Starý rozvádzač

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa marek181818 » 26 Máj 2020, 17:37

Čawte.Mám nových susedov, Kúpili starý dom, kde rozvádzač vyzerá podobne ako je na foto :Až nato že tam nieje deóna sú tam aj keramické poistky okrúhle.
41413195_1600.jpg
Celá elektrika je hliník .Chceli by domček prerobiť, nová kúpelka a tak.Ešte neviem ako sa rozhodnú presne lebo su dve cesty rekonštrukcie.
1.Obnova tochto rozvádzača
2.Nová prípojka do plotu.

1.Ono keď by sa začala obnova, tak to bude treba robiť tak, aby bola aj v dome elektrina počas prerábky,treba odblombovať elektromer a tak.Ako jeden deň by vydržali bez elektriny to mi je jasné.Len horšie je,že ked by som ja potreboval elektrinu napr niečo rozvtrať a pod, vieme ako to býva.Potom ostavá len aku náradie, ale to je jedno teraz.Navyše ani neviem čo tam dať nové akú skrinu, aby to vyhovovalo aj distribučnej.Kedže už len ten podklad kde su teraz ističe je zlý.Teraz vás uvediem ako je aktuálna pripojka robená a ako by mohla vyzerať nová-dve možnosti.

Takže aktuálna prípojka, je vedená vzduchom, začína na stĺpe viď foto.Drôty idú na ďaľši drevenný stĺp vo dvore pozemku a odďiaľ na tzv letnú kuchynku, kde je aj rozvádzač.Z neho ide kábel pod zemou do hlavného domu, kde boli len svetla a zásuvky.V tej letnej kuchynke bola kúpelka, bojler el.malá pivnica,kde bol darling.Čerpali vodu zo studne.Teraz je tam zavedená aj obecný vodovod.Ale čerpanie vody zo studne bude ponechané-teda obnovené.Kúpelka sa ale presunie do hlavného domu.
1.Nová prípojka. No to je možnosť číslo 1.Na ulici kúsok asi 20m je stĺp na pripojenie sa.Horšie je,že treba ísť káblom pod novú cestu, minulý rok ju robili, a po ňou je stará kameniná, takže utrpenie kopať.
2.Nová prípojka.Podstate náhrada za vedenie vzduchom, tiež problém s novou cestou .Ale zvyšok by už bolo kopanie cez dvor pozemku a elektromer by mohol byť aj hore, len dlhšia trasa kábla.Ale tu sa ušetriť na kábli zase nejak nedá, lebo zase inde aj ušetrím ale na ďaľšie rozvody treba káble..Takže neviem.Skôr by som dal novú prípojku č.1.
Čo vy nato ?Dik za rady.

P.S Tú aktuálnu prípojku som trošku zle nakreslil z uhla, ale tak nevadí.
Prílohy
IMG_20200526_161933.jpg
prip.png
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Merak » 26 Máj 2020, 19:42

čo sa týka prípojky, tak treba sa obrátiť na kvalifikovaného projektanta, aby spravil riadny projekt, keďže sa bude robiť zásah aj do iných pozemkov
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa marek181818 » 26 Máj 2020, 20:03

Áno to mi je jasné v tomto prípade pozemky sú len obec
0

Používateľov profilový obrázok
magic_touch
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 21 Jan 2008, 00:00
Vek: 44

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa magic_touch » 26 Máj 2020, 21:43

Ak to nie je nevyhnutné, kašli na novú prípojku. To len môj názor.
Nová musí ísť bezpodmienečne do zeme, hodiny a hlavný istič na hranicu pozemku, musia byť voľne prístupné. Bez projektu sa ani nepohneš. ZSE ti pošlú technické podmienky pripojenia. Dáš im projekt, dajú stanovisko. Potom môžeš realizovať nový prípoj. Po OPaOS, ktoré zase treba poslať do zse, pardon, zsdis, príde ujo a pripojí ťa. Dovtedy fachčíš na vzdušnom a kým ti doručia papiere, máš aj rekonštrukciu v dome hotovú. Treba ten nový prípoj? Ja by som sa na to vykašlal. Možno by som zišiel do zeme z toho stĺpu vo dvore a spravil aj nové zemnenie. Odtial už káblom do zeme a do rozvádzača. 100% treba plombovateľný hlavný istič. Plombu z hodín môžeš zhodiť aj ty, po telefonickom nahlásení z dôvodu rekonštrukcie. Po skončení prác za 15,- € znovu prídu zaplombovať.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa marek181818 » 26 Máj 2020, 21:56

Ako čo sa týka tých papierovačiek to mi je jasné.Sám som na dome s tým prešiel.Len potom neviem ako zriešiť ten elektromer.Aký rozvadzač tam dať,aby sa potom dalo čo treba zaplombovať.Toto je pre mňa moc staré.Aktuálne dom ide len na 1F , dve nejdu vyzerá to,že dve poistky na stĺpe sú v háji.Hore sa nedostanem, nemám nato ani rebrík a navyše sú to sračky distribučnej.Ono prerábka bude postupne.Ono ja by som tie rozvádzače v tomto prípade dal dva.Jeden tam kde aj je a druhý v tom hlavnom dome, to by bol ako podružný. V zemi by šiel kábel 5x6mm2 CYKY -J v chraničke a hotovo.Rozvádzače by som ešte keď tak uzemnil tyčami.Ale tak najviac ma trápi ten elektromer.Keď sa požiada o odblomovanie na neviem akú dlhú dobu, tak čo tam dať.S týmto vôbec nemám skúsenosti.Napr u mňa na dome som to riešil tak,že starý elektromer som mal v dome,ale robil som novú pripojku do plotu,takže elektrina bola stále a keď už prišli mi dať nový , tak v ten deň starý zobrali podstate na výmenu to šlo.Tu je to horšie.

-- Spojený príspevok 26 Máj 2020, 21:09 --

Akurát ma napadlo,že ja by som vlastne tam mohol dať skrinku len čisto pre elektromer a vedľa toho na ističe ,čiže dve .Len,či nebude problém s pripojením,lebo asi sa to bude považovať za zmenu technických podmienok.Lebo na streche je strešnik a až potom to ide na poistky a k elektromeru.Teraz som si spomenul,že mi vraveli jednu vec.Ono je tam aj nočný prúd ešte.A že ho nemôžu zrušiť teraz ale až po roku.Tak neviem.Ešte viac sa to komplikuje.Ach jaj. :(
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Drakoush » 26 Máj 2020, 22:31

Yoko ono.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa marek181818 » 26 Máj 2020, 22:59

Tá mi nepomôže už zomrela.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 27 Máj 2020, 06:48

prva vec co by si mal urobit je sadnut s projektantom a prejst si moznosti a zakreslit projekt. on bude presne vediet co a ako
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Jirka84 » 27 Máj 2020, 07:13

Marek,
všechny odborné odpovědi najdeš hlavně tady:
https://www.zsdis.sk/Uvod/Domacnosti/No ... a-pripojit
Pokud nestačí , pak :
https://www.google.com/search?q=ZSE++te ... =firefox-b

PS nehledej "kováříčka", jdi rovnou ke "kováři". Platí to hlavně u silnoproudu.
U nás (v ČR) jsou v současnosti taky opět nové změny a hlavně přípojka MUSÍ být podle současně platných připojovacích podmínek. Jak už bylo tady řečeno, s projektantem, který by měl mít i razítko pro případ reklamace. NENÍ to tišťák, který se dá vyhodit.
Elměr.rozvaděč kupuj nový s "dnešním datem" výroby, protože často se prodejci chtějí zbavit RE, které už nevyhovují podmínkám připojení...
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa ondistef » 27 Máj 2020, 07:37

Ideš na to zle, jednak ti energetici nepovolia elektromer v interiéry (aspoň podľa foto tak vyzerá) a musí byť umiestnený na hranici pozemku. Pokiaľ je ten rozvádzač von a prístupný voľne z ulice, tak máš čiastočne vyhrané, tento vyhodiť, dať tam nový v prevedení do steny a natiahnuť vzduchom nový kábel, či už AYKYz-J, prípadne 1-AES-J (NFA2X).
Starú skriňu by som celu vyhodil (vyzerá to na kombináciu drevo, kov, bakelit) a dal namiesto nej nový rozvádzač s dostatočnou priestorovou rezervou.
Aj nová prípojka môže byť vedená vzduchom (aspoň pri VSD a ZSE s tým nemajú/ nemali problém).
Pokiaľ by si chcel kábel dávať do zeme, tak jednoznačne nechať preraziť chráničku popod cestu a žiadne rozkopávanie a oprava cesty.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa marek181818 » 27 Máj 2020, 21:59

Chlapi, len ste nepochopili asi jednu vec.Ono elektromer, plne funčný tam je.Posledné odpovede mi pripadajú akokeby ste mysleli,že tam nieje.Ja by som radšej spravil všetko nanovo.Lepšie sa s tým aj robí-jednoduchšie.Len mám tušenie, že majiteľ bude chcieť len ističe a tie poistky vymeniť.Toho sa trochu obávam.Iné riešenie ako ponechať daný elektromer tam kde je a s normálnym prerobenia toho rozvádzača neviem.Len nová pripojka,resp skôr prekládka.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 27 Máj 2020, 22:37

lenze ty nechapes, ze energetici ta nemusia znova pripojit, kym ten elektromer nebude na hranici pozemku. su tam iste vynimky, napr. ak to to stary barak, alebo si ho zdedil. pri kupe a zmene majitela pripojky uz ale mozu trvat na novej pripojke.
http://www.legrand.sk/electrend/elektro ... -pripojky/
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa marek181818 » 27 Máj 2020, 22:42

Ako mysliš,že keď sa odblombuje a potom môže nastať problém.No tak to potom chápem.Ćím viac viem o týchto veciach, tak viem aj lepšie poučiť majitela a trvať na prerábke.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Atlan » 28 Máj 2020, 06:15

Neslo by to ukecat na reviziu? Tj poziadat alebo zavolat o strhnutie blomby z dovodu merania revizie, a vymenit rozvadzac, ce. Potom len pridu a zablombuju noby rozvadzac elektromer.

Inak rozvadzac v plote o starost menej.
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Jerry19 » 28 Máj 2020, 08:37

Nedavno som riesil podobnu vec... Malo by to ist do plota a cela nova pripojka... Ale da sa dohodnut tak, ze to ostane tam kde je, no musis ten rozvadzac cely vyhodit a vymenit za normalnu modernu kovovu skrinku, do dreveneho rozvadzaca ti novy elektromer nedaju ...

Berie sa to potom akoze to je len vramci rekonstrukcie, inovacie, resp. udrzby, renovacie stale ta ista pripojka.... Tym padom nerobis novu pripojku a nemusis ju davat do plota tu skrinku a kopat a prerabat vsetko... Len vymienas elektromer za novy... Takze ano, da sa tymto sposobom vyhnut tomu, ze nova pripojka a skrinka do plota... Len si to treba vykonzultovat s miestnym dodavatelom elektriny... JA som to robil takto na vychode...

Netrebalo mi nic... len kamarata na VSD, jeden telefon ci sa to tak da poriesit... A kupil sa za 50€ myslim ten rozvadzac na ukrajine... par isticov to su smiesne polozky... a za den bolo spravene... Len potom prisiel smiesko z VSD a vymenil elektromer za novy modereny a zaplomboval... No a neskor sa bude prerabat aj instalacia za tou pripojkou za medenu a TN-S predpokladam... Ale to ja uz neriesim, nie je to moj dom...

Neviem co tu riesite, akych projektantov a projekty... :)
Prílohy
111.jpg
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 28 Máj 2020, 09:08

Jerry: vies, ked sa uz ide nieco prerabat, tak nech sa to urobi poriadne. Ale vidim to tak, ze to tu zase skonci ako vacsina tem. Hlavne to nejako zbuchat, aby to ako-tak bolo, dat tam to najlacnejsie a byt vysmiaty, ako som so vsetkym vyj..l a ked sa nieco stane, tak je na vine kazdy, len nie ja.
Ako jeden nas stary znamy odtialto, ktory nakupil take super lacne zasuvky, ze sa mu uz pri montazi rozpadali.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Merak » 28 Máj 2020, 10:18

V prvom rade by som si našiel, ktorý z tých ističov bude hlavný elektromerový istič, akú má hodnotu a čo máte v zmluve.
Keď som ocovi robil elektroinštaláciu na starom baraku čo kúpil, tak som musel tiež odblombovať EM. Pri opätovnom zablombovaní chceli energetici pred EM hlavný 25A istič v samostatnej plombovacej skrinke. Prípojka išla pôvodná vzduchom a cez strechu, na tej sa nič nemenilo. Vonkajší rozvádzač ostal pôvodný drevený obitý plechom zamurovaný v stene. Iba vývody z EM išli rovno do domu do nového rozvádzača s novou elektroinštaláciou.
Najlepšie je si riadne rozmyslieť, čo vlastne chceš, ako to chceš a potom sa ísť informovať na distribučku, čo všetko môžeš robiť a do akej miery.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Jerry19 » 28 Máj 2020, 10:45

pocitujlasku napísal:Jerry: vies, ked sa uz ide nieco prerabat, tak nech sa to urobi poriadne. Ale vidim to tak, ze to tu zase skonci ako vacsina tem. Hlavne to nejako zbuchat, aby to ako-tak bolo, dat tam to najlacnejsie a byt vysmiaty, ako som so vsetkym vyj..l a ked sa nieco stane, tak je na vine kazdy, len nie ja.
Ako jeden nas stary znamy odtialto, ktory nakupil take super lacne zasuvky, ze sa mu uz pri montazi rozpadali.
Ale ved z toho povodneho riesenia pripojky tam ostal len kabel od stlpa ku konzole na dome a do tej skrine.. A na nom nie je nic zle, je to dostatocne hruby Al kabel. Na stlpe je pripojkova skrinka s poistkami... No a vsetko ostatne sa vymenilo za nove... novy cely rozvadzac elektromerovy a vsetko v nom je nove, novy elektromer... Preco kopat a prekladat kabel a do plota davat rozvadzac, ked nemusis ? o co horsie je to teraz ?

Hlavny istic k elektromeru sa da taky aky treba aky bol aj predtym, lebo je to stale rovnaka pripojka... Ked tam bol 3x25A tak aj teraz tam bude 3x25A... A v pripojkovej skrini ktora je na stlpe na druhej strane ulice su rovnake poistky, tam sa nic nezmenilo, rovnaky kabel z nej ide, isteny rovnakymi poistkami...

Cize vlastne pripojka je ta ista nezmenena, len sa vymenil elektromerovy rozvadzac za novy aj novy elektromer a vsetko co je v tom rozvadzaci je nove... Ale nic sa neprelozilo na ine miesto... A spravilo sa to tak akoze to je ta ista pripojka. Co vlastne aj je, lebo pripojkova skrina sa nijak nezmenila ani kabel ktory z nej ide...
0
Naposledy upravil/-a Jerry19 v 28 Máj 2020, 11:02, upravené celkom 1 krát.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 28 Máj 2020, 10:57

ved v poriadku, tebe isiel kabel zo stlpa do domu, lenze jemu ide od stlpa k nejakej kuchynke a odtial do domu. Za tie roky uz ten kabel moze byt v hocijakom stave. Preto, ked robi prerabku, tak nech sa da aj poriadny privod. Predsa len, dnes je spotreba elektriny ina, ako v case, ked sa tahal ten rozvod. A kedze pozname ako sa niekedy robilo, tak tam v zemi bude urcite len obycajny kabel zasypany zemou. A predpokladam, ze nikto ani len netusim kadial je ten kabel vedeny a ako je to tam poprepajane.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Jerry19 » 28 Máj 2020, 11:06

Ok... Ale ja predpokladam, ze ten kabel je taky ako ma byt a je isteny tak ako ma byt isteny... A ked je na zaciatku toho kabla pripojkova skrina a ma tam poistky dimenzovane spravne k tomu pouzitemu kablu a ked mu taka pripojka staci, tak netreba s nou robit nic... A staci ze si vymeni vsetko co je na konci toho kabla, teda cely rozvadzac elektromerovy a jeho obsah...

Pokial chce "silnejsiu" pripojku, tak ano, samozrejme, treba inaksi kabel a inaksie poistky... A ked uz bude davat silnejsiu/novu pripojku, tak uz je to nova pripojka a uz musi dat do plota elektromerovy rozvadzac...

No ale teraz je prave taky trend, ze si ludia nedavaju zbytocne velke pripojlky a sa rusia stare pripojky s velkym instalovanym prikonom, lebo su vacsinou nevyuzite a zbytocne sa tam plati poplatok fixny vacsi za "silnejsiu pripojku". Pokial tam nechce podlahove kurenie elektricke alebo neviem co, tak mu je na prd nejaka silnejsia pripojka ako 3x25A...

A ked to chce ako ze rezerva do buducna, tak ano, moze sa spravit tak, ze sa nadimenzuje pripojka na vacsi vykon, ale hlavny istic sa stale da napr. 3x25A a da sa stale normalna lacnejsia pripojka a je to do buducna pripravene na silnejsiu ak by potreboval tam neskor zapinat nejake vacsie zataze... No ale zase, uz je to nova pripojka, uz to musi cele prerabat a do plota dat elektromer...

Ked nechce mat kabel vzduchom ale v zemi, tak zase, je to nova pripojka, cele sa musi prerabat, elektromer do plota...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok