Pospojovanie všetkého druhu

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa laftek » 23 Apr 2017, 23:32

alois napísal:Ale téma pospojovanie by sa mala aplikovať na kovové časti, ktorých sa je možnosť priamo dotknúť. Ako sa chceš dotknúť kari rohože pod betónom v deke, či podlache nadzemního podlažia?
V tomto prípade nejde o vyrovnanie potenciálu kvôli dotyku, ale najmä kvôli situácii pri údere blesku. Napríklad ak spravím doplnkové pospojovanie v kúpeľni a dajme tomu že do bleskozvodu šlahne blesk, na batérii bude dajme tomu potenciál blesku a na zemi bude "vzdialena zem" - rozdiel potenciálov. Ak by som uzemnil karisiet v podlahe, znížim tak možný rozdiel potenciálov.

Jerry19:

Rozumiem ako to vnímaš, ale hlavné/doplnkové pospojovanie by som nebral ako "musím, lebo norma", ale skôr naozaj ako ochranu pred dotykom neživých častí pri poruche. Na druhu stranu aj keď to norma odporúča má to svoje muchy (dovlečenie blesku na neživé časti, zhoršenie vyrovnania resp. vytvorenie rozdielneho potenciálu pri odhnitej/odpadnutej svorke ZS4). Ja to radšej spravím a raz za čas zmeriam spojitosť neživých častí (samozrejme ak si si to robil doma) a keby som zistil, že niekde odpadol ochranný vodič a teda potencial sa už "nevyrovnáva" tak by som to asi odpojil od HUSky(ak by sa to nedalo opraviť). A v prípade búrky radšej nechodiť do kúpelni. Toť môj pohľad na vec.
0

alois

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa alois » 24 Apr 2017, 07:21

Jerry19: ........Ked nechcete poistovat nehnutelnost, tak si tam mozete tu elektroinstaalciu spravit ako len chcete a nepotrebujete ani ziadneho revizaka tam volat a distribucku zaujima len to co je po elektromer, co je za nim je im jedno......


Poistenie nehnuteľnosti NEMÁ nič spoločné s revíziou! Nehnuteľnosť (stavba) dokonca NEMUSÍ byť ani skolaudovaná. Ale ku kolaudácii potrebuješ všetky revízne správy.
Distribučka ak dá elektromer jako stavebnú prípojku, tak ju zaujímajú věci po elektromer. Ale ak stavebnú meníš na trvalý odber, tak aspoň ZSDIS žiada revíznu správu od zemného prívodu po hl. istič nehnuteľnosti, revízku od interiéru a aj od bleskozvodu. (při nových stavbách) Najnovšie som sa stretol s tým, že bolo požadované presné geodetické zameranie prívodného káblu vedeného cez verejné priestranstvo. (Chodník a cesta pri plote RD, ktorá patrí obci.)

laftek:
1. odpady budeš mať plastové, či kameninové......
2. hlavný prívod vody a plynu sa na 99% ťahá tiež plastom....
takže pospojovanie těchto dvoch médií asi neprichádza do úvahy.

Čím budeš ťahať rozvody vody v dome? Meď či plast?
Čím budeš ťahať rozvody kúrenia? Meď či plast? (beriem na vedomie spomýnané podlahové kúrenie)

1. Ak si aj pospojuješ karirohož v deke, tak na ňu príde polystirén, plastový rošt pre vykurovacieho hada, a to celé sa zaleje flexi podlahovinou. Na to príde flexi lepidlo a keramická dlažba. Čiže koľko Mohm bude medzi bosou nohou človeka a karirohožou???
2. Ako chceš "merať".... a keby som zistil, že niekde odpadol ochranný vodič a teda potencial sa už "nevyrovnáva" tak by som to asi odpojil od HUSky....
3. Okrem toho sa domnievam, že takto vytvoříš "niečo ako anténu", na ktorú sa ti budú naindukovávať "rôzne signály a rušenie", vo frekvenciách podľa veľkosti oka kari rohože a tie budú zvádzané do HUS. Nebude to plnohodnotná Faradajova klietka, ale možeš mať aj iné problémy.

A s úsmevom by som povedal, že ak budeš mať vodu ťahanú plastom a pospojuješ iba chrómované armatury nad umývadlom a vaňou, tak by si mal začať rozmýšľať ako pospojuješ kovové klučky, zámky a zámkové vložky v kovových, či plastových dverách.... :oops:

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa Jerry19 » 25 Apr 2017, 12:40

Ja som minuleho roku prerabal elektirku v byte, neriesil som nic, ziadne povolenia, revizne spravy ani nic. Proste som len vyhodil staru skrinku s troma poistkami a dal novu s isticmi a spravil novu instalaciu TN-S medenu trojvodicovu, dal vsade ledkove svetla, nic som neuzemnoval. Na kupelnu som dal chranic. Nedaval som chranice na vsetky zasuvky ako by sa akoze teraz uz malo davat...

Aha aka "nadhera" tam bola:
Obrázok

Susedia okolo toho bytu maju niektori stale takuto paradnu skrinku...

Toho roku som robil dalsiu elektroinstalaciu a tak isto nebudem ziadnu reviznu spravu riesit ani nic a tam sa bude aj pripojka cela prerabat a na pripojku netreba riesit nic co je za elektromerom, to je samostatne ako pripojka, na to sa spravi projekt atd, toto ja neriesim... Prekladku kablov ktore us privod k budove celej, takych hrubych ako hadice hasicske si poriesi distribucka... To je ich problem.
0

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa laftek » 01 Máj 2017, 16:59

alois napísal:1. odpady budeš mať plastové, či kameninové......
2. hlavný prívod vody a plynu sa na 99% ťahá tiež plastom....
takže pospojovanie těchto dvoch médií asi neprichádza do úvahy.

Čím budeš ťahať rozvody vody v dome? Meď či plast?
Čím budeš ťahať rozvody kúrenia? Meď či plast? (beriem na vedomie spomýnané podlahové kúrenie)
Plastom, ale už sa to riešilo všade možne, že aj pri vedení medií plastom nie je jednoznačné, či je/nie je potrebne robiť pospojovanie. Ak to urobím, možno to nemá zmysel, ale z hľadiska dodržania normy na tom budem lepšie.
alois napísal:1. Ak si aj pospojuješ karirohož v deke, tak na ňu príde polystirén, plastový rošt pre vykurovacieho hada, a to celé sa zaleje flexi podlahovinou. Na to príde flexi lepidlo a keramická dlažba. Čiže koľko Mohm bude medzi bosou nohou človeka a karirohožou???
2. Ako chceš "merať".... a keby som zistil, že niekde odpadol ochranný vodič a teda potencial sa už "nevyrovnáva" tak by som to asi odpojil od HUSky....
3. Okrem toho sa domnievam, že takto vytvoříš "niečo ako anténu", na ktorú sa ti budú naindukovávať "rôzne signály a rušenie", vo frekvenciách podľa veľkosti oka kari rohože a tie budú zvádzané do HUS. Nebude to plnohodnotná Faradajova klietka, ale možeš mať aj iné problémy.
1. Ak sa dáva kari sieť, tak sa väčšinou dáva pod teplovodné trubky, takže karisieť + trubky budú zaliate v potere ...na poter pôjde lepidlo + dlažba len v kúpeľni. V ostatných izbách sa zatiaľ nevie.

2. Zmeral by som to kľudne aj klasickým multimetrom (prepípaním), čiže pospojovaná vodivá časť oproti inej pospojovanej vodivej časti.

3. Môžeš mať pravdu, ale keby som to uzemnil len na jednom mieste tým pádom by sa nemala vytvoriť zemná slučka.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa amater63 » 01 Máj 2017, 17:10

Ahoj,a při pospojování se vytváří jak zemní smyčka?Dle toho jak píšeš.Ale možná jsem nepochopil,já o koze, a ty o voze.Normy jsou normy,a ty nelze opomíjet.,co by ti co je upravuji dělali.
0

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa laftek » 03 Máj 2017, 21:50

Sice v tomto nie som odborník ale ja to chápem takto: zemna slučka je nepriaznivá hlave čo sa týka citlivej elektroniky ako napr. pri zapojení audio sústav alebo pri dátových kábloch kde pri uzemnení oboch koncov tienenia (zemi) vytvoríš akoby paralelný odpor cez ktorý sa môže dorovnávať rôzny potencial a teda môže sposobovať rušenie. Čo sa týka tej antény tak to už neviem.
0

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa laftek » 06 Máj 2017, 14:20

Inak čo sa týka uzemnenia kotla (akumulačnej nádrže) stačí tam CY4 ? Ako to je ked už v prívodnom kábli je PE na uzemnenie kovových neživých častí topného zariadenia, má tam ísť aj hlavné/doplnkové pospájanie?
0

piki
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 16 Jún 2017, 15:15

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa piki » 16 Jún 2017, 15:38

Pred našim novým rodinným domom je umiestnené zemnenie (cca 2m) od trafostanice ktorá je od domu (cca 12m) , po meraní mi ukázalo že je celkom pekne uzemnená 1,8ohm, ak som meral moje zemnenie mam 7ohm (pod rodinným domom)

1. maly by som sa na zemnenie trafa pripojiť (svoj rozvádzač + bleskozvod) alebo radšej nie?

2 .ak ANO prečo (neviem ci dnes plati všetko kovové v zemi pospájať , pripadne zemnenia do 5m musia byt pospajané nad 5m nemusia pretože tam môže nastať rozdiel potenciálov atď...)

3. ak NIE prečo?
0

marcossoft
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 22 Okt 2017, 14:54

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa marcossoft » 28 Aug 2019, 17:28

Dobrý deň.
Rýchla otázka. Mám bleskozvod, zvody do zeme. Mám HUS v dome a s ňou spojené všetko. Rozvádzač atď atd. HUS by sa mala s uzemnením spojiť. Otázka, skôr fyzikálna, možno technicko-fyzikálna.
Ak spojím bleskozvod (ktorý zachytáva bleskový prúd) ten sa zvodmi zvedie dole, ale to je prepojené s HUS. Tým si zavediem do HUS "blesk" a ten do celého domu nie ? Chápem tomu dobre ?
Vďaka
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa elmara » 28 Aug 2019, 20:27

To: marcossoft

Ty si nepřivedeš bleskový proud do domu, tedy pokud je vše pro ochranu před bleskem uděláno správně. Zemní odpor do 10Ω, svodič bleskových proudů T1 (T1+T2) a ochranné pospojování...potrubí, klima, tepelko, HUS, ochranné vodiče atd.
Pokud ti udeří blesk do soustavy, tak bleskový proud při průchodu do zemniče vytvoří úbytek napětí (a ne malý), jelikož odpor uzemnění není nulový.
Toto napětí se v tu chvíli objeví na všech kovových částech připojených k HUS.
Proto se nesmí stát, aby některá část měla jiný potenciál země, než má HUS, jinak dojde k úrazu.
Zároveň se při zvýšeném napětí otevře SPD ochrana, která část energie bleskového proudu pustí z HUS do fází distribuce, které jsou v tu chvíli na menší napěťové hladině.
Takto můžeš poslat třeba "dárek" sousedovi, který na ochrany kašle. :-)
0

marcossoft
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 22 Okt 2017, 14:54

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa marcossoft » 29 Aug 2019, 08:17

Pýtam sa z toho dôvodu, že jeden revízny technik mi povedal, že uzemnenie HUS a uzemnenie bleskozvodu nemôže byť prepojené ale , že musí byť od seba najmenej 2 metre.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa elmara » 29 Aug 2019, 10:03

Nevím, jak to je ve vašich STN, ale v naší ....5-54 ed.3 je to tak, že se uzemnění objektu nespojuje se zemničem hromosvodu, pokud je vzdálenost VĚTŠÍ jak 5 metrů. Pokud je menší, je NUTNO je spojit.

Ono jde o to, že když nespojíš...
HUS má daleko menší zemní odpor, než uzemnění hromosvodu, protože je na HUS PEN distribuce, který má odpor do 2Ω (celá soustava).
Při zásahu blesku do vnějšího LPS, tudíž může bleskový proud hledat cestu nejmenšího odporu do zemně a může klidně dojít kdekoli v objektu k přeskoku na PE, PEN, neživé části apod.
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa Ilija » 29 Aug 2019, 11:05

Tiež vždy v Yu štandardoch bolo, že je to jedno uzemenie.
Samozrejme, nie pichúť jednu ciev do zeme, ale urobiť to po predpisoch!
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa Merak » 30 Aug 2019, 00:22

marcossoft napísal:Pýtam sa z toho dôvodu, že jeden revízny technik mi povedal, že uzemnenie HUS a uzemnenie bleskozvodu nemôže byť prepojené ale , že musí byť od seba najmenej 2 metre.
A čo ti hovorí projekt?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marcossoft
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 22 Okt 2017, 14:54

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa marcossoft » 30 Aug 2019, 06:41

Projekt sa ešte nerobil. Bude sa.
Len som nerozumel , prečo sa prepája HUS s "bleskozvodom", keď by to znamenalo privedenie si "blesku" do domu. Chcel som pochopiť tej logike.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa technikus110 » 30 Aug 2019, 07:46

Logiku to má správnu, ale na vstupe do domu ( v hl. rozvádzači) musíš mať v tom prípade funkčné prepäťové ochrany, ktoré ti zabezpečia to, čo písal elmara.

A samozrejme, že je to závislé aj na tom, či máš základový, alebo obvodový zemnič, aké máš zemné a prechodové odpory, aký hrubý máš prívodný kábel do domu a.t.ď. Všetko so všetkým má súvis.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa Merak » 30 Aug 2019, 10:31

marcossoft napísal:Projekt sa ešte nerobil. Bude sa.
Len som nerozumel , prečo sa prepája HUS s "bleskozvodom", keď by to znamenalo privedenie si "blesku" do domu. Chcel som pochopiť tej logike.
Ty si už niekedy videl alebo zažil, že by sa blesk naspäť vracal? Najmä tam, kde ho nič nepriťahuje? Veď keď je blesk už raz v zemi, tak sa nebude vracať hore.

P.S.: s tým projektom, zasa sa začína od konca.
P.S.2: HUS sa s bleskozvodom prepája preto, aby si mal všetko na jednom potenciály.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa marek181818 » 14 Sep 2019, 10:30

Cawko.Chcem sa s vami poradit.Jedna sa o novostavbu a teda pospojovanie vsetkeho co treba. Hlavny rozvac /RH treba prepojit s HUS /ekvipotencialnou svorkou teda, tu gulatinou k zakladovemu menicu. Prepoj medzi RH a HUS by som dal CY 16mm2.No technicka miestnost +kupelna je na druhej strane domu .No do tej technickej miestnosti by som dal dalsiu svorku, kde by sli vsetky prepoje z technickej miestnosti kupelne.Dalsia kupelna je na poschodi tiez v tej istej casti domu skoro je nad urovnou tej spodnej kupelne. Otazka je ci tu cast domu by som mohol teda prepojit vsetko do tej jednej svorky v technickej miestnosti a odtial tahat prepoj do HUS?
Ono cital som tu nejaku debatu ze napr sprchovy kut je pospojovany zo spodu vanicky, lenze potom koroduje CU drot.Dotycny to riesil podstate hned na privode vody.Teda v mojom pripade by to bolo tiez Bojler, HL.uzaver vody , resp v tej technickej miestnosti .V projekte je podstate ze treba pospojovat sprchovy kut ako zvlast teda tu vanicku , alebo privod vody donho.Dik za odpoved.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa marek181818 » 15 Sep 2019, 13:31

Mozno ste mi neporozumeli skusim v skratke.Mozem teda spravit podruznu ekvipotencionalnu svorku v tej technickej miestnosti a odtial toto vsetko prepojit do HUS ? Vodicom napr CY 10mm2 Dik
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa Patriky » 15 Sep 2019, 21:44

No tu gulatinu/pas pripoj na svorku. Z tej svorky chod 2x CY alt. CYA 25mm2 do RH. Ta svorka by mala byt pod RH.
Z tej istej svorky chod tou 10.na druhu svorku a tam pripoj co treba cy 6
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Napísať odpoveď