
Prílohy
IMG_20210313_110323.jpg
IMG_20210313_110253.jpg
IMG_20210313_110237.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Jednofázový asynchrónny motor

Príspevok od používateľa misocko » 13 Mar 2021, 11:32

je to behovy kond, ma byt pripojeny furt
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok