Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa kVA » 21 Nov 2019, 08:42

Zdravím vás. Chystám sa na prípravu revízneho technika. Žiaľ nikde neviem nájsť nejaké "vzorové" testy. Na TI mi povedali že otázky sa generujú automaticky pre každého skúšaného v deň skúšok. Ale nejaké testy podľa ktorých sa učí musia existovať nie? Viete mi poradiť? (Tí ktorý ma budú odkazovať na uja googla verte že som hľadal). Ak máte nejaké skúsenosti celkovo zo skúškami a testovaním budem rád ak ich sem napíšete :) Ďakujem
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa Samanko » 21 Nov 2019, 09:44

Kde si mal kurz ?
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa kVA » 21 Nov 2019, 11:11

ako myslíš kurz. Zatiaľ je to len v štádiu prípravy. Preto zháňam materiály a hlavne nejaké otázky ktoré sú v testoch pre revízneho technika. Ale čo ti môžem povedať zatiaľ mám len 23 A aj B. Už od 21tky som chodieval do akadémie vzdelávania. Ak si sa pýtal na toto. Čo sa týka materiálu na TI mi bolo povedané pozrieť si:
-El. spôsobilosť od Meravého
-vyhlášku 508/2009
-zákon 124/2006
-súbor noriem 33 2000 kúpeľne, pospojovanie, prúdové chrániče, prep. ochrany, bleskozvody a uzemňovače

Len jedna vec mi nejde do hlavy že mi nikto nevie dať nejaké vzorové testy. Určite nejaké testy musia byť. Veď ako by to vyzeralo. Pôjdeš do autoškoly povedia ti pozri si to a to. Test dostaneš až pri záverečnej skúške. To je dosť blbý systém nie? Preto som načal túto tému pretože chcem vedieť skúsenosti a prípadne ako sa dostať k nejakým knižkám ktoré obsahujú testy prípadne k samotným testom ktoré by mi pomohli si ozrejmiť problematiku pri skúškach
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa ondistef » 21 Nov 2019, 13:16

Absolvoval si prípravný kurz revíznych technikov §24?
Tam by si mal dostať všetky potrebne informácie, spravidla býva v rozsahu 32 až 40 hod.
A následne po jeho absolvovaný ideš na skúšku.
0

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa kVA » 22 Nov 2019, 00:04

No to mi je jasné že keď sa prihlásim na kurz revízneho technika tak je tam niekoľko hodín prípravy. Ale myslíš že či už je to 40h alebo 100h prípravy dokážeš si všetky tie informácie natlačiť do hlavy? Určite nie. Z každého dňa prípravy si zapamätáš maximálne 20% toho čo ti povedia školitelia. A ten ostatok čo. Za 5 či 6 dní trvania prípravy (aspoň to mi povedali na TI že toľko trvá celý kurz) sa nedokážeš pripraviť. Čo som začul medzi rečou každý "čerstvý" revízny technik sa pripravoval minimálne rok niektorý rok a pol aby všetko zvládli. A ešte o to viac učenia máš ak chceš aj objekty B. Tam je deň školenia navyše a píšeš v podstate testy 2x. Jeden na objekty A a druhý na objekty B. Preto chcem vedieť preto som aj sem písal či niekto nevie o testových otázkach. Chcem len vedieť ako približne vyzerajú testy. Darmo že povedia pozrite si tu a tu vyhlášku ten a ten zákon prečítajte si tú a tú knihu. tie testy len tak nezvládneš. A nejedna otázka bude formulovaná buď ako chyták alebo ti budú k otázke pasovať 2 odpovede a teraz si vyber ktorá.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa Jirka84 » 22 Nov 2019, 21:24

Neznám současné požadavky na znalosti RT na Slovensku, ...
nevím ani podle Avatara, kolik máš roků praxe v obou třídách (A=normální prostředí a B=prostředí s nebezpečím výbuchu ), ...
pokud si chceš troufnout po základním školení 40 hodin naostro jít ke zkouškám, pak si asi moc fandíš. možná se mýlím...
Především práce revizáka je o perfektních znalostech z dlouhé praxe elektrikáře z provozu různých objektů a prostředí. "Dnes" se možná "dávají " papíry na tento paragraf asi jen po testu"je to NN ,VN či výbuch ?"...
soudím podle Tvého počátečního dotazu "poraďte..".
Já jsem si troufnul jít na RT po víc jak dvacetileté praxi v těžkých fabrických provozech i s místním RT, kdy jsem po měsíčním školení a obhajobě §6 vyhl.50 dostal seznam norem a zákonů, které jsem musel znát "i o půlnoci" včetně posledních aktualizací (ed.xy), pak umět perfektně taky číst jakékoliv výkresy (samozřejmě NN/VN elektro),předložit všechny cvičné revize pro NN, jako by byly skutečné (objekty, stroje, nářadí) testy sice byly podle komise, ale základ byl 64 otázek, kde i 5 ze 6 možných odpovědí mohly být správné a musely být označené. Mohli jsme si dovolit mít ČTYŘI (4) nepodstatné chybičky, jinak... "...až budete soudruhu lépe připraven, přijďte za půl roku znova, rádi Vás opět uvidíme..." ...nebyl jsem bohužel ten soudruh...
Dnes je to asi jen o "zaplať a prokurátor Ti poví cos neznal"... :wink:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa Merak » 22 Nov 2019, 21:30

Pre kVA:
Zožeň si normy a naštuduj si súbor noriem STN 33 2000, STN EN 61439 a STN EN 62305. Ďalej si naštuduj normy STN 33 1500, 33 1600, 33 1610, 33 2130, STN EN 60445, 60447, 61140.
Odpovede na otázky, ktoré budú na skúškach, nájdeš tam.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

olu
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 14:35
Bydlisko: medzi HC a TT

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa olu » 22 Nov 2019, 23:41

to kVa: mas SS
0

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa kVA » 23 Nov 2019, 01:23

Jirka84 možno to u vás máte prísnejšie ale to čo ja viem aspoň z počutia pripravovali sa síce viac než rok. Ale veľa krát som počul že ak ides ako zamestnanec na tento kurz prejdeš. Samozrejme musíš aj niečo vedieť. Ale ak si chceš spraviť papiere na vlastnú päsť (ako živnostník) tak máš viac menej isté že neprejdeš. Vieš peniažky. Musíš si zaplatiť opravné skúšky.

Ja som nikde nepovedal že chcem zvládnuť kurz za tých 40h ktoré patria do kurzu. Ja som len hovoril že sa to nedá zvládnuť. Neviem skade to máš že tvrdím že ho zvládnem za 40h. Veď preto zháňam materiály aby som sa vedel pripravovať aj pomimo :)

12r čakať na revízneho technika to by som nedokázal. Mal som tú príležitosť pár krát asistovať revizákovy a aj vyskúšať si merania. Chceš vedieť koľko mám rokov? Povedzme to tak že som (ješte mladý hoch) :) na revizáka mi chýbajú 2r praxe. A preto zháňam čo sa len dá aby som sa pomaličky začal pripravovať.

Ja tvrdím len jedno. Je pekné mať znalosť noriem, vyhlášok a zákonou. Ale ak to nevieš použiť v praxi tak je to na prd. Veľa ľudí (kolegou) ktorý majú 30r prax v elektrotechnike sa nevedia vysomáriť z noriem. Všetko je to len slovičkárenie. A samozrejme papiere nenaučia merať. To ťa naučí len prax. Preto ja chcem revizáka hneď ako dosiahnem predpísanú prax. Aby som sa mohol zdokonaľovať v tom čo ma baví.

Čo sa týka schém stým nesúhlasím. Vo firme máme 4 linky a cez 10 strojov. Každý stroj, linka je od iného výrobcu a tak isto aj schémy. Čo stroj, linka tak iná schéma. Niektorej sa ti orientuje dobre a pri niektorej si zase ponadávaš že ktorý chuj toto kreslil :D

A či si robiť revizáka hneď alebo čakať záleží na každom ako sa rozhodne. Aj tak ak niečo prehliadneš si na chybe ty a nikto iný. A to sa môže stať aj mladému ako aj starému revizákovy. Treba si od začiatku dávať pozor. ( ja snívam len o revizákovy na objekty A a B do 1000V) mám síce papiere aj na VN ale pred tým mám veľmi veľký rešpekt aby som si trúfol robiť revízie na VN.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Nov 2019, 19:17

Pozerám spätne tvoje príspevky. Je v poriadku byť sebavedomý a kráčať dopredu. Len pozor, elektrika dokáže aj zabíjať. Síce nie často, ale obyčajne to schytá nevinný. Preto trochu pokory a zdravého sedliackeho rozumu nikdy nezaškodí.

Takže, nech sa ti darí a nenechaj sa znechutiť ! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

mmajo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 18 Sep 2015, 17:52
Bydlisko: ZH

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa mmajo » 26 Nov 2019, 14:24

kVA:
to znamená že máš len rok praxe? to je dosť málo
na test sa dá učiť z noriem ktoré spomenul Merak, otázky sú náhodne generované hlavne z týchto noriem, prístup cez STN-online cez SEZ-KES (nie som si istý či tento rok už neboli vypredané všetky prístupy) platí to od 1.3. do 28.2 tak počkať dovtedy, je to najlacnejšia forma prístupu k normám (<100€ - polovica členské v SEZ-KES a polovica predplatné noriem) dovtedy by som odporučil knihy od Meravého
ja som sa učil pol roka intenzívne - normy s občasným prečítaním vybraných kapitol u Meravého
0

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa kVA » 26 Nov 2019, 15:05

Skade si usudil ze mam rok praxe. Ved mam vyhlasku 23 v priestoroch A aj B. Ako by som mohol mat taky paragraf s 1 rokom praxe?
0

mmajo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 18 Sep 2015, 17:52
Bydlisko: ZH

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa mmajo » 28 Nov 2019, 08:03

na revízneho technika skupiny E4,E5 sú potrebné 3 roky praxe
0

odaros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 322
Dátum registrácie: 27 Aug 2014, 19:15
Bydlisko: Revúca

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa odaros » 28 Nov 2019, 15:17

Moja skúsenosť, prihlásil som sa na kurz v BB , litratúru som mal tú, čo je dostupná v maloobchode, teda knihy od "Meravého" , kurz mal trvať 4 dni cca 32 hodín. Viem, že literatúru pred tým poskytovali, nejaké brožúrky, viem to lebo jeden z rodiny robil skúšky pred niekoľkými rokmi.
Prvý deň sa nám venovali až dve hodiny, lebo prednášajúci niečo mal, to že ja som cestoval 90 km nikoho netrápilo, druhý deň to už boli 4 hodiny, to bol pokrok a posledné dva dni sa podobali normálnemu dňu teda asi 8 hodín, žiadna literatúra, žiadne praktické ukážky, nadiktovali nám zoznam noriem z ktorých sme sa mali učiť, ale odkiaľ zohnať normy? Sú platené, nebudete si predsa kupovať ročné členské keď ešte neviete či skúšky vôbec urobíte. Pomoc som našiel tu, zapožičal mi ich jeden kolega, nebudem menovať, ( dúfam, že sa neurazí ak ho tak nazvem, pre mňa je to česť), nezištne. Skúšky som urobil, dlho som vyberal z ponúk, ktorú spoločnosť si vybrať, zavážila vzdialenosť, ale už by som si vybral iného. Tak ako je to všade, v prvom rade ide o peniaze, zaplať a potom sa uvidí. Čo sa týka samotných skúšok, vypadla polovica prihlásených, ale inak celkom v kľude, dostali sme test a potom asi 7-8 otázok na ktoré sme mali prípravu dať si to na papier a potom si nás zobral skúšajúci na doplnenie.
0

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa kVA » 29 Nov 2019, 23:56

mmajo napísal:na revízneho technika skupiny E4,E5 sú potrebné 3 roky praxe
Ale zalezi aj to ci mas VŠ alebo ÚSO. Na triedu A to sedí čo si písal. ÚSO 3r VŠ 1r ale na triedu B to je ÚSO 5r a VŠ 3r. na zariadenia E4 a E5 ale ak chces aj E2 v tiede B ÚSO 6r a VŠ 4r. A ja chcem ist na revizaka v objektoch triedy B
0

Používateľov profilový obrázok
kurzschluss
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 14 Nov 2020, 14:33

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa kurzschluss » 16 Nov 2020, 16:10

Zdravím,
nechcem otvárať nové vlákno, tak píšem sem. Zaujímalo by ma, či sa v testoch na §24 vyskytujú aj otázky z neplatných noriem. Ide mi predovšetkým o starú normu na bleskozvody a normy na aktívne bleskozvody. Ochrane pred bleskom sa nevenujem, ani neplánujem venovať v najbližších rokoch, takže by mi dosť pomohlo keby som sa učil iba jednu verziu predpisov.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa technikus110 » 17 Nov 2020, 05:29

Na písomných testoch nie, ale na ústnej sa ťa môžu opýtaj aj na takú normu. Ak budeš E2A, tak nemôžeš povedať, že: "bleskozvody robiť nebudem", prvá stavba rodinného domu a je to tam.

Uvedom si, že opakované revízie sa robia podľa ČSN/STN, ktoré platili v čase budovania zariadenia. Takže si si sám aj odpovedal - mal by som mať znalosti o zmenách...
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa Merak » 17 Nov 2020, 07:04

ja keď som si v 2013 robil revizáka, tak som mal aj otázky zo starej normy na bleskozvody
34 1390, 34 1391, 34 1398
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

odaros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 322
Dátum registrácie: 27 Aug 2014, 19:15
Bydlisko: Revúca

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa odaros » 17 Nov 2020, 20:24

Ja som robil pred 3 rokmi, žiadne vzorové testy som nikde nenašiel, lebo testové otázky, ktoré na skúške dostaneš generuje počítač a nikto nevie aké tam budeš mať, otázok sú stovky, musíš sa len učiť, ( ja sa učím stále :-) ). U nás bola úspešnosť pri skúškach 50% :-(
0

roboluko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Jún 2019, 08:01
Bydlisko: Malacky
Vek: 46

Re: Skúšky na revízneho technika otázky? - poraďte prosím

Príspevok od používateľa roboluko » 19 Nov 2020, 06:45

Áno v písomných som mal aj starú normu na bleskozvodu treba si ju pozrieť a naučiť sa ju
A najlepšie na tom že knihy od meracieho sú len základ tvrdili že si mám kúpiť normy a učiť sa s nich ....nereálne
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok