rada - zapojenie TN-C - zásuvka

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Dec 2017, 19:18

Chlapci, spamätajte sa, nemá šajnu o elektrike...už podla vyjadrovania.... chcete mu pomôcť na ceste za anjelikmi do nebíčka?.
Viem sú skoro Vianoce,ale takto sa ich nemusí dožiť. :wink: Zrazu vám to nevadí, že sa vrta v zásuvke a ,,ani elektrikár sa v tom nevyznal,, asi tiež rovnaký odborník .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Dec 2017, 19:24

My mu neradíme, aspoň ja nie :D Ja som sa pýtal, ako to meria, veď sám uviedol, že ho to len zaujíma.

Ani Ty nie si vyštudovaný elektrotechnik, ale zas človek vie, že nemáš obe ruky ľavé a že zásah do elektrického zariadenia končí u Teba úspechom, nie škodovou udalosťou.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa anielikk » 03 Dec 2017, 19:48

5ko napísal:Chlapci, spamätajte sa, nemá šajnu o elektrike...už podla vyjadrovania.... chcete mu pomôcť na ceste za anjelikmi do nebíčka?.
Viem sú skoro Vianoce,ale takto sa ich nemusí dožiť. :wink: Zrazu vám to nevadí, že sa vrta v zásuvke a ,,ani elektrikár sa v tom nevyznal,, asi tiež rovnaký odborník .
síce nepoznám elektrikársky žargón, ale akú takú "šajnu" o elektrike mám, ako som písal pred tým, zaujímam sa o to skôr z teoretického hľadiska ako z praktického, nebudem to predsa zapájať, keď niesom si 100% istý, neviem prečo poniektorý z toho robia takú vedu, ako keby som staval bombu pre teroristov :biggrin:
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa jezevec » 03 Dec 2017, 19:52

Bombu ne, ale můžeš z toho vyrobit "elektrické křeslo".
Nejhorší jsou sebevědomí laici, nedokáží domyslet následky.
0

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa anielikk » 03 Dec 2017, 20:08

chápem, že elektrina a jej zapájanie atď... je ošemetné téma, ktoré môže z rôznych príčin skončiť smrťou, poškodeným majetku ....., ale ja som len chcel vedieť prečo sa tam ten prúd do toho kolíka dostal, nedáva mi to logický zmysel, zaujalo ma to, to je "vše" ,nikdy som nepovedal, že budem niečo zapájať alebo prerábať - to by som si nikdy nezobral na svoje "triko" na takéto zásahy je predsa poverená osoba v osobe elektrikára
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa Merak » 03 Dec 2017, 21:55

Poznáš Kirchhofove zákony?
Prúd tečúci jedným vodičom do záťaže sa rovná prúdu tečúcemu druhým vodičom zo záťaže.

Alebo si naštuduj ppjmy prúd a napätie a ako a kde sa merajú.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Dec 2017, 22:20

Nedajú sa mi otvoriť tie tvoje obrázky,mal si to dať normálne ako prílohu,nie odkaz na nejaké úložisko,takže len dedukujem o čo sa jedná z prečítaného.Pridám sa teda k tím ,čo berú na triko ,že možno budeš mať ohňostroj skôr ako na Silvestra. :lol:
Ak je tam vela vodičov v krabičke pod zásuvkou, musíš najprv identifikovať, ktoré vodiče sú prívod.Zrejme je to priebežná zásuvka a ostatné musia byť bez napätia.Najspolahlivejšie to zistíš dvojplovou skúšačkou,/vadaskou/alebo obyčajnou žiarovkou,lebo na multimeter sa nespoliehaj,môže ukazovať indukované napätie.Ked vypneš istenie, tak sa musí napätie stratiť.


Ak sa ti vracia fáza nazad na kolík , tak pravdepodobne je v okruhu zapojený nejaký spotrebič,takže skontroluj všetko a povyťahuj zástrčky zo zásuviek.Potom uvidíš,či sa to stratilo.Zapoj postupne do zásuviek napríklad nočnú lampu a uvidíš či bude svietiť,pretože ako
už to hore niekto písal, môže byť na prívode odpálený nulák a tak sa ti cez spotrebič vracia fáza aj na kolík aj na nulák a ak je odpálený, tak ti nebude žiarovka svietiť./teda nemala by /

Aj keby tam bol trojfázový rozvod, nemali by sa v jednej zásuvke stretnúť dve fázy, to by si ich nameral voči sebe ako 400V.
Držím palce, ale radšej v gumených rukaviciach. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa peterple » 03 Dec 2017, 23:09

Fúha. Tak táto téma je pre mňa naozaj silná káva. Vôbec mi nevadí že si pán pletie pojmy ako napätie a prúd. Ale čo mi vadí je to že si pán a ostatní čo mu radia myslí, že tým čo robí nemôže nič spôsobiť. Tvrdí že ho to len zaujíma ale pritom veselo odpája a pripája kdejaké vodiče v zásuvke ktoré zrejme pokračujú aj na iné zásuvky. Ako úplný laik si myslí že sa nemôže nič stať. Lenže tu popisuje extrémne nebezpečnú závadu prerušeného PEN, ktorý dokonca mohol odpojiť on sám. On ale nevie že v tomto prípade sa z dobrých prístrojov (napríklad spomínaná stolná lampa) zapojených do takejto zásuvky stávajú zákerné vraždiace prístroje. V takom prípade tá lampa svietiť nebude ale na kostre bude mať fázové napätie. Neviem či má ženu, deti, svokru, ale ak niekoho z nich chce zabiť tak je tomu veľmi blízko. Čo ak svojou neodbornou manipuláciou odpojil PEN aj pre ďalšie zásuvky v rade (napr. v detskej izbe)? Chrániče tam nemá, takže o živote a smrti rozhoduje len to v akom okamihu sa toho niekto dotkne a v akej je zrovna kondícii.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Dec 2017, 03:24

anielikk:
Urychlene (kym sa nic nestalo) zavolaj na to elektrikara nech ti to premeria a zapoji tak ako to ma byt, hlavne ak v tom dome/byte nezijes sam.

Taka otazka mimo: Bolo by to tresne, keby to zabilo jeho manzelku a na policii by povedal ze mu to zapojenie poradil clen menom xy z fora SvetElektro? Klopali by aj u toho clena fora policajti na dvere, alebo to je cele iba na nom?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa Amaterr » 04 Dec 2017, 04:47

neviem co sa plasite , :)
Prílohy
merak.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Dec 2017, 07:22

Peterple hovoríš mi z duše,tiež som mu najprv nechcel dávať návod, ale predpokladal som,že má aspoň kus zdravého rozumu ,,aspoň teoreticky,, vie čo robí.

Moja chyba, že som pozabudol výslovne ho upozorniť, na nebezpečenstvo, ktoré si popísal ty, s prerušeným nulákom a teda aj ochranou.
Pokial nemá starú nočnú lampu s kovovým,,ohybným gágorcom,,/mimochodom s takou v ruke našiel kamarát svojho mrtveho bratranca pod vaňou na stavbe / tak nejaká plastová by mu nemala ublížiť.
No naozaj je niekedy riziko ,aj napriek spomenutému pravidlu, niekomu niečo poradiť a potom nemať výčitky svedomia a nikdy nevieme,kedy sa nám to vráti. :wink:
/Urob somárovi dobre -oserie ti plot./
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 04 Dec 2017, 07:52

Jedno je čo hovoria pravidla skupiny ine co zakon. Taktiez toto vylucuje zodpovednost voci serveru nie voci jednotlivým osobám. Neviem, ked som sem prednedavnom sem dal tenu pokial radiť laikovi tak takmer vsetci ma "zbuzerovali" ze vobec. A ja uplne suhlasim. Teraz tu viacerí radia...

-- Spojený príspevok 04 Dec 2017, 08:53 --

K otazke. Meral si napätie a nie prud. Ten by som ti ostatne ani neradil multimetrom merať teda pokial sa nechceš odfotiť.
Prečo "je prud" na koliku. V prvom rade fazovka je tak dobra ako skrutkovač aj to nie neak silne dotahovanie. Ako meraci pristroj a hlavne v rukach laika je absolutne nepožiteľná. Nie ktore typy detekuju uz pri 6 V ci dokonca v blizkosti mikrovlnky.
Druhou moznostou by bolo zle zapojenie niekde v dome.
Tretou moznostou odpojený PEN
Štvrtou moznostou niekde v okruhu zapojený spotrebič.
Ak to chces vediet pre informaciu tak zavolajelektrikara(rozumej normalneho co sa rozumie nie neakeho vseumelca co si tak hovori) ten to spraví a vysvetlí čo tomu bolo.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa budvar10 » 04 Dec 2017, 08:32

Jedno je čo hovoria pravidla skupiny ine co zakon. Taktiez toto vylucuje zodpovednost voci serveru nie voci jednotlivým osobám.
Nejaký konkrétny príklad, fakt, alebo zákon? Čo ak si nechá niekto zle poradiť od "fero123"? :pain:
0

esp32
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 05 Aug 2017, 13:23

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa esp32 » 04 Dec 2017, 08:49

romiadam napísal:Taka otazka mimo: Bolo by to tresne, keby to zabilo jeho manzelku a na policii by povedal ze mu to zapojenie poradil clen menom xy z fora SvetElektro? Klopali by aj u toho clena fora policajti na dvere, alebo to je cele iba na nom?
Nie, nebolo. Podobne, ak niekomu s potenciálne smrteľným ochorením alebo zranením poradíš nejaké vonné tyčinky a on zomrie, lebo mu to prd pomohlo, zodpovednosť je z pohľadu zákona výhradne na ňom, že ťa počúval. Iné je to s morálnou zodpovednosťou a iné by to bolo v prípade preukázaného úmyslu, ale to tu nehrozí. Ak však niekto nepozná rozdiel medzi napätím a prúdom, tak je naozaj najlepšie iba upozorniť na nebezpečenstvo, poradiť zavolať odborníka a dať od toho ruky preč, lebo takých expertov, čo sa zabili preto, že chceli ušetriť 50 eur, už bolo neúrekom.
0

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa anielikk » 04 Dec 2017, 11:03

ahoj všetci - zatiaľ som živí a draví :D ďakujem za rady aj upozornenia ktoré sú tu popísané, samozrejme zasahovať do siete nebudem, ako som už písal, takže nemajte strach, na opravu si samozrejme zavolám certifikovaného elektrikára, problém som sa pokúšal skôr pochopiť intelektuálne, ako ho svojpomocne opraviť (som si vedom rizika, ktorý by prípadný "neodborný" zásah do siete spôsobil), témou elektriny sa občas zaoberám, to je pravda (vždy ma to tam neako ťahalo), ale stále je to len o písanom texte a stále len v začiatkoch, žiadne neodborné zásahy alebo pokusy by som si sám netrúfol urobiť, takže ešte raz ĎAKUJEM za rady
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Dec 2017, 11:45

Potom ak sa ta toto cele nedotklo a neodradilo od tohoto fora, tak nam daj vediet, ze co s tym bolo. Opytaj sa toho elektrikara co ti to bude robit, nech ti to vysvetli.
Zaujima ma to....moznio aj inych co sa tu zapojili do temy.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa cool-zool » 04 Dec 2017, 15:26

Anielik neber ma za slovo (nemeral si prúd ale napätie) a pre druhých to vidím ja takto :
Písal že tam má päť drôtov , z toho tri zelenožlté a dva čierne !
1,-ak je farebné označenie vodičov dodržané tak bude mať jeden nulák spojený s rozvádzačom (uvažujme nad prívodným) a ďalšie dva sa prepájajú do iných zásuviek , možno aj svetiel atd...
2,- tak isto to vidím aj s fázou jeden bude živý (prívod) a druhý na ďalšie prepojenie do zásuviek , možno svetiel atd....
3,-naozaj môže byť niekde prerušený nulák ??? - tak by to robilo stále , a podobný názor mám aj na pripojený vadný el. spotrebič !!!
On jasne píše že ak sú spojené všetky tri zelené vodiče do jednej svorkovnice a v druhej sú spojené čierne tak to funguje , takže chyba môže byť iba v zapojení na zásuvku ( možno zlý drôt pripojil na kolík a nespojil s pravou stranou a bing - nulák sa nespojil a meria blbosti , nie náhodou ?! Dajme trochu rozumu do toho aj keď nie sme na mieste a nevieme to premerať a overiť , ale aká iná vec môže spôsobovať takéto záludnosti ?!
Samozrejme najideálnejšie by to bolo zmerať ,,vadaskou,, a vylúčiť indukované napätie vo vodičoch pri meraní multimetrom . . .
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 04 Dec 2017, 16:44, upravené celkom 1 krát.

elc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 03 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Poprad

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa elc » 04 Dec 2017, 15:46

Zdravím, páni!
Tá fotka, ktorú som videl vyššie, to snáď nemyslíte vážne! Sú tam vodiče 1,5 mm2, možno max. 2,5 mm2. Podľa platných STN v sústave TN-C je možné použiť vodiče o minimálnom priereze 10 mm2 pre meď a 16 mm2 pre hliník. Rád by som videl čokoládku, do ktorej "vlezú" 3 vodiče s prierezom 10 mm2 (resp. 16 mm2). Odporúčam odbornú rekonštrukciu a rozdeliť inštaláciu na TN-C-S.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa cool-zool » 04 Dec 2017, 15:54

To elc !
Asi si sa nepozeral dosť dobre ! Ja tam nevidím ani v jednej ,,čokoládke ,, tri vodiče z jednej strany ! A tie prívodné tri zelenožlté (každá v samostatnej čoko.) sú hrubšie ako tie čierne ktorými sú prepojené , čo nie je najlepšie a tie dva čierne spojené samostatnou ,,čoko,, sú tiež hrubšie !
Netvrdím že je to OK , ale takto sa to dá spojiť ! Som skôr názoru ako prezentoval Merák do krabičky osadiť príslušnú svorkovnicu a odtiaľ potiahnuť nové vedenie pre tú zásuvku . . .
Prílohy
KU68_1903[1].jpg
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa alidedko » 04 Dec 2017, 17:13

Nechcem chytat za slovicka, ale minimalny prierez 10mm2 pre med a 16mm2 pre hlinik? To ako by som vtrepal do zasuvky, nedajboh do wago svorky tu 10tku med?
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok