Návrh a inštalácia prúdového chrániča

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Merak » 07 Júl 2019, 18:41

Tak ako som ti písal aj na MS:

vrelo odporúčam uzemniť PEN zbernicu, sú na to zatĺkacie tyče do zeme a vytvoriť HUS a uzemniť aj potrubia a ostatné veci, ktoré majú byť.. ER odkiaľ ide prívod je uzemnený?
Svetlá v kúpelni nie sú cez RCD? Mali by byť.
Jeden centrálny RCD pre všetky ostatné obvody neodporúčam. Môže ho vybavovať sj keď porucha nikde nebude.
Podľa novej STN 33 2000-4-41 sa na RCD dávajú už aj svetlá.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

wisdom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05 Mar 2018, 18:29
Bydlisko: BA - Ruzinov
Vek: 36

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa wisdom » 09 Júl 2019, 11:10

Ahojte, prerabam si starsi dvojizbak. Budem tahat uplne nove kable. Nakreslil som si cca zapojenie buducej skrinky (vacsiu ako 18 slotovu by som davat nechcel). Planujem dat asi 2 prudove chranice (ak by uz daky vyhodilo nech nevyhodi uplne vsetko). Rozmyslam este ako to rozdelit medzi tie 2 co najrozumnejsie. (IT bude zasuvka v malej serverovni bez pristupu pre nepoucenu osobu). Za kazdy napad vdaka :)
Prílohy
ele.JPG
0
Ja elektriku k zivotu nepotrebujem - telku si kuknem aj pri svieckach

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 09 Júl 2019, 11:40

Jéminky s tou fázou na chráničoch ste čo vyviedli? Prívod na obe chrániče priamo z prívodu vpravo dole!

Určite L a N neprekrížiť, myslím že dokonca nie je jedno ktoré je prívod ktoré vývod na ističe.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa technikus110 » 09 Júl 2019, 11:47

RCD2 je v sérii s RCD1???

Norma hovorí o všetkých zásuvkách....o tých laikoch to nie je až taká pravda toho času...
Norma hovorí o RCD a osvetlení...

Pokiaľ si nebudeš dávať robiť revíziu tak je to na teba, ale podľa nového od 1.7.2019 to revíziou nemôže prejsť. To by si mal ako elektrikár vedieť.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 09 Júl 2019, 11:56

RCD2 je v sérii s RCD1???
PE/N okrem toho že by malo byť vpravo(aspoň tak viem) je v nákrese v poriadku. Fáza je do série a ešte k tomu prívod z opačnej strany ako PE.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa pablox » 09 Júl 2019, 11:59

Ak môžem otázku, ako potom v praxi riešite pripojenie bojlera a zásuvky pre chladničku? Na chalupe som bojler aj zásuvku v špajzi pre chladničku dal mimo chrániča, všetko ostatné vrátane svetiel už mám cez chránič (mám tam dva). Chcel som sa vyhnúť situácii, že na chalupe 180km odomna padne v čase neprítomnosti chránič a chladnička zhnije. O bojleri som zas čítal, že môže mať dosť veľký unikajúci prúd zo špirály a ten vyhodí chránič.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa ondistef » 09 Júl 2019, 12:21

pablox napísal:Ak môžem otázku, ako potom v praxi riešite pripojenie bojlera a zásuvky pre chladničku? Na chalupe som bojler aj zásuvku v špajzi pre chladničku dal mimo chrániča, všetko ostatné vrátane svetiel už mám cez chránič (mám tam dva). Chcel som sa vyhnúť situácii, že na chalupe 180km odomna padne v čase neprítomnosti chránič a chladnička zhnije. O bojleri som zas čítal, že môže mať dosť veľký unikajúci prúd zo špirály a ten vyhodí chránič.
Všetko cez chrániče a žiadne problémy nie sú (a to ani pri viacerých chladiacich a mraziacich skriniach na jednom chrániči so samostatnými isteniami).
Ak je taka obava o chladničku, tak potom použiť samostatný kombi chránič len čisto pre chladničku. Ak sú tieto spotrebiče v poriadku, tak nemá čo vyhadzovať chránič a ak ho zhadzovať začne, tak je niekde problém.
A ak by to bol až tak veľký problém, tak sa dá použiť aj istič s diaľkovým ovládaním a automatickým nahadzovaním. Ak by to bolo bližšie, tak sa dá doplniť pomocný kontakt k prúdovému chrániču/ ističu a signalizovať jeho stav na diaľku.
0

wisdom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05 Mar 2018, 18:29
Bydlisko: BA - Ruzinov
Vek: 36

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa wisdom » 09 Júl 2019, 12:31

(hlavny istic - je nachodbe pred bytom - z neho az ide prvod do tohto planovaneho podruzneho rozvadzaca)
Fuu ta seria to som si ani nevsimol jak som to vyklikal za tie 2 min. Som mal zrejme este zle tuknuty predosly bod jak som tahal ciaru. Ospravedlnujem sa. V seri to samozrejme nema zmysel.

pokial dobre vidim tak N-ko je v lavo (pri chrániči schneider), takze v pravo by mala byt faza. Este vsak nic neni ani kupene - je to prvnotny nastrel, to zapojenie RCD je schematicke - vyvody by boli samozrejme podla konkretneho typu.

Mam elektro vystudovane aj papiere ale davnejsie som elektriku netahal a ta posledna norma mi zrejme usla. Cize potom je to uz asi jasne a jedina moznost ako to rozumne rozdelit medzi dva RCD je asi takto.
Prílohy
DV_8_5734330_01_4c_CZ_20170301144229.jpg
ele.JPG
0
Ja elektriku k zivotu nepotrebujem - telku si kuknem aj pri svieckach

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Maek43 » 09 Júl 2019, 12:51

Trochu OT ale spytam sa. Ak ma byť vštko na Fi ako potom riešiť napr taký prietokový ohrievač ktorý má ponorenú holú špirálu, ten by ho stale vybavoval.
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 09 Júl 2019, 12:56

wisdom napísal:(hlavny istic - je nachodbe pred bytom - z neho az ide prvod do tohto planovaneho podruzneho rozvadzaca)
Fuu ta seria to som si ani nevsimol jak som to vyklikal za tie 2 min. Som mal zrejme este zle tuknuty predosly bod jak som tahal ciaru. Ospravedlnujem sa. V seri to samozrejme nema zmysel.

pokial dobre vidim tak N-ko je v lavo (pri chrániči schneider), takze v pravo by mala byt faza. Este vsak nic neni ani kupene - je to prvnotny nastrel, to zapojenie RCD je schematicke - vyvody by boli samozrejme podla konkretneho typu.

Mam elektro vystudovane aj papiere ale davnejsie som elektriku netahal a ta posledna norma mi zrejme usla. Cize potom je to uz asi jasne a jedina moznost ako to rozumne rozdelit medzi dva RCD je asi takto.
Tak keď má udávanú fázu vpravo, tak sa ospravedlňujem za zavádzanie.
Stále ale vidím zhora prívod PE, zdola prívod fázu.

Mimochodom, ak by ste sa tiež obávali napríklad o chladničku. Dá sa kúpiť kombinovaný istič(6/10/16) s prúdovým chráničom(0.03), väčšinou dvojmodulový, ale videl som aj jednomodulový.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Júl 2019, 13:08

Maek43 napísal:Trochu OT ale spytam sa. Ak ma byť vštko na Fi ako potom riešiť napr taký prietokový ohrievač ktorý má ponorenú holú špirálu, ten by ho stale vybavoval.
Normálne. Namontuješ ho na stenu, pripojíš a ide.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

wisdom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05 Mar 2018, 18:29
Bydlisko: BA - Ruzinov
Vek: 36

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa wisdom » 09 Júl 2019, 13:32

tiez som pozeral co vyrobca, to inak. Preto si treba pozriet oznacenie konkretneho vyrobku ale to budem risit az pri realizacii.
Kazdopadne vdaka za upozornie vsetkym na novu normu. Budem to sice robit pre seba ale chcem to mat tak ako to treba. Pripadne ak sa zaoberate niekto prerabkami starych bytov - kolko chranicov zvyknete davat pri novej instalacii?
Ten jednomodulovy chranic pre chladnicku urcite pozriem - vdaka za typ :thumbup: (opravil som aj to smerovanie ked si to tu bude dakto pozerat nech je to spravne - v scheme sa to krizuje ale ralene to urcite budem viest tak aby sa nekrizovala faza)
Prílohy
ele.JPG
0
Ja elektriku k zivotu nepotrebujem - telku si kuknem aj pri svieckach

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Maek43 » 09 Júl 2019, 13:37

A Fi nebude reagovat na prúd unikajuci do Pe ?
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Merak » 10 Júl 2019, 11:03

Pokiaľ ide o spotrebič s pevne pripojeným káblom, tak ten nemusí byť cez RCD, ale keďže je tam značný unikajúci prúd, tak doplnkové ochranné pospájanie povinne priviesť.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Júl 2019, 19:19

Maek43 napísal:A Fi nebude reagovat na prúd unikajuci do Pe ?
Prečo by nereagoval? Veď keď nastane únik, tak zareaguje. Či myslíš, že RCD to spozná a udelí prietokáču výnimku?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

sergej
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 07 Dec 2014, 16:49
Bydlisko: PN/PH
Kontaktovať používateľa:

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa sergej » 10 Júl 2019, 20:54

Maek43 napísal:Trochu OT ale spytam sa. Ak ma byť vštko na Fi ako potom riešiť napr taký prietokový ohrievač ktorý má ponorenú holú špirálu, ten by ho stale vybavoval.
Holu spiralu urcite nema. Ten kovovy obal ktory vidis, je elektricky izolovany od vyhrevneho telesa (drotu).
Problem nastava hlavne pri bojleroch ktore su dlhsie nepouzivane - mikroprasklinami v obale navlhne keramicka izolacia spiraly a takyto zvod potom spolahlivo vyhadzuje RCD. Po opatovnom zohriati uz problem nenastava.
0
Ked to funguje na 1. zapnutie, je to prinajmensom podozrive...

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Maek43 » 10 Júl 2019, 21:23

Merak- Vďaka, to som potreboval vedieť :thumbup:
Drakoush, Sergej- myslel som prietokáče ktoré nemajú špirálu ako napríklad bojler v kovovom obale, prietokáče zväčša (hlavne menšie výkony) žiadny obal nemajú, odporový drôt je holý a ponorený vo vode, prikladám obrázok takej špirály, tá sa len vloží do telesa a cez ňu potom obteká voda. U nich je zvlášť dôležité pripojiť na potrubie PE resp v ohrievači je hneď za špirálou kovový diel ktorý je spojený s PE. Ak by si tu ale mal Fi tak by ti musel vybaviť pretože takýto ohrievač z konštrukcie ráta s tým, že prúd potečie aj cez PE.
spirala.jpg
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Merak » 10 Júl 2019, 21:33

Ináč toto by mal určiť výrobca v návode, aké bezpečnostné prvky sa musia použiť a aké sa neodporúča použiť.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Júl 2019, 21:48

Maek43 napísal:Merak- Vďaka, to som potreboval vedieť :thumbup:
Drakoush, Sergej- myslel som prietokáče ktoré nemajú špirálu ako napríklad bojler v kovovom obale, prietokáče zväčša (hlavne menšie výkony) žiadny obal nemajú, odporový drôt je holý a ponorený vo vode, prikladám obrázok takej špirály, tá sa len vloží do telesa a cez ňu potom obteká voda. U nich je zvlášť dôležité pripojiť na potrubie PE resp v ohrievači je hneď za špirálou kovový diel ktorý je spojený s PE. Ak by si tu ale mal Fi tak by ti musel vybaviť pretože takýto ohrievač z konštrukcie ráta s tým, že prúd potečie aj cez PE.
spirala.jpg
Priznám sa, že takýto prietokáč som ešte nevidel a nikdy by som ho nepoužíval s vedomím, že je v ňom čosi také. Odhnije mi neutrál a hádaj, čo sa stane?
Klasická kovová špirála je v obale, ak odhnije neutrál, tak to proste nebude kúriť. A až prestrelí na obal, ten je spojený s PE, tak zletí chránič, istič, poistka, úsečník, alebo dekel z černobyľu. Každopádne ja budem živió. Išče mnoga leta.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Maek43 » 10 Júl 2019, 22:02

Takéto sa bežne používajú, ako vravím, hlavne u menších výkonov, to bude tým aby sa teplo lepšie odovzdalo z drôtu do vody či :pain:

No veď jasné, podobný problém ako pri TNC v zásuvke, keď ti odpadne PEN niekde pred zásuvkou tak ti fáza pojde na obal spotrebiča cez prepoj v zásuvke... Ovšem u prietokáču je to o inom, ruky máš vo vode ale práve preto by tam malo byť doplnkové pospojovanie.
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok