Elektroinštalácia 2 izbový byt

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2496
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Elektroinštalácia 2 izbový byt

Príspevok od používateľa Jirka84 » 30 Dec 2017, 15:08

Jsem poctěn, žes pochopil celkem správně nejen můj předsilvestrovský čas....
Život jde dál... :rolleyes:
0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 13 Mar 2018, 10:54, upravené celkom 1 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7703
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektroinštalácia 2 izbový byt

Príspevok od používateľa Merak » 30 Dec 2017, 15:11

Nie si jediný, kto pri kúpe bytu naletel na to, že elektro inštalácia je komplet prerobená, a keď som sa pozrel pod kryty, tak dvojvodičová pôvodná hliníková kombinovaná s dorábanou dvojvodičovou medenou, len rozvádzač a prístroje boli nové vymenené. A majiteľ sa ešte so mnou hádal, že v tom čase to vyhovovalo normám (rok prerábky bol 2005).
A údajne to má aj revíziu, len ju nevedel nájsť.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

smugli
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 07 Jún 2015, 06:18
Bydlisko: Košice

Re: Elektroinštalácia 2 izbový byt

Príspevok od používateľa smugli » 30 Dec 2017, 15:13

Ďakujem celý život sa človek učí čo už aspoň sa zase pri učím. To áno nevadí spravím si to sám a poriadne. Vedel by si poradiť s tým rozvádzačom čo doňho dať a približné zapojenie aby som do budúcna vedel čo s čím spárovať + tie elektromery podobne ako máš ty ? Ďakujem V byte budú osadené bežné spotrebiče nič špeciálneho, jedine asi elektrická rúra doska bude plynová.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Elektroinštalácia 2 izbový byt

Príspevok od používateľa alidedko » 30 Dec 2017, 15:39

Ak mozem poradit, vykasli sa na tie elektromery.

Na jednej strane pises, ze by si rad nieco usetril, na druhej strane rozmyslas vyhodit dalsich 100-150€ (pri 4-6 okruhoch) navyse za nieco, co ti nijak extra nepomoze. Merat kazdy istic je blud.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

smugli
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 07 Jún 2015, 06:18
Bydlisko: Košice

Re: Elektroinštalácia 2 izbový byt

Príspevok od používateľa smugli » 30 Dec 2017, 17:42

Tak tie elektromery zatiaľ vyhodím z návrhu a ten zvyšok ?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7703
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektroinštalácia 2 izbový byt

Príspevok od používateľa Merak » 30 Dec 2017, 18:34

Hlavný vypínač, zvodič prepätia, aspoň dva RCD, ističe podľa zásuviek a spotrebičov a svetiel, zvonček. Ak chceš mať doma internet, tak poprípade si daj vedľa rovnaký rozvádzač na internet, TV a telefón.

Na každý spotrebič s príkonom nad 2kVA má byť samostatný okruh, kábel, istenie, zásuvka.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Elektroinštalácia 2 izbový byt

Príspevok od používateľa Patriky » 30 Dec 2017, 20:03

Kolegovci napisali vsetko:))
Merak akurat trocha nesuhlas s tou prepatovou ochranou, myslim si ze v byte to nejde spravit tak ako v dome. Potreboval by kvalitne uzemnemie, a bolo by fajn keby stupen 1 bol na hl. privode a kazdy byt by si dal stupen 2.
Ja to do bytov nedavam.
Daj si 2-3 sv okruhy podla poctu izieb, mozes si dat aj kazdu izbu zvlast.
Chranic na vsetky zasuvky. Ja davam kupelnu+ kuchynu a zvysok a + chranic na sv v kupelni.
Ostatne sv bez chranica.

Jirka super fotky, akurat jeden dotaz, na tej jednopolovej scheme, mas preco CY 10 na SPD? Min prierez je 16.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7703
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektroinštalácia 2 izbový byt

Príspevok od používateľa Merak » 30 Dec 2017, 21:15

Keď si spraví aj nový prírodný kábel, tak sa dá aj prepäťovka vyriešiť, pravdaže že nie B, ale aspoň C by sa mohla dať. Predpokladám že v byte k takému veľkému výboju nedôjde, aby sa muselo dávať B.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10160
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektroinštalácia 2 izbový byt

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Dec 2017, 22:13

merak-,,Keď si spraví aj nový prírodný kábel," :D

už si aj ty podlahol MuDr. Bukovskému?,myslel som, že si mäsožravec od špiku kosti... :D
Sory za OT, ved ide Silvester. :D

Predošlý ,, rekonštruovatel,, asi išiel cestou najjednoduchšieho ,ale aj najlacnejšieho riešenia , teda dorobil len kuchynské zásuvkové obvody nanovo, ale staré svetelné okruhy nechal v pôvodnom stave.
Priznám sa, tiež ,pokial nie je treba k svetlám ťahať nejaké drôty navyše, tak nechávam tam pôvodný hliník,aby sa nemuseli sekať nové drážky do stropu, pretože často je problém to pekne zasekať a zapucovať tak , aby to nebolo vidno ,ked sa nedáva znížený sadrokartonový strop,ale ostáva pôvodný panel.Nie vždy sa dá použiť na prevlečenie kábla k lustru dutina v stropnom paneli. :wink: ale na tých pár Wattov ten hliník vydrží ďalších sto rokov.

Pokús sa nakresliť nám , čo všetko je na jednotlivých ističoch pozapájané,aby sme vedeli čo sa s tým dá robiť aby to bolo čo najrozumnejšie a bezpečne pozapájané.
Ale stále nevieme, či si elektrikár, alebo kuchár, pretože zase sa tu rozbehnú diskusie, či ti radiť,alebo ťa radšej nechať žiť. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Elektroinštalácia 2 izbový byt

Príspevok od používateľa marioo » 30 Dec 2017, 23:33

Základ je predsa zoznam spotrebičov a ich odber...

ale keďže si zrejme limitovaný aj prívodom ktorý je 1F a nemáš el varnú dosku tak klasika...

pozri si tému na začiatku to bol tiež 2 izbovy byt akurát s el šporákom a 3F prívodom...
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2448
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Elektroinštalácia 2 izbový byt

Príspevok od používateľa Edgar » 30 Dec 2017, 23:41

Merak napísal:Na každý spotrebič s príkonom nad 2kVA má byť samostatný okruh, kábel, istenie, zásuvka.
To akože keď by som mal ohrievač s príkonom 2300W tak ho nesmiem pripojiť do okruhu, kde sú aj iné spotrebiče? :D
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Elektroinštalácia 2 izbový byt

Príspevok od používateľa marioo » 30 Dec 2017, 23:55

Zapni si cca 2 kW varnú kanvicu spolu s rúrou, alebo mikrovlkou aspon 1800W kde je aj gril a uvidíš.... :)
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7703
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektroinštalácia 2 izbový byt

Príspevok od používateľa Merak » 30 Dec 2017, 23:56

Edgar napísal:
Merak napísal:Na každý spotrebič s príkonom nad 2kVA má byť samostatný okruh, kábel, istenie, zásuvka.
To akože keď by som mal ohrievač s príkonom 2300W tak ho nesmiem pripojiť do okruhu, kde sú aj iné spotrebiče? :D
Podľa STN 33 2130:1983
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

smugli
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 07 Jún 2015, 06:18
Bydlisko: Košice

Re: Elektroinštalácia 2 izbový byt

Príspevok od používateľa smugli » 02 Jan 2018, 14:35

5ko napísal:merak-,,Keď si spraví aj nový prírodný kábel," :D

už si aj ty podlahol MuDr. Bukovskému?,myslel som, že si mäsožravec od špiku kosti... :D
Sory za OT, ved ide Silvester. :D

Predošlý ,, rekonštruovatel,, asi išiel cestou najjednoduchšieho ,ale aj najlacnejšieho riešenia , teda dorobil len kuchynské zásuvkové obvody nanovo, ale staré svetelné okruhy nechal v pôvodnom stave.
Priznám sa, tiež ,pokial nie je treba k svetlám ťahať nejaké drôty navyše, tak nechávam tam pôvodný hliník,aby sa nemuseli sekať nové drážky do stropu, pretože často je problém to pekne zasekať a zapucovať tak , aby to nebolo vidno ,ked sa nedáva znížený sadrokartonový strop,ale ostáva pôvodný panel.Nie vždy sa dá použiť na prevlečenie kábla k lustru dutina v stropnom paneli. :wink: ale na tých pár Wattov ten hliník vydrží ďalších sto rokov.

Pokús sa nakresliť nám , čo všetko je na jednotlivých ističoch pozapájané,aby sme vedeli čo sa s tým dá robiť aby to bolo čo najrozumnejšie a bezpečne pozapájané.
Ale stále nevieme, či si elektrikár, alebo kuchár, pretože zase sa tu rozbehnú diskusie, či ti radiť,alebo ťa radšej nechať žiť. :wink:
Ďakujem za reakciu. Ako je to zapojené teraz je v prvom príspevku na blokovej schéme. Mám základy elektrotechniky. Nie som doslovne vyučený elektrikár a samozrejme budem to robiť pri vypnutom hlavnom vypínači. Potreboval by som len poradiť ako po zapájať jednotlivé zásuvky k ističom aby to bolo tak ako to má byť a akú silnú prúdovú ochranu použiť. Po prezretí celého bytu budem meniť komplet aj káble lebo je to hrúza a des. Za nasmerovanie správnym smerom ďakujem a prajem všetko dobré do nového roku 2018.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2448
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Elektroinštalácia 2 izbový byt

Príspevok od používateľa Edgar » 02 Jan 2018, 18:52

smugli napísal:Potreboval by som len poradiť ako po zapájať jednotlivé zásuvky k ističom aby to bolo tak ako to má byť a akú silnú prúdovú ochranu použiť.
Svetlá 1,5 meď, istič 10A
Zásuvky 2,5 meď, istič 16A
Prúdový chránič teoreticky stačí aj jeden na 25A, hneď k hlavnému ističu. K tomuto si ešte treba všímať jednu vec, že menovitý reziduálny prúd musí byť 30mA (predávajú sa aj 100mA ale tie doma na zásuvky nemôžeš použiť).
Ak to ale chceš mať "tip-top" tak daj 4 kombinované ističe s prúdovými chráničmi.
A odporúčam ešte pozrieť tento článok
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok