rada - zapojenie TN-C - zásuvka

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa jezevec » 04 Dec 2017, 17:24

cool-zool napísal:...Som skôr názoru ako prezentoval Merák do krabičky osadiť príslušnú svorkovnicu a odtiaľ potiahnuť nové vedenie pre tú zásuvku . . .
Svorkovnice na hliník? To je zadělání na problémy. Nejspolehlivější spoj hliníku je zkroucením. Nevypadá to sice hezky, ale je to spolehlivé.
0

sqeles
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 04 Dec 2017, 17:51

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa sqeles » 04 Dec 2017, 17:54

Pouzit wago svorku a naplnit ju pastou na hlinik.Mame ju v tych injekcnych striekackach
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa peterple » 04 Dec 2017, 18:39

anielikk napísal:ahoj všetci - zatiaľ som živí a draví :D ďakujem za rady aj upozornenia ktoré sú tu popísané, samozrejme zasahovať do siete nebudem, ako som už písal, takže nemajte strach, na opravu si samozrejme zavolám certifikovaného elektrikára, problém som sa pokúšal skôr pochopiť intelektuálne, ako ho svojpomocne opraviť (som si vedom rizika, ktorý by prípadný "neodborný" zásah do siete spôsobil), témou elektriny sa občas zaoberám, to je pravda (vždy ma to tam neako ťahalo), ale stále je to len o písanom texte a stále len v začiatkoch, žiadne neodborné zásahy alebo pokusy by som si sám netrúfol urobiť, takže ešte raz ĎAKUJEM za rady
Fajn, že si živý a zdravý, ešte keby si bol aj rozumný. Nejako si zmenil reč. Teraz píšeš, že by si si vraj netrúfol robiť žiadne zásahy.

A tu niečo iného
anielikk napísal:No problém je v tom, že nie som práve elektrikár, takže mi to veľa nehovorí, skúšal som zapojiť zásuvku ako je popísané v "Zapojenie jednofázových zásuviek v jednotlivých typoch sietí" TNC - problém je, že mám príliš veľa "káblov" na zapojenie a stále mi razí prúd do kolíka, neviem čo stým mám robiť, či mám nejaký zle zapojený, alebo mám vôbec nejaký nezapájať? ak to mám cez čokoládky , myslím tým vodiče ABD sú zapojené spolu, tak tam nieje prúd, to som meral, keď ich však zapojím spolu na zásuvku (vediem ich najprv cez kolík a potom do pravej dierky) tak tam ten prúd "naskočí" a mám prúd v celej zásuvke.
Ja tam jasne čítam že si tie čokoládky odpojil a zapojil si tam zásuvku. Ako si to zapojil zase naspäť neviem. Ale na fotkách jasne vidím ako do jednej strany čokoládky vstupuje zelenožltý a na druhej strane čierny. Tomu hovoríš že si nerobil žiadne zásahy?
Ešte raz opakujem. Rozpojiť PEN (zelenožltý) alebo ho pripojiť niekam kde nemá čo robiť je najhoršie čo sa môže v TN-C stať. To pripojenie PEN sa podľa normy musí robiť nerozoberateľným spôsobom, potom sa meria či spoj vyhovuje a či je to zapojené správne (áno aj master sa niekedy utne). Ty si ho podľa tvojich slov rozobral a nejako znova spojil. Či dobre alebo zle je vo hviezdach. Teda dobre to určite nie je lebo mať živé napätie na kolíku aby pritom nevyletel okamžite istič je presne tá situácia ktorú som napísal. Po pripojení dobrého spotrebiča (lampa, žehlička, ...) do takejto zásuvky sa z neho automaticky stáva vraždiaci prístroj, pretože to živé napätie sa objaví na jeho kostre.

Inak mi je vcelku jedno čo doma robíš. Ja som ťa len varoval že sú to potenciálne veľmi nebezpečné veci na ktoré môže doplatiť aj úplne niekto iný ako si ty, pretože si mohol zrušiť PEN pre zásuvky niekde ďalej, kde o tom ani netušíš.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa Merak » 04 Dec 2017, 18:48

jezevec napísal:
cool-zool napísal:...Som skôr názoru ako prezentoval Merák do krabičky osadiť príslušnú svorkovnicu a odtiaľ potiahnuť nové vedenie pre tú zásuvku . . .
Svorkovnice na hliník? To je zadělání na problémy. Nejspolehlivější spoj hliníku je zkroucením. Nevypadá to sice hezky, ale je to spolehlivé.
ale spájať hliník a meď priamo, a ešte k tomu krútením, nie je moc rozumné
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa Merak » 04 Dec 2017, 18:53

elc napísal:Zdravím, páni!
Tá fotka, ktorú som videl vyššie, to snáď nemyslíte vážne! Sú tam vodiče 1,5 mm2, možno max. 2,5 mm2. Podľa platných STN v sústave TN-C je možné použiť vodiče o minimálnom priereze 10 mm2 pre meď a 16 mm2 pre hliník. Rád by som videl čokoládku, do ktorej "vlezú" 3 vodiče s prierezom 10 mm2 (resp. 16 mm2). Odporúčam odbornú rekonštrukciu a rozdeliť inštaláciu na TN-C-S.
asi si pletieš dojmy s pojmami

kde je zakázané v TN-C sústave ťahať 2,5 Cu alebo 10 Al fázový vodič?

P.S.: okrem toho ide o existujúcu inštaláciu, ktorá bola robená podľa vtedy platných noriem
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Dec 2017, 19:59

Asi myslel pospojovanie, nie prívody do zásuvky :lol:
i tak še to da pochopic.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 04 Dec 2017, 20:00

alidedko napísal:Nechcem chytat za slovicka, ale minimalny prierez 10mm2 pre med a 16mm2 pre hlinik? To ako by som vtrepal do zasuvky, nedajboh do wago svorky tu 10tku med?
Preto sa už používa tns sústava.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa Drakoush » 04 Dec 2017, 20:18

elc napísal:Zdravím, páni!
Tá fotka, ktorú som videl vyššie, to snáď nemyslíte vážne! Sú tam vodiče 1,5 mm2, možno max. 2,5 mm2. Podľa platných STN v sústave TN-C je možné použiť vodiče o minimálnom priereze 10 mm2 pre meď a 16 mm2 pre hliník. Rád by som videl čokoládku, do ktorej "vlezú" 3 vodiče s prierezom 10 mm2 (resp. 16 mm2). Odporúčam odbornú rekonštrukciu a rozdeliť inštaláciu na TN-C-S.
Odporúčam prečítať si ešte raz tie “platné STN”.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa Merak » 04 Dec 2017, 20:54

Lukino55555 napísal:
alidedko napísal:Nechcem chytat za slovicka, ale minimalny prierez 10mm2 pre med a 16mm2 pre hlinik? To ako by som vtrepal do zasuvky, nedajboh do wago svorky tu 10tku med?
Preto sa už používa tns sústava.
Nie pre toto sa používa TN-S sústava
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa OHAJ » 04 Dec 2017, 22:42

anielikk napísal:áno, ale to je normálna zásuvka v druhej izbe, teraz to je zapojené tak ako na obrázku s tými "čokoládkami", ak tam zapojím zásuvku miesto tých čokoládok (presne tak ako som to mal zapojené s čokoládkami), tak dostanem fázu v zásuvke aj do druhej dierky a kolíka, potom multimeter ukazuje 0000v a perova skúšačka ukazuje fázu v oboch dierkach aj v kolíku, aj v iných zásuvkach
asi ťažko, lebo ak to zapojíš trebárs s tými čokoládkami takto, tak tú fázu v tej ľavej dierke stále budeš mať a na kolíku by mohla byť iba v prípade, že by hlavný zelenožlttý PEN vodič bol uvolnený niekde na svorkách predchádzajúcej zásuvke v dome, kedže sa to ťahávalo z jednej do druhej atď, a to tiež iba v prípade, že tam bude niekde zapnutý spotrebič; tak si podoťahuj všetky skrutky (pri vyšróbovaných poistkách/ističoch v dolnej polohe páčka OFF, proste bez šťavy) a ešte raz zmeraj a správne :idea:
Obrázok
PS: k tým prierezom iba toľko:
Prílohy
230V zasuvka, min.prierezy
230V zasuvka, min.prierezy
0

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 05 Dec 2017, 05:30

Merak napísal:
Lukino55555 napísal:
alidedko napísal:Nechcem chytat za slovicka, ale minimalny prierez 10mm2 pre med a 16mm2 pre hlinik? To ako by som vtrepal do zasuvky, nedajboh do wago svorky tu 10tku med?
Preto sa už používa tns sústava.
Nie pre toto sa používa TN-S sústava
Pravda. I pre ine veci.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa Merak » 05 Dec 2017, 09:16

minimálny prierez vodiča PEN prišiel v norme STN 33 2000-5-54:2000, ale definovanie sústavy TN-S v bytovej elektro inštalácii prišiel v roku 1995 v zmene Z2 normy STN 33 2130:1983, čiže o 5 rokov skôr
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

black7
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 24 Okt 2016, 19:44

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa black7 » 06 Dec 2017, 22:03

Začal som čítať začiatok vlákna, no nakoniec som to prečítal celé, keďže to bolo čím ďalej tým zaujímavejšie. Ten človek podľa mňa nemá veľmi šajnu o tom čo robí a čo tam je a ako to má byť zapojené. My sa z fotiek tiež iba môžme domnievať ako to tam je, ale to že tam dôjde elektrikár a "tiež bol z toho jeleň" je prinajmenšom zaujímavé. V tomto prípade radšej neradiť. "Potrebujem zásuvku ako prívod na čerpadlo do studne" ... ešte mu poradiť nech tam dá RCD a verím že ten chránič dokáže zapojiť aj v TNC a potom sa pýtať prečo to nefunguje ... alebo spraví bod rozdelenia TN-C-S niekde v zásuvke. Dúfam, že toto nik nebude brať ako návod k rekonštrukcii :roll: :D
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa OHAJ » 06 Dec 2017, 22:51

Black7, trochu to komplikuješ i Ty; predpokladajme že sa mu alebo tomu jeho podarenému "elektrikárovi" podarí dotiahnuť fázu do ľava a PEN na kolík s prepojením do prava s poriadnym dotiahnutím kontaktov a bude mať funkčnú zásuvku ~230V. :idea: Prúdový chránič 30mA do zásuvky tiež existuje a nemusí robiť už žiadne zásahy do elektrorozvodu:
Obrázok
https://www.mountfield.sk/prudovy-chran ... y-2ele1015
Obrázok
0

black7
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 24 Okt 2016, 19:44

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa black7 » 07 Dec 2017, 00:02

To OHAJ, ja viem, že existuje viacero spôsobov ako tento stav riešiť v súlade s normami a bezpečnosťou. Jednou z riešení je samozrejme aj PCH do zásuvky pre sieť TNC. Narážal som však hlavne na nekvalifikovanosť, neodbornosť niekoho kto sa pustí do riešenia podľa neho banálnej veci ako je zapojenie zásuvky a následného merania, kde sa nevie zorientovať v zapojení a ani v tom čo meria a kde to má merať. Preto nech každí robí to, čo môže, resp. má na to odbornú spôsobilosť. Pri neodborných zásahoch sa prinajlepšom nemusí stať nič x rokov, no prinajhoršom to niekto neprežije.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa Edgar » 07 Dec 2017, 10:17

black7 napísal:alebo spraví bod rozdelenia TN-C-S niekde v zásuvke
A čo je na tom neobvyklé/zlé? Veď prakticky každá zásuvka zapojená v TN-C je už sama o sebe bodom rozdelenia, pretože už z nej idú 2 pracovné kontakty a jeden ochranný. To, že vo vnútri je prepojený kolík s pravou dierkou je už iná vec (aj bod rozdelenia v rozvádzači - PE a N mostík - sú vodivo spojené, iba od nich sa ťahá PE a N osobitne, čiže ten istý prípad). A či už predlžovačka alebo akékoľvek zariadenie tr. 1 (samozrejme s trojvodičovým prívodom, žiadna "domo-výroba"), je už sieť TN-(C-)S aj keď je inštalácia TN-C.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Dec 2017, 10:38

Tak, ako píše Edgar. Treba si uvedomiť, že sieť TN je rozvodná sieť, nie spotrebič. Končí zásuvkou. Spotrebič nebol NIKDY určený pre TN-C a TN-S. Drobnou výnimkou boli trojfázové spotrebiče, kde bolo dovolené odoberať jednofázový prúd medzi L a PEN. Dnes by to pri chráničoch bol problém.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa anielikk » 07 Dec 2017, 10:42

Takže, volal som druhého elektrikára, bol pozrieť, premeral celý okruh, podoťahoval všetky spoje, ešte raz premeral všetky zásuvky,no žiadnu viditeľnú chybu nenašiel, dokonca premeriaval aj zapojenie v samotnej zásuvke. Káble spojil wago-svorkou, tak ako som ich mal spojené cez "čokoládky", a to tak ako boli zapojené aj predtým, myslím ešte pred výmenou zásuvky - takže v tom zoskupení (zelenožlté spolu , čierne spolu). Namontoval zásuvku, ešte raz všetko premeral a zhodnotil, že teraz je všetko OK. Ako pravdepodobnú príčinu kde nastala chyba uviedol samotné zapojene cez svorkovnice "čokoládky", pravdepodobne zlý kontakt. Taktiež mi odporučil už hore zmieňovaný prúdový chránič, kedže tam bude zapojené čerpadlo na vodu.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Dec 2017, 12:18

Hliník a wago svorka...

Dnes je elektrikárom každý, kto vie držať skúšačku v ruke a ovláda teoretické základy.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Dec 2017, 14:17

Diki za info. Ak sa ešte môžem spytat, koľko tá to stalo?
Nech aj iný ktorí sa v elektrikárčine nevyznaju vedia že koľko takáto robota priblizne stoji, či im to stojí za to aby sa V tom ako neodbornici piplali a riskovali úraz el. prúdom.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok