Starý rozvádzač

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa pablox » 28 Máj 2020, 12:00

A má tam niekde vôbec hlavný istič? Ja som ho na starom dome u svokrovcov nemal, na stĺpe boli len 63A nožovky a pred elektromerom zaplombovaný hlavný vypínač, tahem zapni, stiskem vypni. Taký, ako má on na fotke dole v strede, tiež zaplombovaný...vymenili mi ho až pri výmene mechanického elektromera za digitálny minulý rok.

Staré keramické poistky som dal preč a ponechal na gumotexovej doske len elektromer+hlavný istič+PEN mostík. Stade som potiahol CYKY 5x10mm2 do inej časti domu, kde je aj rozvádzač (bolo mi to jednoduchšie z dôvodu trasovania káblov).
Nástrešník a presun elektromera do plotu plánujem pri výmene strechy...
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Jerry19 » 28 Máj 2020, 14:41

No ked mas hned vedla elektromera v tej istej skrini istice, tak naco by aj bol hlavny istic, co by istil ? Bol tam ten vypinac tahom zapni stiskem vypni ako spominas aby si vedel vypnut vsetko bez toho hlavneho istica aby sa dalo v tom rozvadzaci napr. pracovat, vymenit elektromer a tak... Aby si nemusel vykrucat poistky ked chces vypnut vsetko. No a v tych starych rozvadzacoch to bolo tak, ze poistky a velmi malo okruhov... Len zopar poistiek... Istice to bola novinka... takze to nie je az take divne, ze to bolo takto riesene.

Ked spravis dalsi rozvadzac niekde v dome, tak ten kabel k nemu sa isti hlavnym isticom... Alebo ked spravis pre kazde poschodie rozvadzac a elektromer je v plote, tak hlavny istic isti tie privody k tym rozvadzacom + sluzi ako hl vypinac. Kazde poschodie, resp. kabel mozes istit aj zvlast isticom, resp mozes mat aj zvlast elektromer pre kazde poschodie. No a v tom rozvadzaci v dome na kazdom poschodi mas uz istene jednotlive okruhy zasuvkove a svetelne.

V bytovkach je to iste... hlavny istic, elektromer, za nim kabel k bytovemu rozvadzacu... Ten hl istic isti ten kabel a elektromer, ak by tie istice v bytovom rozvadzaci si mal rovno v skrini kde mas elektromer, tak ti netreba hlavny istic... nemal by co istit...
Ten hlavny istic je napojeny zo stupacky a ta je pripojena a istena z pripojkovej skrine. Elektromer ide rovno zo stupacky a ta je spolocna pre x bytov takze tam je poriadny kabel a ma poriadnu poistku v pripojkovej skrini, takze tu aj keby tie istice boli rovno pri elektromeri, treba istit aj elektromer samotny a nie len kabel od neho do BR. Takze treba pred nim mat istic hlavny tu by nestacil len vypinac.

No a teraz je to tak, ze podla toho aky mas ten hlavny istic, tak ten urcuje aky mas instalovany prikon... Aka silna pripojka...
Tie stare rozvadzace, kde nebol ten hlavny istic... tak tam bolo urcujuce ake su poistky v pripojkovej skrini...

No a tie jednotlive stupne istenia by mali byt odstupnovane minimalne s krokom 2.

Tzn. Ked mam hl istic 25A, dalsie nasleduju menovite prudy isticov 20, 16, 10, 6, 4, 2A Tak dalsie istice v bytovej rozvodnici mozu byt najviac 16A, No a ked mam hlavny istic 25, tak v pripojkovej skrini by mala byt minimalne 63A poistka. Aby ten kabel mal nejaky minimalny priemer aj koli mechanickym vlastnostiam a aj aby to bolo poriadne odstupnovane... Ked potrebujem silnejsiu pripojku, tak je tam este rezerva s tou 63A poistkou a da sa dat silnejsi hl istic... Ale idealne ten kabel by mal byt predimenzovany este natolko, ze sa aj ta 63A poistka da vymenit za silnejsiu.

Takze ked zasuvkove okruhy istim 16A a mam tam 2,5tku med... ako sa standardne vsade robi, tak hlavny istic nemozem mat menej ako 25A z hladiska selektivity istenia atd... Najmensie pripojky su s 25A isticom jednofazove... ALe videl som uz aj s 20A.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 28 Máj 2020, 20:35

Jerry: teoreticka otazka, ked mam trojfazovy 32A istic na privode, ake poistky su na stlpe? zaujima ma to preto, lebo mi pred rokom par m od domu udrel blesk a okrem vypnutia hl. istica mi odisli vsetky 3 poistky na stlpe. Este na to pozerali z elektrarni, ze take nueco uz dlho nevideli :-) dakovat bleskoistkam, ze odisla len citliva elektronika a to asi aj vybojom vo vzduchu a nie prepatim v zasuvke.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Jirka84 » 29 Máj 2020, 06:41

To jerry19, všechno má jistá pravidla i technické podmínky. Jen mi řekni, od kdy se na SK muže RE pěnovat obyčejnou pěnou (která STN-EN), a jak potom vypadá VR na ten nový elměr.rozvaděč.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Jerry19 » 29 Máj 2020, 06:51

No tak ked si vezmes ze standardne hodnoty pre istice a poistky su:
1 2 (3) 4 6 (8) 10 (13) 16 20 25 32 35 40 50 63

Poistky potom pokracuju aj dalej.

Ked tam mas 32A istic tak tie poistky na stlpe by mali byt minimalne 40A ale skor sa zvykli davat 63A. Samozrejme ten kabel od tej pripojkovej skrine na stlpe musi byt taky, ze sa moze istit takou poistkou, alebo hrubsi. Hrubsi kabel nikdy nevadi...

Ale tam zas hra skor rolu, ze k dispozicii boli len urcite druhy toho zavesneho kabla s ocelovym lankom ktory sa pouzival na take pripojky od stlpa vzduchom + ked to bol Al kabel tak tam to asi musel byt minimalne 25mm2 prierez. Lebo proste energetici nechcu pouzivat tensie a pre hlinik sa ani tensie dnes uz nesmu pouzivat.

No a pre 25tku hlinnik je max prud 65A (zalezi na tom ako je kabel ulozeny= ak osa chladi ci v trubke, v zemi, vo vzduchu atd... Aku ma izolaciu, kolko vrstiev atd. ale nechcem to komplikovat, zoberme minimum, ktore to vydrzi za kazdych okolnosti) takze 63 poistka sa da a vybavene. Ked ide o kabel vo volnom priestore vo vzduchu tak moholo by byt aj viac, ale ten kabel pride k domu a vstupuje do trubky a trubkou dalej ide do skrinky... Pre kabel v trubke uz plati mensia zatazitelnost priudova ako pre kabel ktory ide vzduchom volne... Vsetko to je o chladeni toho kabla... Ked je ulozeny tak ze ma lepsie chladenie moze nim tiect vacsi prud... Najhorsi pripad je kabel vedeny tepelnou izolaciou samozrejme... Najlepsie je zobrat tu najhorsiu moznost a potom ten kabel moze byt vedeny ako chce kade chce a musi to vydrzat... Proste najlepsie je mat rezervu a nespoliehat sa na to, ze ale ved to ide tak a tak a vtedy ten kabel ma vydrzat az tolko a tolko ... Pri mensich prierezoch a prudoch a ked tych kablov nie je nejak extra vela, sa neoplati na tomto az tak setrit... No a tie prudy isticov a poistiek su odstupnovane nejak, takze tomu sa tiez treba prisposobit... V praxi je to tak ze je zauzivanych niekolko kombinacii istic/poistka a kabel a to sa pouziva... Tak isto ako na instalacie v dome sa vsade na zasuvky dava 2.5mm2 a 16A istic a na svetla 1.5mm2 a 10A a bez ohladu na to ako su tie kable ulozene a kadial vedene...

No a nie len tie istice a poistky by mali byt pekne odstupnovane ale ja hrubky kablov aby to vsetko fungovalo tak ako chceme, ze ked nastane porucha napr. v nejakom spotrebici tak to vyhodi len ten istic ktory je najblizsie k tej poruche... Lebo impednacia poruchovej sliucky atd... Ale je bezne, ze ked spravis priamo kovovy skrat = skrtnes o seba L a N droty tak to vyhodi aj hlavny istic... To je celkom normalne.

Tu su take pekne tabulky, ze aky kabel aky prud znesie, podla toho ako je ulozeny a akou poistkou/isticom sa ma istit atd...
http://test.dashofer.sk/ele/5.2.3.pdf?wa=W09X

Tu na strane 6 je taka tabulka ktorou sa asi vacsina ludi co ja poznam riadi...
https://www.sez-kes.sk/assets/files/obs ... ovanie.pdf

-- Spojený príspevok 29 Máj 2020, 06:40 --
Jirka84 napísal:To jerry19, všechno má jistá pravidla i technické podmínky. Jen mi řekni, od kdy se na SK muže RE pěnovat obyčejnou pěnou (která STN-EN), a jak potom vypadá VR na ten nový elměr.rozvaděč.
Mna take nezmysly nezaujimaju... Aka je teraz platna norma atd... Kazdeho pol roka sa to meni aj tak...
Mna zaujima to, ze som to poriesil za den a kazdy je spokojny... A nie je tam ziaden zasadny problem... To ze tam je nejaka pena a ma byt ina pena, alebo ze tam je kabel inej farby ako podla sucasnej normy, atp. to ma nezaujima...

Koho zaujima aka tam je pena... Zapojili to energetici a zaplombovali ? Ano... Tak nevidim problem...
Nikto k tomu nechce a nepotrebuje nic, ziadny papier... Je to stale stara ta ista pripojka...

Podla vtedy platnej normy ked ta pripojka bola realizovana pred viac ako 20 rokmi, sa ziadna pena neriesila lebo ziadne peny este ani neexistovali... A kedze sa jedna stale o tu istu pripojku, vztahuju sa na nu vtedy platne normy... Vtedy platna normla urcite neriesi ziadnu penu...
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Samanko » 29 Máj 2020, 12:44

Jerry19 strašné sračky tu trepeš... zase
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 29 Máj 2020, 13:11

ok, je to podla starej normy, ktora vtedy platila a teda povodne tam pena nebola. teraz si ju pridal, takze si zmenil poziarnu odolnost a riziko vzniku poziaru. Teda, ak by sa v tom dome nieco stalo a poistovna zisti ze sa menila skrinka a nie je k tomu revizna sprava, tak nevyplati nic. ale hlavne sa usetrilo par eur.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Merak » 30 Máj 2020, 09:28

Jerry19 napísal:Ale tam zas hra skor rolu, ze k dispozicii boli len urcite druhy toho zavesneho kabla s ocelovym lankom ktory sa pouzival na take pripojky od stlpa vzduchom + ked to bol Al kabel tak tam to asi musel byt minimalne 25mm2 prierez. Lebo proste energetici nechcu pouzivat tensie a pre hlinik sa ani tensie dnes uz nesmu pouzivat.

No a pre 25tku hlinnik je max prud 65A (zalezi na tom ako je kabel ulozeny= ak osa chladi ci v trubke, v zemi, vo vzduchu atd... Aku ma izolaciu, kolko vrstiev atd. ale nechcem to komplikovat, zoberme minimum, ktore to vydrzi za kazdych okolnosti) takze 63 poistka sa da a vybavene.
Ono tie prierezy vodičov sú predpísané v norme STN 33 3320, preto tie prierezy vodičov. A minimálny prierez hliníkového vodiča, čo sa môže používať je 10mm2, ale PEN vodič smie byť minimálne 16mm2.
Čo sa týka zaťažiteľnosti 25mm2 hliníkového vodiča, tak sú na to rôzne tabuľky z rôznych zdrojov. Ja som mal tabuľku, kde pre 25mm2 hliník bola zaťažiteľnosť až 79,5A.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Merak » 30 Máj 2020, 09:37

pocitujlasku napísal:Jerry: teoreticka otazka, ked mam trojfazovy 32A istic na privode, ake poistky su na stlpe? zaujima ma to preto, lebo mi pred rokom par m od domu udrel blesk a okrem vypnutia hl. istica mi odisli vsetky 3 poistky na stlpe. Este na to pozerali z elektrarni, ze take nueco uz dlho nevideli :-) dakovat bleskoistkam, ze odisla len citliva elektronika a to asi aj vybojom vo vzduchu a nie prepatim v zasuvke.
na stĺp sa dávajú prevažne 63A poistky
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Jirka84 » 31 Máj 2020, 11:04

Jerry19,
možná máš VÍC NEŽ základní znalosti, možná i NĚCO umíš, ale v partě bych Tě neměl ani den s NĚKTERÝMI Tvými závěry!
Pracuj raději jen na své elektroinstalaci.
ELEKTRO SILNOPROUD NENÍ SENO NA POLI :thanks:

PS1 Třeba:

Jirka84 napísal:
To jerry19, všechno má jistá pravidla i technické podmínky. Jen mi řekni, od kdy se na SK muže RE pěnovat obyčejnou pěnou (která STN-EN), a jak potom vypadá VR na ten nový elměr.rozvaděč.


Odpověď:
Mna take nezmysly nezaujimaju... Aka je teraz platna norma atd... Kazdeho pol roka sa to meni aj tak...
Mna zaujima to, ze som to poriesil za den a kazdy je spokojny... A nie je tam ziaden zasadny problem... To ze tam je nejaka pena a ma byt ina pena, alebo ze tam je kabel inej farby ako podla sucasnej normy, atp. to ma nezaujima...

Koho zaujima aka tam je pena...


PS2 já svoji odbornou práci bez závad zvládnu stejně rychle , možná ještě rychleji a ve 100% bez remcání pro VR.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Jerry19 » 02 Jún 2020, 12:34

Ale ved dobre... Nech si kazdy robi ako on chce... Ked niekto chce si tam zavolat na to firmu a zaplatit za to co najviac firme a mat na to papier s krasnou okruhlou peciatkou a bude sa mu potom v noci lepsie spat... Tak nech si tam zavola aj 4 firmny a da spravit nezavisly posudok a projekt a aj sudneho znalca si moze zavolat a kazdy mu ochotne da nejaky papier s peciatkou, ked zaplati...
Bohuzial aj to, ze kolko zaplati nemusi byt vobec umerne kvalite... A to iste by mu kludne spravila aj nejaka firma za povedzme 300€ co som mu tam spravil ja zadarmo, lebo ho poznam, material si kupil sam...

A ked to niekto chce mat spravene, dobre a funkcne a ze si to spravi kludne aj sam, a co najlacnejsie a tak ze mu to energetici pridu zapojit a daju plombu, tak si tam moze dat aj penu... a ako vidite zapoja to daju plombu a nie je problem ....

pocitujlasku:

Stara normá take ako riziko poziaru asi az tak neriesi. Dovtedy tam bola drevena skrinka a za nou mali vtaciky hniezdo, ked som ju vyberal... A nikto to neriesil, a tekych domov je na tej ulici dalsich minimalne 10. A urcite tam niesu kable z izolaciou samozhasacou alebo protipoziarnou... A teraz je problem pena hej ? Ktora je zvonku na plechovej skrini... Pokial viem tak sa bezne davaju aj plastove skrine do peny... A pochybujem, ze niekto riesi aka je to pena... Teda okrem diskuterov na svetelektro.com...

A ked chce niekto mudrovat tu o normach a somarinach, tak kludne si tu mudrujte.....
Chapem, ze ked sa niekto zivi elektroinstalaciami, vadia mu taketo veci, ked niekto napise, ze kludne si vymenis rozvadzac aj sam a nepotrebujes nic, ani prerabat pripojku ani davat do plota... Lebo tak priuchadza o zakazky... Ale mne je to jedno... Lebo uz ma nebavia taki mudrlanti, co sa hraju na to ako je to vsetko komplikovane a ako treba projekt na vsekto atd.. A hlavne aby ste si to dali vypracovat a realizovat u nich samozrejme... Nie je to, zapoji si to kazdy, je to jednoduche, jeden drot dnu, nejake istenie elektromer, istice a droty von zo skrine... Ziadna veda... A minimalne kazdy kto ma aspon elektro ucnovku si to moze urcite spravit vsetko sam...

Na ukrajine nemaju ani kolik v zasuvke a nikto z toho ziadnu paniku nerobi. :)

Uz som sa tu raz presne k tomu vyjadroval... K vytahom... Tu su bytovky kde su 50 rocne vytahy a keby som vam to tu nafotil ze co tam je, by ste neverili a tie vytahy stale chodia... Samozrejme je to mozne len preto, ze su posudzovane podla noriem ktore bolo vtedy platne, ked bol ten vytah nainstalovany... Dnes to nesplna nic... napriek tomu sa to pouziva dalej... a uz je to aj po zivotnosti... A vdaka tomu ze sa to tak posudzuje, podla noriem 50 rocnych, tam nie je problem doteraz hocico vymenit a opravit a udrziavat to... No a tym ze sa tam kombinuju relativne nvoe nahradne diely atd. s povodnym starym riesenim, vznikaju veci a kombinacie, ktore uz nemozu ani pod novu ani pod taru normu spadat... Uz sa to moze udrziavat le ntak, ze to robi clovek co ma rozum a robi to podla toho a nie podla noriem...
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Jún 2020, 13:57

Na ukrajine nemaju ani kolik v zasuvke a nikto z toho ziadnu paniku nerobi. :)
a vies preco nemaju kolik? lebo tam vacsinou maju IT sustavu. Teda aspon niekedy mali.
Ja mam skusenosti zase s vodarmi, ked som chcel pripojit ohrev vody v dome. Vsetci machri, naco projekty, urobime. a ked prislo na lamanie chleba, tak zrazu potrebovali dokumentaciu a po 2 tyzdnoch mi povedali, ze oni to nevedia. a to boli 3 partie ludi, ktore som oslovil. Ukazal som firme projekt a do tyzdna som mal urobene.
Tolko asi k tomu, ze naco projekt. A ked o par rokov bude potrebovat nieco kopat, alebo vrtat, tak nikto ani len nebude tusit, ako su tahane kable.
Vsetci si myslia, ze odbornici vsetko len komplikuju a preco to neurobia len tak. Lenze pride prvy problem a zrazu tito pochopia, ze ono to nie je len tak a tie "komlikovane a zbytocne veci" maju svoj vyznam.

Tu na fore bol jeden typek, ktory robil vsetko mozne. A robil podlahu sposobom: naco miesat beton s vodou, ked staci vysypat beton na zem a poriadne poliat vodou. ved to je to iste, alebo naco je betonovy horny veniec, ked strechu mozem dat priamo na kvadre...
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Jerry19 » 02 Jún 2020, 14:53

Ale ved ten projekt vyzera aj tak stale rovnako... Co tam chces projektovat... ? 16A istice na zasuvky a 10 na svetla a to je cely projekt...

No a kedze tam je aj elektromer tak + elektromer a hlavny istic... Na toto ti treba projekt ? To uz mozno aj v tom rozvadzaci zvnutra je nalepeny papierik a tam to mas nakreslene a to mozes volat projekt...

To ze na to nemas projekt, neznamena, ze na tom musi byt nieco zle spravene...
Ale mas roznych ludi, niekto potrebuje na vsetko projekt a stale si cita navod na pouzitie a ked v tom navode bude nahodou chyba tak ma smolu a sa zabije napr... A potom mas ludi ktori na toto kaslu a robia tak aby dobre bolo ... Keby som sa mal riadit stale slepo nejakym projektom tak to by som sa nikde nedostal ... A to ze tie projekty su aj tak v principe vsetky rovnke sa tyka nie len nejakeho elektromeroveho rozvazdzaca alebo bytoveho, ale mnozstva dalsich veci... To ze tam je o jeden istic viac alebo menej resp. zasuvkovy obvod... nie je ziaden podstatny rozdiel...
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Merak » 02 Jún 2020, 19:01

Jerry19 napísal:Ale ved ten projekt vyzera aj tak stale rovnako... Co tam chces projektovat... ? 16A istice na zasuvky a 10 na svetla a to je cely projekt...
a potom to vyzerá tak, že keď prídem po niekom niečo dokončiť, tak strávim niekoľko násobne viac času opravami po predošlom elektrikárovi ako dokončovačkami, a to nehovorím o revíznej správe, ktorú keď čítam, tak neviem, či mám skôr grcať, plakať alebo sa smiať nad tým, akí (ne)schopní sú elektrikári a revízaci
ako pred pol rokom, rozvádzač bez označenia, dokumentácie, atestu s jedným nefunkčným centrálnym prúdovým chráničom a bez zvodiča prepätia, a so zásuvkou a vypínačom priamo nad umývadlom

ale hlavné je, že takí elektrikári (možno ako ty) povedia zákazníkovi, že však čo je na tom, že takto to stačí
Jerry19 napísal:Mna take nezmysly nezaujimaju... Aka je teraz platna norma atd... Kazdeho pol roka sa to meni aj tak...
Mna zaujima to, ze som to poriesil za den a kazdy je spokojny...
aj mi vieš napísať, ktorá norma sa mení každého pol roka?
a bude aj potom spokojný zákazník, keď vyhorí a poisťovňa ho odmietne vyplatiť, lebo elektroinštalácia nebola vyhotovená správne alebo revíziu spravil revízak za 50,-€ podľa 20 rokov starých noriem a predpisov?
Jerry19 napísal:No a kedze tam je aj elektromer tak + elektromer a hlavny istic... Na toto ti treba projekt ? To uz mozno aj v tom rozvadzaci zvnutra je nalepeny papierik a tam to mas nakreslene a to mozes volat projekt...
na pripojenie tohto rozvádzača potrebujú energetici revíziu, a revíziu bez projektu ti v dnešnej dobe vydá iba lajdák, ktorému sa nedá veriť, a ten nalepený papierik určite nie je projekt, takže nezavádzaj
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Jerry19 » 02 Jún 2020, 19:09

Ale, ved vsetci vieme, ze jedine "spravne" riesenie v pripade takehoto domu je uplne zrusit celu staru elektroinstalaciu a spravit uplne novu pripojku s elektromerom v plote a celu novu elektroinstalaciu TN-S a v medi...

No lenze, ked dom zmeni majitela a ten zisti, ze elektromer mu meria 20€ naviac kazdy mesiac aj ked tam nema nic pripojene a aj ked odpojim kable z vystupu elektromera tak sa toci a treba ho zjavne vymenit, no tak co ? No tak zistujem ake us moznosti... A zistujem, ze energetici mi nedaju novy elektromer do starej drevenej skrine, ale ked to nechame ako ze to je stara povodna pripojka, staci ze si tam dam novy rozvadzac nie dreveny.... No tak sa to aj spravilo... Ked bude chciet majitel aj prerabat elektroinstalaciu za novu normalnu, TN-S medenu, tak spravime novu instalaciu ... Ked si tam bude chciet dat nejaky elektricky ohrievac alebo nieco co ma vacsi odber tak mu odporucim, minimalne k tomuto spotrebicu s vacsim odberom si dat novy kabel z tej novej skrinky a zvlast istic, ked uz nechce prerabat celu komplet elektriku... A minimalne mu odporucim preist tu staru, skotrolovat zasuvky, podotahovat skrutky...

Co k tomu viac dodat... Nie kazdy si hned proste povie ze, nie prerobim to hned komplet cele, lebo to vsetko chcem mat tak ako ma byt...
Je to minimalne tak isto bezpecne alebo viac ako bolo predtym s tou drevenou skrinkou... A elektromer je novy a meria spravne...
Ak by sa mi podarilo vybavit, ze mi tam daju ten novy elektromer do tej drevenej skrinky, kde verim ze by ho dali, keby tam siel nejako namontovat jednoducho a zaplombovat...Tak to tak poriesim a vymeni sa len elektromer... No ale chapem, ze to uz by som chcel asi moc...

Ty si fakt myslis, ze nejaka revizia je problem... ? Ked tu mame take akcie ako Kocner+Trnka... Ze je problem vybavit nejaku reviziu... Tak to vybavis, ze po telefone a ten revizak tam ani nepride... Povies mu do telefonu, ano vsetko je tam paradne, su tam vsetky droty ako maju byt, dohodnes sa na cene. Zobere peniaze, doda papier s paciatkou, kazdy je spokojny... A tak isto vybavis aj staticky posudok aj cokolvek ine... Zaplatis a mas... No len potom bohizial niektore budovy v BA padaju napr... No ale kolko asi budov staticky posudzoval ten statik, no a bohuzial tych 7 alebo kolko ktore akoze posudzoval neboli OK. Takze, zase... Spoliahat sa na nejaky posudok, alebo si to musis zhodnotit sam, ci je to OK alebo nie ? Ked mam v stenach praskliny kde strcim ruku, tak asi si to dam este posudit niekym tak, ze naozaj posudit... :) Pretoze nejaky posudok, ktory som si nedal spravit ja sam je pre mna nedoveryhodny automaticky, lebo viem akym sposobom sa to da vybavit...

Donedavna sa tak bezne riesilo aj STK, ze si tam ani nesiel s autom... Dnes uz to je komplikovanejsie, ale stale sa da...
Tu sa platia agrodotacie na pozemok kde je letisko... len musis byt v spravnej strane...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Jún 2020, 20:31

Žiaľ, pozorujem okolo seba, že diletantov je čím ďalej, tým viac, niektorí sa honosne nazývajú revízakmi, prípadne údržbármi, ale aj elektrikármi. Vzdelávanie je dnes nadávka a rusnácke spôsoby sú na vzostupe, hlavne že to funguje a bolo to lacné.

Presne pre toto som opustil sféru elektroinštalácií v domoch a halách a zameral som sa na priemyslovú automatizáciu, kde sa diletanti nehrabú, lebo tam ich vedomosti nesiahajú. A ako sa denne presviedčam, bol to dobrý krok.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Jerry19 » 02 Jún 2020, 20:41

No vidis... Dobre hovoris... Ja kazdemu vravim, ze som vodar... aby ma nikto neotravoval, ze mu treba elektriku spravit alebo nieco opravit...

Tak tak.. Od ludi co to o sebe tvrdia, ze su velki revizaci a neviem co, ruky prec... Radsej v krcme zohnat kontakt na nejakeho majstra a lepsie ti to spravi... :)
0

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 03 Jún 2020, 17:54

Jerry19 napísal:
Ty si fakt myslis, ze nejaka revizia je problem... ? Ked tu mame take akcie ako Kocner+Trnka... Ze je problem vybavit nejaku reviziu... Tak to vybavis, ze po telefone a ten revizak tam ani nepride... Povies mu do telefonu, ano vsetko je tam paradne, su tam vsetky droty ako maju byt, dohodnes sa na cene. Zobere peniaze, doda papier s paciatkou, kazdy je spokojny... A tak isto vybavis aj staticky posudok aj cokolvek ine... Zaplatis a mas...
Ano takych poznam. Tiez "firma" spravila instalaciu + zabezpecila reviziu. Vyplatili im a vsetci boli spokojní. Až na to ze sa velmi cudovali ked im na druhi den pri dverach zvonili policajti s tym ze je na nich podane trestne oznamenie a ziadali k nemu vysvetlenie.

Čo sa stalo? No zhodou okolnosti k dotycnemu prisiel na navstevu znami ktorý je povedzne dost zbehlý a aktívny v oblasti elektroinstalacii. A kedze sa mu pochvalil ako dobre pochodil s rekonstrukciou ho vyviedol hned vyviedol z omylu.
Na druhy den rano sa spravila druha nezávislá revizna sprava s jasnym vysledkom nevyhovuje a 3 stranami zavad na co hned nasledovalo trestne oznamenie. Nakoniec celozivotny pan revizak 4 roky pred dôchodkom si mohol hladat novu robotu lebo dostal dozivotný zákaz vykonavania cinnosti elektrotechnika a "revizneho technika" a pan elektrikar okrem toho ze mu zrusili firmu ked dostal takisto zakaz vykonavania cinnosti mu pri vysetrovani zistili nejale nezrovnalosti v uctovnictve a daniach a stihali ho este aj za tieto trestne činy v dôsledku coho dosiel aj o rodinu kedze ho preto opustila aj partnerka s detmi.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa burizon » 04 Jún 2020, 04:49

Lukino55555,
ty si napísal nejaký scenár k filmu? Nepíšeš, či sa jednalo o rekonštrukciu domu alebo bytu, snáď áno. Ak je to tak, poďakoval by som sa známemu za komplikácie a pridanie starostí. Minimálne by som mu rozbil hubu. Zničil život dvom rodinám a tretej sa postaral o problémy. Dúfam, že dobre spí. Ktovie či ten známy nie si ty. Ani sa mi veriť nechce, že toto je možné v dnešnej našej spoločnosti, pchať nos do súkromia a postihovať zainteresovaných. Na to majú naši policajti čas? Akurát nechápem, kto zaplatil druhú revíziu. Závady na tri strany? To snáď ani nie je možné pri rekonštrukcii domu. To tam musel ten druhý špičkový revízny technik napísať závady z celej ulice alebo štvrte. Každopádne ti ďakujem za príspevok, pretože mi vnukol slabú nádej, že aj v dnešnej spoločnosti dobro a pravda víťazí. Troška mi znepríjemnili čítanie pravopisné chyby, pretože potom slova strácajú pravý význam, ale to sa stáva aj mne.
Jerry19,
na 90% s tebou súhlasím. Načo zbytočne komplikovať veci, ak to nie je nutné. Páčila sa mi jedna debata, tu na fóre. Chlapík, laik si pýtal radu, ako má zapojiť dodatočne zásuvku na chodbe v byte, kde sú ističe nad vstupnými dverami. Nič komplikované. To si mal čítať tie rady. Vyznelo to na projekt, revíznu správu, rekonštrukciu celého bytu, ohlásenie na stavebnom úrade a podobne rady. A to dokonca radili aj takí "bouchači", ktorých tu ja na fóre uznávam. Načo robiť veci jednoducho a správne, ak to ide aj komplikovane. Ešte sa mi v elektro páči, že svojho času ti osvedčenie platilo na furt, potom sa to znova zmenilo, že na 5 rokov a aby si sa nenudil, tak ešte potrebuješ papier od doktora, že si normálny, ale na špeciálnom elektro tlačive. Za všetko samozrejme platíš. Však treba "kešeň" nabíjať aj iným.... No a tých 10% u mňa je súhlas so živnostníkmi a odborníkmi, že je dobré mať na každú elektro robotu papier, že je všetko ok, ale naozaj aj robota musí byť ok.
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Starý rozvádzač

Príspevok od používateľa Jerry19 » 04 Jún 2020, 06:00

Lukino55555:

No vidis, kolko problemov narobi jeden nejaky estebak alebo bonzak...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok