Prekladka vedenia NN

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Prekladka vedenia NN

Príspevok od používateľa Milos66 » 08 Nov 2017, 11:55

Koľko si toho už dneska popil?
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Prekladka vedenia NN

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 08 Nov 2017, 13:59

Milos66 napísal:Včera v práci som to konečne zistil ako je to s tou prekládkou stĺpu a vedenia.
Takže ceny sa pohybujú v rozmedzí 3000-4000€ bez DPH. Záleží to podľa dĺžky vedenia a zložitosti terénu.
Teda lacná záležitosť to nebude. Ono tie pozemky nie sú lacnejšie pre nič za nič :ignore: Cenu dorovnáš potom na inžinierskych sieťach.
No nie je to zla cena. K príspevku. Zakopať sa dá ale lacné by to nebolo... nezabudnut ze pri podzemnom vedení existuje ochranne pásmo v ktorom je okrem ineho zakazané stavať dom.
Prekladka stĺpov- no to nikdy neviete kolko stlpov a o kolko by bolo treba. Na vyše by nevysla dlzka vodicov. Ze by to spadlo je velmi nepravdepodobné.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Prekladka vedenia NN

Príspevok od používateľa Milos66 » 08 Nov 2017, 14:18

Ta cena, co som uviedol je za jeden stlp nadzemneho vedenia.
A zakopat vedenie na sukromnej zahrade ti distribucka nedovoli ani nahodou.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Prekladka vedenia NN

Príspevok od používateľa burizon » 08 Nov 2017, 14:32

spin90: s tvojími širšími hľadiskami úplne súhlasím. Ani stľp na pozemku mi nevadí, má to jednu malú výhodu. Ale ja sa na to pozerám trochu inak. Povedzme, že si na tvojom pozemku postavím nejaké strategické zaradenie (čo asi prenos el. energie je), zákonom si upravím všetky výhody pre seba. Ty budeš odo mńa kupovať, čo aj s tvojou pomocou vyrobím. Vôbec nevadí, že máš znehodnotený pozemok, že ti nańho môžem vtrhnúť kedýkoľvek vo vyššom záujme, hoci máš stľp v kúte, ti s ťažkou technikou rozbombardujem polovicu pozemku, zákon je na mojej strane. A ešte ti vyrúbim všelijaké poplatky, ktoré musíš mne ako štátu odvádzať. V distribučke je už aj súkromník a prečo by mal zarábať spolu aj so štátom aj na môj úkor. Však ak ja platím štátu, tak nech platia aj oni mne za využívanie môjho pozemku na svoj biznis. Za fotovoltaiku platíme všetci, tak aj poplatky za prenájom stľpu na súkromnom pozemku pre pár jednotlivcov, ktorých sa to týka by poplatnici ani nezbadali.
0

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Prekladka vedenia NN

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 08 Nov 2017, 14:49

Milos66 napísal:Ta cena, co som uviedol je za jeden stlp nadzemneho vedenia.
A zakopat vedenie na sukromnej zahrade ti distribucka nedovoli ani nahodou.
Ale dovoli... bežne sa to tak robí....

Burizon... no minimalne jedna chyba distribucka nemá nič s výrobou el. Energie.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Prekladka vedenia NN

Príspevok od používateľa burizon » 08 Nov 2017, 15:41

Lukino, tu ide o princíp, ak si to doteraz nepochopil a nie zisťovanie, kto a čo je za tým. Prečo mám pocit, že profituješ z distribučiek?
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Prekladka vedenia NN

Príspevok od používateľa Milos66 » 08 Nov 2017, 16:21

Zbytocne sa vadite. Ide o to, ze ak chce prelozit dva stlpy el. vedenia, v konecnom dosledku ho to moze vyjst aj do cca 10000€.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Prekladka vedenia NN

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 08 Nov 2017, 18:32

burizon napísal:Lukino, tu ide o princíp, ak si to doteraz nepochopil a nie zisťovanie, kto a čo je za tým. Prečo mám pocit, že profituješ z distribučiek?
Princip je taky že vy potrebujete elektriku nie distribučka. A bohužiaľ bezdrátový prenos elektriny este nevymysleli.

Mimochodom distribucka z penazi za elektriku čo spotrebujete nevidi ani cent. Distribucka ma na starosti rozvody nie predaj elektriny. Čiže celý váš "princíp" sa rozplynul.
Dajte si žiadosť vybavte si potrebné povolenia a môžete aj vy podobne začať podnikať v energetike.

Milos66 ano 10 000 je realny odhad ceny. Ale to sa mení prípad od prípadu.

-- Spojený príspevok 08 Nov 2017, 19:46 --
Merak napísal:Pokiaľ ide o údržbu, tak sú povinní ťa o tom písomne informovať kedy, ak ide o haváriu, tak vtedy môžu vstúpiť na tvoj pozemok bez povolenia a bez toho, aby ťa informovali.
Jedine že by sa to zasa zmenilo. Bola o tom kedysi aj reportáž.
§ 11 zakon 251/2012
Práva a povinnosti držiteľa povolenia
(1) Držiteľ povolenia alebo ním poverená osoba môže v nevyhnutnom rozsahu a vo verejnom záujme
a) vstupovať na cudzie pozemky a do cudzích objektov a zariadení v rozsahu a spôsobom nevyhnutným na výkon povolenej činnosti,
b) pri dodržaní podmienok ochrany životného prostredia odstraňovať a okliesňovať stromy a iné porasty, ktoré ohrozujú bezpečnosť alebo spoľahlivosť prevádzky energetických zariadení, ak tak po predchádzajúcej výzve neurobil ich vlastník; výzva musí byť vlastníkovi doručená podľa odseku 3,
c) pri dodržaní podmienok ochrany životného prostredia upravovať trávnaté porasty,
d) vstupovať po predchádzajúcom súhlase v súlade s osobitnými predpismi21) do uzavretých priestorov a zariadení Ministerstva obrany Slovenskej republiky, Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ozbrojených síl Slovenskej republiky, Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky, Slovenskej informačnej služby, Železníc Slovenskej republiky a Národného bezpečnostného úradu,
e) vstupovať na pozemky alebo do objektov, v ktorých sú umiestnené osobitné telekomunikačné zariadenia22) a pridružené prostriedky23) v rozsahu a spôsobom nevyhnutným na výkon povolenej činnosti,
f) zriaďovať na cudzích pozemkoch mimo zastavaného územia obce24) elektrické vedenie a elektroenergetické zariadenie prenosovej sústavy a distribučnej sústavy, plynovody25) a plynárenské zariadenia prepravnej siete, distribučnej siete, zásobníka a zariadení určených na ich ochranu, zabránenie ich porúch alebo havárií, alebo na zmiernenie dôsledkov porúch alebo havárií na ochranu života, zdravia a majetku osôb; pri povoľovaní takej stavby stavebný úrad rozhodne o podmienkach, za akých možno stavbu uskutočniť a prevádzkovať na cudzom pozemku; oprávnenia stavebníka na uskutočnenie stavby vznikajú nadobudnutím právoplatnosti takého rozhodnutia,
g) vykonávať na cudzích nehnuteľnostiach povolenú činnosť na elektroenergetických zariadeniach alebo na plynárenských zariadeniach potrebných na zabezpečenie prevádzky sústavy alebo siete, ktorých výstavba bola povolená podľa stavebných predpisov.
(2) Činnosti podľa odseku 1 písm. a), b), c) a e) je držiteľ povolenia alebo ním poverená osoba povinná vopred oznámiť vlastníkovi, to neplatí, ak ide o
a) bezprostredné ohrozenie života, zdravia alebo majetku osôb a pri likvidácii týchto stavov,
b) stav núdze alebo predchádzanie jeho vzniku,
c) poruchy, údržbu alebo havárie na zariadeniach sústavy alebo siete a počas ich odstraňovania
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prekladka vedenia NN

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Nov 2017, 19:11

1-Princip je taky že vy potrebujete elektriku nie distribučka.
2-A bohužiaľ bezdrátový prenos elektriny este nevymysleli.

3-Mimochodom distribucka z penazi za elektriku čo spotrebujete nevidi ani cent. Distribucka ma na starosti rozvody nie predaj elektriny.

1- Distribučka potrebuje naše peniaze tak isto ako my jej prenosovú sústavu.
2.Opýtaj sa Teslu.
3.Pozrel si si na faktúre za elektrinu, kolko percent zo sumy je cena za odobratú činnú energiu a kolko za distribúciu tej energie??,
Tak kam idú tie peniaze, a z čoho teda žije distribučka? :wink:

Ale burizon, má v tej myšlienke kus pravdy, pretože aj ked uznávam princíp, že štátny záujem je nadradený súkromnému a sú na to vysvetlitelné dôvody, ale prečo by aj štát nemal nejakým spôsobom odškodňovať,alebo zvýhodňovať tých, ktorým nejakým spôsobom obmedzuje ich práva z pozície zákona.
Nie sú to len stlpy na pozemkoch, ale aj plynovody, vodovody,ktoré sú na súkromných pozemkoch, ale aj dialnice.

Ponad našu záhradkársku osadu malo ísť vedenie 22kV k novobudovanému obytnému komplexu,tak samozrejme rozmerali rozteče stlpov a vykopali jamy. No samozrejme jeden im vyšiel osadiť tak, že PRESNE ,,trafil,, do môjho betonového múrika medzi prístupovou cestou a mojou záhradkou,takže ho pracne rozbili a vykopali jamu.Akoby sa nedala posunúť o pol metra na jednu , alebo druhú stranu. :mrgreen:
Nakoniec aj tak osadili stlp inde, ale opraviť múrik ich už nenapadlo. :mrgreen:
Pri stavbe dialnice ZV-ZH, mi zdevastovali celú polhektrárovú záhradu ,preložili tam trasu plynovodu,a vyplatili náhradu 4,20Kčs za m2. :mrgreen:
Tá dialnica je už v prevádzke od roku 1993 a dodnes nikto z dediny nevidel za zabratú pôdu ani halier, či cent. :mrgreen:

Pred pár rokmi mi zrazu za plotom zastala na ceste AVIA s plošinou, chlapík naštartoval pílku a poďho motorovou pílou orezávať mi horné konáre na šlachtenej velkoplodej lieske,ktoré boli od vedenia ešte si dva metre.Práve bola krásne zarodená a chýbalo asi mesiac do zberu.
Zastavila ich petarda ,ktorú som tam švacol, pretože ináč ma nepočuli,a potom to čo som im povedal, si za klobúk nezaložili.
Povedal som im, že ja si to skrátim aj sám, a vtedy, ked to bude v správnom termíne, nie podla nejakého debila ,čo ich pošle robiť od zeleneho stola.Takže sa spakovali a s omluvou odišli.

Charakterné od štátu by bolo aspoň to, že by obyvatelia nemuseli platiť dialničné známky,kedže do najbližších miest, sa ináč ako po dialnici nedostanú.Ale skôr najdeme na Venuši život, ako v našom štáte niečo ,čo má len trochu -CHARAKTER- :wink:
Sory za OT,ale nedalo mi.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Prekladka vedenia NN

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 08 Nov 2017, 19:42

5tko aj "zvyhodnuje". Pri nových stavbách patri náhrada. Bohužiaľ pri starych je to dedictvo režimu. Pokial vám rozbúrali plot nadarmo a nedali do pôvodného stavu neskúšali ste to reklamovať?

-- Spojený príspevok 08 Nov 2017, 20:57 --

Napisal som že distribučka nevidi ani cent z ceny za spotrebovanú energiu nie ze nedostane ani cent vôbec. Ale to co platime je cena za distribúciu k nám.

Ano su pokusy o bezdrôtový prenos energie aby nahradili vedenia avsak zatial je to neralne a dlho zrejme aj bude.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prekladka vedenia NN

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Nov 2017, 20:34

,,Napisal som že distribučka nevidi ani cent z ceny za spotrebovanú energiu nie ze nedostane ani cent vôbec. ,,

Chceš povedať, že by mala dostať ešte aj podiel s toho čo prenesie?

Nesranduj, to ako keby dopravca mal dostať aj podiel z predaja za tovar, ktorý doviezol do obchodného reťazca a vyučtoval si za to svoje dopravné náklady. :wink:

,,Ale to co platime je cena za distribúciu k nám.,,

No veď o to ide, že práve tá položka tvorí takmer
70% faktúry za EE.

Pre IH- možno by stálo za pokus, riešiť to výmenou holého vzdušného vedenia, za pár metrov samonosného kábla, ak by to bolo výkonovo možné, predsa by to bolo bezpečnejšie .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Prekladka vedenia NN

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 09 Nov 2017, 05:50

Nie to som povedať nechcel. Každopadne reagoval som na tvrdenie ze distibucka vyrobi a este aj preda. Ani nevyrobí, ani nepredá.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Prekladka vedenia NN

Príspevok od používateľa burizon » 09 Nov 2017, 06:33

Lukino, čo ti mám na to povedať. Ty si zasiahnutý princípom distribučka. Ja do toho, tak podrobne nevidím ako ty. To znamená, že ja platím za odber el. energie podľa faktúry a vôbec ma nezaujíma, že je to nejako rozdelené. Hej, po novom máš nárok na jednorázové odškodnenie, ak si ho uplatníš (musíš o ňom vedieť), ale je to asi len do 1000€. Ja som to započul iba okrajovo, ale ty ma určite poučíš. A ten princíp je:
chodíš na môj pozemok, obmedzuješ ma v jeho užívaní, znepríjemňuješ mi život, tak plať! A nie jednorázovo ako si to napísal. Mňa nezaujíma, že si distribučka. Hej, hej, štátne záujmy, ktoré sú nadradené. Ja som len načrtol, ako by to malo fungovať v štáte, ktorý si váži svojich obyvateľov, však tí tvoria štát,chodia do práce a platia dane. Škoda reči s tebou, ty si vidíš iba na špičku distribucie, či nosa?
0

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Prekladka vedenia NN

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 09 Nov 2017, 08:13

Burizon no je to v zakone. Ak o tom niekto nevie jeho chyba. Čo do výšky- má to byť primerane. Koľkokrát na ten pozemok distribucka ide? Pri udrzbe alebo poruche?

Ak ide o poruchu na vešej prípojke už vám až tak nevadí ked vam aj pol zahrady zdevastuju čo? To u nas v dedine sú takí nie a nie aby do "zahrady" (rozumej priestoru zarasteneho burinou) vošli rebríkom ale ked im 3 hodiny nešla elektrika prvy boli čo by tam zniesli aj tak len abyuz mohli pozerať telku. To uz im nevadilo ani 20 tonové nákladné auto.

-- Spojený príspevok 09 Nov 2017, 09:18 --

Ano je blbosť že vedenia idú cez sukromne pozemky. Ale to je dedictvo minulého režimu. Za to distribučka nemôže. Tí skoršie narodeni si mohli zmenu vybojovať aj skôr ako v 89-tom.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok