zapojenie 3f motora na 230V

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ddaammiinn
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 01 Máj 2015, 12:12
Vek: 26

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa ddaammiinn » 08 Jan 2024, 19:55

Atlan napísal:
08 Jan 2024, 19:43
Za 30 alebo 55E mas menic....
Dáš mi tip na nejaký slušný ? Veľmi sa v tom neorientujem.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Jan 2024, 19:58

Napríklad nový menič: https://www.kelheim.sk/produkt/frekvenc ... 50-2s0007/ . A motor treba zapojiť na 230 V do trojuholníka !

Tak to fakt nechápem, v čom môže byť problém s týmto motorom pripojeným na jednu fázu ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa enigma » 08 Jan 2024, 20:36

Dolfi napísal:
08 Jan 2024, 19:23
Táto sečkovica bola s veľkou plochou remenicou, (a zotrvačníkom). Pôvodne bola poháňaná "gepľom" (koňmi). Doinštalovať motor nebol problém. Stačil jeden klinový remeň na tú plochú remenicu. Problém bol, že k dispozícii bola len jedna fáza. Doteraz nechápem, prečo vtedy boli k dispozícii jednofázové motory tak do 400 W. Dnes sú na kompresoroch aj 2,2 kW.

Moji potomci, keby som začal rozprávať čo sme vystrájali, tak budú na mňa pozerať, že či mi preskočilo ... :wink:
si si istý že koňmi ? nebolo to náhodou poháňané motorom a transmisiou ? a remeň sa nahadzoval a zhadzoval podľa potreby ? priahať koňa na takú malú by bol asi trochu luxus .
0

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Milanko » 09 Jan 2024, 03:50

Zdravím, ja som na pohon mlynčeka použil elektrické servo riadenia auta ŠKODA. Napájanie 12 V Js. Dobrý výkon, dobrá regulácia otáčok, chod -vpred, vzad. Na jednu zabíjačku 12V akumulátor vydrží v pohode a potom ho dobijem.
Odbočil som od riešenia problému zapojenia 3f motora na 230V.
S pozdravom
Milan
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Jan 2024, 09:05

enigma napísal:
08 Jan 2024, 20:36
... si si istý že koňmi ?
Áno, som si istý ! (Viď.: http://spmnitra.sk/program-na-objednavk ... ace-gepla/ ). Trojfázová sieť nebola k dispozícii a načo obchádzať nejaký "stabilák", keď boli kone.

To bol pozostatok pomerne veľkého hospodárstva, pár koní, tuším dvanásť kráv, prasce, ... Otčim bol vyučený ŠPIČKOVÝ mäsiar a "dobiehal" to s dvoma kravami a nejakými prasiatkami. Kým som odišiel do školy, narobil som sa. Ešte počas školy a aj keď som už bol ženatý, som chodil pomáhať. (Hlavne zberať burgyňu, vyvážať hnoj a na zabíjačku ... :wink: )
1
Obrázok 1
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa cs001 » 10 Jan 2024, 11:13

Áno takýto pohon sme mali v záhrade u druhého deda. Dedo bol väčší gazda, mal aj mláťačku, ťažko znášal následky násilnej kolektivizácie. Odmietol pracovať pre JRD, našiel si robotu v cukrovare. Časť pozemkov 1/3 som podedil. A druhý dedo (menší gazda) pracoval až do 70 rokov v JRD ako zootechnik, uznávaný odborník...

Z toho pohonu "gepľa" po zemi viedol dlhy hriadeľ, ktorý končil v stodole. Primárne slúžil pre pohon tej mláťačky (aj tu dedovi zobrali, aj kone)... Nespomínam sa ako sa to u nás volalo. V prevádzke som to nevidel.
Malo to výkon 1HP, poháňal to jeden kôň :D
Také pohony som videl u nás vo viacerých záhradách.
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Jirka84 » 10 Jan 2024, 12:14

Dolfi, omlouvám se za reakci na Tebe a tím "mimo název vlákna", ALE:

doufám, žes u toho valacha , co patřil i do lesa, nebyl osobně jako "vodič". Já jsem pomáhal u mlátičky už v sedumapadesátem jako 6tiletý,
ale to už měli "ujo" v Komorní Lhotce (Ligotce) coby poslední místní statkář na statku klasický motorový pohon k tomu pásu (nepočítám 4 koně 8 krav, ovce, kozy, včelíny, kde jsem dráždil včeličky i od nich dostal aspoň 3x coproto atd. atd.!)
Nejprve jsem snášel snopy na poli , kde babky stavěly panáky a po oschnutí a svozu na statek se spustila nejprve mlátička , z žebřiňáku jsem podával později i se staršími "chalanmi" vidlema na stůl, kde "ujo" dával do mlátičky. Dole do pytlů sypaly ženské a chlapi uklízeli po schodech na půdu na sýpku. Taky jsem pak se ještě dokonce "mlátil s cepem" na mlatu po rozvázaných snopech, když bylo potřeba dlouhou slámu do strožoků.
To se vymlácené obilí z mlatu dávalo přes násypku do čistícího mlýnku = fofra s ručním pohonem, kde se odfoukávaly plevy od obilí, které se propadávalo přes různě hrubá síta. Dobré přepadávalo do pytlů a poškozené postupně dolů , kde se třídilo podle velikosti pro dobytek.
I díky tomu "super pohonu mlátičky" jsem chtěl být už tehdy elektrikářem !!!
Jó, to jsou vzpomínky z mládí nás "dříve" narozených" ... :lol: :applause:

PS zjišťuju, že si pamatuju víc z mládí , než co jsem měl včera k večeři, proto přidávám obrázky pro vysvětlení mladým k těm mým "cizím" názvům" :wink:
Prílohy
fofr.jpg
mlátička.jpg
mlátička.jpg (10.13 KiB) 740 zobrazení
cep.jpg
cep.jpg (11.47 KiB) 740 zobrazení
mlat.jpg
mlat.jpg (11.96 KiB) 740 zobrazení
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Atlan » 10 Jan 2024, 17:44

ddaammiinn napísal:
08 Jan 2024, 19:55
Atlan napísal:
08 Jan 2024, 19:43
Za 30 alebo 55E mas menic....
Dáš mi tip na nejaký slušný ? Veľmi sa v tom neorientujem.
Na 3 stranke toho vlakna som daval odkaz
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa enigma » 10 Jan 2024, 23:03

PS zjišťuju, že si pamatuju víc z mládí , než co jsem měl včera k večeři, proto přidávám obrázky pro vysvětlení mladým k těm mým "cizím" názvům" :wink:
[/quote]
Jirka , prvá fotka je vetrák ( rajtár ) a pôvodne sa otáčal ručne .
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Jan 2024, 19:15

V roku 1985-1990 sme na tomto
image.png
image.png (162.96 KiB) 636 zobrazení
po jednom kuse, (ale bez rucky) oddelovali zrna pukancovej kukurice od toho stredu (neviem ako sa tomu hovori) cez motor s klinovym remenom, ktory nebol zakryty. :biggrin: bezpecnot na prvom mieste.


Na tomto
image.png
image.png (78 KiB) 636 zobrazení

sme to potom cistili. Zrna sa sypali po naklonenej rovine tam z lava pod tym ventilatorom, cez to okienko dole pri tej prvej nohe vypadavali male polamane kusky z toho stredu klasu. To okienko je aj na opacnej strane. Cez ten kruhovy otvor sa natahoval vzduch do ventilatora, a tam vpravo sa vyfukovali tie lupienky co su okolo zrna. Vzdy to na jar ked sme to prefukovali vyzeralo ako keby snezilo.

Tento cistic mal len jeden z nasej dediny a ten cistic putoval od jedneho k druhemu (za maly poplatok) az kym vsetci si vyfukali to co potrebovali vyfukat (vacsinou klasicku kukuricu alebo ako aj my pukancovu kukuricu. Tu pukancovu kukuricu sme potom predali do popradskych baliarni a vy ste to potom kupovali v potravinach, robili si doma pukance a jedli. :biggrin:

EDIT:
este som si spomenul, ze potom neskor jeden chlapik si kupil takyto oddelovac zrna (ktory tiez putoval po celej dedine za maly poplatok),
image.png
a tam sa uz dali nasypavat klasy z prutenych kosov, s ktorymi sa klasy znasali dole z povaly. S tymto to uz islo ako po masle. S tym zelenym hore to trvalo par tyzdnov.

:D :D :D :D :D To su spomienky.....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa cs001 » 15 Jan 2024, 21:00

...keď už takto spomíname, to prvé zelené (už bez farby) asi ešte máme v rodnom dome na povale, dosť som sa s tým ako mladý nasúkal kukurice. Bol to taký "poloautomat".
A na čistenie obilia mal dedo už modernú čističku, celokovovú. Bol to taký dlhý valec zo sít, malo to veľký násypník a pohon bol ručný alebo asi tým geplom. Pamätám si to vyhodené vedľa stodoly, už nefunkčné. Volali to fukár. Čistilo sa tým obilie, z ktorého sa mlela múka. Niečo podobné ako na tomto odkaze. https://agriline.sk/-/predaj/cisticky-o ... 2832753300
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Milanko » 16 Jan 2024, 06:23

Zaujímavé, ako z problému zapojenia 3f motora na 230V stal do pozornosti spôsob života. Tento pohľad do minulosti je správny. Naši predkovia nemali Internet ani dnešnú techniku a vedeli prežiť. Aj ja som zažil presne to obdobie a boli to časy kedy si ľudia pomáhali a spojený prírodou. Ešte dnes mám odložený moržovák na kukuricu, ako pamiatku.
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok