Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa Merak » 26 Nov 2019, 11:15

Vieš odfotiť štítok s technickými parametrami? Býva na doske.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa Ilija » 26 Nov 2019, 11:15

Najčastejšie stačí 3*2.5....
0

lukyy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 26 Nov 2019, 09:37

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa lukyy » 26 Nov 2019, 14:37

Toto je na stitku
Prílohy
indukcka.jpg
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa ondistef » 27 Nov 2019, 08:17

Podľa tých údajov to vychádza pri max. príkone na 25A istič s prívodným vedením min. CYKY-J 3x4 a do samotnej dosky ak z nej netrčí kábel, tak CYSY-J 3x4 (H05VV-F 3G4), alebo gumený CGSG-J 3x4.
Ak ale bude istená 16A ističom, tak potom stačí kábel 3x2,5.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa Merak » 27 Nov 2019, 11:30

Tieto dosky sa môžu istiť aj 20A ističom.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

lukyy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 26 Nov 2019, 09:37

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa lukyy » 27 Nov 2019, 11:33

A prierez vodiča má byť aký? Stačí tam kábel cyky 3x2,5 istený 16A ističom?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa Merak » 27 Nov 2019, 11:46

Áno, stačí to. Ale dosku budeš môcť využiť na max. výkon 3,7kW.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Nov 2019, 11:59

Vysveltli to manzelke ked bude chciet v nedelu varit na vsetkom naraz. :D
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

lukyy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 26 Nov 2019, 09:37

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa lukyy » 27 Nov 2019, 12:02

Ďakujem ešte raz za odpoveď.výrobca uvádza že sa dá obmedziť výkon..tak to teda asi bude potrebné nastaviť.
Vďaka ešte raz.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Nov 2019, 13:14

luky,

Moja rada pre teba. Aj ja mam indukcnu dosku ale len na 20 alebo 16A istic. Bohuzial.

Dopraj tej tvojej indukcnej doske maximum vykonu aky si pyta. Ty aj tvoja manzelka to ocenite pri vareni.
Ja nemozem na tej mojej doske (SIEMENS) varit na dvoch platniach vodu burlivo. Alebo napriklad sliziky na 7micke (1-9) a palacinky tiez na 7 micke. Nevari ani jedno, lebo sa vykon zacne delit a potom ani voda poriane nevrie a ani palacinky sa nepecu. Takze mam sice 4 platne, ale su mi na dve veci.

A v obchode ti nenapisu, ze mozes na vsetkych 4 varit, ale len na maximlne na 4-ke.

Skor nez ju namotujes, otestuj si to. Aspon uvidis ako si na tom. Ci budes mat rovnaky problem ako ja. Ja neviem ci to len ten moj Siemens robi alebo vsetky?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 27 Nov 2019, 13:23

Ale potom nechápem ľudia jednu vec. Keď mám hlavný 1x25A a dovolím naplno dosku. Z kade zoberiem elektrinu na celý zvyšok bytu?
Môže sa to javiť ako všetko v poriadku. Ale stačí odber tak 30A a zrazu všade tma.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa rudko » 27 Nov 2019, 13:39

nad tym treba premyslat pri nakupe spotrebica, alebo prisposobit spotrebic tecnickym moznostiam bytu ak nechcem tahat nove kable.
ja mam napr v byte 3x25A hl isic a varnu dosku som kupil na 2fazy...
keby mam istic 1x20/25A tak si kupim taku kde sa vykon da obmedzit a muism sa s tym uspokojit, alebo iba dvojplatnovu, alebo plynovu....
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Nov 2019, 13:56

maskrtnik01 napísal:Ale potom nechápem ľudia jednu vec. Keď mám hlavný 1x25A a dovolím naplno dosku. Z kade zoberiem elektrinu na celý zvyšok bytu?
Môže sa to javiť ako všetko v poriadku. Ale stačí odber tak 30A a zrazu všade tma.

Tie istice nevyskakuju ihned presne pri 25A. A tiez maju dovolene pretazenie na par sekund. Vsak si pozri charakteristiky istica, ako rychlo vypne pri pretazeni.

25A znamena ze pri 25A este nevyskoci, vyskoci az niekde pri 30A aj to za urcity cas, treba sa poziet do charakteristiky daneho istica.

https://www.c3controls.com/blog/underst ... ip-curves/

Priklad: Ak mas 10A istic a charakteristika ukazuje ze vyskoci az od cisla 3 (vid odkaz vyssie B charakteristika), to znamena ze vyskoci pri 30A ihned, ale pri 20A po asi 10sek, a 15A po 40 a pri 10A nevyskoci vobec. Preto treba aj sprave dimenzovat ako aj istice aj kable.

A preto kazda mala modifikacia v elektroinstalacii musi byt schvalena projektantom, (aby ti nevyhorel dom) lebo on tie vypocty a krkolomne vzorce musi mat v malicku a presne vie ako to navrhnut. Elektrikar tie vypocty moze vediet tiez, ale on sa hlavne musi drzat elektrickej dokumentacie.

Ale ja nie som elektrikar, tak ma opravte ak sa mylim.



Rudko,
mas pravdu, ale bohuzial to viem az teraz, ked som to kupil.

V predajni sa na mna usmievali, a prezentovali (akurat tam bola prezentacia) ako indukcna doska ne je tepla pocas varenia, ze sa zohrieva len od hrnca, ukazovali mi ako sa vajicko (volske oko) pecie len na zeleznej platni a na skle indukcneho varica zostava surove, ze je energetcky vyhodna,... a ine marketingve bludy.

Ale to ze nemozes varit na plno hoci i len na 2 platnach zo styroch to mi nepovedali. To som zistil az doma pri prvej potrebe varit naplno na dvoch platniach.
Potom clovek ma nervy a citi sa byt oklamany (nie plne informovany). Keby som to bol vedel tak by som si prehodnotil co by bolo lepsie mat plynovy (plynovy nadrz mat vonku) alebo naozaj ist do inducnej dosky s vedomostou, ze sa neda naplno varit na dvoch platniach.

Na druhej strane, sa na indukcnej platni sa da perfektne roztopit maslo (na 1tke-2jke) pri peceni zakuskov Bohuzial to sa neobi tak casto ako varenie.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 27 Nov 2019, 14:20, upravené celkom 2 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 27 Nov 2019, 14:14

No ja viem, že je tepelná spúšť až od určitého násobku In a oneskorená.

Tak ale keď bude mať niekto na plné pecky 4 platne, k tomu rúru, pračku, a neviem čo. Tak pokiaľ náhodou nemeria okamžitú spotrebu, nikdy nevie kde je na vypínacej charakteristike. Zistí to až bude tma.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Nov 2019, 15:49

To ano.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa Patriky » 28 Nov 2019, 11:21

romiadam napísal: V predajni sa na mna usmievali, a prezentovali (akurat tam bola prezentacia) ako indukcna doska ne je tepla pocas varenia, ze sa zohrieva len od hrnca, ukazovali mi ako sa vajicko (volske oko) pecie len na zeleznej platni a na skle indukcneho varica zostava surove, ze je energetcky vyhodna,... a ine marketingve bludy.

Ale to ze nemozes varit na plno hoci i len na 2 platnach zo styroch to mi nepovedali. To som zistil az doma pri prvej potrebe varit naplno na dvoch platniach.
Potom clovek ma nervy a citi sa byt oklamany (nie plne informovany). Keby som to bol vedel tak by som si prehodnotil co by bolo lepsie mat plynovy (plynovy nadrz mat vonku) alebo naozaj ist do inducnej dosky s vedomostou, ze sa neda naplno varit na dvoch platniach.
Preto si mal zavolat nejaku osobu znalu elektrikara, pripadne len telefonicky a poradit sa. Ja indukcnu dosku na 1F neodporucam. A ked chce tak OK ale dotiahneme 3f alebo poziadame o zmenu.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 28 Nov 2019, 11:53

Ešte keď tak 1x40A (nám ale povedali na VSE, že vyššiu hodnotu ani neschvaľujú). Lepšie 3x25A, v bytoch málokedy.

Dá sa aj žiadať prerábku 1f na 3f, ale keď som počul čo všetko k tomu treba, tak ma to prešlo.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Nov 2019, 13:26

Vcera som to este raz otestoval. Nie je to az take hrozne aj ked to nie je ono. Teba si overit, ci tam je nastavene 16A alebo 20A istenie (Inzinieri zo SIEMENSU tam mohli este pridat moznost 25A istenie). Ja mam 25A. Treba nastavit 20A istenie a potom v dvoch malych 2L hrncoch sa da varit voda s bublanim. Horsie je to s dvomi 4L hrncami. Keby tam bolo nastavenych len 16A tak to omnoho horsie. Takze kto ma len 16A istenie, treba si to prerobit na aspon 20A (idealne na 25A)
Co uz.
Preto si mal zavolat nejaku osobu znalu elektrikara, pripadne len telefonicky a poradit sa.
Koho to napadlo. Ja som tam demontoval staru platnovu spiralovu dosku so 4 platnami, mysli ze to bolo 2 x 2200W a 2 x 1000W (uz sa nepamatam). Tam vsetky 4 isli naraz (aj ked som to neskusal, lebo som nechcel testovat istic. Ale to boli len spinace, ziadn elektronika, takze tam to slo). To bolo zapojene priamo do krabicky cez sroby.
Ja som myslel, ze inziniery zo SIEMENSU to snad vyriesili a ze aspon 2x 2200W to da tiez. No vidim ze ani nie albo len horko tazko.

Ale vyriesili sme to s tlakovym hrncom. Natlakujeme na vykone "Boost" vykone za par minut (asi 5min) a potom sa hneda ryza (ta sa dlho vari) este vari 15 min na 4. (bez tlaku sa to vari aj 45 min). Potom na dalsej platni mozes varit na 9.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa josek » 03 Jan 2020, 18:45

Neriešim pripojenie indukčnej dosky, tak prepáčte za otázky:

Všade čítam o dvoj, či trojfázovom pripojení na napätie 400V. Nie je to blud? Nemá to byť 3x230 V ?

Ak doska dostane jednofázový prívod 230V cez pripojenie z ističa dimenzovaného na jej výkon, nebude pracovať správne? U niektorých dosiek (napr. Whirlpool) v návode píšu, že majú "management" ktorý obslúži dosku komforntne s plným výkonom.

Tak ako to vlastne je? Potrebuje doska k svojej činnosti združené napätie 400V?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Indukčná doska - dimenzovanie kábla a ističa -230V

Príspevok od používateľa Merak » 03 Jan 2020, 22:03

400V udávajú niektorí výrobcovia či predajcovia schválne kvôli tomu, aby bolo jasné, že doska by mala byť napájaná z viacerých fáz, nie z jednej.
Ale je veľmi malé % dosiek, ktoré sa zapájajú práve čisto len na dve fázy bez neutrálneho vodiča a fungujú čisto na 400Vac.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok