Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 28 Jan 2018, 09:31

OM5NU napísal:Samanko, ja som ale písal o nových častiach distribučnej sústavy, nie jestvujúcich. V STN 331500 čl. 3.2 sa nič nepíše o východiskových revíziách, tam sa preberajú pravidelné.
Druhá vec je, že vyhláška je legislatívne nadradená norme a nižší právny dokument nemôže popierať vyšší. Teda ak je niečo v norme dovolené a vo vyhláške, alebo v zákone nie, tak platí vyhláška alebo zákon.
Toto sa týka aj napr. čl. 3.3 o možnosti predĺženia lehoty pravidelných revízií až na dvojnásobok v organizáciách s vlastným poriadkom preventívnej údržby. Kedysi to tak bolo, dnes to už ale neplatí.

Uvedené platilo do momentu vydania/doplnenia prílohy č. 8 do vyhl. 508/2009 Z.z. kde bola prebratá tabuľka s lehotami revízií z STN 331500. To znamená, že tie lehoty vyhláška zozáväznila a články normy, ktoré sú s tým v rozpore sa stali neplatnými.
Východiskové revízie sa robia u vn i nn rozvodov.
A taktiez sa vykonáva aj pravidelná kontrola a prehliadka u všetkých vedení.

-- Spojený príspevok 28 Jan 2018, 10:42 --
Samanko napísal:Lukino55555 áno, ešte stále to platí.

-- Spojený príspevok 27 Jan 2018, 16:11 --

Na druhú stranu, robí sa tam tak veľké ho.... a nie udrzba a tobôž nie kontroly..ak nerátam, že vypilia strom ktorý im ide zhodiť vedenia, tak nič moc..hlavne v tých posledných častiach nn distribúcie...
A mimochodom rezat stromy v okoli vedenia nie je starosť distribúcie ale starosť majiteľov pozemkov. Sice je pravdou že tí sa zväčša na to vykašlú. No a potom pri väčšej burke či vetre su tisice ludi bez elektriky... nuz co Kto chce kam pomôžme mu tam.
0

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa OM5NU » 28 Jan 2018, 11:02

Lukino, správne si mal napísať, že východiskové revízie sa musia robiť... ale nie vždy sa robia. Taká je, bohužiaľ slovenská realita.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Merak » 28 Jan 2018, 13:01

Som zvedavý, ako sa meria impedančná slučka pri VN 22kV alebo viac.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 28 Jan 2018, 13:42

OM5NU napísal:Lukino, správne si mal napísať, že východiskové revízie sa musia robiť... ale nie vždy sa robia. Taká je, bohužiaľ slovenská realita.
No čo ja viem VŽDY sa vychodiskove revizie robia. Niekde aj opakované.

Merák ako by si chcel merať impedanciu slučky pri sieti IT?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Merak » 28 Jan 2018, 13:55

Ok
Tak impedanciu siete Rs, či tá asi nie je povinná?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Samanko » 29 Jan 2018, 21:38

Lukino55555 napísal: Východiskové revízie sa robia u vn i nn rozvodov.
A taktiez sa vykonáva aj pravidelná kontrola a prehliadka u všetkých vedení.
A nie a nie a nie. Keby som fotil tie PRIS skrine stare, srobami posrobovane, dokonca niekde neboli ani poistky, iba posrobovane droty na poistkovych spodkoch.. Tam nebola ani urzba, ani prehliadka..

Ok, ja netvrdim, ze na celkom slovensku vsetky distribucky nato kaslu.. niekde vsak uplne zvysoka..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa trunek » 29 Jan 2018, 21:58

ja mám skúsenosť, že na revíznu správu napíšem, že zariadenie je v rozsahu revíznej správy bezpečné. Pokiaľ to je prípojka, tak je v texte napísané, že je potrebné meranie po pripojení. Distribučka chce mať istotu, že ak to napojí tam im to nevyskratuje. Preto je tam tá revízia. V Mochovciach sa mi napr stalo to, že ma TI niekoľkokrát otočila a to až tak, že som musel napísať "východisková revízna správa pred funkčnými skúškami". Takže doslova pracovníci TI chceli vedieť, či je ten daný rozvádzač bezpečný aby ho mohli začať skúšať. Tiež sa jednalo o vizuálnu prehliadku a meranie izolačných stavov. Bol to jeden pán, ktorý si na tom dosť potrpel na takomto presnom názvosloví. Takže aj teraz, kamoš dopájal nejaké obvody. Takže názov OPaOS bolo, revízna správa pre doplnenie elektroinštalácie v zmysle projektu XYZ.... no a v správe som napísal presne čoho sa to týka a že neriešim jestvujúcu inštaláciu.... Bolo kopu stavenoskových rozvádzačov (antoníkov) aj v Jaguári a nemali problém ani IP ak som dal revíziu na antoník iba izolačné stavy ak bol napájaný cez vidlicu. Ale v správe som uviedol, že sa jedná o izolačné stavy a RCD a impedancie neboli merané nakoľko dané zariadenie bolo bez napätie. Ale napísal som, že po pripojení na miesto určenia to je potrebné zmerať..... Takže sa vždy snažím čo najlepšie opísať za akých skutočností sa meranie robilo a čo bolo možné a čo nebolo. Keby napíšem, že som meral impedančné a o týždeň prehodia antoník niekam inam a majú tam iné hodnoty alebo nedajbože bol uvoľnený PE alebo proste nejaká porucha tak za to beriem zodpovednosť? Takže čo najlepšie a najpresnejšie vyšpecifikovať.
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Merak » 29 Jan 2018, 23:44

Lukino55555 napísal: Merák ako by si chcel merať impedanciu slučky pri sieti IT?
Ale ja ju meriam v sieti TN
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa ondistef » 30 Jan 2018, 10:04

Samanko napísal: ...
A nie a nie a nie. Keby som fotil tie PRIS skrine stare, srobami posrobovane, dokonca niekde neboli ani poistky, iba posrobovane droty na poistkovych spodkoch.. Tam nebola ani urzba, ani prehliadka..

Ok, ja netvrdim, ze na celkom slovensku vsetky distribucky nato kaslu.. niekde vsak uplne zvysoka..
Distribučky, to je štat v štáte a majú tam aj rovnaký bordel. Spomeniem len ističe pred elektromermi v bytovke, kde dobrých 90% nesedelo s tým, čo mali oni v zmluvách a pritom boli zaplombované.
0

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 30 Jan 2018, 13:18

Samanko. No ono tam tie poistky zrejme neboli schválne.
0

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 30 Jan 2018, 18:53

Merak napísal:
Lukino55555 napísal: Merák ako by si chcel merať impedanciu slučky pri sieti IT?
Ale ja ju meriam v sieti TN
Ano ale vn je v sieti IT.

Konkretne k tym meraniam

v knihe od meraveho je len napäťová skúška, izolačné odpory, prechodové odpory a odpor uzemnenia spolu so zemným odporom. Tusim ze viac ani nemeraju.
0

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa OM5NU » 31 Jan 2018, 19:28

Lukino55555 napísal: No čo ja viem VŽDY sa vychodiskove revizie robia. Niekde aj opakované.
Každá časť elektrickej inštalácie (aj dorábaná, rozširovaná) musí mať revíznu správu pred uvedením do prevádzky a bez nej sa nesmie prevádzkovať. Na tom sa asi zhodneme. Distribučka urobí novú prípojku, napr. odbočenie zo stĺpa a ukončí to skriňou SPP - a aj na toto by Ti mali dať revíznu správu. Už si takú niekedy videl, keď vravíš, že sa robia vždy? Lebo ja nie.

-- Spojený príspevok 31 Jan 2018, 19:52 --
trunek napísal:ja mám skúsenosť, že na revíznu správu napíšem, že zariadenie je v rozsahu revíznej správy bezpečné. Pokiaľ to je prípojka, tak je v texte napísané, že je potrebné meranie po pripojení.

Bolo kopu stavenoskových rozvádzačov (antoníkov) aj v Jaguári a nemali problém ani IP ak som dal revíziu na antoník iba izolačné stavy ak bol napájaný cez vidlicu. Ale v správe som uviedol, že sa jedná o izolačné stavy a RCD a impedancie neboli merané nakoľko dané zariadenie bolo bez napätie. Ale napísal som, že po pripojení na miesto určenia to je potrebné zmerať..... Takže sa vždy snažím čo najlepšie opísať za akých skutočností sa meranie robilo a čo bolo možné a čo nebolo. Keby napíšem, že som meral impedančné a o týždeň prehodia antoník niekam inam a majú tam iné hodnoty alebo nedajbože bol uvoľnený PE alebo proste nejaká porucha tak za to beriem zodpovednosť? Takže čo najlepšie a najpresnejšie vyšpecifikovať.
Takže v revíznej správe si napísal, že zariadenia je spôsobilé prevádzky v zmysle STN 331500 a STN 332000-6 (Na to sa vlastne revízia robí, aby sa to potvrdilo.)? A ako si overil zásadnú podmienku na preukázanie bezpečnosti predpísanú pri meraní v sieti TN keď to nebolo pod napätím?
Do revízky nemôžeš dať, že bude spôsobilé ak sa ešte čosi urobí. Tam to musí byť jednoznačne: je, alebo nie je spôsobilé prevádzky.
Myslíš si, že by si vyhral súdny spor ak by takáto prípojka niekoho zranila a v Tvojej revíznej správe by bolo v závere, že je spôsobilé?

K tým antoníčkom s napojením na vidlicu: Tie môžeš odmerať pripojené kdekoľvek, lebo overuješ stav toho samotného antoníčka a vlastného zapojenia v ňom. V podstate urobíš to isté ako v overovaní pre atest pri výrobe (ak je antoníček nový, stačí Ti atest, ak už bol používaný, musíš ho skontrolovať). To, že by niekto utrpel úraz z dôvodu špatne zapojenej zásuvky, do ktorej pripájaš iné zariadenie cez vidlicu nie je Tvoj problém (teda pokiaľ si nerobil revíziu aj na tú zásuvku).
0

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 01 Feb 2018, 19:43

Ano videl.
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa trunek » 01 Feb 2018, 23:31

OM5NU - v revízii mám napísané aké normy a aké články. A vždy v rozsahu revízie. A následne mám napísaný v revíznej správe bod, kde je konkrétne vyšpecifikované čo som meral, čo nie a na čo sa to nevzťahuje. Napr ako el.inštalácia domu. Tiež napíšem, že nerevidujem dátové rozvody TV a Koax a tiež do OP a OS nepatria spotrebiče s pohyblivým prívodom. Takto som si vyšpecifikoval čo tam nesedí. A tak isto aj v prípade antoníčku. Nameral som v zmlysle nejakej STN a nejakého článku izolácie, spojitosť, kontrola atď....ale nerobil som v zmysle nejakej STN a nejakého článku meranie vypínacej slučky, pretože zariadenie bolo v čase OP a OS bez napätia a je potrebné po zapojení preveriť tento stav v zmysle meraní nejakej STN a nejakého článku v nej. Osobne si myslím, že som na 100% vyvynený ak by boli zlé impedančné služky a vyhral by som každý spoj nakoľko je v mojom dokumente jasne definované čo bolo robené, čo nebolo robené a čo treba robiť. Opakujem, vyotáčali mia chlapci z TI keď som robil uvádzanie do výroby VTZ skupiny A a to isté aj v LV výroba, vstrekolisy atď....naučilo ma to dosť. Prečerpávačky, klaudačky, papierovačky.....trošku som sa v tom naučil behať. Takže vždy napíšem, že v zmysle rozsahu OP a OS je to ok, nie že v zmysle STN je to ok.....ja mám ešte aj vyšpecifikované čo sa v zmysle STN robilo a čo nie. A ak sa niekde nedalo (viacero výrobných priestorov) kde sa nedostaneš, videl som aj antoník za regálom ktorý mal výšku 8m takže ho neodsunieš. Predošlá OP a OS vyhovujúca. Ja som napísal, že neprístupné meraniu. Takže hej, myslím, že by som bol v kľudne keby sa niečo také stalo....
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

alois

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa alois » 02 Feb 2018, 06:10

Ja mám v revíznej písané: " Ku dňu X.X. XXXX je ...... nakoľko deň po mne príde domáci elektrikár a urobí si úpravu podľa svojho a ak sa niečo stane, tak to nie je 100% na mňa.

Už sa mi stalo, že antoníčka som zmeral, hneď na to ho dali von na stavbu, prekryli paletou. Cez paletu do 10 minút prešla Ávia a klinček z dreva sekol kábel. (vyrazilo istič) Prišiel elektrikár z izolačkou a igelitovým sáčkom, separoval žily, zaizoloval a uložil do sáčku. Obtiahol ističe a život išiel ďalej. Stavbyvedúci to videl a bol bez reakcie.

Ale OPOS a merania ručného náradia boli vykonané načas....

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Merak » 02 Feb 2018, 09:11

ja si pre istotu aj fotím čo sa dá a archivujem
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa OM5NU » 05 Feb 2018, 15:20

Trunek, s tým popisom toho čo presne a kde sa meralo súhlasím, to je OK. Tak by to mal robiť každý zodpovedný revízny technik. Ale zásadný problém v Tvojej interpretácii je toto: "Nameral som v zmlysle nejakej STN a nejakého článku izolácie, spojitosť, kontrola atď....ale nerobil som v zmysle nejakej STN a nejakého článku meranie vypínacej slučky, pretože zariadenie bolo v čase OP a OS bez napätia a je potrebné po zapojení preveriť tento stav v zmysle meraní nejakej STN a nejakého článku v nej."
Revízna správa je doklad o spôsobilosti elektrického zariadenia k prevádzke a v norme sú predpísané merania, ktoré musíš urobiť na toto overenie. Bez zmerania impedancie vypínacej slučky sa to zistiť nedá (áno, akademicky sa to dá aj bez napätia, ale musel by si to mať aj tak fyzicky pripojené - síce bez napätia ale pripojené aby si mohol zmerať tú impedanciu - v tomto prípade odpor vedenia- aj so všetkými spojmi, ktoré tam sú/majú byť). Východisková revízna správa musí byť bez nezhôd s normami. Teda nielen správa, ale hlavne inštalácia. Nemôžeš tam napísať, že je spôsobilé, ale ešte ho treba premerať. To premeranie si povinný urobiť Ty pred vydaním takéhoto záveru. Ak nejaké merania alebo časti elektroinštalácie chýbajú, môžeš vydať maximálne tak protokol o prehliadke, meraní izolačného stavu, alebo čiastkovú revíziu kde vyhodnotíš aj vhodnosť a správnosť použitých materiálov a prvkov, no nesmie to byť východisková, ale iba čiastková revízia aby bolo jasné, že to nie je kompletné a niečo tam ešte chýba.

Treba si uvedomiť, že pri nn prípojke sa bavíme o jednom vývode/okruhu, nie rozsiahlej inštalácii! Tam je to iné a keď sa pri opakovanej revízii nedostaneš k nejakej časti elektroinštalácie - tam môžeš napísať, že si ju nerevidoval, lebo Ti nebola sprístupnená - teda dávaš revíziu na celú inštaláciu okrem tej nesprístupnenej časti. Ak by sa stal úraz na nej, zodpovedný by bol prevádzkovateľ zariadenia, lebo si nesplnil zákonom stanovené povinnosti - neumožnil Ti overiť bezpečnosť časti inštalácie.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok