Schéma hoblovačky FTC-50

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

besttracker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 28 Okt 2010, 00:00
Vek: 36

Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa besttracker » 28 Dec 2019, 16:34

Ahojte

Zachránil som pred šrotom hoblovačku FTC-50 ,rv 1982 :thanks: ,ale pri zapojovaní nastal problém že niekto z toho vybral nejaké trafo s oznacením T1 ,ktore bolo pripojene k ovladacim tlacidlam a kontrolke .nenaŠiel by niekto schému tohto staršieho stroja ?

schému výkonovej časti (od stykačou ku motorom mám) ale chyba mi schema ovladania,resp aké trafo tam mohlo byť ?
po prezreti som zistil :
1. stykače sú tam Stykač K16E,a Stykač K25E s cíevkou 220V/50Hz :oops:
2.Kontrolka je tam mala ziarovka 5W na 24V

nechcel som tam na test davat hned 240V :-) tak som skusal :

po pripojeny napatia DC +- 25V stykače drzali zapnute ale len ked som ich manualne zapol ,tlacidlom sa nezapli,
pri pripojeny 25V AC stykace nedrzali zapnutu polohu :pain: ,

a otazka znie: predpokladam dobre ze tam bolo trafo zo 400V na 240v AC+odbocka na 24V AC(len pre tu kontrolku ?) lebo predpokladam ze podobne ovladania mozu byt aj v inych strojoch daneho vyrobcu..
ci aku inu funkciu tam splnalo to trafo ?

v sucastnosti mam riesenie aby to islo - za predpokladu ze tam pripojim na poistky externe zo zasuvky 1f napatie 240V AC+ male trafko so signal.kontrolkou na 24V by to malo ist ???

Ďakujem za reakciu

Kód: Vybrať všetko

foto stitku http://www.imageworld.sk/images/qbrszt4nai3jsrvfqew6.jpg
Prílohy
foto
foto
foto
foto
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Dec 2019, 23:35

Skontroluj, či sú všetky stykače na 220V,alebo je tam aj nejaký na 24V.Zisti, či tie dva čierne drôty ktoré z lavej strany išli zrejme na primár trafa sú napojené na jednu fázu a nulák, alebo tam boli rôzne fázy,ale to by bolo čudné. Potom pozri kam idú tie tri červené drôty zo sekundáru, či to boli dve rôzne n apätia,alebo dvojité vinutie so stredom .Vidím tam aj nejaký diodový gretzov mostík,čo je trochu divné, načo by tam bol,to vysleduj odkial ide do neho prívod a kam ide odchod jednosmerný.Potom budeme múdrejší.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

jojosuly
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 26 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: kysuce
Vek: 62

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa jojosuly » 29 Dec 2019, 11:53

Zdravím tento stroj som riešil pred pár rokmi prerábal som ovládanie hlavného motora.
čo sa týka transformátora tak by tam mal byť 400/220 /24 V .
Stykače sú na 220 V .Ten usmerňovač bol použitý na brzdu 7,5 KW motora ak si to dobre
pametám.Schému som nenašiel.Ak niečo nájdem sa ozvem.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Dec 2019, 13:37

Napadlo ma popozerať na bazoši taký typ, a skúsiť sa spojiť s predávajúcim keby poslal aspoň fotku trafa,príp.schému .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Dec 2019, 14:02

5ko napísal:... sú napojené na jednu fázu a nulák, alebo tam boli rôzne fázy, ale to by bolo čudné.
5ko, dve fázy nie sú čudné. Pripojenie primáru na združené napätie je určitý typ primitívnej ochrany elektromotora. Totiž, pri výpadku jednej z dvoch použitých fáz na trafo, sekundárne napätie výrazne poklesne a stykače by sa nemali dokázať zopnúť.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

besttracker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 28 Okt 2010, 00:00
Vek: 36

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa besttracker » 29 Dec 2019, 16:03

tak som zistoval :
1.ano trafo islo na 2f,teda 400V AC,
2.vykonove stykace su vsetky na 220 ,z usmernovaca to ide na stykac,ktory je ovladany 24v AC . Usmernovac teda asi bol napajany z toho trafa-su tam ocvaknute kable,tak neviem ako to tam bolo prepojene...

3. na mieste vedla trafa nalavo bolo cosi namontovane-len neviem co tam moze byt ....

4.Z trafa by podla popisu uzivatela JOJOSULI malo 2 vystupy ako spominal - kontrolka je napajana z 1 vodica , spinace su napajane z druhej vetvy...

na bazosi som skusal,nenasiel som zatial ziadnu ponuku.... :roll:
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa Jirka84 » 29 Dec 2019, 16:28

Tady je adresa výrobce - zkus jim zavolat/mejl poslat, jestli by byli ochotni Ti sdělit , co potřebuješ...
je víc než možné, že mají už inovaci v elektrokabeláži.
http://www.dematech.cz/product/ctyrstra ... tc-50-698/
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

besttracker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 28 Okt 2010, 00:00
Vek: 36

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa besttracker » 14 Jan 2020, 15:00

ahojte
tak som pokrocil ale iba trochu :ignore:
ovladanie som spojazdnil (zial bez schemy) tak naslal ale problem ze to vyhadzuje poistky po rozbehnuty motora na trojuholnik .....
je tam 3f motor podla stitku 7,5 kw 15,5A ..... motor sa rozbehne na hviezdu ,ide asi 30s a stykace to prepnu na trojuholnik,a v tom okamihu to vyhodi poistku 20A ,...... skusal som to pustit bez pripojeneho motora,tak stikace pekne zopnu,a idu,ked je pripojeny motor tak to vyrazi poistku ,skusal som merat cievky na svorkovnici v motore tak maju 3x 1,5 ohma,co je podla mna ok ....
otazka znie mozu byt zle tie stykace ze zostanu na okamich oba zapnute ? lebo robi to pri oboch motoroch co su tam,ci je chyba kdesi uplne inde ... ? :thanks:
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa Jirka84 » 14 Jan 2020, 15:31

Když Ti jede "naprázdno" přepínání stykačů "Y/Δ", tak si povol vždy jednu pojistku a vyzkoušej v poloze "Y" a pak "Δ" na odpojených kabelech u motoru, zda na stejnou svorku k motoru jde tatáž fáze - možná je máš stykačem přehozené = obrací se otáčky (L1/U1, L2/V1, L3/W1). Dej si taky bacha na zkrat "ve vzduchu"...
Předpokládám, že vypadnou pojistky dvě při přepnutí na "Δ" (propojky tam nesmí být :wink: ).

PS1 nepostřehl jsem, jestli měřils ve "Y" klešťákem proudy jednotlivých fází - měly by být cca stejné (pro prodloužení doby na měření si odpoj napětí pro cívku stykače , který dává spojení do D) a neznám taky jištění toho stroje (20A/? charakteristiky).
PS2 schema si tada "opiš" z toho zprovoznění...
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Jan 2020, 16:34

besttracker napísal:... je tam 3f motor podla stitku 7,5 kw 15,5A ...
Keď už nechceš (nevieš) zmerať napätia na prívodoch k nezapojeným motorom, tak si nahraď jednotlivé vinutia dvoma rovnakými 230 V žiarovkami v sérii. A keď spustíš tú rozbehovú sekvenciu, tak tých 30 sec musia každé dve žiarovky v sérii svietiť rovnako a slabšie, (bude na nich 230 V). A po precvaknutí do D musia svietiť rovnako a silnejšie, (bude na nich 400 V). A môžeš aj merať bez vyhodeného ističa, resp. ak ho vyhodí, môžeš hľadať chybu v kabeláži.

Možno sa mýlim, no 20 A istenie je dostatočné pre také výkony ? Aj keď stroj ide naprázdno, tie zotrvačné hmoty hobľovacích válcov nebudú malé. Nedajú sa odstaviť náhony, (zhodiť klinové remene(?)) ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa burizon » 16 Jan 2020, 09:32

Nechcem vytvárať novú tému, jedná sa o kombi drevársky stroj, tak sa hádam nikto hnevať nebude. Už dávno sa nepohybujem v elektro, tak nemám už prehľad. Chcem sa opýtať či sú už v elektromotoroch zabudované ochrany? Podľa schémy mi to tak vychádza alebo je to nejako inak? V schéme sa mi jedná o kontakt, ktorý premosťuje zapínacie tlačidlo. A ešte jedna otázka, existujú v motoroch mechanické brzdy?
Prílohy
schema.jpg
0

besttracker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 28 Okt 2010, 00:00
Vek: 36

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa besttracker » 22 Feb 2020, 21:00

dodam keby to niekto riesil podobne veci ,tak som sa do toho zahryzol aj bez schemi ... :applause: najrozumnejsie bolo zacat uplne s novou instalaciou (kable boli tahane poza dosku,bol z toho mix kablou ), vysledok zistenia 4ks 16a stykacou su vhodne na vymenu,maju obhorene kontakty(niekedy nezopnu 1 fazu+bzucia cievky )+oneskorovacie casove rele ma maly rozsah nastavenia....

zistenia motory su ok,jeden som musel vybrat (bola to makacka cez 80kg -nebol pristup ku svorkovnici)
chybu som odhadol na 2 varianty 1.zle zapojenie stykacou niektore kable boli na kontaktoch poprehadzovane(neviem ci naschval alebo uz skusali co sa dalo..) boli obhorene kontakty na 16A stykacoch(prepinali Y-D) (alebo to obhorenie sposobilo to casove rele ze zoplo prilis skoro),
2. casove rele zopinalo trojuholnik po +- 20-30sekundach co na rozbeh motoroch vobec nestaci,tak neviem ci to casove obdobie stacilo pri pripojeni na silnejsie istenie,ale na moj 25A privod urcite nie ... realne sa na plny vykon motory dostanu so zatazenim hoblovacich valcoch az niekde po min 60-120 sek.
poznatky z testovania:
7,5 kw motor bez zateze sa rozbehne pri zapojeni do trojuholnika aj pri domacej siety s istenim 25A :potlesk: ,
5kw motor pri zapojeni do trojuholnika sa nerozbehne s 1 hoblovacim valcom ...
7,5kw +nasledne 5kw motory zapojene do Y to siet s 25A istenim zvladne aj s pripojenimi hoblovacimi valcami(co to urobi pri hoblovani neviem..).
nestihol som to dat do zataze,lebo uz bola tma ,pokracovanie nabuduce :oops:

mozno blba Otazka znie : realne kolko vydrzia motory pracovat v zapojeni hviezda ?

nikde som sa nedopracoval k tejto odpovedi.... viem ze to bude mat 1/3 vykon(co by az tak nevadilo ked vidim tu obrovsku zotrvacnost hoblovacich valcoch....),ale ako moc to skodi tym motorom ked su zapojene do hviezdy trvalo ? ked predpokladane rocne zatazenie stroja odhadujem na 10-20 hodin prevadzky... ci nespekulovat kvoli usetrenim +-100 eur odpalit motor min za 600eur :axe:

diky za odpoved
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa Atlan » 22 Feb 2020, 21:48

Nebude to fungovat, tie motory nebudu mat vykon a budu pretazovane takze sa budu viacej zahrievat az zhoria.

Supni tam dosku a uvidis ze to nedaju. Navyse niesu nahodou sprevodovane do rychla? Tak ze potrebuju poriadny vykon.
0

besttracker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 28 Okt 2010, 00:00
Vek: 36

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa besttracker » 22 Feb 2020, 23:16

Atlan
diky za info,
zprevodovane to do rychla bude veru min 2x az 3x podla priemeru remenic odhadujem ...
teraz ked uz viem ze sa to da spustit po elektro stranke, mam v plane najskor vsetko riadne vycistit ,pretesnit prevodovku a popremazat teda spojazdnit mechanicke zalezitosti , a dostat do garaze aby som to mohol venovat aj v zlom pocasi... budem informovat ked to vyskusam v realnej prevadzke(mozno som bol asi moc nadceny ze sa to konecne rozbehlo po takej dlhej dobe + asi ma zmiatla ta obrovska zotrvacnost hoblovacich valcoch.... vyskusam ,dam vediet ako sa to sprava pri beznej prevadzke)..... :thanks:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Feb 2020, 00:20

Ak tie motory nepreťažíš (neprehreješ), v Y môžu pracovať nekonečne dlho. Tam nie je žiaden logický dôvod, prečo by nemohli.

No ako ti už napísal Atlan, ony to s 1/ 3 výkonu neutiahnu. Možno nejaké latečky môžeš obrábať v Y, ostatné sám uvidíš ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa jenda23 » 23 Feb 2020, 08:14

Nebo maličko zainevstuj a použij dva frekvenčáky. A vyhneš se milionu stykačů.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

besttracker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 28 Okt 2010, 00:00
Vek: 36

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa besttracker » 24 Feb 2020, 21:24

dak trocha pokracovania :
som sa tomu dnes opat povenoval,som to stihol riadne premazat ,a rozhybat horizontalny posuv stola,bolo to uz patricne chytnute,ale nakoniec sa to podarilo :applause:
uz som zistil ze viac menej vsetko funguje ako ma..,aj posuvy aj pohon stola ,a teda ma zmysel tomu venovat cas aj peniaze.....

ako pisal jojosuly
.Ten usmerňovač 400/220/24 bol použitý na brzdu 7,5 KW motora ak si to dobre pametám
som zistil ze ten transformator tam nakoniec budem musiet dat,lebo sluzi na zopnutie spojky,ktora pripaja mechanicky posuv materialu k prevodovke,bez toho napatia sa spojka nezopne(nejdu prevody ktore pohanaju posun materialu)... na skusku som to nahradil autonabijackou :P

ked som to konecne rozchodil,tak som skusal aj hoblovat (pustene oba hoblovacie motory+posuv materialu),mal som na skusku hranoli 100x100 mm a zhobloval som to na 1 zaber na 90x100 (trieska kazdeho motora 5mm) a potom na 90x90 ,ale nezaznamenal som zeby to nemalo vykon (aspon pre mna je to postacujuce,teoret by to malo hoblovat 50cm siroke veci ,preto to asi aj na male veci staci....),som bol prekvapeny ako to dobre ide ... (ked to porovnam so sucasnou tam zaber 2mm bol utpenie :thumbdown: ) hobloval som +- 30 -40min motory som potom skusal zeby boli nejake prehriate nemozem povedat... sice bolo vonku len 5 st,teplotu motorou som nemeral,ale ruku som tam v pohode udrzal na nich...

zhodnotil by som ze zatial mi to staci,uvidim casom lebo toto je taky dlhodoby projekt a je na nom este kopec veci, lebo musim najskor dorobit to trafo,urobit vrchny kryt + odsavanie + tie veci co som spominal hore
zatial diky za vsetky rady
pokracovanie nabuduce :thumbup:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Feb 2020, 22:43

Niekto ti tu daval vyssie link na vyrobcu. Nebolo by jednoduchsie ohladom toho trafa kontaktovat vyrobcu (ak existuje) ze co to je za trafo a ci ho poslu postou a za kolko? Usetris si kopec casu, no nie penazi, ale zase tam bude original trafo.
2x nepoviem ze niekto to vybral na neaku "nabijacku baterii" alebo len tak ze raz sa to zide a teraz mu to niekde lezi na policke alebo v sufliku (a ty to potrebujes :) )
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Schéma hoblovačky FTC-50

Príspevok od používateľa Jirka84 » 09 Apr 2022, 11:22

burizon napísal:
16 Jan 2020, 09:32
Nechcem vytvárať novú tému, jedná sa o kombi drevársky stroj, tak sa hádam nikto hnevať nebude. Už dávno sa nepohybujem v elektro, tak nemám už prehľad. Chcem sa opýtať či sú už v elektromotoroch zabudované ochrany? Podľa schémy mi to tak vychádza alebo je to nejako inak? V schéme sa mi jedná o kontakt, ktorý premosťuje zapínacie tlačidlo. A ešte jedna otázka, existujú v motoroch mechanické brzdy?
Kdysi ses ptal kolem toho schema. Našel jsem Tvůj dotaz teprve při "úklidu nepřijatých zpráv".
Tak důkladně neznám staré ani nové stroje, navíc jsem se jimi kdysi zabýval jen okrajově. Pokud jde starší motory, které jsem "potkal" při své práci, tak jsem elektroniku v nich nezaregistroval. V TOSu, kde jsem dřív byl na montážní hale na obráběcích strojích, byly pouze silnoproudé "stop brzdy". To už je ale taky "sto let" zpátky. :wink:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok