zapojenie 3f motora na 230V

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Feb 2023, 12:45

Nemyslím si, že jednofázový motor je až také "iné kafé". Samozrejme, je optimálnejšie navrhnutý, nemá tretinu vinutia zbytočného, (čiže môže byť menší, možno aj lacnejší). Vinutia má mechanicky posunuté o 90 st., (trojfázový motor o 120 st.), no princíp činnosti je úplne rovnaký. Jednofázové pulzačné magnetické pole sa snažíme fázovým posuvom prúdu, (kapacita, odpor), v rozbehovom/ behovom vinutí zdeformovať na elipsu, aby sa motor rozbehol. A keď sa už točí, tak môže ísť aj na jednu fázu, prípadne aj s pomocou behovej fáze.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Atlan » 08 Feb 2023, 06:18

Este si zabudol ze ten motor bude vecsi a budes moc z neho odoberat mensi vykon. Zvecsa to konci tak ze ten motor je pretazovany, navyse vinutie je zvecsa tensie ako u 1f motora pre uvazovany vykon.
Na jednu fazu moze ist ale vykon zalostny. Ten kondik tam musi byt pripojeny. Na velmi nenarocne pouzitie z nizkym zatazenim.

68E a za tyzden doma pac to ma v PL alebo DE € 62,21 40%OFF | VEVOR VFD Inverter Variable Frequency Drive Converter 1.5/2.2/3.0/4.0/5.5/7.5KW AC 220V 3P Output Speed Controller for Motor CNC
https://a.aliexpress.com/_mMCZlzu
0

juri23
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 10 Jún 2010, 00:00
Vek: 35

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa juri23 » 08 Feb 2023, 13:05

Atlan, vdaka za link, pre tejto cene sa to oplati... este otazka pokial to pojde cez menic tak vykon motora ostava zachovany bez ohladu na otacky?
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Atlan » 08 Feb 2023, 13:25

Nie vykon sa znizuje, ked zecjevto len vypocitana hodnota. Ty tam zadas stitkove udaje z motora. Ale vies si tam potom nastavit krivku res parametre o koolko mozes pretazovat motor. Samozrejme pri poriadnom chladeni. Od 10hz to vies pouzivat, len bacha toto je zakladny menic. V/f
0

robo91
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 23 Sep 2023, 17:45

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa robo91 » 23 Sep 2023, 17:51

Pozdravujem, riesim jeden motor, ktory som uspesne s pomocou kondenzatora zapojil na 230V. Ma svorkovnicu a pôvodne bol zrejme zapojeny na 400V. Ide o mensi motor s vykonom na stitku 600W. Toci sa, ma dostatocny vykon, ale problem spociva v tom, ze aj pri prevadzke bez zataze sa tak prehrieva, ze na nom clovek po 10 minutach neudrzi ruku. Viete mi prosim poradit, kde moze byt chyba? Dakujem
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Sep 2023, 18:48

Blbo si to zapojil, motor môže byť zlý, (napr. medzizávitový skrat), alebo si to prepálil s kapacitou rozbehového/ behového kondenzátora.

Motor je zrejme konštruovaný na 400 V do hviezdy, čiže jedno vinutie je navrhnuté na 230 V. Zapoj 230 V na niektoré vinutie, (môžeš postupne vyskúšať všetky tri) a motor ručne roztoč. Motor sa musí začať točiť. Nechaj ho dlhšie bežať naprázdno. Ani pri jednom vinutí nesmie hriať. Týmto vylúčiš medzizávitový skrat a že je motor elektricky (takmer) v poriadku.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

ddaammiinn
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 01 Máj 2015, 12:12
Vek: 26

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa ddaammiinn » 06 Jan 2024, 19:44

Zdravím
Chcel by som z tohto motora spraviť malú čelnú brúsku (v dielni kde ju chcem použiť nemám prístup k trom fázam) Čítal a pozeral som videa ako na to, ale niečo mi uniká a neviem čo. Podľa výpočtu by to malo byť asi 50 μF. Začal som s 12 μF to bolo v poriadku (iba trochu slabé) Čím som išiel vyššie tým to bolo horšie, pri 35 μF motor vibroval a ako je na videu skoro skákal po stole. U 50 μF som sa už bál že to neprežije.

https://www.youtube.com/watch?v=h9JnldLf4Bw
Prílohy
IMG_0653.JPEG
IMG_0654.JPEG
IMG_0652.JPEG
IMG_0651.JPEG
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Atlan » 06 Jan 2024, 20:08

Ked to zapojis ako treba do trojuholnika robi to co?
0

ddaammiinn
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 01 Máj 2015, 12:12
Vek: 26

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa ddaammiinn » 06 Jan 2024, 20:20

Čo som skúšal pri zapojení do trojuholníka pri 12μF vibruje viac, ako pri hviezde.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa jezevec » 06 Jan 2024, 20:59

Nemáš náhodou v háji ložiska?
Pokud ne, vypadá to na házející rotor.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Jan 2024, 21:28

Uvedom si, že každé vinutie je na 220 V. Ak ho zapojíš do hviezdy, (vinutia sú v sérii, tak motor má nižší výkon , ale aj magnetické sýtenie. (Inak aj prebudenie vinutia, napr. pripojením 220 V vinutia na 400 V, môže motor hodne "rozhučať" a napokon aj spáliť).

No na odskúšanie motora nepotrebuješ pripájať žiadny kondenzátor. Stačí pripojiť len fázu a nulák na niektoré vinutie, (začiatok a uzol), a motor roztočiť. Mal by hladko dosiahnuť trochu nižšie otáčky, ako sú menovité. (Podľa mňa, aj medzizávitový skrat na (akože) vybranom "rozbehovom" vinutí, môže presýtiť motor a tento začne hučať.)

Vlastne ešte inak. Ak zapojíš motor do hviezdy a postupne zapojíš 230 V na jednotlivé fázy a stred a motor vždy roztočíš, (rukavicou za hriadeľ), tak odskúšaš všetky tri vinutia na medzizávitový skrat. A tento určite nebude na všetkých troch vinutiach naraz, (čiže motor nebude po každej "hučať").
Ak motor bude "hučať" pri všetkých troch vinutiach, tak asi bude mechanicky v neporiadku.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

ddaammiinn
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 01 Máj 2015, 12:12
Vek: 26

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa ddaammiinn » 07 Jan 2024, 14:33

Vyskúšal som zapojiť postupne všetky tri vinutia. Motor sa vedel sám rozbehnúť a pri všetkých vibroval.
https://www.youtube.com/shorts/y-paWrffcEs
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa jezevec » 07 Jan 2024, 15:02

A to ti nevadí, že má malé otáčky? Měl by mít 1380ot a to zjevně nemá.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Jan 2024, 17:57

ddaammiinn napísal:
07 Jan 2024, 14:33
Motor sa vedel sám rozbehnúť a pri všetkých vibroval.
Ten motor je nejako elektricky "šiahnutý". Nemal by sa sám roztočiť, nemal by vibrovať, len jemne vrčať a netočiť sa. (Dosť často sa napríklad u malých ventilátorových motorčekov vyrobí závit nakrátko = medzizávitový skrat, aby sa motor sám roztočil. A toto sa podobá na ten stav.)

No a po roztočení by mal hladko dosiahnuť (takmer) menovité otáčky. (To "takmer" je o pár desiatok otáčok menej u jednofázového motora, ako sú asynchrónne otáčky u trojfázového motora. Na jeho činnosť je zrejme potrebný mierne väčší sklz.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1683
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa cs001 » 07 Jan 2024, 20:33

to dolfi:
"roztočíš, (rukavicou za hriadeľ),"
To by som nerobil. :wink:
Mal som asi 12 rokov chcel som v rukaviciach roztočiť sečkáreň, také čudo ako na foto, len jej chýbalo to drevené držadlo, polámalo sa takže tam bola len kovová tyč. Rukavica sa mi "kúsla" a vieš si predstaviť čo nasledovalo... Našťastie som to nejako "utancoval" a nič vážne, okrem šoku, sa mi nestalo...
S tým motorom za istých okolnosti by to mohlo dopadnúť podobne ...
Prílohy
seckaren.jpg
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Jan 2024, 11:05

Sečkovicu poznám, za mlada som sa na nej narobil, (sekal sečku). Bola v humne, možno aj 100 m od domu. Prirobil som na ňu tuším nejaký 360 W jednofázový motorček. (Motor, remeň a remenicu zaobstaral otčim.) Bolo to slabé, hlavne na kôrovie, (steblá kukurice). Ale aj tak to dosť pomohlo. Postupne odišiel odstredivý vypínač, lebo sa to po každom odrezaní snažilo znovu rozbehnúť. Potom to išlo len na hlavné vinutie a rozbehlo sa to tým kolesom, (zotrvačníkom).

Ako tak spätne rozmýšľam, zadanie som nezvládol aspoň na 150%. Kábel dlhý, asi aj tenký, úbytok napätia veľký. Chcelo to pridať k 220 V aspoň 24 V z nejakého vhodného trafa. No neviem, či som o tomto riešení vtedy chyroval ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1683
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa cs001 » 08 Jan 2024, 17:15

...naša mala zotrvačník aj na druhej strane, takže mohli súčasne krútiť dvaja ľudia. Hej bola v stodole a každú sobotu sa sekala sečka aby bolo pre statok dosť na celý nasledujúci týždeň. Ako decka sme pomáhali. Ešte existuje vo funkčnom stave.
Ako decka sme mali zábavu roztočiť to naprázdno na maximálne otáčky. Komu sa to bude dlhšie krútiť. Boli to riadne fofry a dobeh vďaka zotrvačníkom dosť dlhý. Keby sa mi rukavica kusla pri vyšších otáčkach, tak to by som asi už tak ľahko nerozchodil. Keby sa takto zabávali moje decká, asi by mi to nebolo jedno, ale my sme toho mavystrajáli...
Videl som aj elektrifikovanú sečkareň, ale ta mala riadne koleso na plochý remeň a asi 3-4kW motor, ktorý sa podľa potreby prehadzoval na cirkulár, šrotovník, sečkáreň...
Jednému chlapovi u nás chytila sečkaren ruku. Zobralo mu to prsty. Roztočená sa nedá vďaka zotrvačnosti len tak ľahko zastaviť.
Neskôr v praxi som sa stretol s prípadom keď NC horizontka chlapovi utrhla ruku. Stroj sme servisovali...
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Jan 2024, 19:23

Táto sečkovica bola s veľkou plochou remenicou, (a zotrvačníkom). Pôvodne bola poháňaná "gepľom" (koňmi). Doinštalovať motor nebol problém. Stačil jeden klinový remeň na tú plochú remenicu. Problém bol, že k dispozícii bola len jedna fáza. Doteraz nechápem, prečo vtedy boli k dispozícii jednofázové motory tak do 400 W. Dnes sú na kompresoroch aj 2,2 kW.

Moji potomci, keby som začal rozprávať čo sme vystrájali, tak budú na mňa pozerať, že či mi preskočilo ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

ddaammiinn
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 01 Máj 2015, 12:12
Vek: 26

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa ddaammiinn » 08 Jan 2024, 19:31

Tak najlepšie asi bude kúpiť jednofázový. Škoda, lebo na tri fázy ide dobre. Je možné, že ho niekto zle previnul?
https://youtu.be/-sFejge-AGY
Prílohy
IMG_0659.JPEG
IMG_0661.JPEG
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Atlan » 08 Jan 2024, 19:43

Za 30 alebo 55E mas menic....
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok