Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Júl 2020, 20:09

Daj tie baterky paralelne a pusť na nich napätie hore, (môžeš aj rovno z panelov). Napätie sa zastaví samo, tak na 17 V. Možno sa čo-to zo sulfátov rozpustí/ opadá, (alebo úplne kľaknú) ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Júl 2020, 21:47

No skúsiť to môžem, ale myslíš, že to odstráni skrat v niektorom článku,kde to stále škvrčí? Za pokus nič nedám, veď aj tak sú už asi na odpis,možno to odpáli vyššie napätie a potom sa chytí ten článok.No len ak by to robil len jeden článok, tak sa len o jeho napätie zníži celkové napätie baterky ale ona padla na 2V,takže asi jej už nepomôže ani svätená voda,ani Šašovičov diplom. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Wicker » 29 Júl 2020, 07:42

Ta moja 225ka zacala mat problemy, pred tym nez som nahodil panel a tesne po namontovani som si vsimol, ze aj ked ju dobije naplno, nedrzi kapacitu. Kompresor cez menic pustilo 2 max 3x a uz menic vrieskal skrz male U na baterke a kompresor nerozbehol. Vnutri nej biele krystaliky. Tak som poprosil kamarata, co sa venuje akupackom a akumulator, ci sa na to nepozrie. Vnutorny odpor bol nizky, hustota clankov tiez nienaj. Hodil mi to na tyzden na desulfator, hustoty pekne stupli a zrovnali sa. Po namontovani a par vybitiach a nabitiach je ozaj vidno, ze kapacita stupla, ten kompresor rozbehnem aj 6x a lrasne vidno ako pod zatazou napatie drzi. Cize mozno by nieco take stalo za pokus aj tebe, mal som od neho pozicany AKU na vymenu aby som mohol fungovat,ktory mal len par V a velky odpor a dokazal ho rozchodit, normalne mi fungoval.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Júl 2020, 11:44

5ko, nemyslel som tie úplne skapaté baterky, tým asi už nič nepomôže. Myslel som tie druhé, s malou kapacitou. Na veľmi zosulfatizovanej baterke pri nabíjaní môže vystúpať napätie pomerne vysoko a prúd žiadny. Postupne môže začať klesať to napätie a nabíjací prúd stúpať. Až v určitom momente, (tak pri 13 V), zas začne napätie na baterke stúpať a baterka sa klasicky začne nabíjať. Ale ťažko sa dá povedať, či a o koľko sa zvýšila kapacita. No aspoň pozitívny pocit z toho je ... :wink: (Aj to súčasné nabíjanie a vybíjanie baterky by mohlo pomôcť zvýšiť jej kapacitu.)

Wicker, predpokladám, že ti ten kámoš nepovedal nič o tom desulfátore. To má nejaký profi stroj, alebo si niečo postavil sám ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Júl 2020, 12:32

Uvidím čo to urobí s tou Boschkou,lebo som ju nechal teraz pripojenú bez záťaže,len na paneloch cez ten PWM regulátor,nech ju nabíja.Potom ju skúsim vybiť cez 55W H4 a uvidím či vydrží aspoň pár hodín.
Na kolko voltov ju môžem vybiť?
Možno by stálo za pokus ich desulfátovať,ak nezoženiem nič lepšie.Volakedy sa predával desulfátor,ale mne sa to nepáči, že treba baterku vyliať, obrátiť hore nohami a vtedy sa všetok bordel dostane pomedzi platne a separátory na narobí viac škody ako osohu.Zlaté Štiavnické Akusitky,na tých sa dali články rozrezať a vybrať z vaničky, a znovu zvariť,nie ako tieto nové zadeklované ako eskimák. :wink:
Mám doma jednu bedničku alkalických NKNU čiek ,možno by stáli ešte za hriech, aj keď sa už nenabíjali asi 15 rokov.Možno sa budú dať nabiť po doliatí,lebo určite sú už suché.Večer na ne mrknem.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Wicker » 29 Júl 2020, 12:38

Ta konstrukcia ktoru ma je tato: http://wiki.mypower.cz/desulfator nic tajne. Uvazoval som nad tym aj ja, ale nemam ja cas bastlit.

-- Spojený príspevok 29 Júl 2020, 11:45 --

Ale nic sa nevylievalo, doliala sa destilka, myslim, ze ju nabil a potom supol ku tomu ten desulfator. Kazdy den kontroloval hustotu a tak.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Júl 2020, 13:51

Vďaka za schému. Možno by procesu desulfatizácie ešte pomohlo aj vybíjanie, napríklad polovičnými impulzami v medzerách.

Samozrejme, vylievať sa nič nevylieva. Koncentrácia H2SO4 sa stráca viazaním síry do zlúčením síranov olova (sulfátov), ktoré sa prestanú podielať na elektrochemických dejoch a tým klesá kapacita baterky. Ak sa sulfáty rozpustia, síra sa vráti do elektrolytu a tým stúpne aj jeho koncentrácia. Možno doplnenie elektrolytu kyselinou na predpísanú hodnotu PO UKONČENÍ desulfatizácie by tiež mohlo byť žiadúce.

Edit: Nechcem prepisovať/ mazať, čo som už raz napísal. Preto beriem späť názor, že by bolo dobré baterku aj vybíjať. Ono, tá baterka je pred každým impulzom vybíjaná o energiu potrebnú pre vygenerovanie nabíjacieho impulzu. Takže, sa to deje automaticky !

A len doplnenie: Zariadenie je stavané na regeneráciu bateriek v ostrovných prevádzkach fotovoltaiky. Pridaním napájacieho zdroja, povedzme 14,5 V, pripojeného trebárs na C1, sa to dá používať aj napríklad v garáži.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Júl 2020, 15:47

Pri tom chemickom desulfátore sa musela baterka vyliať, vypláchnuť, naliať desulfátor, nechať pôsobiť, potom sa musel vyliať, naliať nová kyselina a nabiť... už si to presne nepamätám,ale viem že som tak opravoval motobaterku a stálo to za prd. :wink:
Neverím, že by sa nedalo nejako chemicky spätne zredukovať sírany z olova tak, aby sa to vrátilo do pôvodného stavu,ale možno by som konšpiroval, prečo sa to nevyrába. :) Zatial to teda funguje aspoň elektricky a netreba baterky obracať.
Je zaujímavé, že tá baterka sa vlastne regeneruje cez ten obvod sama z vlastného napätia,len by ma zaujímalo minimálne napájacie napätie.Iba ak by sa to dalo pripojiť aj z cudzieho zdroja a potom po oživení baterky nastane samočistenie.
PS ešte sa chcem opýtať na to minimálne vybíjacie napätie PB baterky a ako prípadne zregenerovať tie NKNUčky .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa marioo » 29 Júl 2020, 16:54

5ko jemne zneužijem túto tému na jednu otázku ale súvisí so solárom aj témou

Čo by sa stalo keby sa UPS ka pripojila paralelne k sieti (v podstate to čo sú meniče Grid-free)
teda UPS ka ide z bateriek/FV a pripojí sa na sieť /nejdeme riešiť právne dôsledky ale technické/ teda nesfázovaná sinusovka z UPS na "tvrdú sieť" z distribúcie..

(fungujú tak meniče Grid free - pripoja sa priamo na sieť /ano sú galvanicky oddelné a maju na to EU certifikát/ a pracujú spôsobom, že generujú o niečo vyššie napätie a preto sa ich energia spotrebúva "skôr" ako tá čo ide z distribúcie)

len ma zaujima technické prevedenie alebo situácia keby sa "pure sinus" ups napojila na sieť... bez sfázovania
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Júl 2020, 17:46

Na minimálnom napätí baterky až tak nezáleží, pokiaľ ju okamžite nabiješ. Dokonca sa ani nedá paušálne povedať hodnota. Tá napríklad závisí aj od vybíjacieho prúdu, ale trochu aj od použitej technológie výroby a podobne. Nedávno tu bola spomínaná hodnota 10,5 V, ktorá môže byť pri vybíjaní napríklad 1/ 10 až 20 Ah akceptovaná. No pri vybíjaní baterky pár mA na takéto napätie, baterku určite zničíš. No napríklad pri štartovaní auta pokles napätia pod 10,5 V je úplne bežná vec, no baterka zostane takmer nabitá a jej pokles napätia vôbec neublíži. Takže, ak budeš s baterkou cvičiť v "reálnom čase" a nenecháš ju dlhšie vybitú, tak si stanov hodnotu sám a potom ju dodržuj.

O alkalických (NiFe) článkoch tu na fóre bola kedysi debata. Pohľadaj ! Čo si niečo trochu pamätám, tak články treba dokonale vypláchnuť destilovanou vodou, potom naliať chemicky čistým čerstvým lúhom, (tuším aj s nejakou prímesou) a dokonale nabiť. Napríklad, môžeš čítať tu: https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 4a3433d555 .
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Júl 2020, 20:57

OK, takže ich skúsim nabíjať a vybíjať a sledovať čo urobia, možno dostanú rozum.
Práve som vyhrabal v pivnici tie Nikláče a zistil som, že sú to NiCd batérie typ 10 NKN22, naskladané z 10 kusov do sady 12V , nabíjací nom. prúd 4,4A a nom vyb.prúd 2,2A. elektrolyt KOH hustota 1,19-1,21 .
Zmeral som napätie-0,05V jedna sada a druhá bola lepšia, tá mala 2,5V. :D
Tú slabšiu som priopojil na PC zdroj 12V,... najprv odber 0,00 nič ale o chvílku prúd začal stúpať a ustálil sa zhruba na 0,2A.
Nechám to do rána a uvidím, čo to bude robiť, pretože asi po 5tich minútach napätie stúplo na 8V,ale to nič neznamená, uvidíme či bude treba doliať destilku,alebo ich celkom prepláchnuť a naliať nový elyt,len musím zistiť,kde zoženiem KOH,lebo bežne ho nepredávajú.
Tiež skúsim oživiť 2NKNU 24, tých mám asi 16ks, ale tiež sú od 0,2-1,5V tak ich musím podobíjať.
Akurát ma štve,že vybíjací prúd majú tie nikláče dosť malý, len 2,2A,takže asi na použite pre menič z 12/230V budú nepoužitelné, lebo menič si potiahne z baterky aj 5A,podla záťaže.

PS -Takže po pol hodine nabíjania tých NICd napätie stúplo na 11V,ale nabíjací prúd je len 0,1- 0,2A ako na začiatku.
Musím zajtra kúpiť destilku a doliať a znova nabíjať.Ináč je to zaujímavé čítanie na oživenie pamäte.
.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa jova » 29 Júl 2020, 22:33

5ko napísal: ...Je zaujímavé, že tá baterka sa vlastne regeneruje cez ten obvod sama z vlastného napätia,len by ma zaujímalo minimálne napájacie napätie.Iba ak by sa to dalo pripojiť aj z cudzieho zdroja a potom po oživení baterky nastane samočistenie.
PS ešte sa chcem opýtať na to minimálne vybíjacie napätie PB baterky a ako prípadne zregenerovať tie NKNUčky .
Nedávno jsem ten obvod postavil. Funguje tak, že se musí zapojit baterka na nabíječku a po dosažení 13,3V začne generovat ty pulsy. Na jejich tvorbu si bere z nabíječky cca 1,5A, takže když nastavíš na té nabíječce např. 14V, baterka se nabije na tuto hodnotu, ale spotřeba i nadále bude těch 1,5A na ty pulsy.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Júl 2020, 08:51

Aha, takže to potrebuje stále cudzie napätie a teda aj spotrebu prúdu,teda keby to bolo trvale pripojené na solárny regulátor ktorý dobíja baterky, tak by to stále niečo žralo a zároveň dobíjalo.Pokial by nebola iná spotreba z bateriek ,tak y to nevadilo, no ak sa baterka zaťaží nejakým spotrebičom, tak stúpne odber a tým možno vypne aj ten desulfátor,alebo by sa to muselo nejako odpínať a pripínať.
Ale na jednorázové desulfatizovanie baterky by sa to dalo nechať zapnuté čisto na solár,pokial sa neoživia a potom ho odpojiť,prípadne prepnúť na inú.
JOVA už si to aj odskúšal? Aký bol výsledok?
Ak je to naozaj funkčné, možno to zbastlím, alebo od niekoho odkúpim,ak by sa nudil a vyrobil to.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Júl 2020, 09:19

5ko napísal:... nabíjací prúd je len 0,1- 0,2A ...
Asi to nie je úplne v poriadku. Všeobecne sa tvrdí, že NiFe/ NiCd majú veľký vnútorný odpor, takže väčšie prúdy spôsobujú výrazné poklesy napätia. No tuším som kedysi čítal, že ak elektrolyt je veľmi starý a prišiel do styku so vzduchom, tak s nejakým plynom zreagoval a tým sa znehodnotil a treba ho vymeniť.

Problém s vysokým vnútorným odporom, (malým vybíjacím prúdom), vyriešiš paralelným radením takýchto batérií. Čím viacej, tým lepšie ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Júl 2020, 17:36

Wicker napísal:Ta konstrukcia ktoru ma je tato: http://wiki.mypower.cz/desulfator nic tajne.
Trochu som si popozeral to zapojenie. No okrem zbytočných "serepetičiek", ktoré akože zvyšujú hodnotu zariadenia, (a nebudem na ne reagovať), je tam (podľa mňa !) niekoľko neoptimálnych konštrukčných rozhodnutí:

1. Autor hádže od buka do buka s priemerom drôtov na L1 a L2. Obyčajne sa pri drôtoch používa prierez, ale nech. Tak si tie prierezy spočítajme: priemer 1 mm má prierez zhruba 0,8 mm2, 1,2 mm = 1,1 mm2 a 2 mm = 3,1 mm2. Aj 2 x 1,2 mm2 je výrazne menej, ako 3,1 mm2. Prečo potom taký drôt odporúča a konštatuje, že to "... docela topí".
2. Tranzistor T3, je pomerne lacný (mizerný) 200 V, 18 A tranzistor, s Rdson = 0,18 Ohm. Pri 30 A cez neho, (nie je tam explicitne napísaný prúd pri "nabíjaní" L2, ale predpokladám reciprocitu), vznikne na jeho vnútornom odpore úbytok asi 5,4 V, čo je takmer polovica napájacieho napätia. Nemyslím si, že na D vznikajú 200 V impulzy, nakoľko prúd je cez diódu rovno vedený do baterky, tak prečo 200 V tranzistor ? Lepší tranzistor by zlepšil využitie napájacieho napätia, znížil tepelné straty a lepším vnútorným tepelným odporom zjednodušil chladenie.
3. To isté platí aj o dióde D2. Určite existujú lepšie (výkonnejšie) Schottky diódy, aj na nižšie napätie ako je 100 V, (obyčajne majú nižší úbytok napätia v priepustnom smere). A existujú aj s lepším vnútorným tepelným odporom.

Autor asi nič nevie o chladení, lebo zhoršovať parametre zariadenia, aby udržal teplotu chladiča na 55°C, je fakt úsmevné.

Ak by nebodaj niekto sa rozhodol to stavať, môžeme popozerať konkrétne súčiastky a podobne ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Wicker » 31 Júl 2020, 20:18

Dolfi ja neviem, funguje mu to, ale ofukuje to je ventilátorom, to je pravda, nájdeš to na nete aj ako hotový povedzme modul asi za 150€ :D.

5ko, na trvalé pripojenie ku akumulátoru, ktorý je na solároch to nie je vhodné asi, keď že sú tam velké prúdové pulzy. Pokiaľ sa systém využíva pravidelne tak to podla mňa netreba, ak to využívam iba cez víkend, išiel by som cestou asi nejakého malého desulfátora, teraz tresnem s vybíjaním max do 2A a ten by som tam cez týždeň nechal + ochrana proti podbitiu atd. a cez víkend ho vypol alebo dal preč.

Ja keď odídem z garáže tak na výstupy regulátora zapojím nabíjať čelovku a iné lampy, tým mám určitý odber počas toho ako solár dobíja.
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa jova » 31 Júl 2020, 21:27

Zařízení jsem si postavil, nějaký akumulátor na něm i chvíli tejral, ale zatím jsem nic neměřil. Nějak není čas spíchnout měřící zařzení, abych zlepšení mohl potvrdit. Můžeš se podívat do jeho práce, nějaké měření tam má: https://dspace.vsb.cz/bitstream/handle/ ... sAllowed=y
Osobně to hodlám taky zapojit na panely, nějaké mi ještě zbyly z ohřevu vody v bojleru.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Júl 2020, 21:32

Já netvrdím, že to nefunguje ! Len si myslím, že návrh mohol byť prevedený lepšie, efektívnejšie.

A nemyslím si, že zariadenie je možné používať kontinuálne, trebárs aj v slabšej variante. Tie surové nabíjacie/ vybíjacie procesy zrejme "rozpúšťajú" nie len sulfáty, ale asi aj funkčné elektródy. Takže, baterka sa zničí iným spôsobom.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok