Staré rozvody v byte

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Cofi
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 25 Jan 2010, 00:00
Vek: 43

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa Cofi » 29 Jan 2018, 15:14

SDK cca 24€/m2 bez dph komplet
0

tadejasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 18:23

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa tadejasko » 29 Jan 2018, 16:18

Inak tu sa naskyta otázka ohladom ceny:

Ked som si dal cenovu ponuku na 3 izb. byt tak najlacnejsie bolo 2500€ aj s DPH - sekanie a montaz

Ma niekto skusenosti alebo, niekto kto to sám robi za pomoci sadrokartonu a znizenia stropu, ze kolko moze stat takato prerabka aj s materialmy a robotou?

Vdaka.
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa juraj77 » 29 Jan 2018, 17:20

2500 EUR je podla mňa predražené.Ale sme na Slovensku, tak sa nečudujem ....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa Patriky » 29 Jan 2018, 17:42

Tehla, panel ? kolko izbovy?
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa Jerry19 » 29 Jan 2018, 17:51

Rekonstruovat byt a nechat tam povodne hlinikove kable je uplna hovadina. Cena materialu na elektroinstalaciu v 3 izbaku je okolo 300€ a to neni ziadna polozka zpomedzi dalsich ktore sa pri rekonstrukcii riesia... V pripade ze tam nechcete mat nejake super speicalne a drahe vypinace alebo zasuvky... Ked chcete mat vsetko v sulade s najnovsimi normami a na vsetky zasuvky davat chranic, tzn namiesto isticov davat kombinovany chranic s isticom na vsetkyt zasuvkove obvody, tak sa to trosku predrazi. Pretoze istic stoji 2€ a chranic s isticom kombinovany stoji najlacnejsi cca 16€ maloobchodna cena, velkoodberatel ma lepsiu este. V pripade ze tu elektroinstalaciu date spravit niekomu a nereisite si to svojpomocne, zoberie za to 1000 az 1500€. KEd chce niekto za elektriku v trojizbaku 2500€ tak je to zlodej a uzernik. Ak tam nemate aj kamerove systemy, zaluzie na dialkove ovladanie, poplasko, serverovnu a klimatizacie aspon dve...

To stale nie je velka polozka, ked prerabam byt, lebo potrebujem okna napr, vystierkovat, vymalovat... Len za malovanie ked to date spravit firme zaplatite okolo 600€ pri typickom trojizbaku...

Nema zmysel ziadnu rekonstrukciu riesit ak ako prve nemam poriesene rozvody, bytove jadro a elektriku, potom mozem riesit nejake dalsie veci, stierkovanie, sadrokartony, malovanie a tak ...

Toto som naposledy bral na rekonstrukciu elektirky (3 izbovy byt):
Mozno som tam este nieco zabudol, kable som zohnal za cca polovicnu cenu a spotreboval som spolu menej ako 400m, okolo 300 to tusim bolo. Tak si spocitajte, plus priratajte nejaku rezervu, lebo nieco som uricte zabudol. plus nejake skrutky, wago spojky a hmozdinky a take drobnosti...

V pripade ze si date nejake lepsie vypinace a zasuvky, tak ku vsetkem utreba dokupovat este ramceky.

Ked chcete usetrit odporucam Polskeho vyrobcu SIMON. Je to porovnatelna kvalita s Legrand Niole a je to proste najlacnejsie co zozeniete, pricom kvalita je OK. LEbo daju sa zohnat aj vselijake smejdove veci este lacnejsie. Tieto ceny co som mal to su na Legrand veci.

2x
Istic 6A
3,04€

5x
Istic 16A
2,1€

Rozvadzac 18xDIN
20€

CYKYLO 3Bx1,5
0,24€/m

CYKYLO 3Bx2,5
0,4€/m

Krabicka
30x

14x
Zasuvka
2,17€

4x
Dvojzasuvka

Dvojramik
0,66€

1x
Vypinac
1,92€

4x
Dvojvypinac (seriovy/lustrovy)
3,04€

4x
Striedavy prepinac
2,07€

Ventilator do WC:
<30€


Problem je v tom, ze laici nepoznaju ceny. A nevyznaju sa nevedia s izistit co kolko stoji. Minule som pozeral fakturku jedneho mojho znameho co si dal spravit komplet rekonstrukciu 3 izbaku a tam mal zabite take ze elektroinstalacna krabicka 2.5€ kus. Prito mtaka krabicka stoji 12 az 16 centov. Samozrejme podobne zabite tam mal aj ceny zasuviek a vypinacov...
Zasuvka obycajna alebo vypinac hociaky sa pohybuje od 2 do 4 €. Istic od 2 do 3€. Mensie istice su drahsie. Tie najbeznejsie ako 10 a 16A to je 2€ a to je normalna cena, nie nejaka bez DPH a velkoobchodna... KEd mate kamarata elektrikara, alebo obchodnika atd. zozeniete si lepsie ceny... Nakupi to na firmu atd... Podobne ked prerabam kupelnu, nekupujem ani neriesim ja baterie a umyvadlo a zachod atd.. Ale d kamaratom vodarom co mi tam natahoval vodu to poriesim, on zoberie na svoju firmu za uplne ine ceny tento material... Lebo nakupuje vo velkom vodarenske veci, lebo je vodar, ma ine ceny...

No ale neviem, teraz podla toho co sledujem je asi moderne vyhadzat von oknom plno penazi za rekonstrukciu a mysliet si ze ako to musim mat super ked to tolko stalo... Mladi naberu hypoteky a rekonstruuju a kupelka v byte smiesnom beznom malom trojizbovom 9000€, kuch linka 3000. A ked mu vravim, ci mu neprepina, ze kupelka ho mohla vyst na max dvojku a linka taka aku ma sa da poriesit za polovicu uplne luxusne tak pozera...
0

tadejasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 18:23

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa tadejasko » 29 Jan 2018, 18:25

no 2500€ aj s naslednym malovanim a zamurovanim dier po rozbijani v stene.

V kazdom pripade by ma zaujimalo, ze ci tu prerabku elektriky so sadrokartonom robi elektrikar alebo ma nato nejaky tim alebo to treba samostatne objednat - lebo v tomto sa fakt nevyznam.

Co sa tyka tej prerabky tak dakujem za rozpis tych cien a odporucani - toto sa mi fakt zide pri dohadovani sa s niekym.

Na margo toho, ze rozvody nie su spravene ale byt ano tak to zarazilo aj mna, ale zistil som to az po podpise zmluvy - fakt som im veril a aj to vyzeralo, ze elektrika je prerobena - no dnes som mudrejsi.

Je mi jasne, ze nema zmysel prerobit byt a rozvody nechat stare - preto mi teraz pride dobre riesenie to poriest tym sadrokartonom - alebo to cele rozbit a zrekonsturovat odznova.

O vsetkom rozhoduje asi cena.
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa Jerry19 » 29 Jan 2018, 19:15

Joj, tak to sa potom o inom bavime, lebo len natiahnutie stierky a lepidla do celeho bytu a potom stuk vyde viac ako cela elektrika... Alebo sadrova omietka d oceleho bytu. Tak ked ratate dohromady, elektrika, vysietkovanie a vystierkovanie a malovanie tak potom ano do 2500 ale podstatne vacsia cast tejt osumy je omietka a malovanie ako elektrika...

Byt pred elektroinstalaciou su hole steny, beton alebo tehla, potom su tam drazky a zasadrovane droty na niekolkych miestach aby drzali na mieste a krabicky zasadrovane... A potom ako sa spravia stavebne amaliarske veci sa namontuju vypinace a krabicky... Ale sietku, lepidlo a stierku a malovanie do elektriky neratam....

Elektrika je jedna z najmensich poloziek pri rekonstrukcii bytu, vsetko je drahsie ako elektrika, ci uz kuchyna alebo kupelna alebo omietka a malovanie, okna.. Preto nechapem aky ma zmysel rekonstruovat byt a nechat tam stare hlinikove dvojzilove kable... A ked to chcete poriesit neskor, musite drazkovat a rozbijat nove omietky, znovu malovat atd... Proste to je uplne od veci...

Normalny elektrikar ti nebude ziadne stavbarske ani maliarske veci riesit... Nadrazkuje, nataha kable, zasadruje kable a krabicky a to je cele, potom pride ked je hotova omietka, sadrokarton atd a vymalovane a namontuje svetla, zasuvky, vypinace...
0

tadejasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 18:23

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa tadejasko » 29 Jan 2018, 19:48

Ved to ano ale predsta tie vyrezy na bodove svetlo musi asi robit elektrikar tak aby si tam aj potahal kable s tym, ze ten sadrokarton uz musi byt zamalovany predtym.

Takto: Dá sa objednať firma, ktorá to všetko zabezpeči? Elektrika, sadrokarton atd.? ak Ano tak sa to fakt oplati alebo to riesit vsetko osobitne?

Myslim si ale, ze som uz uplne OT
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa marioo » 29 Jan 2018, 19:53

Istič 6A ??

Svetelné okruhy 10 A !

Chýbajú ti tam RCD ktoré tvoria značnú časť ceny výbavy rozvádzača, tiež prepäťovky... atd..

3 izbak za 300€ sa podla noriem nedá spraviť.. leda ak rozvádzač :)
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa Samanko » 29 Jan 2018, 19:58

Jerry19 to u teba su akoze Legrand Niloe kvalitne pristroje ? Pardon, ale sa spamataj..

Tieto sracky ani nahodou nekupujte, ani ziadne podobne akozezasuvky.

//nezvyknem to takto pisat, ale ked chce niekto radit, tak by s tym mal mat aspon aku-taku skusenost. Poradit Niloe, kde sa lamu v zasuvkach koliky, neda sa to montovat normalne, praska to a je to cele z plastu... akurat na poslednom skoleni sme sa bavili o tom, ze vacsina na to uz ani nedava zaruku, ze pokial chce majitel Niloe, tak bez zaruky.(rsp si ich kupi on a vymenu bud plati alebo si riesi sam.)
Tolko k tomu "kvalitnemu" hnoju.

// Este perlicka, kuknite si vypinac cislo 5 z tohto hnoja. Rad 5 by to bol, keby tie dva vstupy prepojili - teraz je to tak rad 2 s prepilenou krytkou.

// Za 300 eur na trojizbovy byt zabudni, rsp hej, za 300 eur sa da a potom si moze majitel nakupit za dalsiu stovku predlzovacky a aj tak to mat na hov..
Ten zoznam ani neriesim, trosku mimo..
0
Naposledy upravil/-a Samanko v 29 Jan 2018, 20:19, upravené celkom 1 krát.
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa rudko » 29 Jan 2018, 20:15

Jerry19 napísal:
Toto som naposledy bral na rekonstrukciu elektirky (3 izbovy byt):
Ten zoznam co si poskytol ma byt na 3izbovy byt? 5x16A istic? To je na dnesnu dobu sakra malo, a pokial ma pamat neklame tak to je minimalne mnozstvo zasuvkovych okruhov v kuchyni...
Taktiez ti tam chyba RDC a aj prepatovka by nebola na skodu
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa marioo » 29 Jan 2018, 20:35

Chýba tam všetko :) ale cena je super nie ? 300€ :)

čo na tom, že v troch izbach bude po 1 ističi ? kupelka bude asi napriamo, nech to poriadne kope aj vo vani :) a v kuchyni bude šporák na drevo... je zima, chladničku netreba ...


Kuchyňa min : 3-4-5 solo ističe... myčka, kavovar, varna konvica, mikrovolnka, chladnička (možno mimo RCD) ... väčsina spotrebičov ktoré pekne papajú :)

Kupelka RCD - pračka, RCD osvetlenie... + celý byt RCD a iste nie na jeden aby pri každom výpadku bola všade tma....
k tomu ochrany na prepätie... atd.atd..

Svetelné okruhy na 6A ? nie sme 30 rokov naspäť v sociku..

Potom si to niekto prečita a bude vyktikovať niekomu kto spraví rozpočet na 3 izbovy byt len na rozvádzač na 300-400€ že je drahý...

niekedy nemám slov...
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa Samanko » 29 Jan 2018, 21:05

00Cca priklad bytovych rozvodnic.

Jedna rakuska, tam sa setrilo uz - jeden chranic, ale ok - prepatova ochrana bola umiestnena v spolocnom eletktromerovom rozvadzaci.
Druha slovenska - Toto bol 1 izbovy byt v trosku vyzsom standarde, tesne po namontovani - este bez popiskov, atd. (Pre tych, ktori si myslia, ze si prihrievam polievocku, tak ani to bola montaz pre mojho kamarata - jeho byt, takze cena = 0eur - takze ziadne sprostosti, ze cim viac natlacit do RH aby som zarobil.. Prepatova ochrana opat v spolocnom rozvadzaci.

Jasné, dá sa aj lacnejšie. Ale tak normálne, cca

20e IS32/3;
20e 10/1N/003
20e 16/1N/003
70e B+C FV
30e Rozvodnica
30e 40/4/003
10e zvoncek + dutinky, redukcie pripadne, stitky, fazova lista, krytky, popisky, atd..

ale to len tak zbrucha, nic som ani negooglil ani nekukal faktury.. To len tak pre pochopenie, ze 300 eur ta moze vyjst rozvadzac iba, a nie cela instalacia.
BTW pokial si aj zozenies nejaku taku partiu ktora ti to urobi, pozaduj MINIMALNE predom polozkovity rozpocet elektroinstalacie !! Aj ja ti viem ten byt natiahnut za 500 eur a dokonca aj za 1500 s tym, ze ti tam dam to iste, co za tych 500. Za ziadnych okolnosti to nerob bez toho, potom pride k tomu, ze budes mat hlavny RCD za ktorym budes mat 5 isticov bez prepatovej ochrany ale zaplatis zato majland..

btw, mal by si mat projekt a reviziu - reviziu idealne od niekoho kto s instalaciou nema nic spolocne. Ja si sice robim sam, ale zvacsa v takychto pripadoch tam nikto ani nepride, rsp ani to nepozrie, rsp to ma na haku a to by si vyhodil zase dalsich X eur von oknom..


tadejasko
- daj aspon okres odial si, urcite tu hocikto hocikoho pozna, len treba aspon vediet cca oblast..
Prílohy
auersthal österreich system_
auersthal österreich system_
Slovak system, no_overvoltage_protection
Slovak system, no_overvoltage_protection
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

tadejasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 18:23

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa tadejasko » 29 Jan 2018, 21:51

Karlova Ves v BA - to co by som ja chcel dat spravit casom je prave ta prerabka celej elektroinstalacie so sadrokartonovym stropom + zaroven zatretie stien a zamurovanie zdier.

Proste chcel by som to mat na kompletku spravene vsetko.

Preto neviem, ze ako to vlastne funguje dnes - ci si nato objednat jednu celu firmu alebo po jednotlivych pracovnikoch, zaroven by som potreboval aby sa co najmenej poskodil byt (nakolko uz je v podstate zrekonstruovany) a preto by som volil ten sadrokarton, zdery by sa robili iba pre privod do vypinacov a zasuviek - len potom sa mi natiska do hlavy vec, ze uz ked zacnem pracovat na tomto, tak rovno by bolo dobre dat novu kuchynu lebo tak ci tak ju budem musiet rozmontovat aby sa dalo pracovat (aj maliarom), stym, ze musim nejako vypratat izby aby sa dalo pracovat (co tiez neviem ako zvladnem) atd. atd. atd.

Preto si nato potrebujem hlavne nasetrit a spravit to vsetko naraz.
0

Používateľov profilový obrázok
daniel1212
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 03 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Kysucké nové Mesto
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa daniel1212 » 29 Jan 2018, 21:58

ked uz prerabat tak cely.. vies si predstavit ze v jednej izbe sekas alebo rezes beton a v druhej varis v kuchyni? zazil som podobne ked sme pred 10 rokmi prerabali podkrovie v rodicovskom dome a dole sme byvali. tolko prachu a vsetko znehodnote koli spine.. za mna vsetko vypratat a pustit sa do prerabky. Existuju kable "igelity" natiahnes popri stene a zakryjes omietkou
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa Jerry19 » 29 Jan 2018, 22:13

Ano Legrand niole je OK. Existuju rozne produkty bohvie odkial z rumunska a bieloruska a juhoslavie, ktore su kvalita taka ze sa to rozpadne uz pri prevoze a kazdy piaty kus je vadny atd... V podstate vsetko co sa da u nas bezne kupit je OK. Veci ktore su doslova odpad a nepodarok bezne na nasom trhu ani nezozenies. To ze Valena je ovela drahsia, neznamena ze Niole alebo Cariva je zla kvalita... Ani spominane polske Simon 10 alebo ine Simon serie nie su vobec zle.

Pokial nechces nejake designove riesenie a nepotrpis si na nic specialne, nevidim na tom vobec problem.

Pokial mas perfektne urobene vsetko ostatne, steny paradne rovne a dobre spravene, resp. sadrokarton vsade, perfektne spravene listy atd. tak potom bude dobre vyzerat ak si tam das nieco lepsie, Legrand Valena napr. Alebo nieco s modernejsim hranatejsim vzhladom. Kludne aj spominany lacny Simon. V pripade ze mas normalnu stukovu omietku, alebo nemas tam vsetko tip top moderne, nechas si napr povodne parkety a nie je to super moderne tak tam niektore designove vypinace budu vyzerat uplne od veci a lepsie je pouzit nieco s jednoduchsim designom a je to zaroven aj lacnejsie, no to vobec nemusi znamenat zlu kvalitu. Ale tak to uz je kazdeho individualna vec a vkus...

Rudko: ano pisal som ze neni tam vsetko, chranic som tam daval len do kupelne, a neni v zozname. Do kuchyne zalezi co vsetko chces dat, 3 zasuvkove mozu uplne do kuchyne stacit. Ja napr nemam v kuchyni umyvacku (spravil som nejake stavebne upravy a zvacsil som kuchynu, ale aj tak ja tam na to ani nemam miesto a ak by som to nezvacsil tak uz vobec nie). A pokial das na jeden zasuvkovy max 10 zasuviek co ti norma umoznuje tak kolko chces v trojizbaku spravit zasuvkovych obvodov ? chces na kazdu zasuvku zvlast istic alebo co ? Ja mam v dvoch izbach spolu 8 zasuviek plus jedn an achodbe a jedna je v dlasej izbe presne oproti na druhej strane steny to mas desat zasuviek na jeden istic a mas poriesene dve a pol izby co sa zasuviek tyka, dalsie veci kuplena a kuchyna a ano 5 zasuvkovych okruhov plus jeden v kupelni ide cez chranic kombinovany s isticom... Bez problemov... V kuchyni to je este aj s rezervou Rura ma svoj vlastny istic, zasuvky nad linkou maju vlastny a chladnicka plus iskra na varnej doske su dalsi... Tri zasuvkove su kuchyna, jeden kupelna a dva su zvysok bytu. Povodne mal byt rozvadzac taky ze tri poistky tam boli normalne srubovacie a to bolo vsetko aj pre svetla aj zasuvky v celom byte.

Svetelne stacia dva obvody, aby nebolo take ze ked jedne istic vyhodi zhasne ti svetlo v celom byte... A uz som videl aj take, ze davaju niektori elektrikari aj mensie ako 10A istice, 6 alebo 4 A a aj kable tensie, lebo dnes uz aj tak vsade su ledkove svetla a 10A je sialene vela ked mate 3 izbak a 2 obvody na svetlo. Ja davam standardne 1,5ku med, ale istice nedavam 10 to je zbytocne vela, davam 6A.


Taky rozvadzac ako je tu na fotke so 4 DIN listami som naposledy riesil v byte 120m stvorcovych, dve klimy, fotovoltaika, zaloha pre cerpadlo pre kozub, bojler, atd. atd. a islo tam cez 500m kablov a 3F pripojka. A nie panelakovy 3 izbak 60m stvorcovych ktory ma hlavny istic 1x25A. Tam staci bohate rozvadzac s jednou DIN na 18 miest a este tam vojde aj zvoncek a ostane rezerva...

Taku velku skrinu ani nemas kam v trojizbaku dat... A ked je to panelak, tak ako to tam bude vyzerat, polozapustenu das, alebo apustenu a do panelu budes taku obrovsku dieru burat ?

A hentake riesenie ze je chranic a za nim je niekolko isticov neznasam. Staci ze to mame v robote a najcastejsie samozrejme dojde k tomu ze vyhodi chranic a tym padom polka poschodia vypadne... Vsetko co je zanim je vypnute... Chranice su drahe a bezne sa to tak robi, ale ja to tak nerobim. Ked chcem mat nejaky okruh na chranici, tak ma samostatny svoj chranic, resp namiesto istica pouzijem kombinovany istic s chranicom. Kopec spotrebicov co mame v robote su nejake meracie pristroje napr a tie maju lepsie filtre na vstupe a maju proste vacsi leakage current prirodzene a maju to niekedy aj uvedene na stitku. Niekedy dokonca maju uvedene ze by sa nemal izapinat na RCD/chranic. No a ked mas za chranicom plno isticov teda okruhov plno tam je veci, plno takych ako pisem, tak tam uz ustava len mala rezerva, len maly prud staci a prekrocis prud chranica...

Moja skusenost je, ze existuju firmy, ktore spravia komplet rekonstrukciu, aj elektriku aj omietky aj vymaluju a aj kupelnu vedie spravit aj jadro a cokolvek, ale dost tazko najdes taku firmu, ktora toto vsetko spravi aj kvalitne a napr neodflakne dlazbu, alebo nieco a zaroven za normalne peniaze... Vyhodnejsie je na elektriku si zohnat elektrikara na sadrokarton sadrokartonakov, na murovanie murara a tak... Idealne je co najviac veci riesit cez kamaratov, susedov, rodinu a tak... Ja ked som rekonstruoval svoj byt, elektriku som si spravil sam, vodu cez otcovho kamarata, kuchynu ces kolegovho kamarata a tak... A to som tiez chcel najprv co najrychelsie zohnat firmu ktora mi to spravi vsetko a nemusim sa o nic starat a rychlo, ale nenasiel som proste za normalnu cenu nikoho takeho...


Sadrokarton robi plno firiem, to je najmensi problem zohnat na sadrokartony niekoho aj dobreho aj za normalnu cenu. Prosim Vas standardna cena za sadrokarton je 12 az 13€ meter stvorcovy, so vsetkym, ked sa bavime o strope. Steny mozu byt aj lacnejsie, zalezi ci sa dava konstrukcia zelezna alebo sa to riesi inak. Dufam ze ma nebude niekto presviedcat ze je to 15 alebo 20...
0
Naposledy upravil/-a Jerry19 v 29 Jan 2018, 22:53, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa rudko » 29 Jan 2018, 22:51

ok, nebudem sa s tebou hadat. Ty mas svoju pravdu a za nou si stojis. To ze tvoje riesenia ale niesu v sulade s normami by si si mal uvedomit v momente ked za svoju pracu pytas od niekoho peniaze.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa Jerry19 » 29 Jan 2018, 22:58

Jedine co neni v sulade s normou tou poslednou najaktualnejsou je to, ze nedaval som ani sebe do bytu a ani do niektorych dalsich instalacii chranic na kazdy zasuvkovy obvod ako to teraz uz norma vyzaduje a vela rokov donedavna to nevyzadovala. To je cele. To ze si na svetla dam mensi ako 10A istic je absolutne v poriadku. A mensi je drahsi ako 10A, teda to nerobim aby som usetril. Pokial viem, ze na svetla ktore tam budu to staci a pokial tam je 1.5ka med na svetla, mozem si tam dat kludne 10A aj 6A a aj 4A istic ked viem, ze postaci aj ten 4A. NEmozem dat viac ako 10A... To by bol problem a to by som porusil normu. To ze aky velky rozvadzac si das alebo kolko obvodov musis dat minimalne do kychyne ti norma neriesi. KEd v kychyni planujes mat len chladnicku a jednu zasuvku nakanvicu, tak kludne si tam mozes dat a jjeden okruh zasuvkovy. Alebo ziaden. Ak mas chladnicku v komore a ruru aj varnu dosku na plyn a zapalujes zapalkami. Alebo si tam mozes dat 10 okruhov.


Svetla, v dvoch izbach mam 2x 50W LED panel v dalsej izbe mam 20W panel v kuchyni mam 2x 17W, chodba a kupelna su 3x bodove LED 7W. To je cele svetlo v mojom byte. spolu pod 300W ked zapnem vsetky svetla v celom byte to je 1.3A prud. Takze ked to mam na dvoch 6 A isticoch si myslim ze to je uplne v pohode... Kludne by som mohol mat na jednom 2A istici vsetky svetla v celom byte. Akurat je blbost spravit menej ako 2 svetelne obvody Aby nezhaslo vsetko ked sa pokazi nejake svetlo.

Len to ze si das aj 40 alebo kolko chces obvodov, na kazdu zasuvk uzvlast okruh a istic ti nic neriesi, ked cely byt ma hlavny istic 1x25A a ke dtam proste zapnes mikrovlnku, vysavac, ruru a zacne si niekto kulmovat vlasy a ide este aj pracka, tak vyhodis ten hlavny a mozes sa aj potentovat a spravit instalaciu ako chces a proste nemozes zapnut tam vsetko naraz v tom byte... Takze co mam z toho ze si dam do kuchyne 5 obvodov a v celom byte mam 10 zasuvkovych resp 16A isticov. To je blbost za jeden hlavny 25A dat 10 16A. To je proste kravina. Akurat sa minie ovela viac kabla a nic z toho. Naco mi bude 10 okruhov, ked ani 2 z nich nemozes zatazit tak ze sa blizis maximu, lebo vyhodis hlavny... Netvrdim ze stacia tym padom 3, ale je nezmysel 10 v trojizbaku s jednofazovou pripojkou a 25A isticom.

Ale podavajte si kludne aj skrine ako v rozvodni a milion isticov a kilometre kablov... Ked to niekomu spravi radost, preco nie...
0
Naposledy upravil/-a Jerry19 v 29 Jan 2018, 23:32, upravené celkom 1 krát.

tadejasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 18:23

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa tadejasko » 29 Jan 2018, 23:31

Ako som spominal, vsetko je prerobene, v kupelke, zachode a kuchyni dlazba, ostatne plavajuca podlaha, voda prerobena, jadro prerobene, len nechapem preco nespravil tu elektriku - ako som spominal - kuchyna je urobena aj s elektrikou.

Cize ja potrebujem vyriesit to, ako srpavit elektriku tak aby bolo co najmenej bordelu z toho - z jedineho dovodu - ja nemam dke vyprata uplne zariadeny byt - cize idealne pothat kabletak aby sa sekali drazby iba na vypinace a zasuvky.

Ak to nie je mozne, tak ja neviem co idem robit :D :D

Nechcem aby som cely byt mohol rekonstruovat nanovo, ked uz rekonstruovany je.

Steny nie su porobene, cizetie by sa ostierkovali po prerabke elektriky.

Existuje taketo riesenie? Take, ze sa bude dat rekonstuovat a zaroven nemusim vsetko vypratat? :D
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa Jerry19 » 29 Jan 2018, 23:37

Da sa to riesit tak, ze izba po izbe. Vypratas jednu izbu spravis tam elektriku, upraces atd a ides na dalsiu. Ale to ked budes drazkovat atd. to prach bude vsade a aj ked pozatvaras dvere atd. to proste budes mat bordel vsade... A dost to je na nervy a pomalsie to pojde ked to takto riesis... To je to, to sa malo spravit ked sa prerabal byt a ked to bolo cele stavenisko... Podlahy ked uz tam mas, tak asi pod podlahou nebudes teraz uz davat kable... Rozoberat plavacku... Ked tam nechces ani sadrokarton na strop davat. Tak neviem kde tie kable chces podavat... KEd tam uz sadrokarton je na strope dava sa to tam blbo, trebalo tam kable podavat ked sa tam daval...

Ked nemozes davat pod podlahu ani strop kable, tak je to dost na hovno, drazky riesit bookola po stenach ... KEd je to beton/panel tak to je uplne na prd.

KEd chces drazkovat len k vypinacu a k zasuvke, tak potrebujes tahat kable pod podlahou alebo stropom... A ked to nei je tehla ale betonovy panelak, tak to ani nic ine neodporucam, ako od kazdeho vypinaca a zasuvky riesit len drazku k stropu alebo podlahe a neriesit vobec horizontalne drazky, vsetko tahat stropom alebo podlahou.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok