Prudovy chranic a 3-fazovy motor

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

juri23
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 10 Jún 2010, 00:00
Vek: 35

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa juri23 » 08 Jún 2020, 20:40

Ospravedlnujem sa zle som sa vyjadril, ano v zasuvke je L a PEN, podla predpisu ma byt PEN pripojeny v zasuvke najprv na PE kolik potom na N dierku. To je snad v poriadku,nie? Cize v tomto pripade sa prudovy chranic asi nemoze/neda pouzit, kedze do zasuvky ide len L a PEN vodic... je to spravne?

Cele to je o tomto - uz to napisem do tohoto vlakna.
Znamy ma malu chatku, kde ma pri dverach staru rozvodnu skrinu so starymi isticmi, ktore chce vymenit za nove + tam ma zasuvku 400V.Zajtra to idem pozriet realne. Predpokladam ze tam ma privod L1,L2,L3, PEN. Podla jeho slov ma v kazdej zasuvke a svetle len dva vodice, a v zasuvkach nema PE kolik zapojeny....Ja predpokladam, ze tam budem TN-C siet /az zajtra to idem realne pozriet. Preto som sa pytal na prepojnei N a PE v zasuvke.... Kedze tahat nove kable do kazdej zasuvky, svetla neche a ani nebude preto chcem vediet co je bezpecne a ci tam nie je moznost pouzit RCD ale pokial to je TN-C tak pravdepodobne nie a maximalne sa mozu vymenit stare istice za nove...

Este ma napada siet TN-C rozdelit na TN-C-S a RCD zabezpecit aspon kupelnu, kde by sa mohol natiahnut novy 3-zilovy kabel.... a popripadne dat RDC na 400V zasuvku

popripadne nejake navhy?
0

juri23
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 10 Jún 2010, 00:00
Vek: 35

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa juri23 » 09 Jún 2020, 07:45

Takto zapojene by to vyhovovalo?


Obrázok
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa Samanko » 09 Jún 2020, 10:42

Nie.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

juri23
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 10 Jún 2010, 00:00
Vek: 35

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa juri23 » 09 Jún 2020, 10:44

v com je problem?
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa Samanko » 09 Jún 2020, 10:59

Drakoush napísal: Ak tomu nerozumieš, moc do toho nešahaj. To nie je sranda.
Amen.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

juri23
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 10 Jún 2010, 00:00
Vek: 35

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa juri23 » 09 Jún 2020, 12:46

ok tak by som tomu chcel rozumiet, budem rad ak mi teda vysvetlite kde je problem co treba upravit
0

elc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 03 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Poprad

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa elc » 09 Jún 2020, 14:19

Zdravím,
1. V upravovanom rozvádzači je potrebné vodič PEN rozdeliť na samostatné vodič PE a N. Za bodom rozdelenia sa NESMÚ spájať a ani za bodom rozdelenia už neexistuje vodič PEN! Teda existujúce dvojžilové prívody k zásuvkám nehrozia a MUSIA sa vymeniť za trojžilové.
2. Vodič PE sa nesmie prerušiť žiadnym kontaktom, vypínačom.... Vy ho máte prerušený na chrániči Q2. Do chrániča ide len vodič L a N, PE ide bez prerušenia.
Tak asi toľko na začiatok. Ja to vidím na celkovú rekonštrukciu elektroinštalácie...
Prajem príjemný deň.
0

juri23
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 10 Jún 2010, 00:00
Vek: 35

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa juri23 » 09 Jún 2020, 14:30

nie som si is ty ci sa chapeme... myslienka je taka ze existujuca 2zilova kablez ku zasuvkam a svietidlam ostane TN-C, Nasledne sa siet rozdeli na TN-S a tam je pripojeny chranic Q1,Q2
Prílohy
elektr3.gif
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Jún 2020, 14:40

Ale veď to bude normálny rozvod TNC-S,môže mať aj obvody chránené chráničom, aj nechránené pôvodné.Ja tam akurát nevidím istič pred novým chráničom na 3F zásuvku, a v obvode pre kúpelňu má nesprávne označené svorky v zásuvke,sú prehodené popisky N a PE.
Bod rozdelenia sa dá predsa urobiť aj na dvojžilovej zásuvke použitím chrániča ,tak že do neho pôjde L aj N, z neho tiež ,ale pred chráničom sa PeN rozdelí a okolo chrániča ide už iba Pe.Bazénový Ionizátor/UV lampa/ má presne takto riešený chránič na prívodnej šnúre rovno ako zástrčku.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

juri23
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 10 Jún 2010, 00:00
Vek: 35

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa juri23 » 09 Jún 2020, 14:48

5ko, chranice su uz s isticom... svorky PE a N mam v zasuvke prehodene, to som si nevsimol-moja nepozornost, samozrejme ze maju byt opacne. Je potrebne mat samostatnu svorkovnicu PE pre ochranne vodice zo spotrebicov ktore pojdu cez chranic? alebo sa mozu pripojit na PEN svorkovnicu?
0

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 09 Jún 2020, 16:26

Podla mna nic nepokazis, ked PE das na samostatnu svorkovnicu ak ti to rozvadzac dovoli. Kazdemu kto sa s tym bude v buducnosti hrat, bude hned jasne vo co jde. Cize nebude sa miesat/zamienat/polemizovat nad tym ktory vodic je PEN a ktory PE. Keby si mal cistu TNC-S tak tam sa v bode rozdelenia stane z PEN vodica vodic PE a vodic N a nie je co spekulovat ale ked ty mas TNC a len niektore okruhy su TNC-S tak by bolo fajn to v tom rozvadzaci aj ukazat. A poznamka: Prudovy chranic nieje podmienkou siete TNC-S. Z TNC sa TNS stava v bode rozdelenia. Prudovy chranic je len doplnkova ochrana. Ale ty ich tam urcite daj. Normy tiez prikazuju kde sa chranice pouzivat musia a kde nie. Kludne ma opravte ak daco.... :)
0

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 10 Jún 2020, 09:07

A este k tomu 3f motoru a RCD. Ako uz bolo nacrtnute, tieto motory nepouzivaju pracovny vodic N. Cievky su zapojene na tri zdruzene napatia 400V medzi fazami navzajom. Ci uz ide o trojuholnik alebo hviezdu. Svorka PEN je cislo len zemniaca, ktora zvadza pripadny poruchovy prud, ktory pri poruche preraza na kostru motora.

A ako funguje 3f RCD?
Vsetky tri fazy spolu s pracovnym vodicom N vytvaraju v RCD elektromagneticku indukciu, ktora je snimana a po prekroceny maximalneho rezidualneho prudu chranic zareaguje a vypne. Treba si to predstavit ako keby si kliestovym ampermetrom objal L1,L2,L3 a N. Cize v normalnej prevadzke ziadne ampere nenameras, pretoze sucet momentalne prechadzajucich prudov v tychto vodicov je nulovy. Samozrejme si treba uvedomit ,ze hovorime o vektorovom sucte. Tzn. ze el.mag. indukcie indukovane v jednotlivych vodicoch sa navzajom porusia. No ak zacne prechadzat poruchovy prud cez PE vodic (t.j. mimo kliesti) co znamena ze cez klieste vosiel ale mimo kliesti odisiel, tak ampermeter zachyti tento poruchovy prud a chranic zareaguje. Samozrejme v RCD nie je ziadny ampermeter. tam to je riesene mechanicky pomocou elektromagnetizmu. Tiez zalezi od druhu a vyrobcu.

Cize odpoved je ANO ma vyznam pripajat aj na takyto motor RCD aj ked nevyuzijes vystupnu svorku N, lebo RCD reaguje aj na rozdiel prudov zdruzenych napati. (L1-L2, L1-L3, L2-L3). A ako bolo spomenute, na vstup N pripojit treba aby fungovalo tlacidlo TEST, lebo toto tlacidlo je tusim zapojene cez odpor na jednu fazu na vystupe a prave toto N na vstupe na RCD.
0

juri23
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 10 Jún 2010, 00:00
Vek: 35

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa juri23 » 10 Jún 2020, 09:45

ano RCD som zapojit ako vravite a vsetko funguje. Dakujem
0

juri23
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 10 Jún 2010, 00:00
Vek: 35

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa juri23 » 15 Jún 2020, 09:36

Este otazka ku pripojeniu elektromeru, nakolko v skrine by ho chcel mat pre info o spotrebe aby nemusel chodit az k hlavnej privodnej skrini... pojde o jednotarifny elm. nasiel som tento typ, ktory ma takuto schemu zapojenia vstup L1,L2,L3, N a vystup L1,L2,L3, N, moja otazka je do svorky N pripojit privodny vodic PEN a vystup PEN nasledne rozdelit do svorkovnic? N a PE?

niektore ELM som videl ze maju N privedene len na vstup

a co je rozumnejsie dat ho pred HL. vypinac v rozvadzaci alebo za HL. vypinac?
Prílohy
elm.jpg
elm.jpg (18.53 KiB) 4770 zobrazení
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa Samanko » 15 Jún 2020, 15:44

Bolí ma koleno, neviete čím si ho umrtviť ? A neviete či môžem použiť normálnu vŕtačku keď ju poriadne dezinfikujem ? Myslím, že môj krížny väz je roztrhnutý a to by som mal zvládnuť.. dve dierky, dva srobiky a kúsok šnúrky medzi tým...

Sa pýtaš také debiliny, že je úplne nad mraky jasné, že nie si absolútne schopný urobiť tu inštaláciu správne a bezpečne. Všetci skúsení na tieto tvoje témy zvysoka drbú (ja tiež), tvoje otázky sú také ako tá moja na začiatku. Nevieš absolútne triviálne základy bezpečnosti a projektuješ ? Kedy sa uvedomíš ?
0
Naposledy upravil/-a Samanko v 15 Jún 2020, 15:47, upravené celkom 1 krát.
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

juri23
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 10 Jún 2010, 00:00
Vek: 35

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa juri23 » 15 Jún 2020, 15:45

mal si zly den v praci?neboj, zajtra bude lepšie.... Myslím si že sú tu aj normálni ľudia, ktori slušne napíšu nie takto to nemôže byt, zapoj to takto... Alebo áno takto to môže byť... Áno možno sa pousmeju nad hlupou otázkou ale poradia... Či ty si spapal všetku múdrosť sveta už v pôrodnici??? Alebo si tak málo doceneny že tu si hľadkas ego?
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa Samanko » 15 Jún 2020, 19:49

Mal som super den v praci :) Mam super pracu a popravde si uz ani nepamatam kedy som mal zly den :)

A nie, nespadol som z neba nauceny ako asi nikto. Ucil som sa a pracoval podla dokumentacie pod dohladom odbornikov pokial som danu problematiku neovladal. Ego nie je moj problem a na zdvihanie ega si v tejto oblasti velmi nizko.. Mozes byt super v programovani alebo cokolvek co robis ine, ja ta absolutne nesudim.. Len som ti napisal aj ja a aj dalsich plno ludi, ze o tom vies uplne hovno tak by si mal prehodnotit svoj postoj predtym, nez sa nieco stane. Neovladas trivialne veci, to nie je ako ked sa niekto opyta nieco konkretne.. ty nevies zaklady a projektujes. Ziadna otazka nie je hlupa, len pristup a obrovska lahostajnost v kombinacii s nevedomostou je hlupa a nebezpecna.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

juri23
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 10 Jún 2010, 00:00
Vek: 35

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa juri23 » 15 Jún 2020, 21:47

no vidis, nie kazdy ma tu moznost pracovat pod dohladom odornikov a ked nieco nevie opytat sa a hned aj dostat odpoved aj s vyvetlenim...a ano nie je to moj obor no napriek tomu som z tych, ktory sa vrtaju aj vo veciach, v ktorych nie su doma... ina moznost ako sa to naucit nie je...
0

odaros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 322
Dátum registrácie: 27 Aug 2014, 19:15
Bydlisko: Revúca

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa odaros » 20 Jún 2020, 20:03

podružný elm. by som dal za vypínač, ten predsa slúži na to že ak by si mal poruchu tak si to vieš vypnúť a aj ten elm sa môže pokaziť. Na prívod môžeš dať PEN alebo N podla toho kde budeš mať rozdelenie, na odchod nemusíš nič pripájať, pre meranie nemá vplyv, teda aspoň pri sieťových elm.
0

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 35

Re: Prudovy chranic a 3-fazovy motor

Príspevok od používateľa Marek89 » 15 Júl 2022, 16:57

Pridam sa tu, mam otazku. Mam stojanovu rozbrusovacku, 3f, zapinanie stykacom cez samodrz. Pripojny kabel je 4 zilovy, cize ovladacka ide z PEN. To je ok, ale keby som chcel pouzit rozbrusovacku tam kde je 5kolik a chranic, ako vyriesit zapojenie tak, aby som nemusel zakazdym prepajat v krabici zily. Napadlo ma, ze keby to slo cez nejaky prepinac, no vobec ma ziadne zapojenie nenapada a mozno to ani nebude mozne tka urobit alebo ano ?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok